No. 161 VRIJDAG 6 JULI 1945 OFFICIEEL MEDEDEELINGENBLAD VOOR GOUDA EN OMGEVING STADS NIEUWS Zuivering Lager Onderwijs Centrale Jeugdbeweging. Adv,-Commissie Cultureele Zaken Huisarrest. Reünie Oud-gijzelaars. Tijdelijk in oude functie. Zestig mille verduisterd. Eindelijk thuis. Voetbalwedstrijd- V. N. V. Revue, DE VRIJE PERS UITGAVE VAN: JE MAINTIENDRAI. - HET PAROOL ctcfKIHDVFN ONS VOLK - DE VR.JE GEDACHTE - VR.J NEDERLAND RedaCtie LJ" A'd S{EEt^VEN DE WAARHEID EN NIEUWSORGANEN Mr. A. A. JK IJ N b t N Weekabonnement 25 cent Administratie: M. J. VAN LOON Losse nummers 10 cent Bureau: MARKT 20 - Tel. 3098 - GOUDA Het Militair Gezag heeft de zuivering van het onderwijs, met uitzondering van het hoo- ger onderwijs en voor zoover de zuivering nog niet in de reeds vroeger bevrijde gedeel ten van ons land heeft plaats gehad, in handen van de civiele autoriteiten gelegd. Deze aan gelegenheid, voor de uitvoering waarvan reeds verschillende maatregelen zijn getroffen, is thans met voortvarendhetd ter hand genomen. Het is noodzakelijk, dat zij snel en recht vaardig ten einde wordt gebracht, zoodat wanneer na de groote vacantie de scholen weer worden opengesteld, het gehecle onder wijs zal zijn gezuiverd. Volgens het Zuiveringsbesluit kan den leerkrachten - in afwachting van een onder zoek omtrent de noodzakelijkheid van schor sing of ontslag - worden bevolen de uitoefe ning van hun functie te staken. Geschorst kunnen worden leerkrachten, indien zij van ontrouw aaa de zaak van het Koninkrijk der Nederlanden, aan de Koningin of aan de Regeering hebben doen blijken of indien van hen. op grond van houding vóói of tijdens de bezetting niet de getrouwe mede werking aan het herstel van het vaderland kan worden verwacht. Voor de diverse takken van onderwijs heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de bevoegdheid tot staking en schorsing gelegd in handen van de respectievelijke hoofd inspecteurs en inspecteurs van hei onderwijs met dien verstande, dat de inspeercurs van het lager onderwijs, die daarvoor in aan merking komen uitsluitend zullen optreden als voorzitter van een in elke inspectie in te stellen commissie van advies. Wil de zuivering in den daarvoor ge stelden tijd geschieden, dan is het nood zakelijk, dat het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravcnhage, dan wel de onderzoekende in'tanties binnen enke'e weken over de noodipe gegevens beschikken. Daarom zal aan bezwï.ren, welke na 8 Juli 1945 tegen personen van het Rl)ksschool- toezicht (boofdinsnecteurs Inspecteurs, hoofd consulenten en consulenten der lichamelijke opvoedinq) en tegen het onderwijzend per soneel der diverse scholen ingebracht, geen aandacht meer kunnen worden bc tced. Vanzelfsprekend zal ook de C. J B. te Gouda deelnemen aan de jeugddemonstratie die morgen plaats vindt. De leden worden verzocht deel te nemen aan de repetitie, die hedenavond om half 8 in den tuin van de St. Josephgezellen, ingang Raam, wordt gehouden. Het verzamelen ge schiedt op den hoek van de Aaltje Baksteeg. Zaterdagmiddag om 2.15 uur verzamelen de leden van de C.J B. zich bij Thalia Theater vanwaar gezamenlijk naar de plaats van samenkomst wordt gegaan. Voor de jongere groepen zal morgen een spelavond worden gehouden. Hiervoor moeten zij om 7.30 op het stationsplein bijeenkomen. Voor het pro gramma, uitgevoerd ter gelegenheid van de opening van „De Waterhaan" zal eenvolks- dans worden ingestudeerd. Hiervoor zal op Zondag 