VRIJ WOOKD VAN OEN BURGEMEESTER Hefyii de> otototypsfackfoföecs Koopt de zegels van „De Vrije Pers" téXS/ GOUDA IS VRIJ! ORANJE BOVEN! ODE ZIJ DANK. OVERGROOTE VREUGDE VERVULT ons op dit oogenblik hebben wij bijkans vijf lange jaren gewacht. Thans is een einde gekomen aan de bezetting, de rechtsver- krachiing en de vernedering, de menschenjacht. de dieverijen en het landverraad. He' oogenblik is nabij, dat onze geliefde Koningin - de ziel en het symbool van ons vrije volksbestaan - en de wettige regeering terugkeeren. Het ergste van den hongersnood en van onze armoede is voorbij; wij kunnen met het Nederl. Volksherstel den opbouw en de vernieuwing beginnen. Onze gedachten zijn bij hen, die nog in den vreemde vertoeven den spoedigen terugkeer der meesten van hen mogen wij echter verwachten. Ook den-.en wij met eerbied en weemoed, doch tevens met trots aan hen, die vielen voor de goede zaak. De bondgenoot.cn zijn ons land binnengerukt aan de zijde van onze enkele eigen troepen. Ook in onze stad roepen wij den geallieerden een hartelijk welkom toeAan hun strijd danken wij de vrijheid. Onze houding tegenover de Britsche en Amerikaansche soldaten zij zoo, dat zij een goeden indruk van onze gastvrijheid en fatsoen ontvangen. Vrouwen en meisjes, treedt de bevriende soldaten kameraadschappelijk tegemoet, doch gedraag; U tevens beheerscht en rein. Denkt er aan, dat deze mannen al lang'van huis zijn en behoefte hebben aan huiselijke sfeer en aan vrouwelijke gezelligheid, maar vergeet nooit, dat hun eigen moeders, vrouwen en meisjes dag en nacht met hun gedachten bij hen zijn. De vrijheid is heroverd, maar wij staan nog temidden van gioote moei lijkheden. Vijf jaren van plundering :n uitzuiging kunnen niet in een handomdraaien worden goedgemaakt. W" dien deze moeilijkheden eendrachtig overwinnen. Thans is, als soms weleer, tegenwerking of ontduiking geen plicht meer, thans dient de geheele burgerij eendrachtig volle medewerking te verieenen aan de maatregelen om bef économische leven weer op gang te brengen en nooden te lenigen, Nederlands Volksherstel zal worden ter hand genomen. De Rijks- en gemeentelijke overheden en dc andere-daarvoor aangewezen instanties, zullen al hei mogelijke doen, ia het bijzonder ten aanzien van voedsel- vpoi ziening, de meest noodzakelijke openbare werken, gas, water en electri- citeif en wat de werkgelegenheid betreft. Veel is reeds voorbereid en kan spoedig in werking treden. Maar wij kunnen geen ijzer met; handen breken. Heien' hïb ik ingevolge het betreffende Koninklijke Besluit mijn ambt weer opgenomen, Aan de b u-gerij wordt door aanplakking of op andere gechikte wijze wededeeling gedaan van de voorschriften en de aanwijzingen van de Militaire er, Burgerlijke overheid. Tol nader order blüven alle bestaande voorschriften, o a. op het stuk der distributie, gebaudhaafd tot zij ingetrokken worden.. Jodenver ordeningen zijn uiteraard vervallen Vóóralieszullen ookordeen ruston- der de burgerij noödig zijn, anders komen een billijke voedselvoorziening "en het herstel in het gedrang. Ik moet u vragen om geduld te hebben en begrip voor de moeilijkheden van het bestuur, hoe zwaar dit soms ook moge vallen De burgerij kan zich weer vol vertrouwen naar de be velen van de politie gedragen. Optreden van elke particuliere orga- n.satie, welke niet door de overheid met gezag is bekleed, is onwettig en wordt niet geduld. Ik verzeker U, dat niemand meer dan ik de bestraffing van de landverraders en de hielenlikkers der Duitschers door de aangewezen instanties wensch, maar eigenrechting en vereffening van particuliere veeten mag niet plaats vinden. Zooals U uit een andere openbaarmaking bekend is, heerscht gegedurende den eersten overgangstijd ook in Gouda de bijzondere staat van beleg en wordt het Nederlandche Militaire Gezag uitgeoefend onder verant woordelijkheid aan dc Regeering. Het