S2 Onder hel afbeeldsel van wouter crabeth SPARTAM N A C T I. (Naar Lessing.} 1 Wat of die grooten niet al eten! Zelfs vogelnesten, ’t stuk een’ gouden cent. Hoe nesten is ’t u niet bekend Dat velen land en volk op vreten ’t Kan wezen, maat! maar dan is ’t wis, Dat nesteneten de aanvang is. O/fert (Pouter met Elias, Doove verf schynt hemels vier, Eet hij ’t Paaschlam met Messias, Syn pinceel, vol aart en zwier Draaft te moediger en te stouter-, Stel het beeld op ’t schilders outer. J. K. Jz. Op de Molenwerf binnen onze stad is de ééne in gang van een gebouwdat aan die zijde een zeer nieuwerwetsch aanzien heeft, en in den gevel het opschrift draagt: het oudemannenhuis. Dat opschrift is verstaanbaar voor eiken Hollander. Dat is echter het geval niet met het andere opschrift, boven den tweeden ingang van hetzelfde gesticht, in de Spie- ringstraat. Daar is alles anders. Ouderwetsche bouw trant, kleine vensters en weinig in getai, eene deur met kunstig beeldhouwwerk, voorstellende twee man nen, die den ouderdom vertegenwoordigen, en onder die beelden het Latijnsche opschrift: spartam nacti. Dat verstaat geen Hollander, ten zij hij Latijn heeft geleerd. En die Latijn geleerd hebbenkunnen het allen wel vertalen, maar verstaan het daarom nog niet. De vertaling isSparta bereiktof verworven hebbende. Maar wat is dit nu? Wat Sparta is, weten velen. Aan wien zijn de Spartanen of Lacedemoniërs, de inwoners van Sparta of Lacedemondie beroemde stad van het oude Griekenland, niet bekend? Maar wat wil het nu zeggen: Sparta te hebben bereikt, Sparta te hebben verwor ven en wat heeft het bereiken of verwerven van Sparta gemeen met een Oudemannenhuis? Zoo vroeg ik mij-zelven dikwijls af, en vernam ook, dat anderen die vraag dikwijls aan zich-zelven gedaan HANS EN FRANS. i i HANS. FRANS. HANS.

Adresboeken Gouda | 1845 | | pagina 38