DE VRIJE PERS VOOR GOUDA EN OMGEVlTTS TADS NIEUWS DISTRICTS-NIEUWS Uitgave van: Je Maintleadrai - Het Parool - Onh Volk - De Vrije Gedachte - Vrij Nederland - Dc Waar heid en Nieuwsoryanen. Weekabonnement 25 et. Losse nummers 10 et. No. 169 MAANDAG 16 JULI 1945 Redactie: L. J. A. v. d, Steen hoven Mr. A. A. J, Rijksen Adm t M j. van Loon BureauMarkt20, Gouda Tel. 3098 Drukker: Drukkerij Verzij), Gouda Indië-avond. Er bestaat gelukkig groote belang stelling voor Indië hetgeen wel be wezen is door de geheel met belang stellende gevulde zaal van de Beurs- klok, waar de Indië-Studiekring Vrijdag j.l. een bijeenkomst organi seerde. Deze bijeenkomst werd ge opend door den voorzitter van boven- genoemden kring, den H r v. d. Akker, die de steeds sterker wordende band tusschen het Moederland en Indië schetste. Tevens toonde hij de nood zaak aan van een zoo snel mogelijk bevrijden van ons grondgebied in het verre Oosten Nadat de leider van het Kront jonggezelschap „Djawak Wajang" eerst een uiteenzetting had gegeven over de Indische muziek en er daarna Indische melodieën ten gehoore waren gebracht nam de spreker van dezen avond, de Heer J. M. Sloos het woord. In een leerzame uiteen zetting schetste hij de leefwijze van de inheemsche bevolking, haar cul tuur, gewoonten en industrie. Dui delijk deed hij naar voren komen, dat de Javanen op een zeer hoog beschavingspeil stonden, terwijl daar entegen in de buitengewesten tal rijke stammen nog als in het steenen tijdperk leven. Tegenover streken, waar de bevolkingsdichtheid zeer groot is, zijn er gebieden waar men zeer weinig menschen aantreft. Het meerendeel van de 200.000 Neder landers. die thans door de Japanners zijn geinterneerd woonden op Java Door middel van trans-migratie tracht men de overbevolking in bepaalde gebieden op te heffen. De indu strialisatie heeft het probleem van de overbevolking vergemakkelijkt De Javaan bezit een groote handig heid en verwerft spoedig groote technische bekwaamheid. De volks scholen hebben buitengewoon ver dienstelijk werk gedaan en staan in de belangstelling van vele koloni- seerende mogendheden. De industrie in ons land, b.v. de textielindustrie en de scheepsbouw, is zeer nauw verbonden met de economische wel vaart van Indonesië. Het verlies van Indonesië zou voor ons land een bijna onherstelbare schade be- teekenen. Na de pauze werd er een serie lichtbeelden vertoond en werden eenige populaire Indische liedjes ten gehoore gebracht. „Oom Bram'' komt in Gouda Op 24 Juli a.s. zal Kolonel M. H. Ducroo, illegaal bekend staande als Oom Bram, op een nog nader te bepalen plaats jn Gouda het woord komen voeren. Gezien het succes, dat Oom Bram in tal van andere plaatsen in Nederland met zijn interessante voordracht oogstte, zal ook in Gouda de belang stelling ongetwijfeld zeer groot zijn. Zwemsport Vrijdagavond j.l. speelde in het zwembad te Waddinxveen het G.Z.C. jeugdzeveuta! tegen Gouwe l De gouwenaars wisten in een goed gespeelden wedsrijd met 2-1 de over winning te behalen. Hedenavond 8 uur zal Z. K, H. Ptins Bernhaxd voor Radio Oranje een toe spraak houden tot de leden van de B. S. Den commandanten wordt dringend verzocht hun manschappen zooveel moge lijk in de gelegenheid te stellen naar deze toespraak te luisteren. BUITENLAND De geestelijke achtergrond van ons verzet Zooals wij reeds hebben mede gedeeld, zullen de stichters van de L O. op 19 Juli a.s. in de Groote of St. Janskerk spreken over ,,De geestelijke achtergrond van ons ver zet". Op dezen avond zil de be kende doctor J. H. Jaarsma, leider der Boskoopsche K.P. en L.O. het openingswoord uitspreken. De belanstelling voor dezen avond is buitengewoon groot, zoodat een ieder zich zal moeten haasten om in bezit van een plaatsbewijs te komen. Jubileum Op 19 Juli as. