66 67 Karakter toonen dat mag bijna niemand dan een arme, eerlijke duivel, die niet met ons wil deelen; die geen aanspraak maakt op dat geluk’t welk wij naja gen. Ook mag het een dichterlijk menschdie aan het land der idealen en de knollen, die eropgroeijenge noeg heeft. Zulke luidjes kunnen zelfs wijzercn tot tijd verdrijf dienenen dat wordt hun vergundzoo lang zij zeer bescheiden en enkel met hunne eigene gekheid tevreden zijn. Met veel wijsheiden met veel regt ook zegt men bij, die zijne fortuin wil maken, moet vroeg opstaan. Maar dit is niet genoegmen moet zoo iemand nog de volgende regelen aan de hand doen: Gij moet kunnen verdragen als een ezelonvermoeid zijn als een post paard glad als een aalgij moet alles verloochenen, wat u tot een’ mensch maakt; geheel geene behoeften kennen; voor u moet er schaamte noch schande zijn. Ga nu met deze theorie heen; de praktijk zult gij in de antichambres der grooten en in hun gezelschap leeren. Waarom vinden vele menschen het zoo moeijelijk brieven van gelukwcnsching en rouwbeklag, of (zoo gij dat beter verstaat) van felicitatie en condoleantie te schrijven? Hot antwoord is, omdat zij daarbij veelal dingen moeten zeggen, die zij niet meenen. De spreuk: Doe wel en zie niet ombevat meer wijs heid dan alle werken over den omgang met menschen kunnen leeren. Doe wel en zie niet om, dat is het eeni- ge veilige kompas op de zee des levens. Nieuwe, stoute, levenwekkende denkbeelden worden slechts geboren in een helder hoofddat op een gloei- jend hart slaat. De kostelijkste wijn wast op volkanen. In de wereld willen de meeste menschen voor iets gelden, wat zij niet zijnde domkop voor een’ man van geestde pedant voor een’ man naar de wereldde gie rigaard voor vrijgevig de valsche speler voor een’ eer lijk’ man. Wie dat maskerade-pak op het carneval der wereld niet wil laten gelden, maar ieder met zijn’ wa ren naam aanspreekt, die wordt met schoppen en klap pen op straat gesmeten. Hoe veel groote mannen zijn niet door hunne tijdge- nooten aan den schandpaal gezet, die later voor hen in eene triumfzuil veranderde! Werd Christus niet ge kruisigd? en wat is Trajanus’ zuil met al hare pracht bij het kruishoutdat in alle werelddeelen opgerigt is en aangebeden w ordt I

Adresboeken Gouda | 1844 | | pagina 45