De staking bij de Maurits* D ReJ Luchtbeschermingsblok opgeheven Jo Vincent en Annie Woud zingen te Gouda. Frits dc Zwerver en Pater Lode wijk BURGERLIJKE STAND. Meer vrijheid aan Moffenmeiden" Vrij Nederland heeft Secretariaat. Aanmelding dienstplichtige onderofficieren. PREDIKBEURTEN. Goud standsb terdaml dewaag land. 1. Reg[ De r| Na gedurende drie dagen besprekingen te hebben gevoerd betreffende de hangende kwesties in het mijnbedrijf, heeft de Minister van Verkeer en Energie, Ir. van Schaik, gisteren Heerlen weer verlaten. Over de besprekingen, die gevoerd werden met alle vooraanstaande figuren uit het bedrijf, be sturen der vakbonden, voorzitters der com missies van bijstand, directies van staats- en particuliere mijnen, den militairen commis saris en den aalmoezenier van den arbeid, heeft den minister voor zijn vertrek mede- deelingen gedaan aan de pers. In het communiqué wordt gezegd, dat kwesties, die van het grootste belang zijn voor den gang van zaken op de mijnen van verschillende zijden werden belicht. Hiertoe behoort o m. de pensioenregeling waarvoor algemeene richtlijnen zijn vast gelegd, waarop door het bestuur van het algemeen mijnwerkersfonds moet worden voortgewerkt. Zeer sterk kwam de wensch naar voren, spoedig de revisiecommissie te benoemen, die het werk van de zuivering van het bedrijf zal voortzetten. De samen stelling van de instructies van deze com missies, zullen binnen zeer korten tijd ver vracht kunnen worden. Opgemerkt wordt hierbij, dat deze kwestie der zuivering in de hoogere regionen van het bedrijf van geheel anderen aard is dan die in de lagere regionen en dat het daarom wenscheiijk is, dat de kwestie der zuivering der hoogste functionarissen door een bijzondere oplossing wordt geregeld De staking op de Staatsmijn Maurits, die samen viel met het ministeriëele bezoek, maakte mede onderwerp van bespreking uit. Over de wijze, waarop deze staking werd opgezet, werd algemeene afkeuring uit gesproken en opgemerkt det er voldoende contact aanwezig is om over de hangende kwesties overleg te plegen er. tot oplossing te brengen. Het ligt in denaard der kwesties, dat vele veil -ingens onvervuld zullen moeten blijven of eerst later vervuld zullen kunnen worden. Aan het overleg hierover kan slechts afbreuk worden gedaan door uitingen van onwil. De kolenvoorziening is voor den op bouw van ons land van eminent belang. Het qeheele herstel begint bij de kolenvoorziening en het is een vaderlandschen plicht daaraan fnedt te werken. Wie dat niet doet, vergrijpt zich aan de belangen van hetNederlandsche volk en begaat een misdaad tegenover het vaderland. Aangekondigd werd, dat de di rectie een streng en nauwkeurig onderzoek zal instellen naar de geste van de rustver stoorders in het bedrijf. Ook de voorziening van schoeisel, kleeding, vervoer en ontspan ningsmogelijkheden werd besproken. Deze zaken hebben de volle belangstelling van de regeering, die het mogelijke doet om hierin te voorzien. Men moet evenwel bedenken, dat niet op korten termijn aan alle verlangens kan worden voldaan. Dit zal slechts lang zaam en geleidelijk kunnen gaan. Ieder moet veel geduld hebben en het qeheele Neder- 'nndsche volk moet zich tot parool stellen: Hard werken en niet kankeren. Tot zoover d z tekst van he* door den minister verstrekte communiqué. Het bestuur van Blok 62 van de Vereeni- vog voor Luchtbescherming (van Itersonlaan ca omgeving) heeft besloten 50 van het beschikbare kasgeld af te staan aan de af- deeling Gouda van de N V.L. en 50 van het saldo te schenken aan het Comité tot leeniging van Stille armoede. De brandbluschapparaten zijn gegeven aan het Spaardersbad Gouda. Van de drie verbandtrommels wordt er één aan elk van de drie Goudsche Zieken huizen gegeven. Onder auspiciën van een klein comité van ingezetenen zullen op 23 Juli a.s. te half 8 Jo Vincent, sopraan en Annie Woud, alt, tezamen met Hendrik Adriessen, die het orgel bespeelt, in de St. Janskerk concerteeren. Óm meer dan één reden zij hier op deze gebeurtenis zooveel noodig, de aandacht gevestigd. Vooreerst is dit het eerste concert dat te Gouda plaats vindt na de bevrijding, die ons tevens de vrijwording van de kunst bracht. Men beseffe wat dit zeggen wil: onvrije kunst is een innerlijke tegenstrijdigheidvoor d -u kunstenaar meer nog dan voor vele ander n is vrijheid de eerste bestaansvoorwaarde Geen wonder dan ook dat vele kunstenaars, niet bereid zich aan den dwang van „Kul tuurkamer" e.d. te onderwerpen, een belang rijke rol hebben gespeeld in het verzet. Zij zijn vaak ook, met voorbijzien van eigen belang, ter ondersteuning van collega's, die daartoe niet in degelegenheidwaren „Illegaal" opgetreden in huiselijken kring. Ook Gouda