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de metaalwaren- fabriek Joh. de Gruijl Zn., Nieuwe Haven 181, op zeer bescheiden wijze werd opgericht. Na 25 jaar is dit bedrijf tot een der meest mo derne bedrijven op dit gebied in om land geworden. Op 20 juli a.s. zal de Firma n.a.v. dit feit des middags van 2-4 uur een receptie houden in het restaurant de ..Beursklok". Kaas en fiets zonder bon Vrijdagmiddag verdwenen uit het kaaspakhuis van den kaashandelaar K. 2 kazen van 5'/i Kg. De Heer S. aan den Bleekersingel miste zijn rijwiel, dat hij in een niet af-gesloten schuur achter zijn woning had geplaatst. Onteigening Burgemeester en wethouders van Gouda brengen namens het College van Commissarissen voor den We deropbouw ter algemeene kennis, dat in verband met het instortings gevaar der betrokkenen perceelen, tot onteigening van de perceelen P. C. Bothstraat nos. 9-11-13 en 15, kadastraal bekend in Gemeente Gouda Sectie 1 nos. 723-722-702 en 703 in belang van den Wederop bouw zal worden overgegaan. Telefoon kamp Kaarsenfabriek Het gevangenkamp Kaarsenfabr. te Gouda is telefonisch te bereiken onder de nummers 3744 en 3745 Herbenoemd De burgemeester heeft den Heer D. J. C. Peeters het benoemd tot hoofd-agent-rechercheur van Politie De heer H. J. Woudstra werd her benoemd tot hulp-keurmeester bij den Keuringsdienst voor vee en vleesch. Buurtvereenigingen-nieuws. De bekende buurtvereen. „Door Eendracht Saamgebracht" is haar werkzaamheden weer begonnen. Het nieuwe bestuur bestaat uit de heeren J. de Jong, voorz., J. Prevoo, secr. en L. v. Kersbergen, Bockenbergstr. 81, 2e secr. De bewoners van de Corn. Ketel straat en de 2e H. v. Alphenstraat richtten een buurtvereeniging op on der den naam van „Oranjever. Mar griet". Het uestuttr wordt gevormd door ile heeren P. Slinger, voorz., L. de Vries, C. Ketelstt. 63, secr. en L. A. Perdijk, penn. De „gionte drie" vandaag in Potsdam bijeen. President Truman is gisteren per vliegtuig uit Brussel in Berlijn aan gekomen. James Byrnes, de minister van buitenlandsche zaken, vergezelt hem. Churchill is vanuit Bordeaux en Stalin en Molotoff zijn uit Mos kou in Berlijn gearriveerd. Eden en Attlee kwamen vanuit Engeland in de Berlijnsche hoofdstad aan. Naar verluidt zal hedenavond de eerste bijeenkomst plaats hebben. Er wordt verwacht, dat de besprekingen te Berlijn minstens drie weken zullen duren. Dc speciale correspondent van de Daily Mail seint vanuit Washington, dat Truman aan Stalin een volkomen nieuw plan voor het beheer van Duitschland zal voor leggen. Voorts zou hij van Stalin de belofte vragen, dat hij de Russische infiltratie" m het bevrijde Europa en in het bijzonder in den Balkan, beperkj en dat geen directe of in directe pogingen zouden worden ge daan om Zuid Slavië, Noord-Italië of Albanië te communiseeren. Tru man is bovendien tegenstander van een Russisch, zoowel als van een Engelsch-Fransch blok. Truman door Nederlanders verwelkomd. Zondagmorgen 5 uur passeerde president Truman met den kruiser „Augusta" Vlissingen. De Kon. Ma rine seinde een eeresaluut, terwijl de commandant van de Kon. Marine in Zeeland een telegram zond. De bur gemeester van Vlissingen seinde „Nu gij de Scheldemonding z.jt binnengevaren, de rivier, die de sleutelpositie vormde voor den groo ten aanval op Duitschland, is het voor mij een groote eer, aan U, president van de Ver. Staten van Amerika, uit naam van de burger bevolking, onze eerbiedige groeten te zenden. Moge uw aankomst in Europa