DE VRIJE PERS OP DE BRUG. STADS NIEUWS GAS!! Taak van het Noodziekenhuis geëindigd. Uitgave van: Je Maintlendrai - Het Parool - Ons Volk - De Vrije Gedachte - Vrij Nederland - De Waar heid en Nieuwsorganen. Weekabonnement 25 ct. Losse nummers 10 ct. BINNENLAND. No. 168 ZATERDAG 14 JULI 1945 OFFICIEEL MEDEDEELINGENBLAD VOOR GOUDA EN OMGEVING Redactie: L. A. v. d, Steenhovcn Mr. A. A. J, Rijksen Adm. i M J. van Loon Bureau: Markt20,Gouda Tel. 3098 Drukker Drukkerij Verzij), Gouda Radiorede van den Min.-President Prof. Schermerhorn. Gisteravond om negen uur opende onze minister-president, Ir. W. Schermerhorn een serie radio-toe- spraken, „Op de Brug'' genaamd, welke door hem en zijn ministers in de toekomst Vrijdagsavonds om negen uur zal worden gehouden. Er doen hardnekkige geruchten de ronde, dat „DE VRIJE PERS" door het M.G. aal worden eerboden. Nadrukkelijk wijzen wij erop, dat deze geruchten niet onze uitgave (Markt 20) betrelfen. Wij blijven U dus dagelijks van mededeellngen en nieuws voorzien. De Redactie. BUITENLAND. Treedt Franco af? Radio Parijs heeft gisteravond a k„h,ndeldei verklaard, dat, ondanks officieele De minister-president behandelde 1 |pmpnt.(>s hierin twee onderwerpen van buiten gewoon groot belang de staking en de hiermede verbandhoudende loon regeling en het arbeidsproces. Betreffende de stakingen merkte hij op, dat in deze overgangstijd stakingen niet in de eerste plaats gericht zijn tegen de werkge vers, doch tegen de overheid, d.w.z. tegen het Nederlandsche volk. Daarom kan de regeering sta kingen niet gedogen en zal zij hier tegen scherpe maatregelen nemen. De regeering is geneigd te onder handelen waar dit noodig is, doch zoolang er gestaakt wordt, kan er van onderhandelen geen sprake zijn. Dit is, ook Woensdag j.l. bij monde van Minister Drees en Spr. aan de E.V.B. medegedeeld. Waar dit noo dig is, zal de regeering, al staat zij op het standpund, dat de overheid de kwestie.", die op het terrein van lagere organen liggen met rust moet laten, loonregelend optieden, omdat uitgebreide loonsverhoogingen in flatie kunnen veroorzaken, waarvan de kleine man de dupe wordt. Bo vendien is de regeering verplicht loonregelend op te treden, als men bedenkt, dat de Staat thans 575 millioen gulden moet toeleggen op de ingevoerde en de nog in te voeren levensmiddelen. Wij verkeeren op economisch gebied in een noodtoe stand. Hier moeten wij uitkomen. In de eerste plaats moeten wij daarom zooveel mogelijk voor onszelf zorgen. Hiermede kwam de Minister-pre sident vanzelf op het terrein van den landbouw. Immers hoe meer voed sel wij van eigen bodem kunnen be trekken, des te lager zal het bedrag zijn, noodig voor den invoer. Daar om is het van het grootste belang dat de oogst zoo goed mogelijk wordt binnengehaald. Daar zullen vrijwilligers voor worden opgeroe pen, die zullen arbeiden tegen een regelend loon, zonder het, ons van de moffen welbekende, premiestelsel. Werkgevers worden nu gedwongen tot het betalen van fantastische be dragen, zooals b.v. loonen van f2.5.- pen dag aan aardappelrooiers. Dit mag niet voorkomen. Wij allen zul len moeten mede werken om den oogst binnen te halen, want geschiedt dit niet, dan staat ons een deel van de ellende van den afgelopen win ter te wachten. De minister van landbouw Ir. Mansholt zal over de vrijwillige deelname aan den oogst nog nadere mededeelingen doen. De minister deed een beroep op de Ne derlandsche saamhoofigheid en ein digde zijn betoog. ,,Wij kunnen uit de put komen. Laat het onze natio nale trots zijn, dat ons dit door onze geraeenschappelijken arbeid gelukt. Jementies, Britsche en Spaansche kringen, die gewoonlijk