15 Juli a.s. een repetitie worden gehouden. Nadere inededeelingen hierover zullen nog nader worden verstrekt. Ma ingewonnen advies bij de Advies-com- j missie Militair Gezag (A.C.M C.) heeft de j Militaire Commissaris voor het gezagsgebied i Gouda ingesteld een Adviescommissie Cul tureel? Zaken, welke den Militairen Com missaris o.a. zal hebben voor te lichten terzake van bet verleenen van tijdelijke vergunningen aan musici en kunstenaars. In deze Commissie hebben zitting de heeren C. H, Haqendorn, voorzitter; dr. H. Vixe- boxe en Th. Arts, secretaris, allen te Gouda. Klachten omtrent de houding van mufici en kunstenaars kunnen tot en met 15 TuU a.s schriftelijk en onderteekend bij de Ad viescommissie Culturee'e Zaken,Mili'airCotu- tn'ssarlaat. Oostbaven 53 tc Gouda, worden Ingediend. Zonder voorlooplge vergunning zal het h'nnenkort verboden zijn als musici of kunstenaar op te treden. Officieele formulieren voor bet aanvragen van een voorloooige vergunning 7ijn van Vriidao 5 Juli af verkriigbaar aan bet Militair Commissariaat te Gouda Kunstr naars en musici, die reeds een voorloopin aanvraagformulier invulden, dienen eveneens een officieel formulier te komen afhalen en daarrn ingevuld in te zenden In totaal is tot dusver in iiet militair Commissariaat Gouda aan 825 vrouwelijke personen huisarrest opgelegd wegens omgang met Duitschc soldaten, n.l. aan rond 400 in de stad Gouda en 425 in de overige gemeenten van het district. Naar aanleiding van ons bericht over de réunie van de oud-gijzelaars uit de kampen St. Michielsgestel en Haaren wordt ons nog medegedeeld, dat alleen zij tot deze bijeen komst worden uitgenoodigd, die op 13 Juli 1942 in gijzeling werden genomen. Debijeen- komst is vastgesteld op 13 Juli a.s. Corres pondentie-adres is Dr. Mol. Paterstraat 2 (niet 1). Utrecht. Gelet op de ontstentenis van de huidige adjunct-directrice van het Van lteraon Zie kenhuis hebben B. en W. de vroegere adjunct- directrice Zr. H. M. Berghege uitgenoodigd om voorhands haar oude functie in het Van Iterson Ziekenhuis weder uit te oefenen. Zr. Berghege heeft dezer dagen haar werk zaamheden weder aangevangen. Door zeer geraffineerde manipulaties inde rekeninqcourant van Gemeentewerken heeft de klerk eerste klas bij de Gemseotewerken, B. inden loop der jaren verduisteringen ge pleegd tot een bedrag van 60 mille. Vooral sedert Mei 1944 namen de verduisteringen in omvang toe. Na vijf jaren van omzwervingen op alle wereldzeeën arriveerde Woensdagavond in Gouda onze stadgenoot, de heer Chr. van Loon. Juist voor eenige dagen ontving hii nog een brief van zijn ouderlijk huia die drie jaar geleden geschreven was. Wi) komen hierop nog nader terug. De opstelling van het Goudsche elftal van de B. S. voor wedstrijd B. S.- Oiympia 1 is als volgt H. Brem. G.S.V.. doel, C. Brem, G.S.V., en W v. d. Rrink. Gouda, achter. J. de Koooe'. O N.A l. Endenburg, Oiympia, en G. v. d Kleii, O N. A„ midden W. de Hoop, O.N.A W. Schoonderwoerd, Gouda, W. Flux, O.N.A.. 1 Haarman, O.N.A. enH.v. ri. Ros, D O N K. In de voorhoede Reserves zijn A. Schoonderwoerd, ïdertii, H van Hofwegen en A. vnn de Post. wedstriid wordt gespeeld a.s. Zater dagavond half acht op het Olympia-terrein. V N. V.-ers kunnen voor de komende revue kaarten afhalen op Maandagavond 9 Juli a.s. tusschcn 7-10 uur in het Wees huis. Voor iedere V.N V.-eris een introduc- tlckaart S 1 2.50 beschikbaar.

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 1