DE VRIJE PERS f De Brokstukken v. dezen tijd. De goedereninzameling. STADS NIEUWS Uitgave van: Je Maintiendrai - Het Parool - Ons Volk - De Vrije Gedachte - Vrij Nederland - De Waar heid en Nicuwsorganen. Weekabonnement 25 ct. Losse nummers 10 ct. No. 167 VRIJDAG 13 JULI 1945 OFFICIEEL MEDEDEEUNGENBLAD VOOR GOUDA EN OMGEVING Redactie: L. J. A. v. d, Steenhoven Mr. A, A. J, Rijksen Adm,M. J. van Loon BureauMarkt 20,Gouda Tel. 3098 Drukker 5 Drukkerij Verzijl, Gouda ii. Betreffende de behandeling van de ingezamelde goederen is het wel interressant het volgende mede te deelen. De Firma Termeulen stelde haar magazijn ter beschikking voor de opslag en sorteering van de inge zamelde goederen. Wat daar niet meer kon worden opgeborgen, vond een onderdak bij de Firma Bruns. De textielgoederen, welke hier mogen worden verdeeld, worden op geslagen bij de fa. Vroom 6 Drees- mann. De le etage is geheel aan ons afgestaan en het is een lust om te zien, hoe alle vakken weer gevuld worden. Aan de leiders en het per soneel van deze zaken een woo. d van hartelijken dank voor hun mede werking. Deze is voortreffelijk. Zender een dergelijke vakkundige behandeling hadden wij dit werk niet onder dc knie gekregen. Zoowel voor de inzameling als voor de sorteering hebben wij van velen belangeloos de medewerking verkregen. Een prachtig staaltje van saamhoorigheid. De stemming is voortreffelijk en er wordt hard ge werkt. Her aardewerk, dat is afgestaan, wordt nu reeds vakkundig verpakt en staat dus aanstonds klaar voor de verzending. Het is een prettig gevoel, dat op eerste aanvraag een groot aantal kisten direct kan worden verzonden Dit verpakkingsmateriaal werd ons door verschillende firma's belange loos afgestaan, alsmede de vaklieden, die de verpakking verzorgden. Andere artikelen als meubelen, lampen, klokken, schoenen, kachels en emaille onde:gaan een deskun dige behandeling, zoodat wij over tuigd zijn, dat bruikbare dingen worden verzonden. Van meerdere zaken ontvingen wij prachtige zendingen, hetgeen ik gaarne ter navolging aanbeveel. Ik denk daarbij in de eerste plaats aan speciaal Goudsche industrieën, zooals meubelindustrie en aardewerk, fabrieken. Een aardewerkfabriek gaf reeds een mooi voorbeeld.' Tot slot nog een enkel woord over de wijze, waarop wij de stad Venlo hebben geadopteerd, in zoo verre dan als Gouda in staat is met het ingezamelde te kunnen helpen. Direct na de bevrijding is hier voor hulpverleening gestationeerd het 14e hulpcorps van het Neder- landscht Roode Kruis uit Maastricht. Gedurende de 8 weken, dat dit corps hier gewerkt heeft, is er veel goed werk verricht in Gouda en omstreken. Thans verleent dit corps hulp in Venlo. Ons werd de vraag gesteld, of wij onze medewerking wilden verleenen, door de verzamelde goederen voor deze stad beschikbaar te stellen. Gezien de resultaten, welke dit corps hier heeft bereikt en in aan merking genomen, dat het hoofd van het corps hier nog meermalen con tact zal zoeken met de relaties, welke tijdens de aanwezigheid zijn gemaakt, meenden wij die medewerking te moeten toezeggen. Als middel om door een tegen prestatie dit corps te eeren, juichten wij deze aanvraag ten zeerste toe. Den districtsleider van de goede reninzamelingen hebben wij deze aan gelegenheid voorgelegd, die zich met het plan volkomen kon vereenigen. Venlo had plm. 20.000 inwoners tegen Gouda plm. 35.000. Geheel kan Gouda dus niet helpen, maar wel zooveel mogelijk. Als wij bedenken, dat 75 pCt. van de stad vernield is met alle hebben en houden daarin, dan kunnen wij ons onze gelukkiger omstandigheden niet beter waardig maken, dan door zooveel mogelijk goede spullen af te staan. Wij