No. 127 MAANDAG 28 MEI 1945 OFFICIEEL MEDEDEELINGENBLAD VOOR GOUDA EN OMGEVING STADS NIEUWS Bijvoeding Nederlands Volksherstel. DE VRIJE PERS UITGAVE VAN: JE MAINTIENDRAI HET PAROOL ONS VOLK - DE VRIJE GEDACHTE VRIJ NEDERLAND DE WAARHEID EN NIEUWSORGANEN Redf ctieL. J. A. v. d. STEENHOVEN Mr. A. A. J. RIJKSEN Administratie: H. THOLENS Bureau: MARKT 9 - GOUDA ▼oor hen, die onder het norm. gewicht zijn. Het is de opzet, dat de bevolking in het westen des lands zich weer spoedig hersteld van het tekort aan voedsel, dat zij in den bezettingstijd heeft gehad. Vooral wordt aandacht geschonken aan die personendie door het tekort aan voedsel zooveel van hun lichaamsgewicht hebben verloren.dat bijvoe ding dringend noodzakelijk is. Het Inter Kerkelijk Bureau (I.K.B.) heeft in deze, in samenwerking met het Spearhead Relief Team het initiatief genomen tot een grootscheepsche hulpactie. Het l.K.B. Is reeds gedurende den bez"t- tingstljd werkzaam geweest op het gebied vu bijvoeding in diverse vormen, zooals ver strekking van voedsel aan ziekenhuizen, In richtingen, kindervoeding, het Roode Kruis, zieke en ondervoede personen, enz. Doordat de bevoegde autoriteiten bereid willig de noodige voedingsmiddelen ter beschikking stellen, kan thans een ac'ie op greote schaal werden opgezet. Alle personen, geboren vóór 1 Mei 1929, die in verhouding tot hun lengte meer dan 25 pet. onder hun als normaal te beschou wen gewicht wegen, zullen in aanmerking kunnen komen, om, zoo mogelijk gedurer.de enkele weken, een extra levensmiddelenpakket te verkrijgen. Zij, die minstens 20 pet. onder het als normaal te beschouwen gewicht zijn, zullen worden geregistreerd om, zoodra als de voedselpositie dit toelaat, eveneens voor extra voeding in aanmerking te komen. De chocolade-en suikerwerkenfabriek Ro- nera heeft bereidwillig localiteiten beschikbaar gesteldwaar men zich zal kunnen laten meten en weqen. Voor deze werkzaamheden en de noodigs administratie hebben zich reeds dames beschikbaar gesteld Zij, die voor hijvoeding in aanmerking komen, ontvangen een bonkaart van het I.K.B. waarop noq denzelfden dag gratis, bi) de firma G. H, Schuttelaar Zn., Markt 24, dat haar bedrijf hiervoor belangeloos heeft beschikbaar gesteld, een pakket kat worden afgehaald. De ondervoeding moet zoo spoedig moge lijk verdilwnen dit is een volksbelang, 'oor het wegen en meten behoeft geen enkel onder zoek plaats te vinden, noch behoeft nen zich te ontkleeden. Tot de ondervo de personen behooren de besten van ons. Valsche schaamte is dus uit den booze. Voor bijzonderheden zie men de raam biljetten. Oorlogsinvaliden toonen hun capaciteiten. Zaterdagmiddag vond in het pand van de firma Vroom 6 Dreesman de officieele opening plaats van de tentoonstelling van werkstuk ken, vervaardigd door Nede. landsche oorlogs invaliden. Deze buitengewoon goed .erzorgde tentoonstelling was geoiganiseerd door het Goudsche Comité „Eereschuld en Dankbaar heid." Bij de opening, welke door Burge meester Mr. Dr. K. F. O. James werd ver richt waren talrijke burgelijke en militaire autoriteiten aanwezig, o.a. de officieren van het Militair Gezag en van Civil Affairs, Mevr. M. James van der Hoop, Mevr. Van Dantzig-Melles. vertegenwoordigers van de L.O., stafofficieren van de B.S. h :t Hoofd van de Afd. Oorlogsinvaliden van het De partement van Defensie, den Heer J. C Lend- man, sergeant J. A. Paans, leider van de Arbeidstheraple en lid van de contact commissie. .Nederlandsche Oorlogsslachtoffers en de heeren artsen Dr. A. Montagne, H. A. M. Eijkmsn, en J. G. W. F Bik. Berichten van verhindering waren binnen gekomen van Generaal H. G. Winkelman, voormalig Opperbevelhebber van de Neder landsche strijdkrachten, en van Baron Van Voorst tot