47 46 eerste glas 1) aanbesteedde; terwijl zes jaren later, namelijk in 1661, ook (zijn jonger broeder wouter de kunstrijke hand aan de versiering der kerk sloegdoor op last van Mevrouw elburg(gabrielle) van den boetse- laar vanLangerak, voorlaatste abdis van Rijnsburg, het elfde glas te vervaardigen 2). Zoo moest dan de on dergang van vroegere kunstgewrochten aan de broe ders crabeth den naasten weg tot hunnen roem als glasschilders banenzóó moest uit Gouda’s ramp Gouda’s luister verrijzen; zóó moest deze stad, naar luid van haar w apenschriftper aspera ad astra gaan Met ongelooflijke vaardigheid en netheid van teeke- ning vervaardigde dirk, in eene tijdruimte van zestien jaren, niet minder dan acht of negen kerkglazen, waar onder wel zeven of acht groote voorkomen. Nadat hij in 1555 dat van ’s, Heilands doop had gemaakt, schilderde hij in het volgende jaar Christus predikambt en Joan nes’doop met de wassching in den Jordaan, (het2do of 16do), in 1557 de boetprediking van joannes den dooper aan de krijgslieden (het 5d0 of 14do); en in het zelfde jaar volvoerde hij het groote glas met de in wijding van salomo’s tempel, en de voorstelling van het laatste Avondmaal (het 6de of 7de), als ook philip- pus binnen Samarië wonderen doende (het 7de of 24ste); in 1567 leverde hij de uitdrijving der koopers en verkoopers uit den tempel (het 16d0 of 225leen in den loop der drie volgende jaren de twee kleine gla zen van jonas (het 19de of S08le) en waarschijnlijk dat van bileam (het 18dc of 318tc). Zijn laatste glas, dat van judith, waar zij den slapenden holofernes het hoofd afslaat, schilderde hij in 1571 (hel 218,0of 6de). Behalve de gemelde sierlijke schilderstukken heeft hij nog de Was de tijd waarin de broeders geboren werden bijzonder gunstig voor de vorming en ontwikkeling van hunnen aanleg tot de schilderkunst, eene toe vallige voor Gouda allervreeselijkste gebeurtenis moest hen in de gelegenheid stellen om van hun verworven talent de heerlijkste blijken te geven en hunne weêrgalooze kunstbegaafdheid in het helderst licht te plaatsen. Op den 12° January des jaars 1552 des avonds ten 9 ure sloeg een ontzettende storm, vergezeld van hagel en bliksem, op deze stad met eene zoo geduchte kracht en onder zoo buitenge wone en schrikbarende verschijnselen neder dat de ontstelde inwoners den jongsten der dagen waanden daar te zijn. Te midden van dat oproer der elemen ten, ’t welk het water over en door de dijken joeg, schoot eene bliksemflits op den naald van den toren der St. Janskerk, regt onder den appelwaarvan het gevolg was, dat het gansche kerkgebouw eene prooi der vlam men werd 1). Ook de kostelijke en heerlijke glazen,” die het versierden, gingen natuurlijk bij deze ramp verlorenen het behoorde tot de eerste zorgen van de toenmalige burgemeesters en kerkvoogdenom bij de wederoprigting van de St. Janskerk deze kunstgewroch ten door andere te doen vervangen. Zij wendden zich tot dat einde aan de kapittels van Utrecht, den koning Philips, de landvoogdes Margaretha van Parma en vele andere hooge personaadjesdie zich volvaardig betoon den om de nieuw opgebouwd wordende kerk met ge schilderde glazen te vereeren. En zoo viel aan dirk crabeth de eer te beurtdat george van egmond abt vanSt.Amand, zestigste bisschop van Utrecht, hem het 3) De bijzonderheden van dezen merkwaardigen brand, die geheel de stad met wis verderf bedreigde, maar bij welken, behalve de hoofdkerk en het torentje van het St. Catharina-kloos ter, over de geheele stad van Gouda miraculeuzelijk geen huisken of verkensschot,” werd aangestoken, staan door de zorg der Kerkmeesteren van dien tijd in het Kerkboek opge- teekend, [uit hetwelk Walvis de Acte en Geschiedenisse,” op bl. 52, D. 11. van zijne plaatsbeschrijving voorkomende, heeft getrokken. 1) Naar de orde, waarin de glazen aan vreemdelingen worden uitgelegd, is dit glas het 15de. De hoofdvoorstelling van hetzelve is: Johannes, den Zaligmaker in den Jordaan doopende. 2) Het is het 5de volgens de uitlegging, en verbeeldt de gehoorgeving door koning Salomo aan de koningin van Scheba.

Adresboeken Gouda | 1845 | | pagina 35