50 al Onder het afbeeldsel van dirk crabeth. ■wij zwegen van de oorspronkelijke kartons of model- teekeningendie zij van hunne geschilderde glazen hebben gemaakt, en welke nog heden, met andere kar tons onder II. H. Kerkvoogden berusten. Inderdaad, dit is een schat, die op zich-zelven zoo veel waardig is als de glazen. Onder deze teekeningen munt uit het bovenste gedeelte van het glas met de offerande van elias door wouter crabeth, dat in achttien, nog ge heel ongeschonden rollen beslaatde teekening is ligt met graauw aangelegd, de schaduw met zwart krijt op- geteekend en wit gehoogd, met eenen vasten en stouten omtrek; de naakten zijn levendig opgetoetst, en de tro nie der hertogin van parma is zeer net en uitvoerig ge daan. Dit is ook het geval met het gelaat der abdis van rijnsburg. Ook de teekeningen van den kerkschender hei.iodorus en jezus’ geboorte zijn bij uitstek kunstig en schoon, dirk crabeth toekende op wit papier met zwart krijt of geoliede houtskool zonder hoogsels. Van de drie achter het koor door hem geschilderde glazen zijn de teekeningen met geolied zwart krijt, sterk en net opge maakt met arseringen. De beschouwing van dat alles is voor den kunstkenner een eenig genot, en hij vindtdaar- bij geene woorden, om den lof der crabethen naar eisch te vermelden; doch hij betreurt het dan tevens diep, dat de kerkmeesters van vroegere tijden niet met denzelf- den kunstzin vervuld waren, als de latere en de tegen woordige: daardoor toch zijn vele dier meesterstukken zwaar beschadigd, sommige als uit geweekt, dat van Jo hannes' discipelen tot Christus gezonden, geheel verdwe nen. Ja, men verhaalt, dat er onder die kerkmeesters Wandalen waren, die deze heerlijke teekeningen, als onnut papierten vure wilden doemen Ofschoon de broeders in goede verstandhouding met elkander schijnen geleefd te hebbenwaren zij echter zoo ijverzuchtig omtrent hunne kunst, dat zij hunne bij zondere werkmanier zorgvuldig voor elkander verbor gen hielden. Mogt de eene soms den anderen om inlich ting aangaande deze of gene behandeling vragendan was het antwoordik heb het gevondendoe gij ook zoo! De mededeelingen, die zij elkander te doen had den, geschiedden steeds schriftelijk, opdat zij niet over vallen of verrast mogten wordenen trad somtijds de eene in des anderen winkeldan werd terstond het on derhanden zijnde werk overdekt. Dirk heeft zijn leven ongehuwd gesleten. Hij heeft eenen hoogen ouderdom bereiktimmers hij leefde nog na het jaar 1600, en had tot aan zijnen dood het opzigt over de kerkglazen. Wouter huwde eene dochter uit het oude geslacht van prooijen of poederooijen, en liet eenen zoon piETERiia, die in 1604 lid der vroedschap in 1606 schepen en in 1627 burgemeester werd. Wou ter is op het laatst van zijn leven beroerd geworden, en heeft waarschijnlijk een’ niet zoo hoogen ouderdom als zijn broeder bereikt. De oorspronkelijke welgelijkende afbeeldsels der bei de broeders, in olieverw geschilderd, welke ten jare 1660 door den plaatsnijder reinier van persyn en na derhand door bary in het koper zijn gesnedenwerden op den 26° January 1761door den oud-burgemeester reinier crabeth, ovcr-bet-achter-kleiiizoon van wouter, den laatst overgeblevene van dit geslacht, aan de kerk meesters der S1. Janskerk ter gedachtenis geschonken en in derzelver vergadering-kamer geplaatst. De dich ter toost van den vondel, had op deze afbeeldsels de dichtregels gemaakt, met welker aanhaling wij deze le- vensberigten besluiten Diedriks uurglas is verloopen Noch volherd hij met St. jan J Polk te leeren en te doopen Daar het grimmelt om dien man. Zo vol ijver als boetvaardig Is die held geen kunstkroon waardig 4*

Adresboeken Gouda | 1845 | | pagina 37