Een historische zitting wan het Kantongerecht. Gratis restant eten Centr. Keuken. Nog even geduld. Mededeeliny vin de N.B.S. Wanneer Reisvergunning noodig Eereschuld en Dankbaarheid. „Bereschuld en Dankbaarheid". Oranje vereeaiging „Vrij Nederland". „Vrede door Oranje" Onze watervoorziening. Gevallen voor het Vaderland. BURGERLIJKE STAND. De bevolking wordt in de gelegenheid gesteld aangifte te doen van onvaderlands lievende gedragingen van gemeentepersoneel tijdens de bezetting. De aangifte moet schrif telijk en met naam van den aangever onder- tcekend, geschieden bij Mr. J. A. Bronkhorst, Kanaalstraat 27, Gouda. Anonieme klachten worden niet in behandeling genomen. Aan gifte kaa geschieden t.m. 23 Mei 1945. Na vijf jaar wordt er eindelijk weer recht gesproken „In naam der Koningin". Het Kantongerecht alhier heeft dat oogenblik wil len accentneeren. Donderdagmorgen om 10 uur had een plechtige zitting plaats in de Audiëntiezaal van het gebouw Arti Legi. Het portret van de Koningin was fleurig met oranje en rood-wit-blauw gedrapeerd en velen hadden gehoor gegeven aan de uitnoodiging om de plechtigheid bij te wonen. Teveel om te noemen. Burgemeester James moest tot zijn spijt een bericht van verhindering sturen. De politie was vertegenwoordigd door de In specteurs Beekman en Bijl de Vroe, deN.B.S. door de heercn Hess, de Korte. Mulder en Kooistra, het Landelijk Ondersteuningsfonds door de heeren Kwinkelenberg, Schat, Derck- sen en Langeraar. Verder natuurlijk de ad vocaten en notarissen, vele vrienden en ken nissen van den Kantonrechter en ook Mevr. van Bronkhorst, De Kantonrechter. Mr. J, A. van Bronk horst, hield een weldoordachte rede, waar aan wij hier gaarne meer plaats zouden geven Wij moeten echter volstaan met de aandui ding van enkele punten. Vrijheid en recht, aldus Mr. v. Bronkhorst, zijn twee van de belangrijke elementen, waar voor jarenlang is gestreden. Zonder recht zon de vrijheid tot chaos verworden, zonder de indlvidueele vrijheid wordt echter hand having van orde zinloos. Formeel moest de rechterlijke macht de bepalingen van den bezetter in het algemeen wel handhaven. Intusschen heeft zi] ook nog veel schade kunnen afwenden. Grievend was het dat Nationaal-Socialistische partij instan ties de uitspraken van den rechter konden verkrachten. De spreker wees op de rede van professor Cleveringa, als een krachtig getui genis uit de rechtswereld tegen de maatre gelen van den bezetter. Tenslotte sprak de Kantonrechter de hoop uit dat de verdere ontwikkeling van de rech terlijke organisatie dienstig moge zijn voor het geheele Nederlandsohe volk. Voor deze gelegenheid was Mr. v. Doorn, ambtenaar van het Openbaar Ministerie, uit Rotterdam overgekomen. Deze, daarop het woord voerend, herinnerde aan het Gouda met leege straaten uit de dagen van de raz zia's; Nis begint weer een nieuwe periode, ook voor het Goudtche Kantongerecht, waar hij altijd met genoegen komt. Mr. Ie Witt Wijnen, sprekende voor dé balie, getuigde er oog voor te hebben hoe moeilik de positie van den rechter in de oorlogsjaren is geweest en hoezeer ook deze zich thans bevrijd moet voelen. Kapite.n Vriesendorp, die als vertegen woordiger van het Militair Gezag de zitting bijwoonde, herinnerde er aan dnt de rechter, gelukkig onafhankelijk is van het Militair Gezag, ook al zijn er verschillende aanrakingspunten, zooals in de personen van de opspoorders, die zoowel voor den rechter als voor het M. G. werken. Ten besluite van deze historische zitting werd door de aanwezigen het Wilhelmus gezongen. Met ingang van Dinsdag 22 Mei a s. zal het restant-eten van de Centrale Keuken slechts worden verstrekt aan hen, die in her bezit zijn van een door den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon, alhier, af gegeven be wij? van deelgerechtigheld. De bewijzen van deelgerechtlgdheid zijn voorzien van een volgnummer. Dagelijks zal om ongeveer half 4 's middags op een aan tal punten in de stad worden gepubliceerd welke volgnummers dienzelfden dag tusschen half vijf en half zes aan de Centrale Keuken gratis restant eten kunnen afhalen. Deze punten zijn de volgende: 1. bij N. Kloosterman, Wachtelstraat 38. 2. D. W. v. d. Velden, Lazaruskade 37. 3. A. v d. Heuvel, Heerenstraat 143. 4. A. Schouten, VondaUtraat 1. 5. Chr. Kielliger, Groene weg 91. 6. J. C. Langeraar, B. Martenssinge! 103. 7. H. J. Rensink, Adr. Vlackstraat 9. 8. J. Versluis, Karnemelksloot 92. 9. T. Baas, Boelekade 58. 