SCHOONHOVEN. VOORBERICHT. Hoe oud Schoonhoven wel is, valt niet met zekerheid Onder de historische plaatsen van Holland, waarin de herinnering is blijven voortleven aan de gouden eeuw, aan de midden-eeuwen zelfs, neemt Schoonhoven een be scheiden echter ook een eigenaardige plaats in. Een be scheiden plaats omdat het niet kan bogen op roemruchtige wapenfeiten of belangrijke belegeringen, die als geschiedenis feiten aangemerkt worden, omdat het geen bijzonder naar voren tredende figuren in de geschiedenis voortgebracht heeft of onder haar midden telde. Niettemin neemt het een eigenaardige plaats in, omdat het vanaf de vroegste tijden de geschiedenis van Holland heeft meegemaakt en zich daarin altijd als „stad” heeft weten te handhaven met een eigen handel of industrie. Het goed bewaarde gemeente archief bevat tal van bijzonderhedendie de belangstelling opwekken voor de wederwaardigheden waaraan het heeft blootgestaan. En die eigenaardige plaats handhaaft het tegenwoordig nog om haar wijd en zijd bekende Goud en Zilverindustriedie nergens in zulk een omvang en zoo karakteristiek beoefend wordt. Zoo is dus ons bescheiden stadje aan de Lek belang wekkend voor hare inwoners om hare geschiedenis, voor de vreemdelingen om de overblijfselen daarvan en om de tegenwoordige voortbrengselen. Waar de kennis zich echter veelal bepalen zal tot het uiterlijke, zal een kennisname van het minder algemeen bekende allicht leiden tot meerdere en diepere belangstelling. De Uitgevers. Schoonhoven, Augustus 1912. Reeds sedert jaren hadden we het plan opgevat om in be- knopten vorm een Gids voor Schoonhoven uit te geven. Thans zijn we daarmede gereed gekomen. De heer C. Vreedenbuegh Jr. heeft een Geschiedenis van Schoonhoven doen voorafgaan. Moge dit boekje zijn weg vinden en blijken te zijn een onmisbare gids voor hen die in Schoonhoven wonen, maai’ ook voor hen, die in onze Gemeente belang stellen. We brengen onzen dank aan allen, die zoo welwillend waren om zooveel mogelijk gegevens te verschaffen aangaande hier bestaande Vereenigingen enz.; slechts in zeer enkele ge vallen werden we hierbij teleurgesteld en konden we dus niet alles melden, wat we zoo gaarne hadden gedaan. Zullen er meermalen veranderingen plaats hebben in be staande vereenigingen, de bezitter van het boekje zal die alsdan zeker wel hierin aanbrengen, ten einde het zoolang mogelijk bruikbaar te doen zijn. Blijkt het later, dat de behoefte zich doet gevoelen aan een nieuwe bewerking, dan houden we ons opnieuw gaarne voor aller medewerking aanbevolen.

Adresboeken Schoonhoven | 1912 | | pagina 2