Voorst, commandant vsn het veldleger. Na een kort welkomstwoord, uitgesproken door den voorzitter van het Comité, den Heer H. van den Heuvel, nam de Heer G. Molenbeek het woord, waarin hij zich zoo wel tot de Engelsche autoriteiten als tot de Nederlandsche aanwezigen richtte. Uit een toespraak bleek, welk een vooraanstaande plaats het Goudsche comité in Nederland heeft Ingenomen. Het zorgde o.a. voor dat de werkstukken, door oorlogsinvaliden ver vaardigd, werden verkocht. Het comité ver zorgde bovendien de kleedlngpakkettenactie voor oorlogsinvaliden, weduwen en weezen over het geheele land. Ondanks de grootste moeilijkheden zorgde het voor materialen voor de vervaardiging van de werkstukken en werkte het onvermoeid voor de belangen van hen, die voor den korten ongelijken strijd van de Meidagen van 1940, zulke zware offers hadden gebracht. Hierna voerde sergeant Paans het woord. Hij pleitte voor de belangen van de weduwe en weezen. Er is vreugde en droefheid bij de opening van deze tentoonstelling, zoo zelde hij. De opening Is mogelijk omdat wij zijn bevrijd van 5 jaren tyrannle, verlost van concentratia- en krijgsgevangenkampen. Hierover is vreugde, doch er Is er droefheid bij hen, die hun mannen, vaders en zonen verloren in de strijd, toen zij op de bres stonden voor onze onafhankelijkheid. De zorg voor dezen, die zulke zware offers brachten in het belang van het vaderland is staatszaak en mag niet geheel en al af hankelijk zijn van particuliere liefdadigheid. Hierna sprak de heer J. C. Landman, die uiteenzette, dat de staat, behalve de taak van ondersteuning, het zich weer dienstbaar maken in het arbeidsproces stimuleerde. Tenslotte sprak Burgemeester James een slotwoord uit. voordat de tentoonstelling werd geopend. Hij dankte het bestuur van het Co mité „Eereschuld en Dankbaarheid'' voor al het werk, dat het in de afgeloopen jaren onder zeer moeilijke omstandigheden heeft verricht. In het bijzonder bracht hij hulde aan den Heer H. van den Heuvel, die zich met al zijn energie en zijn stimuleerende krachten op dit nobele werk heeft geworpen, waardoor het werk van het Comité vér buiten Gouda uitgroeide en het een nationale beteekenis heeft gekregen. Het is goed, dat de staat zorg draagt voor invaliden en achtergebleve nen, doch de warme gloed van het particu liere initiatief is bij dit werk onmisbaar. De plicht, de nabestaanden te helpen, kunnen wij niet alleen voldoen via ons belastingbiljet. De taak van hot Comité is niet beëindigd en zal straks waarschunlijk nog belangrijker worden. De noodzakelijkheid is daar, dat ons land den strijd nog moet voortzetten voor de bevrijdingvan onze overzeeschegebledsdeelen. Dit zal offers kosten en daardoor het werk van het Comité verzwaren. De strijd van de vier Meidagen is n.et nutteloos geweest. Thans confereeren wij mede te S. Francisco en hebben wij, dank zty de offers die zijn ge bracht, een stem in het wereldconcert. Na deze toespraken werd de tentoonstel ling op de 1ste etage van het pand der firma Vroom Dreesmann, welke ruimte geheel belangeloos voor dit deel was afgestaan, door den Burgemeester geopend Over de talrijke fraaie werkstukken moeten wij helaas kort zijn. Een ieder is in de geleaenheid de werk stukken te gaac zien. Zonda brachten reeds meer dan 1000 personen een bezoek aan de tentoon f,telllnP In de deze week zJ de tentoonstelling dagelijks van 2—4 uur en van 7 9uurn.m. geopend zijn, zoodat eenieder in de gelegen heid wordt gesteld de werkstukken van de oorlogsinvaliden te bezichtigen. Het ligt in de bedoeling van den Burge meester in het dagelijksch oestuur van de Commissie nog een lid van de voormalige illtgale beweging op te nemen.

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 1