moeten tegenover Venlo een goed figuur slaan. Iedereen bedenke zich dus nog eens Wij zullen de goederen gaarne afhalen, als het moet per verhuis wagen of -wagens. HARMS Vocrz. Nederl. Volksherstel, afd. Gouda. Mededeeling aan evacué s. In Gouda vertoeven een aantal evacué's uit Arnhem, Ammerzoden, Ede, Eist, Hedel, Resteren, Renkum Tiel en Wageningen. In het over- groote deel van deze plaatsen is de loestand zoo, dat het daar letterlijk aan alles ontbreekt. Geen huisvesting waterleiding, materialen, transport, middelen, levensmiddelen, vaklieden kortom er is niets aanwezig wat voor den opbouw en een eenigszins normaal huishoudelijk leven nood zakelijk is. Hier moet pzactisch van den grond af aan begonnen worden. Zoolang er niet vast staat, dat er een woning beschikbaar is, of al thans eenige woonruimte beschik baar is, dat deze dan al niet door den bewoner zelf op primitie ve wijze bewoonbaar is te maken, de omgeving niet besmet is, de rioo leering en de waterleiding functio. neeren en de aanvoer van voldoende levensmiddelen is gegarandeerd, zoo lang is het onverantwoordelijk en ondoenlijk het tijdstip van den te. rugkeer anders dan docr het ge meentebestuur te doen bepalen. Keert men op eigen gelegenheid terug, dan staat de bevolking grooter en ernstiger moeilijkheden en ram pen te wachten, dan zij vóór dezen tijd hebben moeten doormaken. Men wachte dus de oproepen in pers en radio af. Eigenmachtig de terugreis aanvaarden kan slechts op bittere ontgoocheling uitloopen. De terugkeer der evacué's zal door de autoriteiten worden bevorderd met die voortvarendheid, welke de om standigheden slechts even toelaten. De huidige moeilijkheden der geëva cueerde bevolking worden volkomen begrepen, doch nood breekt nu eenmaal wet. Zwijntjesjager gepakt. In Gouda is de Rotterdammer B. in arrest gesteld, verdacht van rij wieldiefstallen. Hedenavond 9 uur zal Minister President Ir. W. Schermerhorn voor de radio spreken. Het ligt in de bedoeling, dat hij zich elke week op denzelfden dag op het zelfde uur door de radio tot het Nederlandsche volk zal richten. Zonder bon en op den bon. Gisteren hielden politie en B.S. controle op de plattelandsbewoners. Zij wisten beslag te leggen op een aantal kazen, 100 eieren, 2 hammen, 10 pond boter, aardappelen en ca. 10 pond shag. Een motorfiets werd in beslag ge nomen, daar de bezitter ervan zon der rijbewijs reed en bovendien werden er 20 personen bekeurd, wegens het niet bij zich dragen van hun persoonsbewijs. Buurtverenigingen opgericht In de Heerenstraat is de buurt- vereeniging opgericht „Door Een dracht Sterk". Het bestuur bestaat uit de volgende heeren: B. J. v. d. Ree, voorz., J. J. de Jong, penningm en B. v. Wijk, Heerenstr. 14, secr. „Klein maar Dapper" heet de on langs opgerichte buurtvereeniging der bewoners van de Stoofsteeg. Het bestuur bestaat uit de volgende personen A. Verweij, voorz pen- ningmeesteresse T. Lugthart, secre taresse C. de Bode, Stoofsteeg 14. Bewoners van de Vorstmanstraat richtten een buurtvereeniging op „Door Vrede Vereenigd", waarvan het dagelijksch bestuur bestaat uit de heeren J. v. Kersbergen, voorz., C. IJsselstein (Vorstmanstr. 