ijselijkste oplossing gaf, was het mij als wierden mijne benevelde oogen geopend om van den hemeldien ik verloren had, den blik te slaan in de helwaarin ik mij had gestort. Dit boek is nu mijn kostelijkste schat; ik draag het altijd bij mij. De beelden van den zegen der onschuld, van huiselijke rust en vlijt, van huiselijke regtschapenheidschuldeloosheid en vreugdedie het dagelijks in mijne ziel oproept, zullen mij doen vaststaan in mijne tegenwoordige voornemens. Als mijne hand het aanraakte was het mij vaakalsof mij nog eenmaal de afscheidswoorden mijner moeder in de ooren klonken; Vergeet uwe ouders niet, noch hunne hoop op u! Dan is het mij, alsof ik vader nogeens hoorde zeggenWan del voor Gods oogen en wees vroom 1 Omtrent de ver ijdeling van den roof bij Ilaiden wist ik de bende tevre den te stellenen twee dagen later gelukte het mij en mijnen vriend haar te ontloopen.” Het slot van den brief bevatte voorts nog hetberigt, dat hij thans met uitzigt op fortuin een’ fatsoenlijken werk kring had gevonden en geene ondersteuning behoefde alsmede eene ontwikkeling der gronden die hem de plaats van zijn tegenwoordig oponthoud deden verzwij gen eindelijk de aanwijzing van eenen man, die met zijnen lotgenoot naauw was verwantdie wel niet zijne lotgevallen, maar toch zijne verblijfplaats kende en die hem de brieven zijner ouders zou doen geworden. De brief sloot met betuigingen van de vurigste wenschen dat hij eenmaal in staat mogt zijn, den bestolenen, die hem gedurig voor oogen zweefden de vergoeding te geven tol welke hij zich-zelven had verbonden. Soortgelijke brieven kwamen in de volgende jaren wel zeldzaam en dan nog in opzettelijk onbepaalde be woordingen aan; doch de gevoelens en grondstellingen, die uit dezelve sprakenbeurden de ouders evenzeer op, als hun een paar malen de berigten van grooter afstand bekommerden. Buchbaum en zijne vrouw kre gen het leven weder liefde verwachting eener einde lijk gunstige oplossing hield hen in eene voortdurende spanning, en zij koesterden de stille hoop, nog eenmaal «eb aan eene milde vreugdebron te laven. Zij werden weder zoo gezondals zij vóór het verlies des zoons ge weest warenzij namen weder als te voren deel aan de wereld en hare voorvallen, en de briefwisseling met Haiden werd op nieuw zoo levendig als ooit te voren. De lieve vrienden vernamen omtrent Frits al wat zich liet mededeelen, en verklaarden zich-zelven het gebrekkige in die berigten uit zijne fierheiddie eene openbare be schimping nog niet koude verkroppen. De dringendste uitnoodigingen tot een bezoek werden hun telkens gedaan. Vier jaren waren intusschen sedert Buchbaums merkwaardig bezoek verloopen, toen eindelijk op eenen vrolijken herfstavond de lang verwachte en verlangde Ilaiden met zijne vrouw, volgens de sedert maanden ge dane belofte, tegen den tijd van het avondeten, dat reeds op het vuur hen verbeidde, bij den braven Buchbaum aankwam. Vriendschappelijke hartelijkheid, herinneringen, me- dedeeling en vreugde heerschte bij dit bezoek gelijk in vorige tijden; doch nu onbevangener en kommerloozer dan de laatste maal. Buchbaum vertelde zijnen waarden 54 55

Adresboeken Gouda | 1844 | | pagina 39