buitenlandsch NIEUWS KORTE BERICHTEN d. Dreigende staking in België. De oorlog in het verre Oosten. Zure melk. zi)a Va- ort- jer- ren, "an ten. ug- het |ten Bits- pen, faal i In zijn >fd- iflen de Idqk prdt pen Ifeer fcgst Ir.dt per# eid'j wd. ters fan uit- 000 trn- jen, sdei eid. ime Re- wer cns- llen van vet' der het aire was tied, ens- 0 bl| en(- eas- 1 ver te mt, and- j 9«- Jder- Iver- lelen fden fcche de Ben «tap in de goede richting. Maarschalk Tito heeft gisteren mee gedeeld, dat zijn troepen Maandag j.l. Kariathië zouden ontruimen. Gisteren werd tevens een tweede verklaring van Maarschalk Tito ontvangen, waarin wordt gezegd, dat Joego-Slavië bereid is besprekingente voeren over Triëst en Istrië teneinde een voorbaide partQen bevredigende oplossing te vinden. Joego-Slavië heeft op geen enkele wijze de bedoeling het betwiste gebied op eenzijdige wijze te annexeeren voor de vredesconferentie. Het wil de kwestie van het kustgebied van Istrië en Triëst geregeld zien door directe onderhandelingen iusschen Joego-Slavië en Italië. Radio Rome meldde Maandag, dat de voornaamste militaire commando's uit Triëst Zijn teruggetrokken, alhoewel er geen teeken is van ontspanning in de Joego-Slavische controle over de stad. De evacuatie van de geallieerde troepen greep plaats na de ver klaring van Veldmaarschalk Alexander op Zaterdag j.l. Rusland heeft tct nu toe zijn houding t.a.v. Tito nog niet bekend gemaakt. Nieuwe spanningen in het Midden-Oosten. De Regeeringen van Syrië en de Libanon hebben geprotesteerd tegen de landing van steeds meer Fransche troepen in den Levant. In een officieel communiqé van de beide regeeringen wordt voorts medegedeeld, dat zQ in dit stadium weigeren te onderhandelen over de voorstellen, die vervat zijn in een memorandum, dat door een Franschen Ge volmachtigde, Generaal Etienne Beynet werd overhandigd. Het Is in Damascus, Beyruth en Aleppo reeds tot botsingen gekomen. Er zijn stakingen uitgebroken. Uit Damascus wordt bericht, dat 8 personen, waaronder 4 stu denten, werden gedood en 25 gewond bij een botsing te Aleppo. Uit Fransche kringen wordt medegedeeld, dat 3 der gedooden Franschen waren. Zal de Coalitie-Regeering Churchill aanblijven De grootste vergadering, die door de Labourpartlj in Engeland in de laatste 22 jaar werd gehouden, voisd Maandag in Black pool plaats. Als de vergadering het voorstel van Chur chill om het coalitiekabinet te continueeren tot na den oorlog met Japan verwerpt, dan zal Churchill een nieuw kabinet moeten vormen. Churchill zal bij verwerping van hst voorstel de 3 Labourministers uit zijn kabinet n.l. Attlee, de plaatsverv. eerste minister, Ernest Bevin en Herbert Morrisson verliezen. Het schijnt, dat Clemence Attlee. de leider van de partij in een schrijven aan Churchill het standpunt van de LabourRartij uitvoerig heeft uiteengezet. De Labourpartij gaat niet accoord met Churchills voorstel om net oorlogskabinet te continueeren tot na den oorlog met Japan. Zi) dringt er op aan ook de nienwe verkiezingen in den aanstaanden herfst te houden, als verschillende van de gedemobiliseerde mannen en vrouwen weer teraqztja, en n'et een vervroegde verkiezing la Juni, het alternatief van Churchill, bil olet-continueering van het huidige kabinet. Hal volgend nummer van „De Vr|Je Pers" verschijnt a.s. DONDERDAG De Belgische Premier, Van Acker, heeft Zaterdagavond in een radiorede verklaard, dat in de eerstkomende drie maanden alle stakingen in België verboden zullen zijn. Zooals reeds bekend waren er in het kolen- van de Borinage en Charleroi reeds stakingen uitgebroken. De toestand is critiek. Tarakan is voor 2/3e deel door Australi sche- en Nederlandsche troepen veroverd. Volgens den correspondent van de New- York-Times'' zullen de oliebronnen van Tarakan, welke tot de rijkste van de geheele wereld worden gerekend, binnen een maand door de geallieerden in gebruik kunnen worden genomen. In Japan zijn 30 mlllloen studeerenden gemobiliseerd. Alle leerlingen van middelbare en hoogere scholen zullen omgeschakeld moeten worden voor de verdediging van het moederland. In een radio-boodschap is mede gedeeld, dat een vrij groote geallieerde vloot in de richting van bet Japansche moederland opstoomt. De Japansche bevolking werd door middel van dit radiobericht gewaarschuwd voor deze geallieerde vlootbedreig.ng, Mede gedeeld werd. dat de vlootbewegingen ge durende de acht dagen na het verlaten van de bases, in geregelde observatie zijn gehou den. In de 7 maanden strijd op de Philippljnen zijn 370.000 Jappen gedood of krijgsgevangen gemaakt. Op Okinawa dringen Amerikaan- sche troepen steeds