aliden. JO.N.A. en ïs-avouds te bate van len. [•-kamp. edea. v (krachten is ■ïiperstr. 29. Ilsche siga- T. Naar wij J zeer streng Irten haadel ■ze personen PREDIKBEURTEN. Wat do«t de wachtgelder? BINNENLANDSCH NIEUWS De geëveaeerde keeren huiswaarts BUITENLANDSCH NIEUWS Het uieuwe Britsche Ministerie. De oorlof in het verre Oosten. Himmler pleegt zelfmoord. Weer Weekbonnen. Distributienieuws. n'ddaga om PP oe Markt büitaire alt- |c Qedcmoc- I1 een ver- rP tn een pc' muzikale I,A.-terrein pen da eerste begint het aandacht te alle leden te aiemen oetbal en wear en rso 3leken, dat kr gestelde welke in inhoud in niet altijd, gewichts- Iwordt yer- leuingstabcl 142 gram. 1284 )425 jun (is 6 oz.) 8 oz. (is |k is dos 4 S bonnen |am moeten rangt men |am (12 oz blik 1 Lb. oz.). 12 oz. is (dus 1 blik Voor 4 Ned. H«rv. Gemeente, 10 uur Ds. F. W. G. Verheul. n.m, 5 uur Ds G, Huls. (St. Janskerk) Westerkerk v.m. 10 uur Ds. Elzenga. Ver. van Vrijz. Herv. 7 uur ds. C. P. Thomsen. Ned. Herv. Ver. Calvijn 4 uurds. Damsté van Stavernisse. Rem. Geref. Gemeente 10.30 uur Ds. J. Nlenhuts. Evang. Luth. Kerk v.m. 10 uur ds. J. Simon. Oud-Kath. Kerk 10 en 6 uur pastoor Giskens Geref. Kerk 10 en 5 uur ds. J. P. C. tan Brink. /rïjgemaaktst-Geref. Kerk 8,30en4uurin de Rem. Kerk. Maandagavond 8 uur Evan gelie-bijeenkomst in gebouw Daniël. Geref. Geem. Stationsweg. 10 en 5 uur ds. A. de Blois. Ned. Geref. Gem, 10 en 5 uur ds. van Weizen. Vrije Evang. Gemeente 8.30 uur v.m. in de kleine kerk, Liturg, jeugddienst, 5.30 uur gebouw Zeugestraat 38. Beide diensten worden geleid door ds. H. C. Leep. Leger des Heils, 10 uur v.m. Heiligings- dienst. 7.30 uur n.m. Openb. Verl. Samen komst. Dinsdag 7.30 uur n.m. Leden vergadering. Donderdag 10 uur v.m, Bidstond, 7.30 uur n.m. openbare samenkomst. Met de wachtgeldregeling, welke voor de Nederlandsche gebieden, waar de bijzondere staat vnn beleg is ingetreden, ingevoerd werd, is een oplossing gevonden voor een moeilijk probleem, waarvoor velen zich gesteld zagen, nu meerdere ondernemingen en bedrijven door bijzondere omstandigheden genoodzaakt waren, hun activiteit gedeeltelijk of geheel stop te zetten. Door de uitkeering, die de tijdelijk werkloozen ontvargen, blijven zij in staat in hun onderhoud en dat van hun gezin te voorzien Tevens blijven zij ver bonden aan de ondernemingen waar zij werkzaam waren, zoodat, als straks het leven weer een normaler veneop gaat krijgen en alles op volle kracht zal gaan draaien voor den opbouw van ons vader land, werknemer en werkgever elkaar weder zijds zonder moeite weer zullen kunnen vinden. Wat gebeurt echter in den tusschentljd, zoolang de machines nog stil staan en de poorten nog gesloten zijn? Moet de wacht gelder lijdelijk wachten totdat zijn zaak weer epen gaat? Moet hij zijn arbeidsksacht ont houden aan de samenleving om hem heen. omdat hij nu eenmaal ep wachtgeld staat? Men ziet het merkwaardig beeld, dat aan den eenen kant een groot aantal menschen schijnbaar overtollig is en tegelijkertijd op andere plaatsen een tekort aan arbeids krachten bestaatbij herstelwerk, oprulmings werk, bij de boeren, bi) overheidsorganen en, niet te vergeten in de huishouding. Het is daarom wellicht nuttig om er nog eens met nadruk op te wijzen, dat alle wacht gelders, zoolang hun werkgever geen em plooi voor hen heeft, zich dienstbaar kunnen maken door het aanvatten van tijdelijk werk elders. Daartoe staan de Gewestelijke Ar- beldsbureaux open, waar een ieder zijn dien sten kan aanbieden en omgekeerd, hij die werkkrachten noodig heeft, hen kan vinden. Werken is het eenige middel, waarmede op het oogenblik ons geteisterde land er weer bovenop kan worden gebracht, ook al is het misschien werk, dat men vroeger niet heeft verricht ofliever niet deed. Wachtgelders, probeert aan te pakken Gij helpt daarmede uw vaderland en ont komt aan den verslappenden invloed van het nietsdoen. Begin volgende maand, zoo meldt A.N.P.- Aneta, zal in Nederland een aanvang worden gemaakt, geleidelijk aan, hiertoe gerechtigde geëvacueerden, weer naar huis, dus ook naar het Westen van ons land, terug te brengen. Nadere gegevens hierover worden heden avond, na de nieuwsberichten van uur over de zender „Herrijzend-Nederland'' bekend gemaakt. 70.000 Nederlanders zijn reeds uit Duitsch- land gerepatrieerd. Er bevinden zich nog 320.000 in Duitschlaad. 