st Na vijf jaar weer thuis. Een scheepslading van N.V.H.» Gouda naar Venlo. Textiel voor ongeveer 2500 Personen in Gouda. Het aanzien van onze eigen omgeving. Straatfeesten en schocnslijten. Nog altijd komen er goederen voor N.V.H. binnen. Officieren en Onderofficieren voor de expeditiemacht. Hoe ontstond de L. O.? Geslaagd* Burgerlijke Stand. Nul over er we| tigd, ter efl tehuis) en oo| oorlog Dod Zustel helpcrj Zus waagd Bic 16 Dr.G.I Dr. P.| Dr. Dr. Cl Eenige dagen geleden meldden wij de thuiskomst van een lid van de Nederlandsche Marine, den heer C. van Loon. Tegelijk met hem arriveerde in Gouda onze stadgenoot, de heer P. G. Broer, eveneens een lid van onze Marine. Voor een kort verlof verblijven zij thans in hun ouderlijk huis. Beide heeren hebben ons het een ea #ander verteld van hun belevenissen op zee en aan de wal. In de Mei-dagen van 1940 staken zij over na ar Engeland, de heer van Loon met een mijnenlegjjer Douwe Aukes, de heer Broer met de kanonneerboot Gruno. De heer van Loon was eerst een jaar lang gedetacheerd bij de Marinevliegdienst ergens in Schotland. Met groote belangstelling werden hier de berichten uit het vaderland beluisterd en ook de uitzendingen van „De Flitspuit'' konden goed worden gehoord. Na ongeveer een jaar op den wal gronddienst te hebben verricht, werd de heer van Loon op den mijnenveger Jan van Gelder geplaatst. Weldra behoorde hij tot de Nederlandsche bemanning van een Engelsch corvet en werd hij ingeschakeld in het uiterst belangrijke convooiwerk. Tochten werden gemaakt naar Groenland, Freetown (Afrika) en de Middellandsche Zee. Met behulp van tal van geheime en geheimzinnige instrumenten werden tijdens de tochten de beruchte U-booten opgespoord. Talrijke aan vallen werden gedaan op dit gevaarlijke wapen en de successen van dezé* aanvallen bleven niet uit. Aangezien een aanval op duikbooten meestal geschiedde door meerdere vaartuigen, was het altijd moeilijk om te zeggen, dat een Duksche duikboot door de projectielen van een bepaald vaartuig tot 'inken werd gebracht. Bovendien erkende de Irltsche Admiraliteit pas het tot zinken brengen van een Duitsche duikboot, wanneer dit onomstootelijk vaststond, d.w.z. als er onmiskenbare wrakstukken werden gevonden of het olie-Onderzoek wees uit, dat de op het water drijvende olie afkomstig was van een zeer onlangs tot zinken gebrachte duik boot, De mogelijkheid was nooit uitgesloten, dat dieptebommen een wrakstuk raakten en hierdoor olie en wrakstukken kwamen boven drijven. Het flottielje, waartoe de heer van Loon den laatsten tijd behoorde, stond onder commando van den omgekomen duikboot commandant Captain Walker. Zoodra de heer van Loon in Engeland is teruggekeerd, zal hij plaats nemen op de bekende kanon neerboot Tjerk Hiddes, die zoo'n uiterst belangrijke rol heeft gespeeld bij de evacuatie van soldaten en burgers op Timor. De heer Broer is, na anderhalf jaar con- vooidiensten te hebben verricht, o.a. naar Moermansk, overgeplaatst op de in de ge- tieele wereld bekend geworden Nederlandsche kanonneerboot „Flores". De „Flores" nam deel aan de landingen op Sicilië, en een ieder, die in die dagen de radio nog be luisterde, weet wat de „Flores" met haar in cén adem te noemen zusterschip „Soemba" laar voor prachtig werk hebben verricht. De buitenlandsche bladen stonden in die dagen vol van de prestaties van deze Nederlandsche schepen. Ook bi| de landtnqen bij Salerno en de beschietingen vanuit zee van de Duitsche stellingen op het vaste land van l'alië, verscheen de „Flores" op het appèl. Het leven aan boord van de „Flores" viel •let mee. De boot had een accomodatie voor man, terwijl er in werkelijkheid 150 man 1 n aanwezig waren. Na eenige maanden in het voorjaar in Engeland te hebben ver- In hel begin van deze week is er een schip vol met meubelen e.d. vertrokken naar Venlo, dat bij de bevrijding zulke zware ver liezen heeft geleden. Er zal nog een flinke zending, w.o. ongeveer 100 stoelen volgen, Bij de uitzending van kinderen kan N.V.H. er ongeveer 250 op redelijke wijze van kleeding vooizien. Een nuttig werk dat vol doening geeft I Daarnaast loopt nu ook een ander werk, dat gerepatrieerden, oorlogs slachtoffers en geëvacueerden, in totaal een 2500-tal personen, van textiel voorziet. In enkele gevallen kunnen ook nog buiten bovengenoemde gevallen eenige goederen worden verschaft. Wij hoorden, dat het idee om de buurt verenigingen weer alleen te laten zorgen voor verslering en feestorganisaties in de kringen dier vereenigingen, weerklank vindt. Bij onze tegenvoeters, de bewoners van Australië, worden er in sommige steden tusschen de verschillende vereenigingen een aantrekkelijke wedstrijd gevoerd, die een goed aanzien aan de verschillende wijken van de stad geeft. Straatsteenen zijn geen parketvloeren. Dit ondervonden de