68 69 Er zijn zulke oppervlakkige denkers onder diegenen welke zich tot Leeraars der menschen opwerpen, dat zij in het eene hoofdstuk van hun hoek tegen alle despo- tismus der vorsten te velde trekken en in het andere wanneer zij van opvoeding sprekenhet ten hoogste bejammerendat de landsregering nietgelijk in het wijdberoemde Sparta de opvoeding in handen neemt en deze naar strenge wetten bestuurt. Arme wezens! kan er wel een afschuwelijker despotismus worden uit gedacht dan zulk eendat tot binnen het vaderlijk De lammeren hebben nog nooit zelven den wolf tot her der gekozen. Zie, dat is alweder een voorregtdat wij menschenboven de schapen hebben Er zouden meer regtschapene lieden zijn, als velen den moed hadden het te wezen den wil daartoe hebben werkelijk zeer velen. Verdraagzaam te wezen omtrent alle zwakheden van verstand en hart, dat past den man alleen omtrent de ondeugd niet. Hier moet hij, als de priester zijner godin geheel in den priestergeest handelen en geene ketterij gedoogen; anders is hij slechts om zijn zelfswil in de zedelijke wereld geslopenen de plaatsdie hij zich aanmatigtniet waard. Wees met elkander vriendenalsof gij wéér vijan den en vijanden alsof gij weer vrienden kondt wor den.” Ziedaar eene maatschappelijke vergiftigingsles die even zoo afschuwelijk isals zij door de ondervin ding praktischhiuttig wordt bevonden. huis dringtdat door het vader- en moederhart grijpt? Wat behoort ons toch door geest en hartzoo het niet onze kinderen zijn? En wat waarde zou het leven heb ben, wanneer wij niet naar onzen eigen’ zinons eigen gevoel met hen inogten handelen? Naar China met deze philosophennaar het gehate land van de dwin gelandij des geestes

Adresboeken Gouda | 1844 | | pagina 46