Melkdistributie. De Politieke Opsporingsdienst. Adviescommissiën Rechtsherstel en Beheer. Spresknur secretaris K. K- Registratie van Motorrijtuigen. De med kan De ntedj kamp „kal Dr. N. TJ hierbij assj Aaasl Jubili BU j a, geweldige offervaardigheid van de gevers op hoogen prijs te stellen, mogelijke fouten ten spijt. Hoorde men ooit een woord van waar- deering voor de leiding en personeel van de winkels waar dit voedsel werd beschikbaar gesteld, of voor al die anderen die de distributie verzorgden? Daar ligt vóór ons een prestatie van alle betrokken partijen van zoo'n opheffende waarde, dat deze alleen al goede verwachtingen voor de toekomst rechtvaardigt. Laten wij er ons aan wennen de zaak zoo eens te bezien. Nog een gedachte waaraan wij al mooi bezig waren te wennen, zij het dan met ontzetting, n.l. deze, dat ook onze goede stad wel eens in een puinhoop kon worden veranderd. Dat wij ook wel eens met vrouw en kind den weg op konden worden ge zonden, de hemel weet hoe en waarheen. Dat ook wij wel eens gedoemd zouden worden dagen lang in kelders te leven met alle kwade kansen daaraan verbonden. In tegenstelling daarmede staat onze stad op een zeer klein percentage na geheel overeind. Zijn wij er al aan gewend te denken, dat deze verschrikkingen ons ge spaard zijn gebleven, niet tijdelijk maar voor immer? Dan de arbeid. Waren wij er niet aan gewend die als onvaderlands te beschouwen en zeer terecht voor zoover het de bezetting en de oorlogvoering van den vijand ten goede kon komen? Thans zullen wij er aan moeten wennen te beseffen, dat een goede opbouw slechts mogelijk is met 100 pet. arbeid. Maar ook, dat onze blijheid over de bevrijding, welke anderen grootendeels voor ons bevochten hebben, niat beter tot uiting kan worden gebracht, dan in opgewekten arbeid. Na deze opsomming van enkele der onwennigheden waaraan wij lijdende zijn, U kunt ze ad libitum aanvullen, zou ik willen adviseerenWent U er aan de onwennigheid te bestrijden ente overwinnen, HARMS, Voorzitter Nederlandsch Volksherstel, Afd. Gouda. Hierbij maken wij bekend, dat aan de standaardisatiebedrijven in het district Gouda per 28. Mei j.l. de verplichting is opgelegd, uitsluitend gestandaardiseerde melk met een vetgehalte van 2.50 af te leveren. Hét is mogelijk, dat nog niet alle bedrijvea op den gestelden datum aan deze opdracht kunnen voldoen, doch het fs te verwachten dat een en ander in den loop van deze week zijn beslag krijgt. Belanghebbenden (speciaal bij gebruik als zuigelingenvoeding) wordt aangeraden, zich hieromtrent door hun melkleveranciers op de hoogte te doen stellen. Evenals in voorgaande periode is voor het tijdvak van 26 Mei t/m 9 Juni a.s. een rant soen vastgesteld voor volwassenen (A-bon) van 2 liter gestandaardiseerde melk per per soon per week. Niettemin beteekent dit rant soen voor bijna alle distributiekringen in dit district, behoudens voor de stad Gouda, een min of meer belangrijke achteruitgang. Door het verbreken van het contact en door ver- voersmoeilljkheden kon vóór en direct a& de bevrijding niet voldoende melk naar de groote steden worden afgevoerd. Plaatselijke autori teiten, zooals vertrouwensmannen van den P.V.C., burgemeesters en N.B.S., hebben toen een plaatselijke melkdistrlbutle in het leven geioepen. Thans Is de toestand geheel gewijzigdhet contact is hersteld en het Bedrijfschap voor Zuivel is in staat, dank zij de medewerking van het Militair Gezag (8 2), alle geprodu ceerde melk af te nemen. Nu is het zaak, de groote steden van zooveel mogelijk melk te voorzien, waartoe dit district een machtige bijdrage levert. Bovendien ligt het in de be doeling om het rantsoen zoo spoedig moge lijk voor volwassenen van 2 op 3 liter per week te brengen, doch alleen dan, wanneer dit voor het geheele Westen des lands mo gelijk is. Het is derhalve ons aller belang, dat zoo veel mogelijk melk ter beschikking van het Bedrijfschap komt. Om dit te bewerkstelligen zijn reeds vele maatregelen getroffen. Eén daarvan is een zeer scherpe contiöle op het halen van volle melk, boter en knas bij de veehouders. Daartoe zal gebruik worden ge maakt van de Centrale Controle Dienst (C.C.D.), politie en andere tot opsporing be- voegde personen. Het publiek bedenke wel, dat, wat voor heen onder Duitsche onderdrukking door een groot deel der opsporingsambtenaren toelaat baar werd geacht, thans zeker niet meer wordt toegestaan, en dat van een soepele uitvoering van Nederlandsche maatregelen inzake de voedselvoorziening geen sprake meer kan zijn. Een ieder drage er dus het zijne toe bij, het weekrantsoen zoo spoedig mogelijk op nor maal peil te brengen, hetgeen alleen mogelijk is, wanneer alle melk aan de fabriek wordt geleverd. Doordat onze bedrijven thans ook weer beschikking hebben gekregen over brand stof en eleotrische stroom, zal bij voldoende melkaanvoer bovendien de hoterproductie op gang kunnen worden gebracht. Het Hoofd v. h. Bedrijfschap voor ZuiveJ, District Gouda, A. L. van der Marei. Op Maandag 28 Mei 1945 zijn