i Blinkende ellende achzij is er zoo veelMoet een’ mensch het hart niet bloedenals hij zijn oog slaat op de steeds klimmende weelde bij vermeerdering van behoeften, zonder daaraan geëvenredigde vermeerde ring van middelen om die te bevredigenals hij het heir van slaven der modeeerzucht en ijdelheid over ziet? Beklaag die ongelukkigen wanneer zij, met het beeld der huiselijke armoede en dertreurige toekomstvoor oogen, te naauwernood in staat zijn, om in uweschit- 62 Uw geneesheer is vaak de scherpregter uwer zon den, en hij draagt het zwaard niet te vergeefs Bat eeuwigdurend wenschen naar en hopen op betere tijden is een kenmerk van onze traagheid. Wij-zelven kunnen de tijden beter makenwanneer wij de handen uit den mouw steken. De vlijt gaat niet zitten en wenschthijdie van hoop leeftsterft van honger geene winst zonder moeiteloterijbriefjes zijn intreè- kaartjes voor het gasthuis. Wieland heeft, moet eene Onder een’ kalen rok steekt soms nog meer ijdelheid dan onder' het galakleed. Toen de wonderlijke man, die bij klaarlichten dag met eene lantaarn op de markt van Athenen naar menschen zochtde schoone tapijten van Plato vertrapte en daarbij tot dezen zeideZoo treed ik uwen hoogmoed met voetenkreeg hij ten antwoord: »Ja, maar gij doet het met eene andere soort van hoogmoed.” De wijze van Samos wilde volstrekt niet den naam van wijze dragenhij wilde slechts een minnaar der wijsheid wezenen was toch daarbij veel - ligt even zoo ingebeeld, als minnaars gemeenlijk zijn. Zoo weigerde Cromwell ook den koningstitelom zijne onderdanen des te koninklijker te kunnen scheren. De belastingen zijn zeker zwaar genoeg; maar als wij geene anderedan die de regering ons oplegtte beta len haddendan zou het nog al schikken en wij konden er vrolijk bij blijven. Doch behalve de grondslagen der belasting, die ons aanslag-biljet vermeldt: huurwaarde, deuren en venstersmobilairhaardsteden, extra-hef- fing op de huurwaarde, etcetera, hebben wij-zelven nog andere gelegd, welker voldoening velen en den meesten van ons zwaarder vallen. Zoo vordert onze luiheid eene dubbele, onze hoogmoed eene drievoudige, onze dwaasheid eene viervoudige belasting. En, wat het ergste isde ontvangers dier belastingen kennen niet de minste inschikkelijkheid zij weten van waar schuwing, sommatie noch renovatie: ’t is bij hen altijd dwangbevelparate executieWie ooren heeft, enz. 6'3 terende bijeenkomsten een vrolijk gelaat te huichelen; maar toch onmogelijk vrolijke gasten kunnen zijn.

Adresboeken Gouda | 1844 | | pagina 43