i h I In vele dichtstukken is het laatste couplet het beste juist omdat het het laatste is. Bat de menschen het geld valsch makendat gebeurt zeer zelden; maar dat het geld de menschen valsch maakt, dat gebeurt eer dikwijls. Be vasten duurt niet lang voor dengene, die met Paschen een’ zwaren wissel moet betalen. Omdat vele menschen vele dingen voor eenen spot prijs gekocht hebbenzijn zij arm geworden. 63 Is het geenc dwaasheid, voor zijn geld berouw tc koopen? En toch valt dit dagelijks voor. Velen dragen goud op het kleed en niets in de beurszij koopen blondes, in plaats van hemden. Fluweel en zijde kun nen het keukenvuur uitblusschen. Wilt gij rijk wordenwees dan evenzeer op het spa ren als op het winnen bedacht. Boor geheel Indië is Spanje niet rijk gewordendewijl het meer uitgaf dan ontving. Weg dan met onze geldvretende dwaashe den; en de klagten over kwaden tijd, zware belasting en talrijk huisgezin zullen ophouden. Want ééne dwaasheid kost aan onderhoud meer dan twee kinderen. Be geringste uitgave, zoo zij dagelijks wederkeert, vordert eene aanzienlijke som ’sjaars. Onthoud wel: uit kleine korreltjes ontstaat een berg; eene kleine opening doet een groot schip zinken; wie lekkerbeetjes te zeer bemintkan op het laatst geen grof brood beko men; de gekken leggen smulpartijen aan, en de wijzen teren daarop. 6-1 hand hebben wie een ambacht kentbezit een’ eigen dom, en wie een beroep uitoefent, heeft een ambt, dat hem geld en eer kan aanbrengen. Maar het land moet vlijtig bearbeid, het beroep, het ambacht ter harte ge nomen wordenanders zal noch het een noch het an dere de opbrengsten goed maken. Liefde tot kleederpracht ligt als een vloek op den mensch. Eer men zijne neiging inwilligde, moest men zijne beurs raadplegen. Trotschheid op kleederen is de onbeschaamdste bedelarij. Zoodra gij één stuk van weelde gekocht en aangetrokken hebt, moet gij tien andere koopen en dragenopdat het eene bij het ande- niet afsteke.

Adresboeken Gouda | 1844 | | pagina 44