goed zijn ingelicht, van meening blijven, de' er in baskcnland belangrijke politieke besprekingen hebben paats gehad en nog voortduren. Volgens mede deelingen, die deze kringen hebben bereikt, zou Franco er in hebben toegestemd de macht over te dragen aan een Militair Kabinet en zelfs zou hij Spaansch grondgebied gaan verlaten. Reuter kon geen bevesti ging van deze berichten elders ver krijgen. Kinderuitzending de Deensche lei ders gaarne verwelkomen met het Deensche volkslied. Heeft iemand hiervoor een gramafoonplaat met de Deensche nationale hymne ter be schikking De kinderen, die uit Gouda en omgeving naar Denemarken worden uitgezonden, maken deel uit van een groep van 500 Nederlandsche kin deren, t.w. 300 uit Arnhem en 100 uit Leiden, die in het land van melk en boter ongetwijfeld een aange- namen tijd tegemoet gaan. Het ligt in de bedoeling in den maand September kinderen uit Gouda en omgeving naar België en Zwitserland uit te zenden, terwijl in October een uitzending naar Enge land zal plaatsvinden. Over de uit zending van kinderen naar andere doelen van ons land is nog niets naders bekend. Kinderen uit Gouda en omgeving naar Denemarken. A.s. Woensdagmiddag om 4 uur arriveeren er op het Marktplein in Gouda vier autobussen uit Dene marken, die 100 kinderen uit Gouda, Alphen a/d Rijn, Boskoop, Lekker- kerk, Krimpen a/d Lek, Krimpen a/d IJssel, Waddinxveen en Schoon hoven naar Denemarken zullen ver voeren, alwaar zij eenigen tijd zullen verblijven om een fltnke dosis ge zondheid op te doen. De Deensche leiders, die met de bussen meekomen, zullen op het stadhuis worden verwelkomd. Den nacht zullen zij bij particulieren in Gouda doorbrengen, om daarna. Donderdagmorgen om 10 uur met de kinderen uit Gouda en omgeving te vertrekken Het ligt in de bedoe ling, dat de kinderen den eersten nacht nog op Nederlandsch grond gebied, n.l. in Groningen zullen door brengen, om den volgenden dag in Denemarken te arriveeren. Het is nog niet bekend, in welke plaatsen de kinderen zullen worden onderge bracht. Zoodra de kinderen de plaats van bestemming zullen hebben be reikt, zal er telegrafisch bericht wor den verzonden. Dit bericht zal zoo snel mogelijk op de borden van „De Vrije Pers" worden bekendge maakt. In verband met de aankomst van de Denen in Gouda verzoekt het Comité voor Kinderuitzendirig den bezitters van Deensche vlaggen, deze tijdelijk aan het comité te willen af staan. Misschien zijn er zelfs nijvere handen in staat, ondanks de korte spanne tijd, eenige vlaggen vanonder de naaimachine te voorschijn too- veren. Het zou bovenbien een aar dige attentie zijn, indien de bewoners van Gouda onze Deensche helpers met onze nationale driekleur zouden verwelkomen. Behalve met Deen sche vlaggen zou het Comité van Aanmelding Oorlogsvrijwilligers. Het Hoofd van het Centraal Vrijwilligers Bureau van de Dep. van Marine en Oorlog, maakt be kend, dat alle verzoeken oei. inlich tingen omtrent dienstneming als Oorlogs-Vrijwilliger moeten worden gericht aan het dichtsbijzijnde Aan meldingsbureau voor Oorlogsvrijwil ligers. Verzoeken van dien aard, recht streeks gericht aan het Centraal Vrijwilligers-Bureau zullen buiten behandeling blijven, mede daar de beantwoording daarvan de Centrale zou overbelasten. In den loop van de volgende week kunnen leden van de B. S zich aanmelden als oorlogsvrijwilliger aan het Bureau Bleekerssingel 51. In de week daaraan volgende kunnen alle andere Nederlanders zich als oorlogsvrijwilliger melden Jubileum. Donderdag j.l. herdacht de heer H. Harms het feit, dat hij voor 25 jaren benoemd werd tot directeur aan de Rotterdamsche Bankvereeni- ging, waarvan de laatste 17 jaren van het bijkantoor Gouda. Hoewel het in de bedoeling lag, dit jubileum ongemerkt te deen voorbijgaan, hebben personeel en kennissen toch den jubilaris in de bloemetjes gezet. 