D.V.P. no. 113 Boodschap van den Minister-President» Prof. Gerbrandy heeft aan de B.B.C. verzocht zijn vreugde en mede leven over te brengen aan het be vrijde volk van Nederland. De B.B.C. heeft deze boodschap gisteravond in haar laatsle Neder- landsche uitzending bekend gemaakt. HET UUR DER BEVRIJDING GESLAGEN 1 Geestdrift en dankbaarheid allerwege. Na een week van groote, ener- veerende spanning, kwam gisteravond toch nog vrij onverwacht het belang rijke nieuws, dat onze verlossing en beteekentcapitulatieweliswaar nog niet van het geheele Duitsche leger,, maar wel van die strijdkrach ten, die o.a. het W. deel van ons land bezet hielden. Meermalen was er deze week enthousiasme, doch tel kens volgde er teleurselling, doordat men öf aan de radioberichten een verkeerde uitleg gaf öf alle praatjes al te graag geloofde. Gisteravond echter was het bericht van „Herrijzend Nederland" onom- stootelijk. De weinigen, die nu nog konden luisteren, snelden naar buiten en weldra ging het van mond tot mond: Wij zijn vrij! Het was haast niet te gelooven. Zou het wel goed verstaan zijn? Zou het wel waar zijn? De serieuze bevestigingen van „luisteraars", die de kunst van goed luisteren verstaan, waren te overtuigend. Er behoefde niet aan getwijfeld te worden: de capitulatie was een feit. Het werd druk op straten en wegen. Niemand stoorde zich aan de klok. Men besprak met gelukkige gezich ten de mededeeling van „Herrijzend Nederland". Men juichte en jubelde en er was ontroering. Het uur der bevrijdingNa maanden, .aren van lijden en marteling, van nood, honger en ellende, van onderdrukking en vervolging! Vrij, weer vrij! Weg onze triestheid, weg de moedeloos heid en neerslachtigheid van vijf kom mervolle jaren. Vrij, weer vrij! De spontane reactie viel te ver klaren, maar sommigen gingen te ver. Men zag vlaggen en oranje. Men vergat de waarschuwing van Radio Oranje en besefte niet, dat de Duitschers nog een zekere macht in handen hadden. Een enkele mof, ge prikkeld en ontstemd over de neder- Zaterdag 5 Mei 1945 laag, ging aan het schieten en gooide handgranaten. Toen was het met de vreugde op straat gedaan, maar in de woningen duurde zij voort. Hoe de toestand zich zal ontwik kelen valt nu - Vrijdagnacht - nog niet te zeggen. Laten wij blij zijn over onze bevrijding, doch voorzich tig zijn, zoolang geallieerde troepen nog niet in ons midden zijn. Wij zullen nog voldoende gelegen heid krijgen om onze geestdrift en dankbaarheid zonder eenige reserve uit te dragen. Hedenmiddag om 1 uur aal de Minister-^resident Prof. Dr. P. S. Gerbrandy voor den zender Radio Oranje een toespraak houden naar aan leiding van de totale bevrij ding van het Nederlandscbe gebiedsdeel in Europa. Zij snellen ons te hulp. De medische voedseldienst van het Roode Kruis en de U. N. R. R. A. staan gereed om het bezette gebied binnen te trekken, uitgerust met spe ciale medische middelen om de ver hongerde bevolking van West-Neder land doeltreffende bijstand te ver- leenen. Dank aan God. De Kerken van alle gezindten in het tot nu toe bevrijde gebied zul len a.s. Zondag diensten houden om God te danken voor de bevrijding van het geheele Vaderland. HET GROOTE NIEUWS. Gisteravond om kwart voor 9 liep op het A^N.P.-bureau te Eind hoven het groote nieuws over de draadlooze Reuter-printer binnen (d.i. een toestel, waarmede draadloos ge seinde berichten in leesbaar schrift worden opgenomen), dat Montgomery aan Eisenhower had medegedeeld, dat alle Duitsche strijdkrachten in Nederland. N.W.Duitschland en De nemarken, alsmede op de Wadden eilanden, hadden gecapituleerd. „Herrijzend Nederland" was de eerste zender in Europa, die dit be richt, enkele minuten, nadat het per telex was ontvangen, wereldkundig „maakte. Het bericht werd uitgespro ken door den Rotterdammer, den man, pag. 2 naar wiens stem wij gedurende de jaren van onderdrukking aan onze clandestiene radio's zoo vaak hebben geluisterd. Na deze bekennmaking volgde het Wilhelmus, waarna een programma van Nederlandsche liederen werd uit gezonden. DE EERSTE BEVRIJDINGSFLITSEN. Het bericht van onze volledige bevrijding sloeg gisteravond als een bliksemstraal in. In Eindhoven verschenen in een oogwenk honderden "vlaggen aan de gevels. De straatverlichting gloeide aan. De kerkklokken begonnen te beieren en in enkele seconden tijds stortte de bevolking zich in een zee van vreugde. De spanning van de laatste dagen brak in een ongekend enthousiasme los. In Den Bosch stonden de bewo ners op de Markt naar het nieuws te luisteren, dat luidsprekers over het Marktplein verspreidden. De reactie op het groote nieuws was niet te beschrijven. Onbekenden dansten met elkaar. Wildvreemden omhelsden el kander en in deze ongetemde vreug de mengde zich de community-sin ging van toeterende auto's. Ook in de overige steden en dor pen van het reeds bevrijde gebied was de vreugde over de totale vreug de ongekend. VOORZICHTIGHEID GEBODEN. Hedenmorgen 5 uur was, naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, bij de lagere Duit sche instanties de capitulatie nog niet bekend. Reeds zijn er in verschillende plaatsen in het bezette gebied ongelukken veroorzaakt door het vroegtijdig vreugdebetoon van de bevolking. In verband hiermede waar schuwen wij de bevolking nog maals uitdrukkelijk zich van demonstraties te onthouden. Indien het moment daar is, zal dit te Uwer kennis worden gebracht.

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 6