bijdragen tot het opbouwen van de wereld in een geest van vriendschap tusschen de volkeren der aarde." Rectificatie. Wegens het wegvallen van een regel, was het bericht in ons num mer van Zaterdag j.l., betreffende tewerkstelling van Belgische vrouwen in Engeland onleesbaar. Het bericht moest aldus luiden Met het oog op het tekort aan vrouwen voor huishoudelijk werk in ziekenhuizen te Londen, is met de Belgische regeering etc. Oudewater O.V.S. 1 - U.N.I.O. 1 2-1 Zaterdagavond speelde O.V.S. I een vriendschappelijken wedstrijd tegen haar plaatsgenoote Unio I. De uitslag van dezen wedstrijd was 2—1 in het voordeel van O. V. S. Het was een sportieven ontmoeting, met beide vereenigingen beurtelings in den aanval. Deze wedstrijd werd door een talrijk publiek bijgewoond. Een gehouden collecte en entree gelden brachten f 650.— op. Dit bedrag kwam aan N.V.H. ten goede. Voetbaluitslagen van Zondag: O.V.S. II—Y.F.C. II 3-1, O.V.S. I Y.F.C. I 2-2. Liquidatie Het luchtbeschermingsblok 38, omvattende de straten Burgvlietkade en omgeving, is geliquideerd. Er werd besloten f 25 af te staan voor de oprichting van een blijvend gedenkteeken voor die stadgenoten, die hun leven lieten voor de vader- landsche zaak. De Oranje buurtvereeniging „Burgvlietkade" ontving het mate riaalwagentje en een gift van f 20. Het aanwezige gereedschap zal aan N.V.H. worden geschonken, het brandbluschapperaat aan de Goudschc Brandweer en het ver bandmateriaal en de brancard aan de Goudsche ziekenhuizen en de E.H.B.O. Rehabilitatie. (Ingezonden) Enigermate verwonderd waren wij bij het lezen van de rehabilitatie in „De Vrije Pers" van 26 Juni 1945. Niet dat wij oordeelen kunnen of willen over de politieke betrouw baarheid van den heer Bolk, maar wel over diens koe, waarvan de fei ten zich als volgt voordeden. Op den bewusten Donderdag kwam ter taxatiemarkt te Gouda de heer Bolk en echtgenoote en de heer P. Verkerk, laatstgenoemde in dienst van den landstand. Bij koe no. 6, ter waarde van f 340 kwam de genoemde Verkerk bij de commissie en zeide daarop beslag te leggen voor de Kleine Betuwe. Een poos later werd een betere koe aangeboden, getaxeerd op f 430 waarop dezelfde. Verkerk zeide de eerste vrij te geven en beslag te leggen op de laatste en wel voor het zelfde doel. Toen de afgifte niet vlot ging, omdat, het abnormaal was, werd er bijgehaald de heer Qual, een Duit- scher. Deze schreef achter de koe een bewijs, waarop de koe werd afge geven. Ter verduidelijking diene dat enke koeien mogen worden afgegeven aan georganiseeraen en wel op een door den bureauhouder van het desbetreffende district afgegeven aan koopvergunning welke de heer Bol! niet had. Het blijkt dus, dat de koe op on rechtmatige wijze was verkregen en spoedig weer op de taxatiemarkt terug kwam na 5 Mei j.l. en aan een bonafiden afnemer ter hand ge steld werd. H. N. de Goey J. Moons A. Stuurman Noot van dc Redactie: Wij hebben den lieer Bolk in kennis ge steld met bovenstaand sluk. Hl) bevestigde de juistheid van den gang van zaken doch voegde er aan loe, dat hij niet wist, dat ■P. Verkerk N S B.'er wns. Hij meent te Imogen zeggen, dat de verkrijging niet on- Ircchtmatlg was, al was de weg over den burenuhouder dc normale. De verklaring, dat de koe op normale wijze was verkregen, een mededeellng. die wij (zie ingezonden stuk) plaatsten, werd afgelegd door een jersoon. wlem; autoriteit naar zijn zeggen, gedragen werd door een zekere Instantie Deze Is door het boven staande gerectificeerd. Holder de bolder, nu gaat de koe op zolder, en hiermede achten wij dc discussie gesloten.

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 1