ZalcM Commissie van Vrijlating ingesteld. Nieuwe advies-commissie ingesteld. Belevenissen in concentratiekampen. Houdt U aan de verkeersregels. Werkvergunning kunstenaars en musici. Drankwet. Weer geopend. Benoeming. Vernielzucht. Meer bakkers hakken. Voor Jong Holland. Burgerlijke Stand. BINNENLANDSCH MEUWS Steenkolenmijnen onder Staatsbeheer. Dc opsporing van zwart geld. Vernielingen en opbouw in ons land. Oost en Zuid helpen West. Deensche goederen naar Nederland. ALLE oorlogsslachtoffers moeten geholpen worden. Koopt onze zegels voor de oorlogsslachtoffers De K. TeH Het hoj gedeeld, bezetting I Eerera Adres Fa. W.| Zakkenj in verband met het feit, dat de toestand van de vakorganisaties, welke voor de samen stelling van dit college van belang zijn, nog niet geregeld is. Het gemeentebestuur hoopt echter ook op dit terrein spoedig een advi seerend college te kunnen Instellen. De Militaire Commissaris voor Gouda en omstreken heeft ingestek een Commissie van Vrijlating ter standplaats jouda. De taak dezer Commissie is den Militairen Commissaris van advies te dienen omtrent vrijlating van in bewaring gesteldenvrij lating van personen aan wie een gedwongen verblijfplaats is aangewezen; opheffing van andere vrijheidsbeperkende maatregelen om zetting van een in bewaringstelling in een maatregel van lichteren aard. Alles voor zoover het betreft het gebied van den Politieken Opsporingsdienst te Gouda. Tot leden der Commissie zijn benoemd de heeren; W. J. Dercksen M. A. de Korte, beiden te Gouda en Mr. W. H. Sprenger te Moordrecht Verzoeken om vrijlating moeten bij de Commissie worden ingediend. De Militaire Commissaris voor Gouda en Omstreken heeft ingesteld een Advieseom- misste Zuivering Personeel bijkantoor Gouda van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Tot leden dezer'Commissie zijn benoemd de Heeren Mr. J. A. van Bronkhorst, voor zitter; M. J. Spek; M.A.de Korte ;M.Frle en H. Oosterwijk, allen te Gouda. De taak der commissie zal zijn den Mili tairen Commissaris van advies te dienen, om trent de vraag tegen welke leden van het personeel van het Arbeidskantoor Gouda, maatregelen, als bedoeld in het Zuiverings besluit, gewenscht zouden zijn. De Commissie zal de bevolking in de ge legenheid stellen tot het doen va» schrifte lijke en met den naam van den aangever geteekende aangiften. De eerste adviezen zullen vóór 23 Juni a.s. aan den Militairen Commissaris voorge legd dienen te worden. Het comité „Eereschuld en Dankbaarheid" verzoekt ons mede te deelen. dat zij, die Vrijdagmiddag i. een toezegging kregen voor een plaatsbewijs voor de causerie over het leven in concentratiekampen, deze bewijzen, zoowel voor de causeriën van a.s. Woensdag, als voor a.s. Vrijdag, Woens dagmorgen tusschen 10 en 12u. kunnen af halen aan het Thalia Theater. Plaatsbewijzen, die Woensdagmorgen NIET worden afge haald, komen te vervallen. De directie van Thalia Theater heeft haar zaal en den heer van Dam zijn geluidsin stallatie belangeloos voor dit deze causerie beschikbaar gesteld. De politie zal scherp toezien, dat de fiet sers zich houden aan de wegvoorschriften. Er zijn reeds verschillende bekeuringen ge maakt voor het berijden van den hoofdver keersweg in plaats van het rijwielpad, het vervoeren van meer dan een persoon op een rijwiel en het fietsen op de Oosthaven in de verboden richting. Er zal te Gouda een adviescommissie worden gevormd voor het beoordeelen der voorloopige werkvergunningen voor kunste naars en musici. Zonder een dergelijke vergunaing is het verboden op te treden. Formulieren voor het verkrijgen van een voorloopige vergunning dienen te worden aangevraagd bij het Militair Commissariaat, Oosthaven 53, Gouda, sectie Voorlichting. Burgemeester en Wethouders van Gouda brengen ter openbare kennis, dat op 12 Juni 1945 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van H Hoogendoorn, wonende te Gouda. Houtmansgracht no. 19 om een verlof B ingevolge de Drankwet voor de volgende localiteltde benedenlocallteit van het perceel Kleiwegstraat no. 14. