A Oud illegale medewerkers van „De Vrije Pers" bijeen. Promotie. Verlaging levensmiddelenprijzen op komst. De avondklok afgeschaft. Er komt koffie. Werkzaamheden hervat. Buurtvereeniging opgericht. „Gouda - Onderduikers" „Gouda- Gerepatrieerden". Het O.N.A.-Kamp, Voedselaanvoer in cijfers. Reden tot optimisme? Ma] alle g worde d.w.zl Dit k minda heerrd Da. 4 Ds. J Re Ds. J Ev] Ds. j Ou Gd ten q Gd Prints 3 ton Vd in da koon bijeei G1 Nj 10 ei y\ lJ ander vertelde over den toestand in het door de Russen bezette deel van Duitschland. Alle drie de sprekers waren even dank baar voor het prachtige werk van het Roode Kruis, dat hen in de afgeloopen jaren zoo zeer gesteund heeft. Woensdagavond zijn de oud-illegale mede werkers van „De Vrije Pers'' bijeengeweest in de zaal van hote' Central. De heer L. v. d. Steenhoven dankte alle medewerkers voor het moeilijke werk, dat zij in de afgeloopen maanden hadden verricht in het belang van de Goudsc'ne burgerij. Hij bracht speciaal dank aan hen, wier namen in de illegaliteit verloren zijn gegaan Het waren de schenkers van papier, inkt, stencils, kortom van alles wat noodig was on, het V. P apparaat draaiende te houden. Na aftrek van onkosten, kon in 6 maanden een bedrag van f 16.961.30 aan de L. O. (Or ganisatie Hulp aan Onderduikers) worden afgedragen. Eenigen van de aanwezigen ont vingen een persoonlijk dankwoord, o.a. „Opa", de heer Westdorp uit Reeuwijk, de heeren J. Koemans, H. Tholens en de gebroeders Verzijl. Na het een en ander over de geschiedenis van „De Vrije Pers''verteld te hebben, werd het woord gegeven aan den Burgemeester, Mr. Dr. K, F. O. James, die deze bijeenkomst met een bezoek vereerde. lilt hoofde van zijn ambt sprak hij de dank uit van de Goudsche burgerij. Hij bracht de gevareD en moeilijkheden in her innering, die het verspreidingswerk met zich meebrengt. Veel, zoo niet alles werd getrot seerd om de Gouwenaars het nieuws te brengen. De burgemeester bracht hulde aan deze soldateq. die aan ets van de warmste fronten van Europa hebben gestreden. Mr. Rijksen nam namens de redactie van „De Vrije Pers'' meteen kort woord atscheid van den heer Tholens, dis naar elders ging vertrekken. Ook „Opa"' liet zich op deze bijeenkomst niet onbetuigd. Aan de oud-illegale mede werkers zal een herinneringsbord worden aangeboden. De heer Th. Jaspers, ambtenaar bij het distributiekantoor te Gouda Is benoemd tot plaatselijk leider van de distributiekrir.g Haastrecht, Naar men ons heeft medegedeeld kan een verlaging in de levensmindelenprijzen tege moet worden gezien. Naar aanleiding van berichten in andere bladen deelen wij mede, dat de avondklok in het geheele district Gouda Is afgeschaft. In dit distriet mag men zich dus den gehee- len nacht in de openlucht bevinden. De Sectie Pers van het Commissariaat Noodvoorziening deelt ons mede Uit Amerika zijn in ons land aangekomen duizenden kilo's koffie, gemalen en geblikt. Deze koffie komt volgende week in distributie met 40 gram per persoon, behalve voor kinderen. Zoodoende zal aan de steeds meer verras sende bonnenlijst nu ook zijn toegevoegd een Abonnementen, die in den loop van de komende weëk worden aangeboden, kun nen tot onzen spijt, pas op Maandag 25 Juni a.s. ingaan. - Losse nummers zijn dagelijks aan ons bureau a 6 cent ver krijgbaar. welkom middel, om ons tradltioneele kopie koffie, waar wij zoo lang van verstoken bleven, in eere te herstellen. De buurtvereenlging „Eendrachtomvat tende Hoogstraat en Kleiweg, is na een ge dwongen rust van ruim 5 jaar, weer actief geworden. Eerstdaags zal een vergadering worden gehouden, waarop alle bewoners worden uitgenoodigd teneinde plannen vast te stellen voor de viering van het Bevrij dingsfeest. Op 11 Juni j.l. is opgericht de buurt vereeniging „Je Matntiendrai", welke de volgende straten bevat; Onder de Boompjes, Lazaruskade, Koekoekplein, Koningin Wil- helminaweg. Koekoekstraat, Roerdompstraat, helft Karakietstraat. Het ligt in de bedoeling van het bestuur om op Nationale feestdagen de wegen te versieren en kinderspelen te orgariiseeren. Het dagelijks bestuur bestaat uit de volgende heeren: J. B. van Wierlngen, Onder de Boompjes 137, voorzitter: H. D. M Hemmelder, Koekoekstraat 55, vice-voorzitter, Z. E. Kronenburg Koekoekplein 1, secretaris, G. Krüffers, Roerdompstraat 101penningm, Op het Gouda-terrein