poodig fheid. keid". W Kand. ÏD. [A. Ver stolk PREDIKBEURTEN. Ingezonden Mededeeling. Doktersdienst tijdens de Pinksterdagen. Apothekersdienst. BINNENLANDSCH NIEUWS Onze financicele positie. Het gezag in bevrijd Nederland. Het hoogste gezag is voorloopig in militaire handen. Uiteindelijk be rust dat bij generaal Eisenhower. Krachtens een regeling, die de Nederlandsche Regeering met de geallieerde legerleiding heeft, wordt het Militair Gezag uitgeoefend door Nederlandsche autoriteiten. De lei ding daarvan heeft de Generaal- Majoor Kruis, Chef van den Staf Militair Gezag. Terwijl deze eener- zijds staat onder het geallieerde le ger be vel, is hij anderzijds verant woording schuldig aan den Neder landschen Minister van Oorlog, thans professor de Quai. Distributie Nieuws. BÏIITENLANDSCH NIEUWS Einde van den oorlog in het verre Oosten? KORTE BERICHTEN Predikbeurten. J3 r o vincit! F zJJn geen Tfhetvw- Fh,er wel. [voor «en Pepolltie, burge- pndent der V'len wor- Bend hen, i oorlogs voor de Rk to de au wordt bn boven- I hebben i een ge- opgericht licht door «Prln- i Mei'45. Bijkheden stadswijk „Vrede eveitlgd vitale kft helaas poral on- tot een iag. De Hven. In bven van aiddags' H. van ftrijd bi) en raag van P. lade H* Ia, zn.v. las*', 56. fcershoek Us Maria ,zn. van Lnstr.6. IM. van lietveld i OVERLEDEN: 17 Meii Elsje Prins, 16 d., Johannes Se- venhoven, 2 m„ Lena Pieternelia van der Sloot, geh. m. D. den Held, 80 Ned. Herv. Gemeente (St. Janskerk) Zondag 20 Mei v.m. 7 uur Wijdingsdienst, v.m. 10 uur Ds. F, W. G. Verheul. N.m. 5 uur Dt- G, Huls, (Westerkerk) v.m. 10 uur Ds. Elzenga. Maandag 21 Mei (St. Janskerk) v.m. 10 uur Ds. L. Vroegindewei). (Westerkerk) geen dienst. Ver. van Vrijz. Herv. 5 uur me), ds. Thomsen. Ned. Herv. Ver. Calvijn 4 uur. Rem. Geref. Gemeente 10.30 uur Ds. J. Nlenhuis. Bevestiging van nieuwe leden. Evang. Luth. 'Kerk v.m. 10 uur ds. J. J. Simon. Oud-Kath. Kerk 10 en 6 uur pastoor Giskes. Geref. Kerk 10 en 5 uur ds. J. P. C. ten Brink. Vrijgemaakte Geref. Kerk 8,30 v.m. in de Chr. Ger. Kerk, Turfmarkt. 4 uur n,m: in de Rem. Kerk. 2e Pinksterdag 8,30 in de Chr. Geref. Kerk Alle diensten worden geleid door d3. Koene koop. Geref Gem. Stationsweg. 10 en 5 uur, ds. A. de Blois. 2e Pinksterdag 10 uur ds. A. Dubois. Ned. Geref. Gem, (Turfmarkt) om 10 en 5 uur. 2e Pinksterdag om 10 uur. Woensdag 8.30 uur n.m. Alle diensten worden geleld ds. van Weizen. Vri)e Evang. Gemeente 8,30 uur v.m. Gebedsuur in de Kleine Kerk, 5.30 uur n.m. Zeugestraat 38. 2e Pinksterdag 10 uur v.m. Zeugestraat 38. Woensdag 23 Mei 3 uur n.m. Gebedsuur. Het bestuur der Afdeeling Gouda van de S. D. A. P. stelt prijs op het afleggen van de volgende verklaring: „Er is in de Partij een Centrale Eereraad ingesteld, die zal hebben te oordeelen over de houding in oorlogstijd van de represen tanten dier partij in de openbare lichamen. Het afdelingsbestuur is van meening, dat ook het geval van partijgenoot W> Sanders door dezen Eereraad onderzocht dient te worden en verklaart hierbij nadrukkelijk, dat dit de eenlge reden is. waarom voor noemd bestuur het wederoptreden van den heer Sanders als wethouder niet heeft willen bevorderen. Wij zijn echter van oordeel, datdeheeren De Witt-Wijnen en Koemans onder ge lijke omstandigheden als de heer Sanders aan het bewind zijn gebleven en wenschen hierbij toch wel te verklaren dat het valgeas ons inzicht veel juister geweest zou zijn wanneer ook deze beide heeren niet weer onmiddellijk ais wethouders in functie warm getreden." Namens het afdeellngsbastuur, G. J. BEUNK. l W'J vernemen traden, op grond van net K. B. van 5 Sept. 1944 E no. 86 inde bevrijde gemeenten als wethouders op de H'inctianarissen van 10 Mei 1940, tenzij de Commissaris van de Koningin den des betreffende van het lidmaatschap van het college heeft uitgesloten. Dit geschiedt indien Commissaris der Koningin van ooreeel is, dat een wethouder op grond van zijn houding tijdens de bezetting niet geacht kan worden het vertrouwen van de ingezetenen der gemeente te hebben. De burgemeesters kunnen in afwachting van zulk een besluit van den Commissaris der Koningin bepalen, dat een wethouder zijn bevoegdheid niet uitoefent. De burgemeester