VRIJ1 l KOI Gelukkig wederzien. Kleine berichten. Burgerlijke Stand. Apothekersdienst. Zondagdienst Doktoren. PREDIKBEURTEN. Dc scholen beginnen weer. Het gemeentebestuur vestigt er de aandacht op van de ouders en scholieren, dat a.s. Maandag 14 Mei alle openbare scholen weder aan vangen, voorloopig nog op de wijze zooals vóór de bevrijding. Twee uitzonderingen zijn daarophet gym nasium begint a.s. Dinsdag en de handelsavondschool a.s. Maahdag. Nu verschillende oorzaken voor schoolverzuim vervallen zijn of bin nenkort vervallen zullen, rekent het gemeentebestuur er op, dat alle ouders hun kinderen weder trouw naar school zullen zenden. De Buiten-gemeenten en „De Vrije Pers." In gemeenten buiten Gouda konden wij tot dusver niet zorgen voor het rondbrengen van „De Vrije i'ers". Toch wordt ook daar naar het blad gevraagd. Wij stellen thans een aantal nummers beschikbaar ten behoeve van de gemeenten, waar voor zich een vrijwillige bezorger aanmeldt. Bezorging geschiedt door deze uitsluitend aan hen, die dit aan den bezorger of aan ons bureau aanvragen» Het volgend nummer van „De Vrije P*rs" verschijnt a.s. MAANDAG Inlevering verplicht. De bedoeling van den bijzonderan staat van beleg. De staat van beleg geldt nu over heel Nederland, Daardoor kan het militair gezag onmiddellijk en krachtig handelen, wanneer orde en rust in gevaar zouden komen. De bevoegd heden van het burgerlijk bestuur kunnen daarvoor onvoldoende zijn. De bedoeling van het militair gezag is zooveel mogelijk op den achter grond te blijven. De bijzondere staat van beleg is een tijdelijke toestand. De gedachten is dat na enkele maanden het binnen- landsch bestuur de leiding weer ge heel in handen zal nemen. Een paar gevolgen van den bijzonderen staat van beleg. De ksanten die tijdens d? bezetting na 1 Januari 1943 zijn blijven ver schijnen, mogen nu niet meer worden uitgegeven. Pas nadat het militair gezag daartoe verlof heeft gegeven, zal een blad weer mogen uitkomen. Illegale bladen kunnen nu daaren tegen vrij worden uitgegeven. Ook is er nu geen vrijheid van vergadering. Men mag wel in eigen besloten kring vrij samenkomen, maar voor een openbare vergade ring is vooraf de toestemming van het militair gezag noodig. Hulp «n maak' Jc In J Mr. Tri Neder], BI Ir. van f recten derl CommiJ Luitenant L. Moons van dc Afd. Econo mische Dienst van het Militair Gezag Sectie 6, over wien wi) deze week reeds een en ander hebben bericht, is gistermiddag omstreeks half 4 bij zijn vrouw en zoontje terugge keerd, na in 1940 naar Engeland te zijn gegaan. Op den dag van het 45-]arlg huwelijksfeest van zijn ouders keerde in Gouda terug Anton Staver, Scheltemastraat 24. Straver werkte twee jaar in Noord-Brabant bij de ondergrondsche en sloot zich op 24 Sept. 1944 aan bi) de stoottroepen van de Neth. Army, lilt krijgsgevangenschap in Duitschland is teruggekeerd de militair van het Ned. leger H. Hoogendoom, Houtmansgracht 19 alhier. De heeren Jan Groos en Koos Dessing, die als vrijwilligers, resp. bij de voedsel voorziening en den medischen dienst der ge allieerde strijdkrachten zijn, hebben gisteren een bezoek aan hun familie in onze stad gebracht. Prof. Goudriaan bezichtigt 't atatioa. Prof. Goudriaan, president-commissaris der N.V. Nedcrlandsche Spoorwegen, heeft in uniform van kolonel van de Neth. Army Donderdag een bezoek gebracht aan onze stad. ten einde het vernielde station in oogen- schouw te namen. Bi) dit bezoek deelde prof. Goudriaan mede, dat de aaa spoorwegge bouwen aangerichte schade over het alge meen meevalt. Het station te 's-Hertogenbosch is volkomen met den grond gelijk gemaakt. Het spoorwegpersoneel te Gouda, dat op 17 September 1944 in staking was gegaan, heeft Woensdag den arbeid hervat. De ad ministratie van de Spoorwegen in Gouda is ondergebracht in het Jeugdclubhuls „St.Jan'', Crabethstraat 10. Onderwijs-vargoedingen. De Burgemeester heeft de exploitatie-ver