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleeneu van dit verlof schrifielijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Gouda, 16 Juni 1945. Met ingang van Woensdag a.s. worden het Stedelijk Pijpen- en Aardewerkmuseum „De Moriaan', en de Stedelijke Librye weer geopend. Zie voor verdere bijzonderheden de betreffende advertentie in dit nummer. Met ingang van 15 Juni is onze stad genoot, de heer K. J. G. van dè Putte tot onderwijzer benoemd aan de Chr. School te Ede. Alweer is op grove manier gezondigd tegen den oproep van onzen burgemeester om Gouda's afbraak tegen te gaan. Er was n.l. een aardig, bruggetje aangelegd tegen over de U.L.O.-school, dat beide oevers van den Martenssingel verbond en voor de be woners zeer geriefelijk was. De vandalen hebben nu reeds de belde leuningen ver wijderd en van het voetdek is al één plankje weg. Is het nu niet mogelijk deze herinnering aan de Duitsche bezetting verder intact te laten en het bruggetje te behouden? Het aantal bakkerijen, dat brood voor de bevolking bakt, is met een achttal uitgebreid, zoodat thans 11 bakkerijen weer in vol be drijf zijn. De bewoners van een gedeelte van den Graaf Florisweg en 4e Kade hebben een buurtvereeniging opgericht „Voor Jong Hol land" genaamd. Het bestuur bestaat uit de heeren D. Koster (voorz.), D. Rietveld (secr. (Gr. Florisweg 70), A. de Jonge (penningm.) en de dames Metzen en Berlijn. GEBOREN: 17 Juni, Christel Maria, d. v. L. M. van Pinxteren en A. J. M. van Teesellng, Naaierstraat 20 - Willy, dochter van W. Perdijk en A. Lexmond, Lazarus kade 45 - Antonius Gerardus, zoon van S. C. F. de Zeeuw en A. C. Groos, Burgem. Martenssingel 27 - Bertus, zoon van G. A, Mourik en F. Mourik, IJssellaan 105. OVERLEDEN: 16 Juni, Niesje van der Klis, geh. met J. G. de Weger, 65 jaar. De Minister van Sociale Zaken heeft, in gevolge het Buitengewone MljnenbeslultJ de mijnen Oranje-Nassau, Laura en Vereeniging, Willem en Sophia en de Dominiale mijnen, onder staatsbeheer gesteld. Beheerder is Dr. Ir. C Th. GroothofP, directeur der Staats mijnen, die zijn functie reeds heeft aanvaard en in contact is getreden met de leiders der Vakvereenigingen. Op een Persconferentie heeft de Min. van Fin. dr. W. Huysmans medegedeeld, dat het „zwarte geld'' zal worden getroflen d.m.v. een sluitend stelsel van ingrijpende maatre gelen, in hoofdzaak bestaande uit maatregelen van fiscalen aard. Er zal een fiscaal opspo ringsorgaan in het leven worden geroepen. Men kan er zeker van zijn, dat slechts wei nigen door de mazen zullen ontsnappen, Over het stelsel der te verwachten geldende fiscale maatregelen kunnen nog geen bijzonderheden worden medegedeeld, aangezien hierdoor eenerzijds het toekomstige kabinet te veel zou worden gebonden en anderzijds de ver ruimingsfactor, ter voorkoming van onder duiking, niet wordt geneutraliseerd. Een zegsman van het ministerie van Landbouw heeft medegedeeld, dat 230.000 h.a. van onze cultuurgrond door de Duitsche bezetting zijn getroffen. 180.000 h.a. zijn ge ïnundeerd (100.000 h.a. hiervan met zoet water), 50.000 h.a, cultuurgrond zijn it. onbruik geraakt door den aanleg van vlieg velden en verdedigingswerken. 6000 Boerde rijen werden door oorlogshandelingen of inundaties onbewoonbaar. De opbouw wordt gelukkig snel ter hand genomen. Aan de Nederlandsche Spoorwegen en de Rijkswaterstaat ls het herstel van de Moerdijkbruggen opgedragen. De vernielde bogen zullen worden afgebroken. De ver- keersbrug zal waarschijnlijk het eerst weer in gebruik worden genomen. Vier van de tien bogen van de verkeersbrug zijn vernield. De vernielingen aan de spoorbrug zijn grooter. Een van de pijlers van deze brug is grondig vernield. De provincie Drente heeft 26000 kg. van de beste levensmiddelen naar het Westen des lands gezonden. Zeeland stuurt steeds meer tarwebrood naar Amsterdam. N. Beveland alleen stuurde reeds 12000 wittebrooden. Volgens RadioKalundborg zaler volgende week een schip met goederen voor Neder land uit Kopenhagen afvaren. De lading bestaat uit Deensche goederen voor ons land. Verwacht wordt dat de reis 14 dagen zal duren. De K. medegecM welke dd Nederlar' verband d vliegen °u| Het K.LT ondergedd mogelijKf hulpkracf nomen, zi Door zijn inged naarsberd schap val De eer] Voor J. C. vaj Voor Dr. B. H Hein W| Voor Mout, Voor Jhr. W. Voor Slagter, Voor i gevoegd de danskj Aankla worden i het Bureq] gebouw door ten te zijn. f bij de wi Oproepin zelf geer Door der, E in het faiili van A. DEN wonende te paald, dat d worden geh< tembar 19 hat Gerech no. 117 te Gouda, 1 5 Wil degJ 12 Juni wgitsinJ heeft, del belooningl Gev raagd| e

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 2