büïtënlandsch korte berichten in ge- foor de |gt 21. i Mor- pstaan; UIT DE OMGEVING HAASTRECHT. BINNENLANDSCH NIEUWS Nederlands Volkherstel. Proclamatie NIEUWS D» oorlog in het verre Oosten. Publicatie van den Gemachtigde voor de Voedselvoorziening. LAATSTE NIEUWS Regeeringsmaatregelen. eenige het abïick rond- het lij ge landen (goede It weid, (nlngs- ai niet kebben kje" te kooi. bd zien en der |ngenen en de in vorden Jrk aan I terrein Ider een pwezen. en ge- Jje con- |en naar ■tuur is pe ver porheen Izorglng Icht der gods- amelijke pefenlng i kennis |ag komt genees- r ou wen. I op het |r gevan- ers mag |iscipline prekend, tordt na |n vroil- )e rant- zal van Een lotte niet namen ht.Wes- f he kamp ant, heeft amp vtr- |irbij hem asten op (laakbare desge- uegepast. h nndeling kka, d. v. |aam '51. a. Golden fiette Ma- Wijde- Ihoonder- woerd en Stans. Helmerstraat 6. Mela Irene, d. v. C. v. Veen en A. Oosterwijk, Westerk 54. Maria Johanna, d. v. G. Wassing en M. Alblas Lange Dwarsstraat 26. Overleden 10 Mei. Joanna Cecilia v. Loon, 2 j. 12 Mei. Everdina v. Barlingen, gch. m J. Nieuwenhuijsen. 79Johanna Petronella Ver- looi), g«h. roet W. J. G. IJpelaar, 23 Willem. Spruit, 70 13 Mei. Johanna Wilhelmlna v. d. Kraats, 77 Pieter Leendert Hofstede, 75 Kransleggiag op het graf vac W. Uitten bogaard. Gistermiddag werd er een krans gelegd op het graf van W. Uittenbogaard, die gevallen was op het veld van eer in de dagen van Mei 1940. De N.B.S. was in marscheolonne opge marcheerd naar de begraafplaats, alwaar met een inleidend woord verzocht werd aan wachtmeester B. Smits, lid van de Prinses Irene Brigade, die zoo Juist in het ouderlijk huis was teruggekeerd, het woord te voeren. Wachtmeester Smits sprak een toepasselijk woord, waarin hij memoreerde, dat zij in de vijf jaren, die zij in Engeland hadden door gebracht, nimmer hun gevallen kameraden waren vergeten. Verder werd het woord gevoerd door Burgemeester Lepelaars, die den gevallene herdacht en na zijn rede den aanwezigen verzocht de eerste twee coupletten van het Wilhelmus te zingen. Een der Paters Passionisten herdacht den gevallene met eenige kernachtige woorden, waarbij hij opmerkte, dat wij weer tot één volk waren teruggekeerd, De Weduwe bedankte daarna Wacht meester Smits, B.S., burgelijke autoriteiten en belangstellenden voor de bewezen eer. Wederopheffing v. door d. oorlog getroffenen. De zorg voor den medemensch is een ka raktertrek van het Nederlandsche volk. In tijden van voorspoed, in tijden van tegen spoed, steeds heeft hier de zorg voor den in nood geraakten landgenoot een vooraan staande plaats ingenomen in het denken van ons volk. Het kon dan ook niet anders of allerwegen in het Nederlandsche volk, hoewel het nog zwaar gebukt ging onder den steeds gruwzamer bezetter, werden plannen gevormd, om na den oorlog de in nood geraakte land- genooten weder op de been te helpen. Vele waren de initiatieven op dit gebied, uit den aard der zaak alle illegaal. De be zetter duldde zulke gedachten niet. Teneinde al deze voorbereidingen in samen werkende,geordende banen te leiden benoemde de Regeering te Londen, op voorstel van vertrouwensmannen, oridergeteekende tot Regeerings-Commissaris. Zoo ontstond Nederlands Volksherstel. Nederlands Volksherstel beoogt de over koepeling, beoogt het in samenwerkend ver band brengen van al die organen, lichamen, organisaties, vereeniglngen en particuliere personen, die zich tot doel hebben gesteld, materieele, physieke en geestelijke wederop heffing van allen, die door den oorlog zijn getroffen. Een schier onbegrensd arbeidsveld! En toch begrensd I In de eerste plaats zullen de materieele nooden voorop gaan. de andere volgen. De materieele hulp zal begrensd worden door de mogelijkheid of liever gezegd de bijna on mogelijkheid deze hulp te verleenen. Er is nog maar zoo weinig. Er werd reeds zóóveel geholpen, En toch zal er geholpen moeten wordenen goed. Hiervoor is noodig een grootsche samenwerking, een geweldige krachtsinspanning, een nog nooit gekende opofferingsgezindheid. Laten wij er goed aan denken. Dit maal is het niet alleen een plicht van ons, ditmaal is het een recht van onze getroffen landgenooten. Nederlands Volksherstel zal niet rusten voor en aleer aan dit recht, aan dezen plicht is voldaan. Nederlands Volksherstel rekent op het Nederlandsche Volk. E. E. Menten van Luit.-Gen. CHARLES FOULKES, Opperbevelhebber le Can. Corps. Het dragen en afvuren van vuurwapen». 