10. „Dc Ulver", Kleiweg 14. Het aanvragen der bewijzen van deelge rechtigheld moet geschieden in het gebouw Nieuwe Haven 308, loket 4 en wel op de volgende dagen en ureni Door hen, wier naam begint met de letters t A t/m D op Dinsdag 22 Mei 's middags van 2 tot 5 uur. E t/m J op Woensdag 23 Mei 's middags van 2 tot 5 uur. K t/m R op Donderdag 24 Mei 's middags van 2 tot 5 uur. S t/m Z op Vrijdag 25 Mei 's middags van 2 tot 5 uur. In beginsel zullen allen, die door de over heid of door een Instelling van weldadigheid worden ondersteund voor gratis eten in aan merking komen. Niet ondersteunde personen, die zich het noodzakelijkste voedsel niet kun nen verschaffen, komen echter eveneens - zoonoodig na voorafgaand onderzoek - in aanmerking. Zij, die geen betalende deelne mers aan de Centrale Keuken zijn, zullen echter slechts bij wijze van hooge uitzonde ring in aanmerking kunnen komen voor gratis eten. Aanvragen om bewijzen van deelgerechtlgd heid kunnen eventueel ook schriftelijk bij Maatschappelijk Hulpbetoon worden inge diend. Nader wordt bekend gemaakt waar en wanneer deze schriftelijk aangevraagde bewijzen zullen worden uitgereikt. Het Mil. Gezag zal verzoeken om het ter beschikking stellen van auto's en het ver strekken van benzine voorloopig niet in be handeling nemen. Wel kan men bi) het Mil. Commissariaat, Oosthaven 53 een schiiftelilk verzoek indienen om terugga »e van auto's, indien men weet ta vermelden plaats waar de auto zich bevindt, alle bijzonderheden, zooals kleur. merk. nummer etc. en bovendien de wijze, waarop de auto bulten het bezit van den eigenaar is gekomen Het is da laatste dagen verschillende u.alen voorgekomen dat lieden uit naam van „De Producent", bij de boeren kaas, boter of eieren vorderen. Wij wijzen er op. dat alleen zij die een legitimatiekaart van bedoelde firma kitnnen toonen, gerechtigd zijn namens haar op te treden. De Districtscommandant „Gouda". Voor het reizen binnen de provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht zijn geen reisvergunningen meer noodig. Voor het ver laten of betreden van dit gebied echter wel. Bewoners van Gouda moeten zich voor een vergunning melden bi) de gemeentepolitie, in de gemeenten rond Gouda bij den burge meester of den plaatselijken Commandent der N.B.S. Alleen in zeer speciale gevallen wor den reisvergunningen verstrekt. Bovenstaand comité verzoekt dringend hen, die in bezit zij van werkstukken van oorlogs invaliden, deze tijdelijk af te staan voor de tentoonstelling, welke volgende week in de zaak van de Fa. Vroom en Dreesman wordt geopend. De werkstukken knnuen aan boven- adres worden afgeleverd. Burgemei.. fer James heeft het eere-voorzit- terschap van de Goudsche vereeaiging „Bere schuld en Dankbaarheid" aanvaard. Reeds drie jaar geleden gaf Burgemeester James de toezegging aan bovengenoemde vereeniging allen mogelijken steun te verleenen. Ter gelegenheid van de bevrijding hebben de bewoners van de Verlorenkost en een ge deelte van de Raam op 10 Mei J.l. opgericht de wjjkvereeniging „Vrij Nederland". Er is een Oranje-vereeniging opgericht door de bewoners van het Zoutmansplein „Prin ses Irene". Datum van oprichting 14 Mei'45. Secr. N. Faaij, Zoutmansstraat 2. Opgericht is tot viering van feestelijkheden in het Zuid-Westelijk deel van de stadswijk „Korte Akkeren" de wijkvereenlglng „Vrede door Oranje." Het voorloopig secretariaat is gevestigd v. d. Palmstraat 98. De ruimere voorziening van de vitale bedi jven me. electrische energie heeft helaas wegens gebrek aan grondstoffen, vooral on- gebluschte kalk, niet kunnen leiden tot een watervoorziening van 24 uur per dag. De spertijd zal gehandhaafd moeten blijven. In het vervolg wordt er dus water gegeven van 8 uur 's morgens tot 5 uur des namiddags' Onze stadgenoot, de heer Frans J. H. van Eijk is op 14 Februari j.l. in den strijd bij Wesel omgekomen. Hij bekleedde den rang van kapitein-vliegenier, GEBOREN: 16 Mei: Leendert Johannes, zn. van P. Molenaar en H. Boere, Burgvlietkade 14. Nicolaas Franciscus Jacobus Maria, zn. v. F. B. van Schalken H. M. Faaij, Sophias*. 56. 17 Mei: Hester, dr. van L. Kurpershoek en A. Boter, Wijdstraat 43: Nicolaas Maria Leendert, zn. van C. Roelofs en W A. Ver hoog. Jaagpad 46 Zeger, zn. van Z. Stclk en M. de Bruin. Surinamestraat 270. 18 Met: Ewout Arie Hendrik, zn. van E, Dekker en A. C. Boonstra, Meidocrnatr. 6. ONDERTROUWD: 17 Mei: D. L. Dijkxhoorn en A.M. van den Dungen; H. Nijeboer en J. C. Rietveld S. Timbergen en C. van Eijk.

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 2