W0m*rrmt]u> X v> GEBLEVEN IN DEN STRIJD. ABRAHAM DE KORTE, WILLEM MARTINUS CHRISTIAAN BOELHOUWER, Aan den slag Vandaag zal H.M. de Ko ningin zich voor de radio tot het bevrijde Nederland- sche volk richten. HET FEEST DER BEVRIJDING. FRONTNIEUWS. rif,' Voor goed en onherroepelijk verloren Zoo velen, die uw hart had uitverkoren In pijn en leed versmachtMaar 't leven gaat Verder, en met uw moed zult gij het schoren. Ernst, trouw en smartlijke herinnering Maakt de bevrijding dieper dan een ding Van vreugde alleenzij is een vreugde in tranen Die ons kracht geeft, richting en loutering. Opdat wij nooit vergeten, blijft tezamen! Van de bloedoffers eert altijd de namen. Eerst als wij nooit vergeten deze hel zijn wij haar ganschelijk ontkomen. Amen. Uit het Vrij Nederlandsch Liedboek. Met eerbied gedenken wij fabrikant, geboren te Gouda 11 October 1895. Doodgeschoten te Rotterdam op 3 April 1945, instrumentmaker le klasse bij den Technischen Dienst der P.T.T. te Gouda, geboren te 's Gravenhage 19 Juli 1914. Doodgeschoten te Rotterdam op 12 Maart 1945. Onmiddellijk na het bericht, dat generaal Blaskowitz had gecapitu leerd, werd in hotel Schimmelpen- nick te Eindhoven, het hoofdkwar tier van de mannen die werken aan de wederopbouw, een bijeenkomst gehouden, waar onderandere generaal Bronglas, het hoofd van de sectie Indische Zaken van het Militair Ge zag het woord voerde. Hij zeide o.m. „Ik heb in Indië steeds samenge werkt met mannen van iedere rich ting en religie We hadden alleen steeds een doej voor oogenhet Gouvernementsbelang. Dit stond voorop. Zoo moest het ook in Ne derland worden. Alle Nederlanders, van welke levensrichting ook, moeten samenwerken voor het eene groote doel: de wederopbouw van Neder land. Daarbij denken wij dan, dat, zoolang Indië nog niet vrij is, ons Koninkrijk niet is hersteld 1 Nieuwsflitsen uit een stad vol laaiend enthousiasme. Het feest der bevrijding is be gonnen 1 De stad is vol laaiend enthousias me. Het is een vlaggenzee. overal waar men komt en kijkt. Van de torens en openbare gebouwen wap pert voor het eerst sinds vijf jaar weer onze geliefde nationale drie kleur. De burgerij is met oranje en rood-wit-blauw getooid; de kinde ren dragen sjerpen en mutsen. Zij formeeren spont; an, zonder eenige leiding, optochten, zingen vaderland- sche liederen GOUDA is herboren Gouda is weer het oude Gouda ge worden. Het demonstreert zijn trouw aan ons Oranjehuis en de wettige overheid. We vergeten even het vele leed, dat geleden werd en we leven onze blijdschap uit. Het beeld dat Gouda biedt is verheugend. ont roerend, mooi. Het geeft ons kracht en sterkte om met groote energie weer aan den slag te gaan, om te gaan opbouwen wat door wreede handen afgebroken werd. Gouda is eensgezind 1 Gouda is sterk 1 Gouda zal weer gaan pres- teeren en straks zal er een Gouda zijn, welvarend, bloeiend, met levens vreugde en tevredenheid Burgemeester K. F. O. James is teruggekeerd in onze stad en staat weer aan het hoofd. Voor een groote menigte sprak hij, nadat hem bloe men waren aangeboden, vanaf het bordes een kort woord Vijf jaar geleden hebben de Duitschers mij van deze plaats weggehaald. Thans ben ik in uw midden terug Ik weet wat ik aan U hebGij weet wat gij aan mij hebt. Wij zijn vrij Gouda heeft het niet gemakkelijk gehad; toch is de stad vrij goed gespaard gebleven voor het geweld van den oorlog. Vandaag begint de opbouw en het herstel. Van heden af zal ik weer leiding geven. We zullen tesamen ons best doen, Ik reken op uw goeden wil. Over een half jaar zal ons vrije volk weer gelukkig zijn Leve ons Vorstenhuis! Leve Nederland! Leve onze stad! De heer C. Hess, plaatselijk com mandant der N.B S. strijdend ge deelte, leidde burgemeester James de kamer van het college van Burge meester en Wethouders binnen en sprak een hartelijk welkom. De burgemeester dankte hiervoor. Aan deze kamer, zeide hij, bewaar ik mooie herinneringen. Ik ben dank baar voor dit moment. De N.B.S. heeft baan gemaakt voor mijn terug keer. Ik zie in haar leden de strij ders en voorvechters voor onze vrij heid. Om 11 uur vond ten stadhuize een bijeenkomst plaats van de lei ding der afd. Gouda van de N.B.S. met burgemeester James. De N.B.S. heeft heden oa. ge arresteerd Oudenaarden en Freilink, politiefunctionarissen en v. d Steen. De Burgemeester van Gouda zal op 6 Mei 1945 des namiddags 7.30 uur in de Raadzaal ten Stadhuize in een bijeenkomst met genoodigden uit de raadsleden, de verzetsorgani saties en andere belangrijke groepen uit de ingezetenen, een rede uit spreken ter herdenking van wat achter ons ligf, ter bezinning op onze bevrijding en ter bespreking van de plannen voor de naaste toekomst. Deze rede zal door luidsprekers op de Markt worden uitgezonden. De capitulatie aan het Westfront omvat ongeveer 1 millioen man. Geen front meer in West-Europa. Dönitz in Noorwegen. - Liquidatie van het Duitsche front tusschen Maagdenburg en Brandenburg. Weer 45000 gevangenen. De Amerikanen veroverden Bèrch- tesgaden. Innsbrück en Salzburg. Zij reikten het 5e leger in Italië de hand. Linz is tot open stad verklaard. De Am. staan er 3 km van verwijderd. Tito zuivert Istrië De hoofdstad op Tarakan veroverd. DRUK VERZIJL. - GOUDA

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 12