ïT Jeugd herdenkt bevrijding. Buurtvereeniging „Eendracht Hoogstraat-Kleiweg Onze publicatieborden verplaatst De ondergrondsche tijd van de Goudsche Glazen. V.N.V.-revue. Buskaartjes. Nachtelijke zeilwedstrijden. Voetbalwedstrijden. Uitslag wedstrijd „Damlust*'. Dokters- en Apothekersdienst. PREDIKBEURTEN. jW jew ine spoorwegtarief derde klasse zal V.' >r len beschikbaar gesteld, afhalen. Voor de overige diensten, waarvan de dl astregeling nog nader door de N. S. zal woi 'en bekend gemaakt, kan men zich aan het vertrekpunt bil den conducteur van een plaatsbewijs voorzien, la tien blijkt, dat een houder van een traje tkaart minder dan 3 dagen per week daarvan gebruik maakt, zal geen nieuwe traje; tkaart worden verstrekt. Pij de a invrage om een voorrangsbewijs moet worden medegedeeld van welke rit men zoowel op de heen- als terugreis bij voor keur wenscht gebruik te maken. De Nederl. Spooi wegen behouden zich het recht voor hiervan af te wijken. Voor de overige trajecten zijn door de Ned. Spoorwegen nog geen to-zeggingen gedaan. Busverbinding Gouda-den Haag HEEN Vertrek Aankomst Rit 1Gou la 7 u„ Den Haag 7.45 u., 60 pers. Rit 3. 99.45 60 TERUG Rit 10. Den Haag 17 u., Gouda 17.45 u„ 60 p. Rit 1219 19.45 60 's-ZATERDAGS TERUG Rit 6. OenHaan 12 u., Gouda 12.45 u., 60pers. Rit 815 15.45 60 Bus ver bindinj Goud a-Rotterdam-Hofplein. HEEN Rit 1. Gouda 7 u„ Rott. 7.45 u„ 70 pers. Rit 3. 9 9 45 70 TERUG Rit 10. Rott. 17 u., Gouda 17.30u., 70pers. Rit 12 19 19.30-,70 's-ZATERDAGS TERUG. Rit 8. Rott. 15 u„ Gouda 15 30 u., 70 pers. Rit 10, 17 17.30 70 De georganiseerde Goudsche jeugd van alle gezindten zal op Zaterdag 7 Juli a.s. met een massale bijeenkomst, de bevrijding herdenken. Er heeft zich een comité uit de verschillende jeugdvereenigingen gevormd, dat met voorbereiding en uitvoering is belast. Een bijeenkomst in de St.Janskerk, waar op eenige bekende sprekers het woord zullen voeren, wordt voorafgegaan door een korte demonstratie en het gezamenlijk zingen van enkele vaderlandsche liederen, onder leiding van een harmonie. Bij de bevrijdingsfeestelijkheden, welke in onze stad plaats vonden, was de jeugd niet iogeschakeld. Het is derhalve wel toe te juichen, dat thans een speciale jeugdherden- klng gaat plaats vinden. De deelneming betreft de georganiseerde j mgens en meisjes boven 14 jaar. Voor zoo ver de ruimte het toelaat, zal de bijeenkomst in de St. Janskerk ook voor niet georgani seerde jeugd boven dien leeftijd en voor vol wassenen toegankelijk zijn. Nadere bijzonderheden worden spordig mede edeeld. Woensdagavond waren alle bewoners in de Thalla-btoscoop ultpenoodigd om daar de rede van H. M. de Koningin en van den Minister-President te beluisteren, terwijl de heer Th Vonk eenige woorden tot de 1> mrtbewoners richtte. Als attractie werden een paar oude filmp- i i vertoond van de kroningsfeesten en de 1 ndbouwtentoonstelllng, hetgeen erg inden snaak viel. Al met al een geslaagden avond. Teneinde het verkeer niet te hinderen en de lezers van de mededeelingen op onze publicatieborden niet noodeloos in gevaarte brengen, zijn de borden vanaf heden ge- plaatst bi) de telefoonceltegenover onsbureau. De gebrandschilderde ramen van de St. Janskerk, uit den tijd omstreeks het begm van den 80-jarigen oorlog, zijn in 1939 al gedoken voor het oorlogsgeweld dat ons land bedreigde. Van 6 September tot December 1939 werd er met ongeveer 12 man aan gewerkt om ze uit de stijlen en brug- ijzers te halen, in kisten te pakken en veilig weg te bergen. Een drietal ramen bleef in Gouda en kwam in de banksafe van Knox Dortland en van de Nutsspaarbankeen tiental werden verspreid over boerderijen in naburige dorpen, zooals Bergambacht, Haastrecht, Moordrecht en Zevenhuizen. Ze gingen daar in de kaaskelders. De andere werdeta in diepe bomvrije kelders in de duinen bij Zandvoort geborgen, waar ook andere kunstschatten waren opgeslagen. Men achtte het veilig het risico aldus te verdeelen. Na ongeveer drie jaren meende de inspec teur van de Kun»tl>escherming, dr. Jan Kalf, dat het beter was de glazen uit de boerde rijen ook over te brengen naar de Zand- voortsche duinen. Gelukkig, want kort daarna ging een boerderij in Zevenhuizen, waar één van de ramen geborgen was, door den blik sem