V f Onze Zegelactie. Reizen buiten 't district Gouua. Werkstukken Oorlogsinvaliden. Ter navolging. Huwelijksfeest in een drukken tijd. Zilveren Professiefeest. Feest op den Bodegr. Straatweg Het Goudsche Gevangenenkamp. Bnrgelijke Stand. UIr Veel lezers vragen zich nog steeds af, wat het doel is van de zegels, die „De Vrije Peri" te koop aanbiedt. De opbrengst van deze zegels komt ten goede aan de Neder- landsche oorlogsslachtoffers. Zooals bekend mag worden geacht, zijn ongeveer anderhalf mlllioen Nederlanders ten gevolge van oorlogshandelingen dakloos. Al doet onze regeeriny al het mogelijke, in zeer veel ge vallen is de steun niet voldoende en is de hulp van alle Nederlanders een dringende eisch. Wij doen daarom een dringend beroep op onze lezers, steeds, wanneer wij met een nieuwe serie zegels uitkomen, hiervan exem plaren te koopen. De verkoop van de nieuwe serie met groene opdruk beginta.s. Donderdag. Gouwenaars, toont Uw solidariteit! Koopt de Vrije Pers-zegels. Velen stellen zich de vraag of men buiten het district Gouda, zooals dat in een onzer vorige bladen is aangekondigd, zich vrijelijk bewegen kan. Om groottre reizen te kunnen maken is een speciale vergunning noodig. Men dient zich te wenden tot de politieke recherche in het gebouw „Arti-Legi" waar beoordeeld wordt ofhet verzoek kans van slagen heeft en eventueel een bewijs van politieke betrouwbaarheid wordt afgegeven. Familiebezoek wordt slechts in heel uitzon derlijke gevallen toegestaan. Personen van buiten Gouda moeten bij hun aanvragen een bewijs van politieke betrouwbaarheid mede brengen af te geven door den burgemeester der betreffende gemeente en mede ondertee kend door den Plaatselijken Commandant der Binnenlandsche Strijdkrachten. Zooals reeds is medegedeeld, wordt de tentoonstelling van werkstukken van oorlogs invaliden, welke momenteel plaats vindt in de etalages der N.V. Vroom en Dreesmann, deze week gevolgd door een groote expositie in het ruime winkelpand van deze firma. De Commissie „Eereschuld en Dankbaar heid" vraagt zoo spoedig mogelijke inlevering van door oorlogsinvaliden vervaardigde werkstukken, ten einde de tentoonstelling tot 'n zoo goed en mooi mogelijk geheel te maken. Inlevering kan geschieden bij de N.V. Vroom en Dreesmann, Wljdstraat te dezer stede, Zaterdag heeft in de zaal „Kunstmin", waar de le Compagnie der N.B.S. is gesta- tlonneerd, onder de le sectie een verloting plaats gevonden van vier roggtbrooden. De verloting bracht op f 101,70, waarna de prijswinnaars de brooden beschikbaar stelden om bi) opbod te verkoopen, hetgeen onder veel hilariteit geschiedde. In totaal brachten de brooden de Somma van f 215.20 op, welk bedrag ter beschikking van de Neder- landscho oorlogslachtoffers is gesteld. Voor het bevrijdingsfeest. De heer B. Rozcndaal ving aan een dogger in het Weeg je (gemeente Waddinx veen) een edelkarper van 23 pond. Inschakeling ia het arbeidsproces. De Directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau verzoekt ous mede te deelen, dat de aanmelding op het Gew. Arbeidsbureau tot nader order is stopgezet. Morgen herdenken de Heer en Mevrouw C, A. Bennis-Prevoo den dag, waarop zij voor 1272 ia»r in hat huwelijk traden. De heer Bennis vervult thans de functie van Districts-intendant bij de Binnenlandsche Strijdkrachten. In den moeilijken tijd, die achter ons ligt, heeft de Heer Bennis be wezen, den juisten man op de juiste plaats te zijn. Steeds prettig in den omgang, eerlijk en billijk In zijn handelwijze, en altijd za kelijk ook waar het moeilijke kwesties be treft, telt hij veel ware vrienden onder de zeer vele personen waar hij dagelijks mede in aanraking komt. Wij bieden hem op dezen dag onze hartelijke gelukwensen aan. Woensdag a s. herdenkt de Ecrw. Zuster Michel den dag. waarop zij voor 25 jaar werd geprofest. Zr. Michel is reeds 20 jaar in Gouda werkzaam als piano- en viool-leerares Serenades gebracht en vuurwerk aan 'tslot. Ook de bewoners van den Bodegraafschen Straatweg, gemeenten Waddinxsveen en Reeuwijk, hebben feest gevierd ter bevrijding van ons land. Van vrijwel elk huis woei de driekleur. Op twee avonden werd een optocht georganiseerd. In een lange groote rij stelden de deelnemers zieh op met vlaggen, lampions en onder luid gezang werd eenige malen den marsch van de brug bij de Veiling tot aan de Reeuwijksche brug gemaakt. Een viertal serenades zijn gebracht, n.l. aan Frits Willemsen, Sergeanth Neth. Army, ingedeeld bij het 9e Amerik. leger, aan Mevr. den Hoed, wier zoon. de luitenant-vlieger in den bezettingstijd naar Engeland wist te ont komen; aan den heer L. Westdorp, gepens. sergeant majoor schipper van de Koninkl. Nederl. Marine, die zoo langen tijd de „ille gale" Vrije Pers op den Straatweg heeft bezorgd en ten slotte aan den commandant van de Binnenlandsche Strijdkrachten, zete lend in het Raadhuis van