7 rjr? %sm 7^-T Ch Uitgegeven door? DS GLUS, DK TOKK /v GEDACH Fo. o [7 [7 Sh OLICj HET PAROOL, STENTOR, %1 VRIJE FATHEDER, DE VRYE HJ HEI.1) en NTEUWSORGANEN. R "De Vrije Pera" heoft haar 75c nummer boreikt, eon feib, waar- bij wo gaarne even atil willen staan. Wanneer we de afgelopen maanden overzion, dan mogen we not dankbaarheid constateren, dat de sa- menwoiting, die indertijd bij do oprich tende bladen voor heoft gestaan, inder daad de stormen doe tijds doorstond, waartoe zowel do morele als materieole steun van allo lezers, welke wij niet willen Mof sen, in belangrijke mate heeft bijgedragen. Bij do verschijning van hot eerste nummer haddon onze Geallieerden net eou gigantische opmars, waarbij Erankrijk, BelgiS en Zuid-Ne derland werden ter rij d;, aan het Westelijk Eront volbracht. ïri. de tussenporiode heeft vooral het Ardormenfront en in nog to el sver ker mate het Oostfront, on3 aller belangstel ling opgseist. Thans, bij de verschijning van dit jubileum-nummer, staan wij wellicht aan de vooravond van nieuwe, nog krachtiger dj? ng 24 Eobruari '45 aV* Mi Geallieerde offensieven. Wij ma- J)/Xr ken ons echter geen zorgen over hot "Erontnieuws", vmnt zeker komt de bevrijding van Nederland stools naderbij? anders is het e- venwol gesteld met de beriohten uit hot bezette gebied, waar wij horen van razzia's, honger, ellende, maar ook van verzet, verzet tot het alleruiterste. Dit verzet sterkt ons en zal on3 helpen onzo taak te volbrengen. De ellende maakt het ons onmogelijk feestelijk te "jubileren". Wij wil Ion deze mijlpaal gedenken door een grote ges te van de lezers, hen oproepende in ruime ma te bij te dragen, wanneer onze verspreiders (store) bogin volgende week een beroep doen op IJw of f ervaart! i - .aidVolhouden en niet versagen ia ons parool. Wij zullen trachten, ondanks alle nood, do eensgezindheid en sa menwerking te bewaren. Dit zal ons lukken, dank zij do geest van hot verzot! RADIO-TOESPRAAK VAN H.M. de KONINGIN Gistermiddag wendde H.M, de Koningin zich voor Radio Oranje tot Haar land- en Rijksge noten. Zij ving Haar toespraak aan met het bekende gedicht "Gebed", waarna zij Kaar volk erop wees, dat het niet alleen dure plicht is, het Vaderland te doen herrijzen, maar dat er met een heilig vuur, dat van geen wachten wil weten, de voorbereidingen hiervoor ge troffen mceten worden., Onze bevrijding vol trekt zloh geheel anders dan wij ons hadden kunnen voorstellen. Hot krijgsbedrijf heeft een tijdelijke scheidingslijn getrokken. Ons volk dat in wredecndorörukking steeds het zelfde lot heeft gedeeld en meer dan ooit geestelijk <54n was, is nu in twee&'n gesplitst. Terwijl gij allen benoorden onze stromen o- vergeleverd zijt aan hot misdadige bowind van den vijand, hebt gij, reeds bevrijden, alle verschrikkingen en verwoestingen beleefd,die de oorlog op eigon bodem meebrengt en wacht gij er nu op, dat de wensen on do denkbeel den, gegroeid in de jaren van verdrukking, in vervulling zijn gegaan. Wie dieper ziet, begrijpt dat bezet- en be vrijd Nederland êên en hetzelfde belang hebben. Wij zouden ontrouw worden aan ons volk, wanneer wij de wensen van hen, die Idoor foltering en lijden hun zwijgende of fergang voor een nieuw en beter Vaderland gingen; niet in vervulling brachten. Wij zou den ontrouw worden aan hun vurigste begeer ten, wanneor wij de hand niet onmiddellijk aan de ploeg sloegen om het pad te effenen voor het tijdperk, waarin ons volk weer bij een zal zijn. Met de volle kracht, die in ons volk is ontwaakt, mooton wij onszelf be vrijden, niet in het minst in geestelijk op zicht. De reconstructie van het nieuwe kabi net is hierop ingesteld. Het verheugt Mij ton zeerste, dat ar in het Kabinet figuren zijn opgenomen, gedragen door de gedachten, STRAAT RAZZIA S Aangezien de laatste dagen weer zeer vele mensen boneden do 40 jaar in Gouda opgepakt worden, waaronder verscheidene trekkers met levensmiddelen, worden de bewoners in de omgeving van Gou da dringend verzooht do mannen op de wog te waarschuwen voor doze razzia's. Het is vooral voor de trekkers verschrikkelijk, daar zo dagen, ja weken, onderweg zijn om levensmiddelen uit het Noordon te halen, om vlak bij hun eindbestemming to otrnn- V> 9WI T"4

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 1