20 000 hiervan zul len wegens ziekte of te zwakke gezondheid nog eenigen tijd in Dultschland moeten ver blijven. Churchill beeft een nieuw kabinet gevormd Bevin is vervangen door R. A. Buttler (Arbeid). Sir H. Summervills neemt de plaats in van Morrison (Blnnenl. Zaken). Brandon Brackon vervangt Alexander (Marine) Mac Millan is de opvolger van Sinclair (Luchtv.) De overige portefeuilles worden door de vroegere ministers waargenomen. Tokio is opnieuw door 500 Supers zwaar gebombardeerd, 103 km2 van de stad ligt in asch. Chineezen maken in China goede vorderinqen. Foutschou tox. Formosa ver overd. Cbineesche opmarsch in de provincie Kwangsi is de riohting van Indo-China. In Birma bereikte het 14e Britsche leger Basein. Heinrich Himmler, de grootste oorlogs misdadiger aller tijden, heeft zelfmoord ge pleegd en is door dezen laffen daad zijn Straf ontgaan. Maandag 1. werd Himmler te Bremervörde gearresteerd en naar het hoofd kwartier van het 2e Britsche leger overge bracht Hij reisde onder de naam van Hizinger en was vermomd, doordat hij een zwarten lap voor het rechter oog had gebonden en zijn snor had afgeschoren. Toen hij Woens dagavond door een medicus werd ondersochr, beet hij een glazen buisje, dat hij achter de tanden had verborgen en dat vergif bevatte, door. Hij stierf binnen een kwartier, Hooge autoriteiten van het 2e Britsche leger bespreken op het oogenblik de kwestie van Htmmler's begrafenis. Een geestelijke beeft verklaard, dat het een bespotting zou zijn van het Christendom als naen Himmler een Kerkelijke begrafenis zou geven. Zondagsdienst doktorrtv De doktersdienst wordt waargenomen door dr. van Elk en dr. Eijkman. Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt, zal er vanaf a.s, Maandag, weer weke lijks een bonnenlijst worden gepubliceerd. Nieuwe bonnen, aangewezen voor het tijdvak van 25 Mei t.m. 2 Juni 1945. 431 voor 400 gram brood of 300 gr. biscuits (verkrijgbaar bi) bakkers). 432 voor 1 tablet chocolade, 433 voor 50 gram zout, (verkrijgbaar in Roode Kruis-winkels). Aangewezen voor het tijdvak van 27 Mei t.m. 2 Juni 1945: 443 voor 2 k g. aardappelen (verkrijgbaar bi| den groentenhandel). 429 voor 250 gram verschvleesch of 125 gram gedroogd vleesch. 430 voor 350 gram versch vleesch of Corned Pork (varkensvleesch) of Corned Beaf (rundvleesch) in blikjes van 12 oz. (1 bon) of 16 oz. (l'/s bon) of 6 lbs. (8 bonnen) of Stewed Steak (gestoofde lappen) in blikjes van IS1/? «n '6 ot. (1 Vz bon) of meat and vegetables (vleesch en groente) in blikjes van 16 oz. (1 bon). De nos. 429 en 430 zijn verkrijgbaar bij de slagers. Mededeelingen voor den kandel. De distributledienst maakt bekend, dat de bonnen 431 waarop brood werd afgeleverd via den concentratiebakker dietien te worden ingeleverd, terwijl die waarop biscuits werd verkocht, door de bakker» afzonderlijk kunnen worden aangeboden. Deelnemers van de Centrale Keuken dienen bon 443 op Vrijdag 1 Jani a.s. bi) de administratie van de keuken in te leveren. Bovendien zal dan moeten worden in geleverd de bon, die voor de week van 3 t.m. 9 Juni zal gelden en welke op 31 Mei of op 1 Juni bekend zal worden ge maakt. Volgende week zullen dus twee aardappelbonnen door het publiek moeten worden ingeleverd. Handelaren dienen bon 443 op Maandag 4 Juni bij den Distributiedienst om te wisselen. De Direeteur-Generaal van de Voedsel voorziening maakt het volgende bekend; Het komt herhaaldelijk voor dat detaillisten goederen verkoopen op bonnen, welke niet officieel door den Directeur-Generaal zijn aangewezen. Detaillisten worden gewaar schuwd zich te houden aan de offlcieelc bonaanwijzingen, aangezien in gevallen van verkoop op niet geldig verklaarde bonnen de meest ernstige maatregelen tegen hen genomen zullen worden. Zelfs zal tot sluiting van het bedrijf kunnen worden overgegaan, daar een hande/ wijze als de hierbedoelde de voedselvoor ziening in ernstig gevaar brengt. De Directeur-Generaal van de Voedsel voorziening maakt bekend, dat voor de periode van 28 Mei t.m. 2 Juni 1945 de volgende bonnen van de Noodkaart A, 4e serie zijn geldig verklaard: Bon 434 voor 600 gram biscuits. Bon 435 voor 200 gram vet. Voorts zijn voor de periode van 27 Mei t/m 9 Juni 1945 geldig verklaard: Bon B 468 noodkaart 4e serie 12 liter melk Bon 9 03 inlegvel 4e serie 10 liter melk Bon C 07 inlegvel 4e serie 10 liter melk Bon A 03 inlegvel 4e serie 2 liter melk Er wordt op gewezen, dat de aflevering van melk op kinderbonnen en noodrantsoen- bonner voorrang heeft. Biscuits zijn wederom verkrijgbaar bij de bakkers. Vet is verkrijgbaar bi) de slagers.

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 3