Reeuwijk. De heer Gijzeni] hield daarbij een korte toespraak. Besloten werd met een groot vreugdevuur van het gelukkig niet meer te gebruiken ver duisteringsmateriaal. „Canada"—Olysnpla. Gisteravond is op het Olympia-terre.n een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen een elftal van Canadeezen en een Olympia-combinatle. Ondanks het feit, dat »de Canadeezen de laatste jaren ongetwijfeld heel wat meer bacon gegeten hebben dan d« Goudsche voetballers en dat was goed merkbaar wonnen de Olympianen de match met 2—1. Vóór den wedstrijd werd den bevrijders een bloemstuk aangeboden en werden foto's gemaakt. De entree-gelden van de ontmoeting komen ten goede aan de oorlogs-invaliden De belangstelling was evenwel niet bijzonder groot. De totale opbrengst was f 205,55. Over het Goudsche gevangenenkamp, waar tot nu toe ongeveer twee honderd N,S.B.-ers en Duitsch-gezlnden zijn ondergebracht, is in de afgeloopen dagen heel vee! verteld en beweerd. Allerlei geruchten over slechte be handeling deden de ronde en velen hebben er aanstonds geloof aan gehecht. Toen Zaterdagavond Capt. Evans, Public Safety Officier, in gezelschap van eenige Engelsche en Nederlandsche militairen, het kamp, waarvoor een deel der Kaarsenfabvick ls ingericht, bezocht, hebben wij den rond gang mogen meemaken. Wij moeten het eerlijk verklaren; het kamp maakt een goeden indruk en wij ge- looven, dat er heel wat betere toestanden heerschen dan in de kampen, waai goede Nederlanders maanden en jaren zijn gekweld, mishandeld en uitgehongerd. Natuurlijk is het kamp geen ontspannings oord en dat behoeft het ook heelemaal niet te zijn, want velen, die er vertoeven, hebben niet verdiend thans een „heerenleventje"' te gaan leiden. Momentcel zijd twee groote hallen in ge bruik, één voor de vrouwen en één voor de mannen. Het aantal vrouwen bedraagt 21. De jongste is 15. de ondste 68 jaar. 's Mor gens half 7 moeten de gevangenen opstaan; 's avonds 8 uur gaan ze weer naar kooi. De houten kribben en het beddegoed zien er zindelijk uit. Met het schoonhouden der hallen zijn vanzelfsprekend de gevangenen belast. De vrouwen hebben bovendien de wasch der Britten en Canadeezen, die in Gouda zijn, te verzorgen. De mannen worden belast met sloop- en constructiewerk aan auto's en machinerieën, moeten het terrein opknappen, enz. Elke groep staat onder een voorman, uit de gevangenen zelf aangewezen. Tijdens het werken mag niet worden ge sproken; 's avonds is er een uur vrije con versatie, gedurende welke ook klachten naar voren mogen worden gebracht. Lectuur is er voor de gevangenen o.a. door de ver schijning der legale bladen, die voorheen illegaal waren. De geestelijke en lichamelijke verzorging - der gevangenen heeft de volle aandacht der kampleiding. Zondagmorgen hebben gods dienstoefeningen plaatsgehad. De lichamelijke verzorging geschiedt o.a. door de beoefening van sport. Bom, welbekend, mag zijn kennis op dit gebied demonstreeren. Elkeu dag komt in het kamp een dokter voor de genees kundige behandeling der mannen en vrouwen. Kampcommandant Schults staat op het standpunt, dat bij de behandeling der gevan genen niet tot het peil der Duitschers mag worden afgedaald, doch hij verlangt discipline en correctheid. Het is dus wel vanzelfsprekend, dat er een strakke militaire geest wordt na gestreefd. Over het eten zullen de mannen en vrop- wen zeker niet te klagen hebben De rant soenen zijn behoorlijk en niemand zal van honger behoeven om te komen Een luilekkerland behoeft het kamp tenslotte niet te zijn. De barakken hebben „sprekende namen gekregenAmersfoort' Ommen, Vught, Wes- terbork lazen wij. Maar het Goudsche kamp lijkt ons niet zoo'n hel. Ds. A. Dubois, Chr. Geref.Predikant,heeft bij een bezoek aan het gevangenenkamp ver schillende personen ondervraagd, waarbij hem bleek, dat de wilde geruchten berusten op fantasie of verdraaiing van niet-laakbare feiten. Alle gevangenen zeiden hem, desge vraagd, dat geen lijfstraffen worden toegepast. Een groep vrouwen noemde de behandeling zelfs best. Geboren 11 Mei, Dorothea Hendrika, d. v. Ph. Burghoorn en A, D. v. d Berg. Raam '51. Bernhard Leopold Elizabeth, z. v. C. v. Golden en L. C. Blaazer. Rozendaal 30. Henriette Ma rianne, d. v. H. Koster en M. Vonk, Wijde- rpoot 11. 12 Mei. Janna, d. v. A. Schoonder- woerd enj d. v. C.1 Maria Jol Lange De Overig 2 j. 12 Nieuwer looi), gel] Spruit, d. Kraats Gistel het gra^ was opj Mei 19^ De marchee een inll wachtml Irene huis wd Wacl woord, f vijf Jarq gebracb waren Verd| Burgen herdaclj verzocli Wilheii Een gevalle waarbij volk De meeste ij en bela Weder| De raktert| tijden spoed,] nood staan dJ ons vJ allerwef het nol gruwzq om nal genoot] Vele! uit de| zetter Tenl werkeij de Re vertrol Regee{ Zoo Ned koepel] band organl person materil heffing getrotl En tc

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 2