50.000 in den zwarten handel. In vervolg op de reeds gemelde verduistering, gepleegd door B. P. B. bij Gem. Werken, kunnen wij nog het volgende mededeelen: Van de verduisterde f 60.90C is ongeveer f 50.000 door het koopen van goederen in den zwarten handel verdwenen. Zoo betaalde B. b.v. voor boter f 50 tot f 140 p. pond, vleesch f 30, kaas f 8, terwij! f 180 voor een kilo suiker geen bezwaar was. Ook voor genotmiddelen werd een behoorlijk bedrag, besteed. Voor sterke drank werd f 150 per liter betaald. Sigaretten f 4, waarvan er 40 stuks per dag in rook opgingen Voorf. 1000 werd een bontjas gekocht, terwijl voor een paar kleine pan offeltjes f 140 werden neerge teld. Van W. v. K. werd voor een gezellige Kerstmis een varken van 50 pond gekocht. Leveranciers en tusschenpersonen deze artikelen waren D. J. J. M. M. en bovengenoemde K. van en L. W. v. Buiten de veiling om Tegen den groentehandelaar P. S. is proces verbaal opgemaakt wegens het koopen van groente en fruit buiten de veiling om. Bovendien hield hij zich niet aan de prijsvoor- schriften. Brand bij fa. Herfst. Gistermiddag moest de Goudsche brandweer uitrukken voor het blus- schen van een brandje bij de fa. Herfst op den Langen Tiendeweg. Een tweepitsvergasser, waarin zich waarschijnlijk nog wat verdunsel bevond, explodeerde. Wonder boven v/onder werd er niemand door het verspreidende vuur gewond. De vlammen konden met eenige emmers water worden gedoofd. Naar ons door den Burgemeester wordt medegedeeld, is de eerste zending gaskolen te Gouda aan gekomen en is tevens toezegging ontvangen, da* meerdere zen dingen zullen volgen, zoodat, naar thans menschelijkerwijze vaststaat^ over ongeveer één maand oi wellicht iets korter, gas aan de burgerij beschikbaar kan worden gesteld. Eenige maanden geleden nam de Goudsche L.G. afdeeling in samen werking met eenige andere personen het initiatief tot de inrichting van een Noodziekenhuis voor honger- patiënten. In drie dagen tijd timmerde de Bezirksverwaltung het ziekenhuis in elkaar, terwijlzij bovendien voor de bedden zorgde. Anderen wisten onder de oogen van de Duitsc'ners, beslag te leggen op de sani taire- en linnen inventaris van de typhusbarak van het Itersonzieken- huis en met dit noodzakelijke mate riaal werd het ziekenhuis, dat zulke uitstekende diensten heeft bewezen ingericht. In totaal werden 71 per sonen, waarvan vele met hongcr- cachexie, verpleegd. Over de bereikte resultaten zullen Dr. Vegteren Mevr. Huismans ons in een verslag nadere bijzonderheden mededeelen. Gistermiddag vond in intiemen kring de sluiting van het ziekenhuis plaats. De heer J. M. Kwinkelenberg, de plaatselijke leider der L.O., bood aan Mevr. Huisman en haar talrijke mede helpsters, die al dezen tijd geheel belangeloos haar krachten aan de patiënten hadden gewijd, de teeke- ning van een gedenkbord aan, dat binnenkort zal worden vervaardigd. Tijdens dit laatste samenzijn in Mon tana werd eveneens het woord ge voerd door Dr. Vegter, die gedu rende deze maanden de medische controle op de patiënten op zich had genomen. Dank zij den steun van de gemeente, heeft men de patiënten uitstekend voedsel kunnen verstrek ken Met groote dankbaarheid zul len alle patiënten, die hier zijn ver pleegd, ongetwiifeld terugdenken aan degenen, die door het genomen initiatief voor de stichting en de verpleging gedurende deze maanden hen van den honger dood hebben gered.

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 1