dansliefhebbers van de ver schillende feestavonden, die door Buurtver- eenigingen georganiseerd waren. Naar wij vernemen heeft één feestavond 4 paar schoe nen gekost. Telkens komen er nog berichten bij Volks herstel, Oosthaven 59, tel. 2075, binnen, dat er nog kleedingstukken, meubelen e.d. kunnen worden afgehaald. Hieraan wordt nog altijd graag gevolg gegeven. Het gebrek aan alles in de getroffen gebieden is nog zeer groot. toefd, werd de „Flores" ingezet voor de landingen in Normandië. Het ging er daar heet aan toe. Gevangen genomen Duitschers waren door de bombardementen drie dagen volkomen versuft, Overdag waren er geen Duitsche schepen en vliegtuigen te ziendes nachts legden de Duitschers mijnen in onze wateren met vliegtuigen. Ook lieten zij explosieve ladingen op het water drijven, die met de stroom meedreven en bij de minste aanraking met een schip ontploften. Tot eind Augustus deed de „Flores" in het Kanaal dienst. De heer Broer vertelde ons, dat hij veel kameraden heeft verloren en zelf altijd veelgeluk heeft gehad. Veel ellende had hij in den laatsten tijd meegemaakt met de V 1 en V 2. Vooral de V 2 was een uiterst hinderlijk wapen. Het kwam ongezien en vas niet te hooren, omdat de snelheid grooter was dan die van het geluid. Voor den heer Broer bestond er voor- loopig nog geen kansom op groot veHof te gaan. Over twee maanden moet hij naar Indië, om daar rccruten op te lcid»n, en het zou nog wel twee of drie jaren duren eer hij zou kunnen afzwaaien, gaf hij als zijn meening te kennen. Wij wenschen onze beide marine-mannen in de toekomst nog veel succes toe en hen een- maal weer grxond en wel te kunnen begroeten. Nadat de zuiveringscommissies hun taak te dezer zake zullen hebben verricht, zullen nog deze maand enkele honderden beroeps- en reserve-officieren beneden 45 Jaar, alsmede een groot aantal jonge onderofficieren en vrijwilligers naar Engeland vertrekken als eerste kader voor de in vorming zijnde expeditiemacht. De reserve- en onderofficieren worden in hoofdzaak geput uit degenen, die zich in Zuid- en Noord-Holland en Utrecht hebben gemeld. Ongeveer midden Juli zullen zij zich hebben te melden in het kamp van Mill, Een definitieve persoonlijke oproeping volgt zoo spoedig mogelijk. In de volgende maanden zullen nog verschillende groepen officieren, onderofficieren en groote aantallen vrijwil ligers naar Engeland vertrekken. Voor deze groepen zal ook uit de aanmeldiagsbureaux der overige provincies worden geput. Leden der B.S. genieten de voorkeur. In verband met deze oproepen heeft het Goudsche vrijwilligersbureau tot ons het ver zoek gericht, bekend te maken, dat het in de kampen in Nederland, waar de vrij willigers in afwachting van hun vertrek naar Engeland, wat de ontspanningsmogelijkheden betreft een treurige boel is. Er is gebrek aan alles: boeken, dam- en schaakspelen, biljarts, radio's, muziekinstrumenten, ingebonden tijd schriften, ontspannings- en ontwikkelings literatuur, sjoelbakken en nog vele andere dingen meer. Een ieder, die wat deze artikelen betreft, geve wat hij missen kan. Tijdens de mobilisatie werden onze jongens niet vergeten. Lnten wij het ook thans niet doen. Goederen, die U voor dit doel beschikbaar stelt, kunnen worden bezorgd Bleckerssingcl 51, Gouda, waar tevens ook alle mogelijke inlichtingen hieromtrent worden verstrekt. Een plattelsndsdominee uit een dorpje bij de Duitsche greDs; hij doorziet het nieuwe heidendom beter dan de'heeren in Den Haag. Die predikant is de „stichter" van de L. O. Donderdag 19 Juli in de Groote ofSt.Jans- kerk te Gouda, komen Ds. Slomp en Pater Bleijs U een en ander vertellen over de grootste verzetsorganisatie inNederland, één nationale organisatie van Delfzijl tot Bres- kens, en van Den Helder tot Maastricht. Men leze ook de advertentie en raambiljetten, die dezer dagen zullen verschijnen. Veor het examen costumière, slaagden bij de Eerw. Zusters aan de Westhaven, de dames: A. van Kersbergen, R. Kraan, T. Groene wegen, B. van Werkheoven, R- van Rhijn, A van Ruiten, R. Siebes, A, van Ruiten, M. Laurier, B. Faai. J. Thorborg, A. Wassing, C. Melkert. GEBOREN: 9 Juli, Jozua, zoon van J. J-, van Leeuwen en G. J. Anders, Vest 46 - Johanna K. F. dochter van G- A. Bremmert en J A. F. van de Coevcring, Groenendaal 45 - Cornelia J dochter van J. SosefenC. Pronk. Sophiastraat 76 - 10 Juli, Dingeman P. C., zoon vnn G. H. van Vliet en A. Baars, Kon. Wilh.weg 249. GEHUWD: 11 Juli, F, A. M. Covers en P. G. Oud - G, J. Polet en I. J, Faber - A. Polet en C. J. Perdijk. OVERLEDEN: 8 Juli, J C. de Jong, 67 jaren - Th. Binnendijk, 75 j. 10 Juli, J- Revet, 73 j. Hetl ste vd „Cent) Naf den siemn schenl Het kocht] wezigf Eeresq Van en Thl publief beide worded men dj Het aq weder On| Dr. G| hun Pohkll werkzl

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 2