Briefwisseling gedetineerden. De collaborateurs. De strafbepalingen tegen de collaborateurs. Aangifte eigendom N.S.B.-ers verplicht. Ontsnapt, maar achterhaald. Plannen en Feiten. Stedelijk Gymnasium. Centrale Jeugdbeweging te Gouda. Kinderuitzëndingen. Kinderen in bet Oosten en Zuiden. Ceder zijn deel. De vooruitzichten op gas en electriciteit. Uitgebreid. V - Vught. Gift. Buurtver. P. C. Bothstraat. Filmv| BI Opgemaakt en de nog aanwezige aardbeien en de door de handelaren in ontvangst ge nomen sigaretten in beslag werden genomen. Het puoliek wordt verzocht er aan mede te werken, dat den ruilhandel de kop kan worden ingedrukt ledereen heeft recht op aardbeien en niet een bepaalde groep van menschen, die iets aan te bieden hebben aan de kweekers of de handelaren. Wanneer men geval'en van ruilhandel cons atcert, op welk gebied dan ook, waar schuwe men terstond Jen C.C.D. Het moet nu maar eens uit zijn! Met betrekking tot de briefwisseling van en met gedetineerden in de bew iringslsampen te Couda en Alphen a. d. Rijn, deelt de SecMe Voorlichting van het Militair Com missariaat Gouda mede, dat het den gedeti neerden vergund is, voorloopig eenmaal per maand een brief aan familieleden of vrienden ti; verzenden. Het briefpapier wordt van rijkswege verstrekt. Het is den gedetineerden toegestaan één maal per maand van één persoon een brief te ontvangen. De overige toegezonden brieven worden na controle vernietigd. Briefwisseling met autoriteiten en raadslieden kan door den commandant worden toegestaan. De briefwisseling van en met gedetineerden staat onder controle van den commandant van het bewaringskamp. Het district Gouda heeft goeden voort gang gemaakt met het onderzoek tegen de collaborateurs, de werkgevers die vrijwillig hebben gewerkt voor de „Wehrmacht''. In de eerste plaats is het materiaal onderzocht dat de N.B.ii. in den bezettingstijd bijeen gebracht heeft, verder is er veel correspon dentie en administratie van verdachte aan nemers in beslag genomen en ten slotte waren er veel aanwijzingen te vinden in de papleren van het Arbeidsbureau en de „Wehrmachtsbezirksverwaltung". Op grond daarvan zijn ook eenlge collaborateurs ge ïnterneerd. Zooals men weet, is het Zuiveringsbesluit, op grond waarvan ambtenaren gestaakt en geschorst worden, een nieuwigheid. Zij, die vrijwillig aan de Duitsche oorlogsdoeleinden hebben medegewerkt zijn intusschen reeds vanouds stra'baar krachtens artikel 102 van het Wetboek van Strafrecht, dat bepaalt: «Met gevangenisstraf van ten hoogste vijftien jaren wordt gestraft, hij, die op zettelijk, in tijd van oorlog, den vijand hulp verleent of den staat tegenover den vijand benadeelt.'' Het Besluit Buitengewoon Strafrecht van 22 December 1943 breidde dit nog wat uit, door te bepalen dat daar bijv. ook onder begrepen is het verbreiden van vijandelijke propaganda en het verrichten van daden ten veordeele van den vijand. leder, die weet waar goed van N.S.B-ers zit, is verplicht dit aan te geven. Hij is anders zelf strafbaar. Het is waar dat onlangs 5 N.S.B.-ers uit het bewaringskamp ontvlucht waren. Intus schen zijn zc gauw a'.le 5 achterhaald. Tevens zijn nog 2 N.S.B.-ers ondekt, die nu ook op gesloten zitten. De Balvert hoorde niet bij de ontsnapten alhier; deze werd als deelnemer aan Je Duitsche Weermacht opgesloten in het concentratiekamp te Hilversum. Het on derzoek tegen dezen vordert snelzijn oude vriendinnen hebben nog al wat meegedeeld. Het ligt in de bedoeling van de Ncder- landsche Spoorwegen in het rayon Gouda eenige autobusdiensten in te stellen. Gouda zal dan een autobusverbinding krijgen met Den Haag, Rotterdam, Alphen a.d. Rhljn, Woerden, Utrecht en waarschijnlijk ook Schoonhoven. Deze diensten zullen is de eerste plaats bestemd zijs voor forenzenver- keer. Reisvergunningen moeten aangevraagd worden bij de Kamers van Koophandel. Er is reeds een busdienst georganiseerd tusschen Zwolle en Den Haag. Deze bus vertrekt 's morgens 8 uur van het M.G.- commissartaat in Zwolle, rijdt via Apeldoorn, Amersfoort en Utrecht naar Gouda, waar bij om ongeveer 11.30 arriveert aan het commissariaat van het Mititalr Gezag. Tijd van aankomst in Den Haag is 12.15 (Flat gebouw Zeestraat). De bus stopt niet In tusschengelegen plaatsen. Des middags om 5 uur vertrekt de bus weer uit Den Haag in de richting Zwolle. Voor dringende par ticuliere zaken kan men van deze busdienst gebruik maken. Aanvragen biervoor moeten geschieden aan het militair commissariaat, Oosthaven 33. De busdienst is nog niet da gelijks. De bussen rijden alleen Maandag, Woensdag en Zaterdag. Aangifte van leerlingen voor den nieuwen cursus kan tot 1 Juli schriftelijk geschieden bij den conrector, Gr. Florisweg 101. Wij verwijzen U naar de desbetreffende advertentie, die in ons blad van a.s. Maan dag wordt opgenomen. Zooals wij reeds op 9 Juni j.l. publiceerden, bestonden er plannen om de J. H. „De Waterhaan'' een grondige schoonmaakbeurt te geven. Op 16 en 17 Juni is dit dan geschied. Reeds 's Zaterdagsmorgens ver trokken de voortrekkers naar de J.H.,waar zij twee slaapzalen grondig reinigden, zoo dat deze voor gebruik gereed stonden, toen 's avonds de groote groep arriveerde 's Avonds werden er volksdansen ge houden, gezongen en moed verzameld voor den volgenden dag. 