31) secre taris en W. v. Os, penningm. Lezing ds. Herm. Knoop. Woensdagavond hield onze oud- stadgenoot ds. H. Knoop, thans pre dikant te Delfshaven, in de Christ. Geref. Kerk een lezing over zijn be levenissen in het concentratiekamp te Dachau, bijgenaamd „de hel" Met de grootste aandacht volgde de greote schare den predikant op zijn smartelijker! lijdensweg en dien zijner lotgenooten. We kunnen er haast geen voorstelling van maken hoe ontzaglijk groot dat lijden is geweest. Maar Zijn Eerw, wilde niet beklaagd worden. Roerend schetste hij de wonderlijke leidingen Gods en de kennelijke gebedsver. hooringen, zoodat deze ware evan. gelisatieverkondiging eindigde met grooten dank aan Hem, Die hem nu weer in staat stélde de kansel des Zondags te betreden. Jammer was, dat zoowel de deuren van de Groote Kerk, als die van de Geref. Keik voor dezen dienaar des Woords gesloten waren, zoodat honderden belangstellenden door ge brek aan plaatsruimte niet aanwezig konden zijn. UitslagenDamlust. A. v.d. Berg-G. J. Barbier 2-0 M. Zijlstra-A. d. Frankrijker 1-1 V. Srhoufen-M. Vermeulen 1-1 P. Tom-H. v. Eik 1-1 J. Backer-J. L. Bol afgebr. W. Verhoeven- A. Kooi 2-0 S. J. Schrooder-A. v. Beuzekom 0-2 P. Zwart-H. v, Haaren 2-0 H. v. Haaren-F. Abbee 2-0 De Goudsche Waterleiding Maatschappij Het sedert de bevrijding function- neerende College van Burgemeester en Wethouders, dat gelijk bekend, tevens de bevoegdheden van den Raad uitoefent, heeft dezer dagen een beslissing moeten nemen inzake de vraag of de Gemeente gebruik moest maken van het haar in de Concessie der N.V. Goudsche Wa terleiding Maatschappij toegekende recht om vóór 1 Juli 1945 te. ver klaren, dat zij het bedrijf der Maat schappij aan het eii.de van het jaar zal naasten. In dit geval zou de concessie met het einde van het jaar verloopen. Zou de Gemeente daarentegen deze verklaring niet afleggen, dan zou de loopende concessie met 10 jaar wor den verlengd. Deze kwestie is, zooals men zich herinneren zal, in de jaren 1940-'41 reeds door het toenmalige gemeente bestuur onder het oog gezien, en wel omdat het toen juist in het be lang der Gemeente werd geacht, dat zij in 1945 niet voor deze keuze zonder meer zou worden gesteld. Er bestond n.l. eenerzijds en in het bijzonder om principiëele redenen, een neiging om het bedrijf t.z.t. te naasten, maar anderzijds speelde vooral eet rol het feit. dat de be paling betreffende de schadevergoe ding zoo vaag was, dat de kosten eener naasting zeer verschillend zou den kunnen uitvallen. Er zijn daarom toen onderhande lingen gevoerd over een verlenging van de concessie tot 1965, waarbij dan een scherper omlijnde naastings clausule zou worden opgenomen en voorts ook reeds dadelijk ingaande voordeelen voor de gemeente en de gebruikers zouden worden bedongen. Het leek in 1941 of de Gemeente en de Maatschaopij hierover reeds overeenstemming hadden verkregen, toen een kink in den kabel kwam en de onderhandelingen werden afgebroken. In de oorlogsjaren heeft geen verder overleg over de naasting dan wel verlenging van de concessie plaats gevonden. Het na de bevrijding opgetreden college stond nu plotseling voor de vraag, welke men juist in 1941 had willen vermijden. En er was boven dien geen tijd om grondig na te gaan, of en in hoeverre de gebeurtenissen der laatste vier jaren wijziging in de situatie hadden gebracht. Daaren tegen waren nog enkele nieuwe fac toren van onzekerheid het probleem komen bemoeilijken. Het actueel geworden vraagstuk van de prise d'ean (waterreserve) was onopgelost gebleven en de vraag of een rijks- concessiestelsel zal worden ingevoerd en welke gevolgen dit op de ver houdingen te Gouda zal hebben, kon nog niet beantwoord worden. Burgemeester en Wethouders heb ben nog aan de Maatschappij voor gesteld om in onderling overleg het tijdstip der beslissing en der event, naasting met een jaar te verschuiven. Zoodocude zou tijd voor onderzoek en beraad gewonnen worden. De Maatschappij heeft echter zulk een verschuiving der data op juridi sche gronden niet wel mogelijkgeacht. Onder deze omstandigheden heb ben tenslotte Burgem. en Weth.,

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 1