fSra S£^ "L Afsluiting van de stad opgeheven. De afsluiting van de stad, die gistermiddag werd afgekondigd, is hedenmorgen opgeheven. Men kan dus zonder doorgangsbewijs weer ,,in en uit". Deze opheffing geldt echter alleen voor het district Gouda, dat 40 om liggende gemeenten bevat, die in een ander bericht in dit blad staan vermeld. Dektersdienst op Hemelvaartsdag De doktersdienst wordt morgen, Hemelvaartsdag, waargenomen door dr. C. van Elk, Kattensingel 79 en dr. H. A. M. Eijkman, Westhaven 63. MKDEDEEL1NG. Van talrijke zijden ontvangen wij artikelen en gedichten, die uiting geven aan de vreugde over onze bevrijding. Het zijn er zóó vele, dat slechts enkele zullen opgenomen kunnen worden in „De Vrije Pers" Men moet niet uit het oog verliezen, dat ons orgaan voornamelijk een mededeelingenblad is, waarin, ook al door den kleinen omvang, slechts nu en dan een artikeltje of gedichtje kan worden geplaatst. Wij zijn overigens alle inzenders erkentelijk voor hun medeleven met en belangstelling voor „De Vrije Pers" Redactie. DE VRIJE PERS „De Vrije Pers", zooals zij thans verschijnt, is, evenals vóór de be vrijding een uitgave van de gezamen lijke bladen, met uitzondering even wel van „Trouw", welk orgaan zich van onze combinatie heeft afge scheiden. Zegels van de Vrije Pers. Naar aanleiding van talrijke ver zoeken die ons bereiken, deelen wij mede, dat met den verkoop van de fraaie zegels van „De Vrije Pers" spoedig zal worden begonnen. Goudsche Politie. De heer V. Pijls is in zijn functie van Inspecteur bij het Goudsche Politiekorps teruggekeerd. Geruimen tijd was de heer Pijls „onderduiker". Luthersche Kerk. Hemelvaartsdag 10 u. Ds. J. Simon DE BALVERT GEGREPEN. De beruchte De Balvert ia gis termiddag onder de gemeente Oudewater gearresteerd. Hij was in 't burger gekleed en reed op een damesfiets. Heden zou hij naar Gouda worden overgebracht. Nader wordt medegedeeld, dat de arrestatie twee broers van den beruchte betreft. Luitenant L. Moons. Gistermiddag werd bij de familie bericht ontvangen, dat onze stad genoot L. Moons, die sinds 1940 in Engeland was, zich tot voor kort in Breda bevond. Hij is aangesteld op de afdeeling Economische Dienst van het Militair gezag Sectie 6 en bevorderd tot luitenant. Vermoede lijk is de Heer Moons met de ge allieerde strijdkrachten thans op weg naar Den Haag. De tijding arriveerde in Gouda via Pater Duynstee o.f m., oud-kape laan aan de H. Sacramentskerk al hier, die uit Noord-Brabant is gekomen. Onze Voedselvoorziening. Van den leider van den Distri- butiedienst Gouda ontvingen wij de voigende korte beschouwing over onze voedselvoorziening. In de vrije pers dient, zoo meende de redactie, ook aan de mededee- lingen van den distributiedienst een plaatsje te worden ingeruimd en zeer gaarne wordt daarvan gebruik ge maakt. Bevrijd is ons land van zijn over weldigers. Voor het tijdstip der be zetting was in Nederland slechts in dien zin van een probleem sprake, dat er meer werd voortgebracht dan, voor binnenlandsch verbruik nood zakelijk was en welk overschot niet kon worden geëxporteerdhet pro bleem van het teveel dus. Thans - en wij hebben het aan den lijve gevoeld - is er inderdaad een voedselprobleem als tekort, doch we hopen, dat dit binnen betrek kelijk korten tijd zijn scherpte zal verliezen, mede, dank zij de het Nederlandsche volk geboden hulp. Toch lijKt het mij goed U te ver zoeken om de problemen niet als „opgelost" te beschouwen. Eerst langzaam aan zal het productie apparaat aan kracht winnen en daar door de materiëele verzorging van het Nederlandsche volk verbeterd kunnen worden. Bevrijd van de dis tributie zult ge nog niet kunnen zijn. De distributiedienst zal op nieuwen leest moeten worden geschoeid en opnieuw moeten worden georgani seerd. Hoe? Dit hangt van meera! dan alleen plaatselijke belangen. De centrale instanties geven in deze richtlijnen, welke - wil er niet »en chaos ontstaan - nauwkeurig dienen te worden gevolgd. Zoodra meer en positiever gege vens bekend zijn, zullen nadere pu blicaties volgen. Verder dan hetgeen toelaatbaar moet worden geacht, mag óók voor U niet worden gegaan, doch houdt li zich ervan overtuigd, dat ook voor U alles zal worden gedaan wat mogelijk is. Moge de distributie spoedig over bodig zijn. Militair Commissaris. Tot Militair Commissaris voor het district Gouda is bij beschikking van den Chef Staf Militair Gezag voor Algemeenen Dienst benoemd J. A. Hagedoorn, geboren 7 Januari 1903 te Haarlem. Het district Gouda omvat het gebied v. de gemeentenTer Aar, Alke made, Alphen a.d. Rijn, Ammerstol, Barwutswaarder, Bergambacht, Berkenwoude, Bodegraven, Boskoop, Gouda, Gouderak, Haastrecht, He kendorp, Krimpen a.d. Lek, Krim pen a.d. IJssel, Lange Ruige Weide Leimuiden, Lekkerkerk, Moerka- pelle, Moordrecht, Nieuwerkerk a.d. IJssel, Nieuwkoop, Nieuwveen, Ou derkerk a.d. IJssel, Oudewater, Pa- pekop, Reeuwijk, Rietveld, Rijnsa- terwoude, Schoonhoven, Stolwijk, Vlist, Waarder, Waddingsveen. Woerden, Woubrugge, Zevenhoven Zevenhuizen, Zwammerdam, Ca- pelle a.d. IJssel. 't Militair Gezag gekomen. Goude «al tlechta een kleine bezetting krijgen. Het is gisteren in onze stad „een komen en gaan" geweest van Engelsche en Cana- deesche militairen en Nederlandsche Vrij willigers, maar een contingent van betrekenis was tot des avonds laat nog steeds niet ge arriveerd. Druppelsgewijs verschenen gealli eerde strijdkrachten, vervoegden zich op het hoofdkwartier van de Binnenlandsche Strijd krachten in „Arti-Legi", voerden er korte besprekingen en verdwenen dan meestal weer even vlug als «ij gekomen waren. Iedere bondgenoot werd door de wachtende menigte met geweldig gejuich ontvangen en het publiek toonde weer een groot enthousiasme. Telkens waren er geruchten, dat een groote troep militairen elk oogenblik kon worden verwacht en het zag op de Markt dan ook „zwart van de menschen. Maar wat er ook kwam, de strijdmacht verscheen niet. Wel zijn ge weldige militaire colonnes gisteren langs Gouda heen getrokken. Zl) kwamen uit de richting Utrecht en reden over den grooten rijksweg naar Den Haag. In den namiddag jgf der B J i bier ter i«j via oc yootziening van L LjkU W heJ dol Ge**? 1 ^(aftoe reeds el Kt slede 1» ean9| is de eerste daG® bondgenoofen Onder de G® Gouda hebben al ook tm stadgd Albtfda a Verd eïtra hoemtje var ervarisgen in de J nét li ingedeelfl baixke leger In dienst, na liegende StóerOMvoi Hepen ujt Me deo

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 2