heeft dit nenot gekend en heeft tijdens de bezetting verschillende kunstenaars van naam, waaronder ook Jo Vincent en Annie Woud, clandestien kunnen hooren. Laten wij én om hun kunst èn uit waar- deering voor hun houding tijdens de bezetting, thans, nu de kunstenaars weer qehed zich zelf kunnen zijn, naar onzen ouden S' .Jan samen- stroomen om ons eenige uren volkomen los te maken van de vaak grauwe realiteit van het dagelijksche leven, ons late* meeslepen door deze prachtige «temmen en de machtige toonen van het orgel, die allen wellicht, in vrijheid, en in dit gebouw nog schooner zullen klinken dan zij ooit hebben gedacn. De Weleerw. heeren Ds. Slomp en Pater Bleys, in de afgeloopen jaren beter bekend staande als Frits de Zwerver en Pater Lode- wijk zullen op 19 Juli a.s. te Gouda in een openbare bijeenkomst het woord voeren over hun werk tijdens de bezetting. Zij waren de oprichters van de Landelijke Órganisatie voor Hulp aan Onderduikers. GEBOREN. 4 Juli Antonius Anna Johannes, z. v. J. van Veen en E. J. van der Hoorn, Vest 107 5 Juli Wllhelmina Antonia en Dingena Maria, dochters van J. Vervloed en J. C. Vervloet, Tuinstraat 52. ONDERTROUWD: 5 Juli B. Stam en D. Th. C. van der Bree, S. Bravenboer en A. K Markert, B. Stolk en St Figiel, G. Lantrok en P. C. N. Berkhout, J. G. Lok en J. W. Pol, P. Knoop en C. de Jong, G. C. T.llemans en J. van Heeren. GETROUWD: 5 Juli C. D. B. van LeeuwenenC H. Boekamp, OVERLEDEN: 4 Juli J. van Tok, oud 82 jEicn, 5 Juli R. G. Verwaal, 1 maand, G. van Vliet, oud 71 jaren, wed. van H. Looren de Jong, C. A Emeis, oud 69 jaren. Teneinde hen weer in het arbeidsproces te kunnen inschakelen, is besloten aan d« „moffenmeiden" eenige bewegingsvrijheid toe te staan. Dit besluit zal binnenkort worden afgekondigd. De „dames" zullen zich dan tusschen des morgens zes en des avonds zeven uur op straat mogen bevinden ten einde zich naar haar werk te kunnen begeven of huishoudelijke plichten te kunnen waar nemen. Café- en bioscoopbezoek blijft na tuurlijk verboden. Dit valt niet onder het verrichten van werkzaamheden. Deze bepa ling zal slechts van kracht zijn op hen, die medisch zijn onderzocht en van welk onder zoek de uitslag gunstig was. Het weekblad „Vrij Nederland" heeft voor Gouda en Omstreken een secretariaat geves tigd in de Crabethstraat no. 8. Een ieder, die tijdens de bezetting aan „Vrij Nederland" heeft medegewerkt, in welke functie dan ook, wordt verzocht dit schrif telijk met vermelding van naam, adres ec woonplaats aan het secretariaat te melden. In de weck van 9 t/m 14 Juli moeten de dienstplichtige onderofficieren zich persoonlijk ter registratie aanmelden aan het bureau Bieekerssingel 51 en welzij, wier familienaam aanvangt met een der letters van A t/m G op Maandag en Dinsdag, van H t/m O op Woensdag en Donderdag en van P t/m Z op Vrijdag en Zaterdag. Zondag 8 Juli 1^45. Ned. Herv. Kerk (St. Janskerk) 1Ü uur v.m. Ds. C. A. Korevaar. Bediening H. /ondmaal N.m. 5 uur Ds. Gerh. Huls, Bediening H. Avondmaal en Dankzegging. (Westerkerk) v.m. 10 uur Cs. F. W. G. Ver heul, Bediening H. Avondmaal, n.m 5 uur Ds. Elzenga, Vereen, van Vrijzinnig Herv. 10.30 uur Ds. Jt. van Rossum van Terwolde. Remomtr. Gereform. Gemeente n.m, 7 uur Ds. Mej. A. Torensma, alhier. Evangelisch Luthersche Kerk v.m. 10 uur Ds. A. J. Meijer van Rotterdam. Donderdag 7.30 uur avondgebed. Oud Kath. Kerk 10 uur pastoor Glskes. Geref. Kerk 0 en 5 u. ds. J. P. G. ten Brink. Geref. Zondagschool „Jozef", Groen van Printererschool Groenendaal van kwartvoor 3 tot kwart voor 4 uur. Vrljgera. Geref. Kerk vm. 8. uur en n.m. 4.— uur in de Remonstr. kerk, H. Avond maal. Voorganger Ds. G. Koenekoop. Maandagavond 8 uur Evangelisatie bijeenkomst In gebouw Daniël. Geref. Geia. Stationsweg. 10 en 5 uur Ds. De Blois. Chr. Ger. Kerk, 10 en 5 uur Leesdienst. Ned.Ger.Gemeente,Turfmarkt 54: Zondag 10 en 5 uur, ds. Joh. v. Weizen. Woensdag 7.30 Vrije Evang. Gemeente 8.30 uur v.m. in de kleine kerk, 5.30 uur gebouw Zeuge straat 38. ds. H. C. Leep. Leger des Heils, 10 uur v.m. Heilig',ogs- dienst. Leider H. Huijg. Openlucht Samen komst (Nieuwe Markt) 7.30. Openbare Ver lossingssamenkomst. Jong Nederl. voor Christus. Woensd.8u, Spieringstraat 49. Leider W. F. Kloos. In noodza besluit I te Del zijn ei van Jul De Zuid-f de del verpiicl vreemd! delijk wonend onder bewijs vak va In hl de voi(j Alph Effected standsb eenigin Bodel Middeti vertenf Bosk N.V., Scha Rottere Woi Nederl Bankvi Ter op nie reglstra geallieej niet md Bij d geid a door di gelegde eensten 2. Inh gel De muntbi door het Ko: tijd na bevind met vij te we ti Duitse' menië, 'and, II papiei j scheinqj land ebrac

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 2