1. Er zijn verscheidene gevalleD voorge komen waarbij Nederlanders en Geallieerde soldaten het leven verloren bij schermutselin gen tusschen leden van verzetsgroepen en Duitsche eenheden, die nog niet ontwapend waren, 2. Om bloedvergieten te voorkomen wordt bevolen, dat alle personen deze vuurwapenen inleveren bij het plaatselijk politiebureau of de N.B.S. 3. Alleen de volgende personen zijn ge machtigd wapens te dragen: I, Leden van de legers der geallieerde mogendheded in uniform. Leden van de B.S., die voorzien zijn van de Britsche armbanden. Alle ongeauthoriseerde personen, die vuurwapens dragen of afvuren worden na Zondag 13 Mei aan arrestatie en zware straf fen blootgesteld. 5. Gemachtigd tot het dragen van Brit sche armbanden zijn: I. Militaire politie (met letters MR). Regiments Politie (met letters RP). Personeel van den Algemeenen Dienst (met letters CD), u. Geen andere banden van welke be- schrijving ook worden erkend als authorisatie om wapens te dragen in het gebied onder mijn gezag. ii. 4. II. III. 6. Anep-Aneta. Meer dan 600 Super Vliegen de Forten deden Maandag een aanval op Nagoya. Zij wierpen meer dan 3500 ton brand - en brisantbommen af. Troepen van Mac Arthur hebben op Noord Mindanao het vlieg veld Delmonte bezet. Het communiqué be vestigd de verovering van Weewak en de bezetting van het gelijknamige schiereiland op Noord-Nw. Guinea. De slag om Maha, de hoofdstad van Okinawa duurt voort. In Birma drong het 14e leger door tot 48 km. ten N O. van Pegu. Op Tarakan veroverden Australische troepen Okarcingan en namen zij bezit van de Djoeatta-olievelden. Twee dagen nadat de geallieerden begon nen zijn met de uitgebreide blokkade van Japan, verklaarde een spreker voor radio Tokio, dat het voedselprobleem acuut werd en de normale aanvoer van verscheidene millioenen bushels rijst uit het Zuiden was afgesneden, Bon A 491 van de noodkaart IV A geeft recht op het koopen van 40 Gram Thee, (niet 50, zooals gisteren werd bericht) en 100 gram suiker. Bon B 491 van de noodkaart IV B op het koopen van 2 stukje» chocolade of 100 gr, gebroken chocolade, benevens 1 blikje melk van 375 gram. Voor volgorde van verdeeling zie men de raambiljetten. In overleg met den militairen commissaris vestig ik de aandacht van de telers, groenten- handelaren en het publiek er op, dat het afleveren en koopen van groenten buiten de veiling om ten strengste verboden is. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching heeft maximum prijzen voor groenten vast gesteld, welke reeds welke reeds werden ge publiceerd in ,,De Vrije Pers dd. 12 Mei 1945. Ik doe een dringend beroep op U allen om geen hoogere prijzen te berekenen of te betalen dan de hierin genoemde en eventu- eeleprijsopdrijving te mijner kenniste brengen, waartegen dan met kracht zal worden op getreden. De Gem. v. d. Voedselvoorziening, J. Aantjes. Zondag is Eden uit San-Fransisco naar Washington vertrokken, waar hij door presi dent Truman zal worden ontvangen. Churchill en Truman hebben nog geen ant woord ontvangen van Stalin over hun ver zoek tot opheldering over de arrestatie van 16 Poolsche democratische leiders. Helgoland is door een Britsche Marine- afdeel in g bezet. Maandag liepen weer 4 Duitsche duikbooten in Britsche havens binnen. 8 U-booten hebben een ligplaats in N. Iersche havens verzocht. In Dover worden besprekingen gevoerd door de Br. Admira liteit en een Duitsch Admiraal over het op ruimen van mijnen in het Kanaal en in de Noordzee. De R.A.F. zal binnenkort aan de bom bardementen op Japan deelnemen. Koning Leopold van België is ziek. Hij heeft zijn broer Prins Karei verzocht het regentschap te blijven uitoefenen. De Nederlandsche regeering heeft eenige maatregelen getroffen betreffende het bestuur overons land in den overgangstijd. Bij Reg besl. van 2 Aug. 1944 zijn een aantal vertrouwens mannen benoemd, die het Nederlandsche volk bij de regeering zullen vertegenwoordigen, totdat een nieuwe volksvertegenwoordiging zal zijn samengesteld. De namen van deze vertrouwensmannen zullen wij in ons volgend nummer publiceeren. Bovendien zijn er eenige door de L uitschers opgerichte departementen opgeheven, tcrwij andere van naam zijn veranderd. Boven en zijn een aantal nieuwe secretarissen-generaal In een rcgeeringsmededeeling is bekend gemaakt, dat de burgerij zich dient te ont houden van plundering van eigendommen van N.S.B.-ers of van Duitschers. Plundering schaadt de zaak des vaderlands.

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 3