goeding over het jaar 1943 voor de bijzon dere scholen te dezer stede vastgesteld op totaal f 37.221.59. Het bedrag der voor vergoeding in aan merking komende kosten is vastgesteld op totaal f 36.657.32. Het voorschot op de exploitatie-vergoeding voor het jaar 1945 is bepaald in totaal op f 29,129.26. Burgemeester dr. K. F. O. James heeft het eere-voorzitterschap aanvaard van het Comité voor Kinderuitzending en Kindervoeding. Het Comité voor Kinderuitzending en Kindervoeding deelt mede, dat de naar Over- ijsel uitgezonden Goudsche kinderen het NA de bevrijding allen goed maakten. Het Comité bericht voorts, dat de geldig- haidsduur der Bonera-kaartjes met 14 dagen is verlengd. Geboren 9 Mei. Cornells Bernardus, z. v. B. J. Boer en G, J. de Korte, Koekoekstraat 30. 10 Mei. Cornells, z. v. G. Laan en J. S. Bredie, 2e Kade 54.1 1 Mei. Wilhelmina Irene Johanna Cecilia, d. v. C. Gouka en J. C. M.IJpelaar, P. C. Bothstraat 44. Ondertrouwd; 11 Mei. J. A. van Braam en J. Brusik. C. Hornes en R. van der Ree. Overleden9 Mel. Pietertje van Beek, 6 j. Wilhelmus Gerardus Husselson, 85 J. Van heden, Zaterdag af, wotdtde Apothe kersdienst waargenomen door APOTHEEK GRENDEL, L. Tiendeweg 9. J. H. W. HELLEMAN, L. Tiendeweg 54 en A. J. KETTLBR, Gouwe 166. Ned. Herv. Gemeente (St. Janskerk) voorin. 10 uur Gemeensch. bevestiging van lidmaten. N.m. 5 uur. Westtrkerk geen dienst. Ver. van Vrijz. Herv. 5 uur mej. ds. Thomsen. Ned. Herv. Ver. Calvijn 4 uur. Rem. Geref. Gemeente 10.30 uur Ds. J. Nienhuls. Evang. Luth. Kerk v.m. 10 uur ds. J. J. Simon. Oud-Kath. Kerk 10 en 6 uur pastoor Giskes. Geref. Kerk 10 en 5 uur ds. J. P. C. ten BrinK. Vrijgemaakte Geref. Kerk 9 en 4 uur in Rem. Kerk ds, Koenekor.p. Geref Gem. (in Geref. Kerk, Turfmarkt) 2.30 uur ds. A. de Blois. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 uur ds. Dubois. Ned. Geref. Gemeente 10 en 4 uur ds. van Weizen. Vrije Evang. Gemeente 8,30 uur (in ae Kleine Kerk, Peperstraat), n.m. 5.30 uur (Zeugestraat 38) ds. H. C. Leep. Woensdag 16 Mei 3 uur gebedsuur. Leger des Heils 10 uur Heiligingsdienst, 11.45 uur jeugddienst. 7 uur speciale dienst l.v.m. Moederdag, Donderdag 10 uur bid stond. Donderdag 3 uur openb. samenkomst. Leiders de heer en mevr. Wels. Nu lonkt het leven, blinkend blij, Nu juicht en jubelt rij op rij, Nu klinkt de klare levenslach, Nu schijnt de schoonste Meimaanddag, Nu leeft het land in jubelt!], Want Nederland, ons Nederland werd vrij I Nu licht een lach uit ieders oog. Nu richt zich recht, wat beulshand boog, Nu wappert wijd de vtljheidsvlag Nu schooner schijnt de lentedag. Na vaart de vreugd langs veen en klei. Want Nederland, ons Nederland werd vrijl Nu gaat naar God veel duizend dank, Nu heeft de hartklop ééne klank, Nu bruist en breekt het bloed zich baan, Nu vloeit uit veler oog een traan. Nu schittert schooner toekomsttij, Want Nederland, ons Nederland, ons Vaderland is vrij I G. Weck. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat een ieder, die goederen van de voormalige Dultiche Wehrmacht, in het bijzonder meubilair, textiel en aardewerk, onder Zijn berusting heeft, deze ten spoedigste moeten opgeven aan den Geniedienst, IJssel- laan 2, Gouda. Overtreding wordt gestraft. Vele sta( oevraafld v banden val der» beteek De Perl' teekenen <1 lo°pen J»r' levensmid® nieuwe Per dingen te vi aan onder van den voorname de heeren Dit on* aangeduid Landelijke aan Onder Dondert James ten den Burg maar bulti ling van 1 van het ii hoogst no stempels i G.A.B. er van de et Burgem stelling m gebracht i en hardwi riskeerden in den no In plaat 's avonds rede houd De 8e A Europa n Geheel A deeltelljkc eerstkome soldaten Volgen eenkomst tusschen einde de die gerea Duitschlai De Po, kingen eei Church: gedeeld, Duitschlai eerste tijc militairen, slotte doo De tan troepen o heeft bevr duren eer hebben ve "Oofd Val

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 2