getroffen, in vlammen op. Als het er nog geweest was, zou het waarschijnlijk ernstig beschadigd zijn. Nu zijn alle glazen ongeschonden gebleven, De St. Jan heeft het er beter afgebracht dan bijv. St. Margareth in Londen, de oude kerk, ook met oude Nederlandsche glasschilder kunst, waar de vorstelijke huwelijken ge sloten worden. Daarheen begaf zich het parlement onmiddellijk ra de capitulatie en bracht daar dankzegging voor den vrede. De ramen waren er door neervallende Duit- sche bommen uitgeslagen. De kerkvoogdij heeft de drie in Gouda bewaarde ramen, weer in de kerk ge haald. Het zijn juist de oudste, de drie uit het kooroentrum, alle van Dirck Crabeth. Ze konden nog niet herplaatst worden, en staan nog in de kisten verpakt, omdat er geen stopverf voor is. Dit noodzakelijke materiaal is intusschen aangevraagd. De overige glazen zijn nog altijd onder gronds. Als er gelegenheid is ze veilig uit Zandvoort te halen, komen ze terug. Men zal er op mogen rekenen dat de herplaatsing geschiedt, zoodra dit kan. Toen ze eri n 1939 door Monumentenzorg werden uitgenomen, is dit van de zijde van de kerkvoogdij bedongen tegenover de regeering die dit schriftelijk heeft bevestigd Het Is een belang voor Gouda uit cultureel oogpunt en uit dat van Vreemdelingenverkeer. Het zal feest zijn als de kleurige lichtval door de hooge kerkramen zijn blijde wijding weer zal geven aan het hart van Gouda. De opvoering der V.N.V.-revue zijn vast gesteld op Woensdag 18 en Donderdag 19 Juli a.s in den Nieuwen .Schouwburg Deze avonden zullen slechts toegankelijk zijn voor genoodigden het ligt echter In de bedoeling een derden en eventueel vierden avond >e houden voor andere belangstellen den. Het batig sa'do za' ten goede komen aan diverse Instellingen als „Eereschuld en Dankbaarheid" e.d. Kaartjes voor den Autobusdienst Den Haag- Gouda Utrecht-Amersfoort-Zwolle en onbe keerd worden op de Sectie Economische Zaken van het Militair Commissariaat Gouda, Oosthaven 53, slechts afgegeven voor zeer dringende gevallen. De aanvraag is nl. zoo groot - en het aantal beschikbare plaatsen bijzonder klein - dat niet iedereen kan worden geholpen. Dringende aangelegenheden hebben derhalve voorrang. Het bestuur van de Roei- en Zeilvereenl- ging Gouda, verzoekt ons mede te deelen, dat voor de nachtelijke zeilwedstrijden en roeitocht introductie niet is toegestaan. Alleen deelnemers aan de wedstrijden en leden kunnen worden toegelaten. Leden dienen hun t ewijs van lidmaatschap mede te brengen Ieder wordt verzocht voor zijn eigen limonade- of bierglas te zorgen. Zondac a.s. worden op het O.N.A.-terrein de volgende vriendschappelijke wedstrijden gespeeld 11 uur. O.N.A.-jun. - Stolwijk-jun. 2 uur. 3-D.O.N.K 2. 4 uur. 2-Stolwijk 1. 6.30 u. 1 D.O.N.K. 1. Op het terrein aan den Graaf Florlsweg vindt des middags om half drie de onder linge wedstrijd D.O.N.K. 3-D.O.N.K. 4 plaats. Gr. I. A. van den Berg-J. Blokland 0—2. C. Molenaar-G. J. Barbier, afgebr, Gr. II. H. van Eik-J. Backer 0—2. P. Tom-J. L. Bol, 2-0. Gr. III. P. Versloot-A. van Beuzekom 1-1. -P. Verboom 2—0. Gr. IV. S. J. Schrooder-P. Zwart 2-0. G. IJselstein B. van Haaren 0—2. De Zondagsdienst der dokteren wordt waar genomen door dr. A J. Kettler, Gouwe 116 en N. Tom, Burg. Martenssingel 69. De apothekersdienst wordt waargenomen door de apotheek Dee. Zondag J Juii 1945. Ned. Herv. Kerk (St.Janskerk) 10 uur v.m. Ds. Gerh. Huls, bevestiging Ds C. A.Kore- vaar van Puttershoek. N.m. 5 uur intrede Ds. C. A. Korevaar. (Westerkerk) geen dienst. Vereen, van Vrijzinnig Herv. 10.30 uur Mr. A. A. J Rijksen, alhier. Donderdag 5 Juli Ds Jt. van Rossum, Ter- wolde, huwelijksinzegening. Remonstr. Gereform Gemeente 10.30 uur Ds. J. Nienhuis. Kerkelijke Jeugdbijeenkomst in de Remonstr. kerk, 7 uur. Evangelisch Luthersche Kerk v.m. 10 uur Ds. J.J. Simon, H. avondmaal. Donderdag 7.30 uur avondg-bed. Oud Kath Kerk 10 uur pastoor Gbkcs Gcref. Kerk 10 rn 5 u. ds J. P. C ten Brink. Geref. Zondagschool -Jozef". Groen van Printercrschool Groener,daal van kwar 3 tot kwart voor 4 uur. Vrilgem. Geref. Kerk 8.30 in de Chr..Geref kerk. 4.uur in de Remonstr ker flaMaeandaSgavondÜenC8°0uur Evangeliesatie- 1 bijeenkomst in gebouw Daniël.

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 2