BUITENLANDS NIEUWS KORTE BERICHTEN Sluitingstijd café's. De sluitingstijd voor de café's is vastgesteld op 21.30 uur. Het pu bliek mag zich na 22 uur niet meet in de open lucht bevinden. Districtscommandant der Binnenl. Strijdkr. Geen vuurwerk afsteken. Aan het publiek, speciaal het jeug dige publiek, wordt verzocht aan zijn feestvreugde geen uiting te ge ven door het afsteken van vuurwerk of voetzoekers, daar dit aanleiding zou kunnen geven tot misverstand en misschien de ernstigste gevolgen met zich zou sleepen. Districtscommandant der Binnenl. Strijdkr. Binnenland8che Strijdkrachten. De zetel van de Binnenlandsche Strijdkrachten is te Gouda gevestigd in het gebouw „Arti-Legi", Markt. De functies der leiding zijopis volgt W. L. Mulder, Districtscommandant S. G. (Strijdend gedeelte) C. A. Gever1' Chef Staf S.G. M, A. de Kc»ie, Districtscomman dant B. T. (Bewakingstroepen) W. van Rees. Chef Staf B.T. C. Hess, Plaatselijk Commandant S. G.; T. Kóoistra, Plaatselijk Commandant B.T. DE TOEKOMST VAN ONZE STAD. Uiteenzetting van burgemeester James in bijeenkomst ten stadbuize. 5 Jaren oorlog. De Britsche Min. President Win ston Churchill zal, ter gelegenheid van het feit, dat Duitschland 5 jaar geleden de strijd aan het Westfront opende, Donderdag a.s., 10 Mei, een rede uitspreken. Naar alle waar schijnlijkheid zal Churchill reeds voor Donderdag de eindoverwinning be kend maken. Gisteren heerschte er in het geallieerde hoofdkwartier in Parijs een electrisch geladen span ning. De volledige capitulatie wordt hier elk oogenblik verwacht. Montgomery heeft geweigerd de capitulutie van de Duitsche troepen in Noorwegen te aanvaarden, zon der dat Rusland hierin gekend wordt. Gisteravond meldde Radio Oranje, dat Hollandsche SS. in de omgeving van Veenendaal bezig was zich in te graven en aanvallen deed op geallieerde voedseltransporten. Zij zullen hierdoor hun vonnis niet ont- loopen. Radio ..Herrijzend Nederland zal Dinsdagmiddag om 3 uur de namen en voornamen bekend maken van Nederl. politieke gevangenen, die bevrijd zijn uit Duitsche concentra tiekampen. Beu kale kop Gisteravond is in de Kleiwegstraat van een „dame" het hoofdhaar radicaal afgeknipt. De reden van dit voiksgerecht behoeven wij niet toe te lichten De feestvreugde duurt voort. De feestvreugde in onze stad duurt na Vrijdagavond onvermindert voort. De stem ming op straat is uitstekend, er heerscht wer kelijke, ongedwongen blijdschap. Er wordt gewandeld, gekeken, gepraat. Dat doen de ouderea. Die zijn wat bezadigd. Maar de jongeren laten zich andera zien. Zij zingen, dansen en hossenvormen, vooral in de avonduren, lange optochten met vlaggen en wimpels en trekken rond, onvermoeid. Oranje boven, Van je hela, hola. We gaan nog niet naar huis en nog ander schoone melodieën daveren door het luchtruim. En dan de kin deren 1 Zij worden het niet zat. Des avonds zijn er warempel jongens en meisjes met lich tende lampions. De kaarsjes daarvoor zijn zeker znlnlg bewaard... De feestvreugde Is er vo'op. Zij zal nog stijgen als de geallieerde troepen zijn gearri veerd. Dat wordt het hoagtepunr! Wij vertrouwen er op, dat de feestelijke stemming door geen enkele wanklank zal worden verstoord en dat de Goudsche bur gerij haar waardige houdiag steeds zal weten te bewaren. De tunnel is ook vrijl De tunnel aan de Spoorwegstraat-Ridder van Catsweg is ook bevrijdvan het water en het puinl Geruimen tijd heeft hij blank gestaan. Daags na het bekend worden der Duitsche capitulatie werd de tunnel leeg ge pompt en schoongeveegd. Het is een ver betering van het stadsbeeld, dat heusch wel een opknappertje noodig heeft. Menu's der Centrale Keuken. Naar wij vernemen zullen Je menu's der Centrale Keuken reeds in de komende