is ook mijn wensch, dat de bevelen en aanwijzingen van het Militaire Gezag, c q. van de Nederlandsche Binnenlandscge Strijdkrachten en van Geallieerde troepencommandanten, snel en stipt opgevolgd worden. Gouwenaren, sedert lang was ik slechts bij uitzondering en in het verbor gene in Uw midden. Uw weinige lief en Uw vele leed inde oorlogsjaren heb ik niet steeds met U kunnen doormaken, doch mijn gedachten waren altijd bij Gonda Dankbaarheid vervult mijn hart, dat het mij gegeven is, op dezen dag aan het Gemeentebestuur van onze goede stad leiding te Eens komt het uur dat wij als vrije mannen En vrouwen door dit land gaan, zij aan zij. Eens komt de dag dat wij de borstkas spannen En nog maar één ding weten: VRIJ! Uit: Vrij Nodorlandsch Liedboek, uitgegeven in bezet Nederland t April 1944 mogen geven. Bevrijdingsdag 1945. De Burgemeester van Gouda, ET IS, GOD DANK, ZOO VER gekomen, dat de bezetter ook van hier is verjaagd. M„* een zucht van verlichtin g voelen wij ons eindelijk bevrijd van de vele banden, waarin hij ons had bekneld. Auto s, kerkklokken, radio's, fietsen, fabrieken en be- drijver, werden gevorderd. Vereenigmgen waren aan banden gelegd of opgeheven, de radio was gemuilkorfd en vernietigd, kranten gedecimeerd en vergiftigd, volksvertegen woordiging en gemeenteraden uitgeschakeld. Arbeiders en studenten werden naar Duitsch- lund gestuurd, velen leden en stierven in Scheveninge»; Buchonwald. Dachau, het Haagscheveer, Amersfoort, Haaren, Wester- bork. Ommen, St. Michielsgestel, Vught en zooveel andere plaatsen. Het was een verried* "ing hierover te zwij gen on nog zwaarder v- medeiing om met den bezetter te moeten spreken over de belangen, die hiermee gemoeid waren. Het is waag, dat de gedachten toch altijd vrij bleven en men in eigen vertrouwden kring zich kon uiten. Maar het vervalschte het leven dat dit niet openlijk kon. En altijd moest men bedacht zijn op verraad en laffe aantijging. Het is des te verheugender, dat Nederland, ondanks de zee van propaganda, die dagelijks rnet alle reclamerniddc-Ten over het volk werd uitgestort, in het algemeen zich zelf is ge bleven. Nuchter tegenover holle leuzen, trouw aan zijn traditie van vrijheid én aan het Oranjehuis, onderling in moeilijke omstan digheden, soms verbluffend hulpvaardig. Dat deze geest levend is gebleven, danken wij allereerst aan hen, die niet kónden bukken en zwijgen Velen van hen, de moedigsten vaak, zijn gevallen: gefusileerd wegens ver zet, vermoord als wraakneming, gevallen om hetgeen in hun kring oi stad tegen den bë- zetter oi zsjn helpers was gebeurd. Wij ont- blooter, het hoofd, groeten hen, bekend en onbekend. Gedenken hen, die, toen het v'olk verslagen En macht loos scheen, De vaan der vrijheid hebben hoog. gedragen Door alles heen. Om het feit, dat zij gevallen zijn, is er een. klank van weemoed in onze féesiviering. Wij denken ook met eerbied aan de mannen, die in Mei 1940 gesneuveld zijn, toen Neder land door den vijand overrompeld werd. Maar wij eeren hun aller gedachtenis als heden de vreugde ,om de bevrijding diep is. Wij vieren daarom feest, ook ondanks de genen uit eigen kring, wier heengaan wij betreuren, ondanks leed en gevangenis die doorstaan werden door onze naaste betrek kingen, ondanks de scheiding die nog altijd gezinnen uiteengerukt houdt. Wat midden door dit alles heen zijn saara- hoorigheid heeft behouden, is des te vaster één geworden. Er zijn in den nood nieuwe banden gelegd, over vroegere grenzen heen heeft men elkaar de hand gereikt. Sterker dan ooit weet het Nederlandsche volk van zijn verbondenheid met het Oranje huis en de Koningin. Velen verstonden, dat God ook in dezen storm was en hebben de behoefte Hem nu te danken In deze verbondenheid vieren wij, naar aard verschillend blij, vol vreugde, laaiend - het feest van de bevrijding.

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 10