I 42 43 hoe ras het met één onzer gedaan is. Haiden zal mij naauwelijks meer kennenik ben in de twee laatste ja- ren magtig oud geworden.” De brave mandie bij deze woorden met eenen zucht en met tranen in het oog zweeg, had gelijk. Hij was wel pas zestig; maar de grootste kommer, die er is, kom mer om een kindhad zijnen rug gekromd en zijn haar grijs gemaakt. Het bezoek werd bepaald en den vriend gemeld in ee nen brief, die met de hartelijkste liefde en vreugde werd beantwoord. Een jong man uit de naburige stad nam eene predikbeurt met de andere ambtsverrigtingen van Buchbaum op zich. De winter was zacht en aan genaam alles was heinde en veer met eene dunne laag sneeuw bedekt en de baan voortreffelijk. Een paar uren vóór dag plaatsten zich de beide ouden in hunnen welverzorgden wagende acht mijlen werden boven hunne verwachting snel afgelegd en het sloeg in Hai- dens dorp eerst drie ure, toen zij voor hetzelve stil hielden. Hier viel Haiden, die uit zijne bovenvensters den wagen van verre had bemerkt, met zijne vrouw hun in de armen. De eene verwelkomingde eene begroeting en omar ming de eene vraagde eene herinneringde eene traan verdrong de anderenweemoedigheid met al de gewaarwordingen die zij insluitheerschte bij allen daarom waren hunne uitdrukkingen aanvankelijk kort, van het eene voorwerp op het andere springend en afge broken. Liefde en zorg van den kant der trouwhartige onthalers voor het gemak en de verkwikking hunner 6* met hemgeleerd en gespeeld, te gelijk met hem de school verlaten, op de universiteit drie jaren lang met hem op ééne kamer gewoond entoen zij eindelijk moesten scheiden, met hem het vriendschappelijk verdrag ge maakt dat zij niet enkel briefwisseling over hunne ge- wigtige aangelegenheden en lotgevallen houden, maar ookindien een te groote afstand dit niet ondoenlijk maakte, elkander zeer dikwijls zouden bezoeken. Beide werden predikanten op dorpen, die eene dagreis van el kander lagen. Tot dat zij meer dan vijftig jaren oud wa ren hadden zij jaarlijks eene volle week vergenoegd met elkander doorgebragt. Toen hooge ouderdom hun het reizen wat moeijelijker maaktewerd de bepaalde orde niet meer zoo naauwkeurig in acht genomen, en thans waren er sedert Hardens laatste bezoek bij zijnen vriend reeds drie jaren verloopen. Waarlijk, wij moeten den regtschapen’vriend mij ner jeugd en zijne hubsche vrouw nog eens gaan opzoe ken,” zeideBuchbaum tot zijnegadede paarden staan ledig in den stal, het weder schijnt bestendig te zijn, en ik ben tegenwoordig opgeruimder en gezonder dan ik in langen tijd wasnog dezen winter moeten wij er heen. Wie staatonsborg, dat wij het later kunnen doen. Wel komen wij niet meer in dat oude lieve huiswaarin wij zoo menig heerlijk uurtje sletenmaar tochdaar Haidens nieuwe betrekking meer opbrengt dan de vo rige, zoo is dit des te beter, en het dorp waar hij thans woontligt bijna één uur digter bij ons. Sedert een vie rendeel jaars zitten de goede luidjes daar reeds op orde, en wij zullen dus te hartelijker welkom zijnWie weet

Adresboeken Gouda | 1844 | | pagina 33