dagen worden verbeterd. De stampot en soep zul len steviger van samenstelling worden en de voedzaamheid zal daardoor belangrijk stijgen. De dulzenat;. deelnemers aan de Keuken zullen zeker erkentelijk zijn voor hetgeen voor hen in dit op'-icht wordt gedaan. Zeatig ton uit vliegtuigen Tot en met Zoterdagmiddag is bij onze stad ongeveer 60.000 K.G. voedsel door vliegtuigen uitgeworpen. Apothckeradienst. Apotheek P. Weijer, Gouwe 131. Ter herdenking van wat achter ons ligt, ter bezinning op onze bevrijding en ter be spreking van de plannen voor de naaste toekomst is gisteravond in de met bloemen en groen versierde raadzaal van het Stad huis een bijeenkomst gehouden, waarop burgemeester Dr. K. F. O. James een belang rijke rede uitsprak. Velen waren voor deze bijeenkomst uit- genoodigd. De geestelijkheid der Goudsche kerken, gemeentelijke autoriteiten, o. w. wet houder C. H. Koemanswethouder mr. H, P. C. M. de Witt Wijnen en wethouder E. A. Polet, vroegere raadsleden, hoofden van gemeentelijke diensten, leiders van de Binnen landsche Strijdkrachten Gouda en andere vooraanstaande ingezetenen, waren gekomen om het woord van den burgemeester te be luisteren. Mede waren aanwezig mevr. James en mevr. de Korte en mevr. Boelhouwer, van welke belde iaatsten onlangs in Rotter- de echtgenooten werden doodgeschoten door de Dultschers. Na de rede van den burgemeester werd de bijeenkomst besloten met het zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus en een driewerf hoera voor H.M. de Koningin en den burgemeester Toen burgemeester en mevrouw James na afloop het stadhuis verlieten werden zij har telijk toegejuicht door een groote menigte menschen, die zich bij het stadhuis had ver zameld. De rede van den burgemeester, waarvan wij In ons voigend nummer een verslag zul len geven, werd met geluidsversterkers uit gezonden en door talloozen op het Markt plein beluisterd. De conferentie te San Franeieco. De Engelsche en Amerikaansche regering hebben geweigerd op de conferentie te San- Fransisco verder te onderhandelen met de Russische regeering over de Poolsche kwestie. Eden en Stettinlus hebben hun leedwezen betuigd over de arrestatie van een aantal Poolsche democratische leiders door de Russen. Gelukkige bevrijden. In de laatste dagen zijn talrijke vooraan staande Europesche persoonlijkheden uit Duitsche concentratiekampen bevrijd. Hier onder bevinden zich o.a. de oud-Oostenrijk- sche kanteller Schuschnig, de Fransche oud- premiers Daladier, Leon Blum en Reynaud, de Fransche generaals Gamelin en Weygand, de bekende Duitsche predikant Domlné Nie- möller en Gen. Bor. de leider van den Poolschen opstand in Warschau. Admiraal Dönitz heeft zich in een radio- bnodschap tot de Duitsche bevolking gericht en haar geboden zich te onthouden vse elke vorm van guertlla-activlteit tegen de bezetters. Prins Karei van België en Koning Gustaaf van Zweden hebben telegrammen gezonden aan Koningin Wilhelmina bij gelegenheid van de volledige bevrijding van Nederland. Koning Leopold van België heeft zich in Zwitserland met zijn familie vereenigd. In Denemarken en Sleeswljk-Holsteln zwer ven 2 miilioen gevluchte Dultschers rond. Montgomery heeft verzoeken om hen vap voedsel te voorzien afgeslagen. Nederland en Denemarken gaan voor. Officieel wordt medegedeeld, dat zich bij de geallieerde bezetting van Denemarken geen onguageldheden voordoen. De sectie Voorlichting van het Mil. Gezag deelt mee, dat S. de Hoo, directeur van het centrale distributiekantoor in zijn functie ge schorst is. De „Utrechtse Courant" deelt mee, dat de gepens. majoor Kruyt, oprichter van de N.S.N.A.P., op 72-jarige leeftijd te Heemstede Is overleden.

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 3