wordt a.s. Zondag middag, aanvang half drie, een voetbal wedstrijd gespeeld door een elftal van Gcuda- leden die niet en een elftal van Gouda- leden die wel naar Duitschland werden gezonden. De cpstelling van de elftall-n is aan ons bureau gepubliceerd. Op het O. N. A. terrein worden a.s. Zondag de volgende wedstrijden gespeeld 2 uur, O.N.A. 3—Olyirpia 2 4 uur, O.N.A. 2—Stolwijk 1 6.30 uur, O.N.A. 1—Olympla 1. Vanaf 13 Mei, het tijdstip waarop het C.N.V. zijn bedrijvigheid uitstrekte over West-Nederland, bracht het tot en met 10 Juni in het gebied voor Gouda omstreken de navolgende goederen Biscuits 1,372,000 K.g. en Meel Vleesch in blik Vlsch in blik Vleesch met groenten Vet Margarine Melk in blik Chocolade Suiker Peulvruchten Zout Zeep 791,000 396.000 89,000 405,000 398,000 21,000 77,000 84,000 341,000 69.C00 51,000 21,000 4,115,000 K,g, Om een idee te geven van de beteekenis van bovenstaande cijfers, zij nog vermeld, dat in totaal voor dit vervoer 1.420 vracht wagens noodig waren. Deze zouden in een aaneengesloten rijdende colonne een afstand vormen van 51 Km., d.i. van Gouda tot Amersfoort. Nu, na de luide vreugdekreten over de algeheele bevrijding van ons land, men zich wat rustiger gaat bezinnen op datgene, waar onze taak ligt om aan te pakken en op te bouwen, bemerkt men, dat zich een tot 5 Mei j.l ondergrondsche strooming baan- breekt, die zich de Volksbeweging noemt. Bij al de somberheid over de verwarring, die nog alom heerscht, is er misschien toch reden tot optimisme, n.l. door het feit, dat zich ons inziens met deze Volksbeweging baan breekt, de, zooals wij het zouden willen noemen, democratie van den geest. (Dit achten wij althans haar voornaamste ken merk). Wij verstaan hieronder de eerbied voor de zelfstandige persoonlijkheid van elk mensch in d'ens overtuiging. Alleen dit beginsel is ons inziens condiclo sine qua non voor een hechte volksgemeen schap. De volksbeweging spreekt In dit ver band dan ook van een „personalistisch socialisme" (cursivcering van ons) en Prof. Schermerhorn schrijft in zijn artikel in „de Eenige Uitweg" in de Mei-aflevering van „Je Maintiendrai" hierover: de urgente eisch, die wij nu, voor het heden willen stellen, is de wil, om als volksgroepen met verschillende levens beschouwing ook werkelijk met elkaar In een nationaal verbawd en als één volk te leven. Dat beteekent niet alleen, dat wij elkaar willen verdragen, maar bovenal, dat iedere groep, het eigen geestelijk bezit niet uitsluitend beschouwt als een middel om zich tegen anderen te beschermen, of als Iets, om zich op te verhoovaardigen, doch als een wezenlijke bijdrage tot het geestelijk leven van het geheele volk." Daartoe ls noodig, dat Katholieken en Protestanten. Orthodox Chrlstelijken en Humanisten elkaar volkomen leeren kennen en vooral respecteeren. Ir dezen geest i?.l moeten worden opgebouwd en zal het Nederlandsche Volk dienen te worden voor gelicht. („Het Gemeenebest, maandblad voor het Nederland's volksgeheel en tot bevorde ring van de volksgemeenschap" heeft reeds in de laren 1940, 1941 er, 1942 ln deze richting gewerkt). De Katholieken zullen dienen te weten, om slechts één facet te belichten, dat de Pro testanten uiteindelijk toch altijd Individual- tlsch zijn, die teruggrijpen op hun eigen gevoelsleven en daardoor meer gepraedlspo- neerd zijn op zelfstandig vroom zijn, terwijl omgekeerd de Protestanten de Katholieken zullen dienen te resoecteeren in hun meer christelijke gemeenschapsvorm In de kerk in haar bediening. Het is er dus verrevan.dat wij de verschillen In de sonfessles willen verdoezelen, inteqendeel, juist van de ver schillen moet worden kennis genomen en dan pas zal, als men van de essentialia in Ieders overtuiotna op de hoorde is, hel wederzijdsch respect des te gemakkelijker volgen en net Nederlandsche volk tot een volksgemeenschap groeien. Maar wat voor de christelijke confessie» geldt, cetdt ook voor de politieke over tuigingen in ons volk. Ook hier zal alleen een wederzijdsch kennen en respecteeren eflt hechte Nederlandsche vol1'sgemeenschap doen ontstaan. Vóór 1940 gaapte er een diepe klooi in ons W er wal van hl Md na dq all e] een 1| (Inge* Nul Ds d (Wed van 1 G. V Vd Ne Leesl Chr. VI ln dj straa dienj dienj koml vergj sama L) D Lee v van C Slu 14 G.

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 2