dieper de hoofdstad bin- een. Luchtaanvallen op Formosa en doelen langs de kust van Fransch-Indo-China. In Birma bieden de Jappen heftige tegen stand in het oostelijk gedeelte van de Shan- provincie, teneinde hun ontsnappingsweg naar Siam open te houden. In Den Haag heeft gisteren de overwin ningsparade van de Canadeesche troepen, die staan onder het bevei van Generaal Crcarer, plaats gevonden. Ook de Brigade Prinses Irene nam aan de parade deel. Duizenden hebben de troepen met enthousiasme toege juicht. Het Haagsche blad „De Telex" meldt, dat Majoor Stevens van de Engelsche Intelligence Service, die, voordat Nederland in oorlog was, met een van zijn medewerkers door de Duitschers naar Blerlck werd verlokt en daar over de grens werd gesleept, in het con centratiekamp Dagau is bevrijd. De Russische troepen hebben Praag ver laten. De bevolking van de stad heeft hulde gebracht aan Maarschalk Stalin en het Roode Leger, bij gelegenheid van een groote de monstratie. Alfred Rosenberg, de stichter van het nieuwe heidendom la In een zie henhuis in Flensburg gearresteerd. Uit Athene wordt gemeld, dat er in het geheele land stakingen uitbreken, als gevolg van het feit. dat het levensonderhoud steeds duurder wordt en de loonen niet stijgen. De goudreserverves van de Bank van Hongarije zijn door de troepen van de 18e Amerikaansche infanterie divisie gevonden in het hospitaal van een klooster in Oostenrijk. In de omgeving van Bremerhaven zijn door de geallieerden 135000 Duitsehe krijgs gevangenen aan het werk gesteld voor op- rulmlngs- en herstelwerkzaamheden. De Japansche regeering heeft officieel het drievoudig verbond met Dtaitschlend en Italië verbroken. In de Engelsche oorlogsindustrie zullende vrouwen boven de 50 jaar ontslagen worden. A.s. Zondag heropenen de Zweden de luchtlijn Stockholm-Parijs. De dienst zal worden onderhouden met omgebouwde Vlie gende Forten. De Russen zullen zich van het Deensche eiland Bornholm terugtrekken, zoodra dit eiland geheel door de Duitschers is ontruimd. Uit Gotenborg Is het 5e Zweedsche schip met levensmiddelen voor Nederland ver trokken. Zweden heeft tot nu toe reeds 15 millioen k.g. levensmiddelen aan Nederland geschonken. Naar The Maple Leaf meldt, zullen de 300.000 Canadeezen, die zich in Europa bevinden, in Nederland worden bijeenge bracht, alvorens zij worden gedemobiliseerd. liet Bedrijfschap voor Zuivel te Gouda deelt het volgende mede: De weersgesteldheid is de laatste dagen van dien aard, dat melk dikwijls vrij spoedig zuur wordt. Dit temeer, omdat het vervoer van den veehouder naar de fabriek over het algemeen met paard en wagen moet ge schieden en de melk dus geruimen tijd onder weg blijft. Bovendien is een factor van beteekenis, dat de melkbussen niet zoo goed gereinigd kunnen worden als vóör den oorlog, omdat borstels, soda enz. ontbreken. Wij dringen er daarom bij de huisvrouwen sterk op aan de melk, nadat deze van den slijter is betrokken', zoo snel mogelijk te keken. De melkslijters kunnen zuur geworden melk niet van hun klanten terugnemen, om dat de fabrieken geen retourmelk aanvaarden. Zure melk behoeft niet te worden weg gegooid: zulks is in dezen tijd van schaarschte niet verantwoord. Rauwe melk, dus onge kookte en niet-gepasteuriseerde melk, wordt frisch zuur en is heel goed te gebruiken. Anders is het met gekookte en gepasteuri seerde melk, die te lang gestaan heeft. De smaak is niet frisch zuur, kan zelfs onaan genaam zijn en de melk schift fijdens het koken. Het beste is gekookte of gepasteuri seerde melk te vermengen met een scheut karnemelk en op een lauwe plaats ongeveer een uur te laten staan. De melk wordt dan zoodanig zuur, dat zij voor onderstaande recepten benut kan worden. Pep van zure melk, (4 personen) 1 liter zure melk, iets zout, 60 gram haver mout, tarwe of derg. (suiker). Zet de melk op: voeg het zout toe. Klop de havermout of de tarwe er doOr. Laat de pap, onder af en toe roeren of kloppen, gaar en gebonden koken (pl.m. 10 minuteu doorkoken). „Hangop'' van zure melk 2 liter zure melk. Laat de melk door een doek loo jen. (Nat gemaakte doek liefst uitspreiden in vergiet). Schep het dikke gedeelte er steeds af. Gebruik de „hangop" als nagerecht b.v. met vruchten (aardbeien en bessen) en zoo mogelijk suiker, of gebruik ze als brood belegging Vermeng ze dan voor een hartige belegging metfijngesneden peterselie en zout, mosterd e.d. Voor zoete belegging met. .'::ikcr, vruch tensap e.d. Van het vocht, dat overblijft kc.n zoo noodig. al of niet aangevuld met melk of karnemelk, pap gekookt worden.

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 3