van Gouda heeft, zooals bekend, van de laatste bevoegdheid gebruik gemaakt in overleg met den destijds aange wezen Commissaris der Koningin, t.a.v. den heer Sanders. Nu Z. Exc. Dr. A. L. Rutgers als Com missaris der Koningin in Z. Holland is opgetreden, heeft de burgemeester van Gouda zich inmiddels met deze in verbinding ge steld over de samenstelling van het college. Op Eersten Pinksterdag wordt de dokters- dienst waargenomen door dr. Reedijk en dr. Remme. Op Tweeden Pinksterdag door dr Tom en dr. Bik. Tijdens de Pinksterdagen zai Apotheek Grendel in de Prins Hendrikstraat geopend zijn. Mr. L. J. A. Trip, de President van de Nederlandsche Bank heeft verklaart, dat naar schatting de nationale schuld tot rond 18 mil liard zal stijgen. Van het voorjaar 1941 af, was Nederland in finantieel opzicht een deel van Duitschlasd. Onder de posten was een bedrag van 592 millioen gulden als betaling voor de Duitsche weermacht. Bovendien betaalde Rost van Tonningen R.M. 75.000.000 als Nederlandsche bijdrage voor den oorlog tegen Rusland. Tien millioen hiervan werd in goud uitbetaald, waardoor de goudvoor raad ia Nederland volkomen is uitgeput. De Nederlandsche goudreserve, die naar Amerika, Engeland ea Zuid-Afrika is gebracht, heeft thans een waarde van 931 millioen gulden. Het oude geld za! in circulatie blijven, ter wijl nieuwe bankbiljetten worden uitgegeven ten behoeve van de geallieerde soldaten. Deze nieuwe biljetten zijn eigenlijk geen bankbil jetten maar schuldbekentenissen van den Nederlandschen Staat. Bon 414 aangewezen voor 400 gr. brood, taai-taai of scheepsbeschuit. Geldig van 19 Mei t/m 27 Mei. De Secr, Gen. van het Dep. v. Landbouw en Vlsscherij maakt bekend, dat de klanten binding voor groente en fruit in de ge meenten in het Westen des lands met ingang van 13 Mei j.l. opnieuw is ingegaan. Voor het koopen van groente wordt voor het tijdvak van 13 Mei t/m 9 Juni 1945 aan gewezen bon 416. Bi) deelname aan de warme maaltijden van de centrale keukens dient men dezen bon aldaar in te leveren. Uit S. Francisco is gemeld, dat er daar een Japansch vredesaanbod aan Engeland en Amerika ontvangen is. Dit aanbod is door bemiddeling van Sovjet- Russische diplomaten heden gedaan, aldus wordt van bevoegde zijde vernomen. De geall. zouden geweigerd hebben op dit voorstel in te gaan, omdat het niet voldoet aan de geall. eischen van onvoorwaardelijke overgave. De speciale correspondent van Reuter voegt hier nog aan toe, dat het vredes aanbod, dat in een memorandum was neer gelegd. door een aantal Japansche personen in Moskou is overhandigd. Het memorandum was blijkbaar afkomstig van een groot aantal groot-iadustrieëlen en het zou de passage bevatten, dat keizer Hiroito bereid was onderhandelingen aan te gaan om een einde aan denoorlogtemaken. Japan zou bereid zijn de veroverde ge bieden op te geven, doch het aanbod was gebaseerd op de handhaving van de keizer lijke constitutie. Het'aanbod feteekent een volledige om wenteling van de Japansche politiek. Er wordt gesproken over vrije verkiezingen teneinde een democratische regeering te vormen. In het memorardum wordt gezegd, dat de Ja pansche macht nog steeds zeer groot is ca dat Japan in staat is, nog langen tijd oorlog te voeren, maar zoo gaat het verder, ontel bare levens zouden gespaard kunnen wor den, indien een overeenkomst zou kunnen worden bereikt om de vijandelijkheden te staken. Kringen, die een nauw contact onder houden met de Sovjet-dalegatle hebben aan aan Reuter verklaard, dat het aanvaarden van het aanbod de mogelijkheid van een nieuwe Japansche agressie zou scheppen. (ANEP-ANETA). Churchill heeft in het Lager Huis mede gedeeld dat het de bedoeling is, dat Duitsch- land door Duitschers bestuurd zal worden onder toezicht van de geallieerden. DeDönitz- regeering te Flensburg zal door de geallieerden worden gebruikt voor de voeding en ont wapening. Leger des Heils. Ie Pinksterdag 10 u. vm. Heiligingsdienst 7 u. n.m. Openb. "erl. sa menkomst. 2e Pinksterdag 7 u. vm. op stap met de rijpere jeugd. 7 u. n.m. Groote uitvoering door de Toortsdragers-afd. Donderdag 7.30 u. nm. bijzondere leden vergadering.

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 3