in functie getreden de Politieke Opsporingsdienst Gouda en de Politieke Opsporingsdienst Alphen a. d. Rijn. De P. O. D. te Gouda is gevestigd Oosthaven 31 en te Alphen a. d. Rijn in de Martha-Stlcbtlng. De diensten verrichten hun werk onder verantwoordelijkheid van het Militair Gezag. Met Ingang van 28 Mei 1945 treden in den bestaanden toestand met betrekking tot de opsporing en aanhouding van politieke verdachten o.m. de navolgende wijzigingen int a. De beoordeeling, welke personen onder de Algemeene Lastgeving Militair Gezag vallen en derhalve moeten worden aangehouden, ligt niet meer in handen van de B. S„ doch uitsluitend in die van den P. O. D. b. De aanhoudingen van politieke verdachten geschieden ook bi) den nieuwen toestand door de Arrestatieploegen van de B. S., doch thans op bevel van het Hoofd v den P. O. D. Zonder dleas bevel mogen vanaf 28 Mei geen zelfstandige aanhoudingen door de B. S. meer plaats hebben. c. Alle gegevens, waarover de B. S. beschikken met betrekking tot politieke verdachten, zullen zoo spoedig mogelijk ter verdere behandel! ag aan den desbetreffende* Op sporingsdienst worden ingezonden. Alle aangiften met betrekking tot politieke verdachten worden voortaan uitsluitend aan den dr.sbetreffenden P.O.D. gericht, dus niet uan den Militairen Commissaris of aan tie B. S. Deze aangiften moeten schriftelijk ge schieden en onderteekend zijn met den naam van den aangever. Aangifte-formulieren zijn bij de bureaux van den P. O. D verkrijgbaar. Verzoeken om vrijlating van polieke ver dachten dienen rechtstreeks tot den Militairen Commissaris te Gouda (Oosthaven 53) te worden gericht. De Politieke Opsporingsdienst bestaat uit de heeren: mr. S. H. Smit, Hoofd; W, C. Bijl de Vroe. waarnemend-hoofdmr. J.Tb, de Ruwe. bureau-chef. De Politieke Op sporingsdienst Alphen a. d. Rijn wordt ge vormd door de heeren: drs. W.Wlerenga, hoofd; mr, J. A. de Jong, waarnemend hoofd; A. Hofland, bureau-chef. De Militaire Commissaris voor Gouda en omstreken, de Reserve-Majoor J. A. Hagedoorn, heeft dank gebracht aan de leden van de B. S. voor de uitstekende wijze waarop zij in een moeilijke overgangsperiode de aanhoudingen op grond van de Algemeene Lastgeving hebben verricht. Op eenige uit zonderingen na heeft in het district de opsporing en aanhouding een vlot en correct verloep gehad. De Militaire Commissaris voor Gouda en omstreken heeft Ingesteld Adviescommissies Rechtsherstel en Beheer ter standplaats Gouda en Alphen a. d. Rtjn. De taak der Commissies bestaat in het gaven van adviezen aan den Militairen Commissaris voor Gouda en Omstreken in zake het benoemen van beheerders over eigendommen en bezittingen van vijandelijke staten, onderdanen van vijandelijke staten staatsverradelijke personen, alsmede over eigendommen en bezittingen waarvan de oorspronkelijke beheerder - om welke reden dan ook (arrestatie, vlueht enz.) - afwezig is. Voor inlichtingen en mededeeiiagen met betrekking tot voren bedoelde gevallen dient men zich voortaan uitsluitend tr. wenden tot de desbetreffende Commissies en niet meer tot den Militairen Commissaris. In de Commissie Gouda zijn benoemd de heeren; W. T. J. Abbema, accountant; Lnikinga, inspecteur van 's Rijksbelastingen en G. J. van Willigen, notaris, allen te Gouda, De Commissie ter standplaats Alphen a.d. Rijn bestaat uit de heeren; Ch. F. Bannier, Inspecteur van 's Rijks Belastingen; H. G. Boks, notaris en P. Kooi, acoountant te Alphen a. d. Rijn. De adviescommissie te Gouda, houdt voor- loopig spreekuur op Maandag en Donder dag van 2-5 uur ten kantore van haar secre taris. Oosthaven 39 te Goada. Verzoeken om tot beheerder te worden benoemd, dienen uitsluitend schriftelijk bi) den Secretaris te worden ingediend. De secretaris van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Gouda en Om streken. kantoor Crabethsiraat 3 te Gouda, verzoekt ons mede te deelen» dat bi) me ingang van 28 Mei 1945, dagelijks spreek uur houdt, uitsluitend des middags van half 3 tot half 4. De chef vau dea Staf Militair Gezag heeft de registratie van alle motorrijtuigen gelast. Met ingang van den zevenden dag, nadat voor een'.g deel van het ia bijzonderen staat van beleg verkeerende gebied door of van wege het militair gezag de registratie van motorrijtuigen is gelast, is het verboden ia dat gebiedsdeel ee* motorrijtuig of •nde'^l l voorhanden hebben, ten is Het MUI trie» Gourlf alle aetn" exe mplaf®11 making do formulieren duplo loge1 worden ter aan he» M De dager van moton rijtuigen D meesters fe Het nier" verstrekkn met geldbo Hulselij H Inwoners worden vej geven, vocj en genelgj dateo 's aV Het is nid soldaten tq aangezien hun eigen I Schriftelf wacht bij 13. Café De P.l gevolg ki om aansl distributie bezig ato door aar wijziginge wordt dr dingen te tingen te sluitingen regelen w De He den dag j h» dienst Gehore ï.v. p almstrae J. W. Bc "raat 10| ®nrger et i°hanne.s vHe». Bos Overlec Huh Izaak V« jjjeen wild Cntharlm

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 2