's Zondags werd het werk hervat en toen men om 4 uur naar huis ging, kon men met trots op het werk terugzien. De J; H. in Sluipwijk staat weer klaar om de Nederlandsche jeugd te ontvangen, heiaas zal dit slechts beperkt blijven tot de jeugd uit de omgeving. Hedenmiddag hebben de oudere leden van de C. J. B. goholpen aan de uitgestelde Inzameling van het N.V.H. Hedenavond is er voor de ouderen een „gezelligen avond", waar ieder het zijne zal bijdragen om dit programma te doen slagen. De avond is in Muziekschool De Beun, Westhaven 39. Er zullen weer heel wat kinderen uit Gouda naar buiten gaan De komende week 100 naar Groningen, dan 100 naar Drenthe, vervolgens 100 naar Brabant en de week daarop 100 naar Friesland, dus 400 reeds vóór 13 Juli. En die uitzending zal voor loopig nog doorgaan. Dit gebeurt onder leiding van N. V. H. Dr. Vegter is bezig de scholen langs te gaan, vervolgens worden er, o.a. door den t.b.c.-arts, druk gekeurd. Het betreft hier kinderen van 6-12 jaar. Vervolgens zal in September de uitzending beginnen naar Engeland, Zwitserland, België en Denemarken. Er zijn nog 12000 (twaalfduizend) kinde ren uit het Westen in het Oosten of Zuiden ven het land. Op het oogenblik kunnen deze nog niet terug. Voor hen die nog niet in de gelegenheid zijn geweest, sigaretten op de aangewezen bi n te koopen, zullen hiertoe een dt-zer dagen in staat worden gesteld. Een tweede bon aanwijzing voor sigaretten is voorloopig nog niet in zicht. Naar men ons mededeelde zijn de vooruit zichten op gas en electriciteit niet gunstig. Bij gebrek aan transportmiddelen is de aan voer van kolen onvoldoende, zoodat het nog wel eenlge maanden kan duren, voordat de gasfabriek te dezer stede gas kan leveren. Hetzelfde geldt voor de electrlciteitsvoor- ziening. Alleen vitale bedrijven komen op het oogenblik voor stroomverbruik in aan merking. De top van de Politieke Opsporingsdienst is uitgebreid met de heeren C. A. Bennis en P. den Edel. Donderdagavond vertelde de heer Kloos in het Leger des Heilsgebouw van zijn be levenissen in het kamp Vught. Onmiddellijk na zijn gevangeneming onderging hij de ver nederingen en kwellingen van de S.D., waarna hij op transport naar Vught werd gesteld. Hier werd hij tot leider en vertrouwensman van zijn medegevangenen aangesteld.. In het kamp waren de grootste misdadigers als be wakers aangesteld. De heer Kloos mocht zich gelukkig achten, dat hij velen geestelijk kon opbeuren. Dit was des te meer verheugend, daar de toegepaste straffen den opzet hadden, het moreel te breken. Er was een goede geest onder de gevangenen en samen droeg men de grootste ellende. Dessertie van een Duitsche beul werd gestraft door de gevan genen 6 uren achter eenin een kouden winter nacht stram in de houding te laten staan, joden werden bij het minste vergrijp onmid dellijk neergeknald, waarbij een extra verlof en f 25te verdienen viel. Met dankbaar heid herdacht spreker zijn thuiskomst. Na afloop van de causerie, gehouden door den heer W. F. Kloos, „Mi)n geestelijke er varingen in het concentratiekamp Vught", is een collecte gehouden ten bate van Eere schuld en Dankbaarheid", die f 185.33 op bracht. Na een gedwongen rustperiode van 5 jaren heeft de buurtver. „P. C. Bothstraat' haai werkzaamheden hervat. Het bestuur bestaat uit de Heeren A. v. Vliet, voorz., J. C. Jochems, secr. en H. K- van Deest, pennlngm. Het adres van secretaris is P. C. Bothstraat 34. den De filn bioscoop Zie de ac De bi' ja avond in f dc club rustperiod toch zeer K.O.T-I ierdoor med ailleQ Ned. Ds. VH n.ra. 5 uul (WesterkJ van Bosii Huls. Bed Vereenl Ds. A. Remoni Ds. J. Nil Evang^ Ds. J.J. Oud-1 Geref. 5 uur Dl Ds. J. P.J de jeugd.| Geref. PrintererJ 3 tot kwl Vrijgec" in de Rei koop bijeenkor Geref Ds. De Chr. Geij Ned.l 10 en 5 WoenJ Vrije in de kle straat 3ft| Leger dienst, komst (I lossingssjj Jong Spierings De waargeni singel 7V Zondag voor ree GEBC drika, dl Molenwl van dei Palmstra Maria, ZoutmaJ ON Dl stede eul Donker H. F.

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 6