DE VRIJE PERS No. 170 DINSDAG 17 JULI 1943 OFFICIEEL MEDEDELINGENBLAD»VÖQR GOUDA F.Ni OMQEVÏÏTg Réunie der Haarensche Gijzelaars. STADS NIEUWS V Uitgave van: Je Mtiintiendr.il - Het Parool - Ons Volk - De Vrije Gedachte - Vrij Nederland - De Waar heid en Nieuwsorganen. Weekabonnement 25 ct. Losse nummers 10 ct. Redactie L. J. A v. d, Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Adm, t M. J. van Loon bureau Markt20,Gouda Tel. 3098 Drukker; Drukkerij Verzijl, Gouda Prins Bernhard sprak tot de B. S. Gisteravond heeft Prins Bern hard in een radiotoespraak zijn dank overgebracht aan de B. S. Hij zeide, dat, wanneer de B. S.'er zich niet als oorlogsvrijwilliger meldt, zijn taak als ten einde moet worden beschouwd. De Minister van Oorlog zal in de komende weken nadere mededeelin- gen doen over den wederopbouw van ons leger. De overschakeling van een bijzondcren op een meer nor malen toestand zal in het begin vreemd en onwennig zijn. Wij moe ten echter onze geesteshouding tegen over de problemen van de gealli eerde wereld, duidelijk bepalen. De Nederlandsche regeering kan, met aller medewerking, Nederland's her rijzenis tot een feit maken. Bankrckeuingeu gedeeltelijk gedeblokkeerd Zooals wij gisteren reeds in een gedeelte van onze oplage konden mededeelen, heeft het ministerie van financiën een gedeeltelijke deblok kering van de bankrekeningen toege staan. Het betreft hier werknemers, penrioentrekkenden en genieters van lijfrenten, die over Juni een salaris, pensioen of lijfrente hebben ont vangen van niet meer dan f 333.33 netto, hetzij geheel of gedeeltelijk in bankbiljetten van f 100. Zij kun nen zich met een in tweevoud ge schreven verzoek richten tot den inspecteur der belastingen, in wiens ambtskring zij wonen. De instanties, welke het geld hebben afgedragen, dienen op de verzoeken een \er- klariug te stellen. Wordt het ver zoek door den inspecteur ingewil ligd, dan ontvangt men een exem plaar terug. De bank betaalt dan #/i van het maandinkomen uit en schrijft een nieuw ontvangstbewijs, waarop uitbetaalde bedrag in mindering gebracht. Werknemers, in dienst van de overheid of semie overheidsinstellingen, kunnen zich zonder tusschenkomst van den in specteur der belastingen, wenden tot de bank. Dit geldt ook voor hen, die overheidspensioen ontvangen Werknemers, pensioentrekkenden en genieters van lijfrente, wier in komen wordt uitbetaald over een langeren termijn dan één maand, kunnen, indien deze termijn op 9 Juli 1945 nog loopende was, ten verzoek indienen, waarbij dezelfde bovengenoemde verklaringen moeten worden overgelegd. In hun geval kan ten hoogste worden ontdooid 75 pet. van het inkomen over de eerste maand waarvoor het inkomen geldt en 100 pet. over de restee- rende maanden. Door oorlogsgeweld getroffenen die op of na 1 Maart 1945 een uitkeering of een voorschot op een uitkeering ter zake van oorlogs schade hebben ontvangen, kunnen onder overlegging van een verkla ring van de betrokken schadeenquête commissie, een bedrag terug ontvan gen tot ten hoogste de bedoelde uitkeering of het bedoelde voor schot. Bit schippers kunnen zich on der o o 'i van hun persoons bewijs '-/aaralt hun beroep blijkt, wenden iot den inspecteur der be lastingen ten einde met diens goed vinden een bedrag terug te ont vangen van ten hoogste f 500. BUITENLAND. Op 13 juli 1945, op den dag a' 3 jaren geleden, waarop zij door de Duitschers werden gegijzeld, z|n de gijzelaars, die ondergebracht waren in het Groot-Semenarie te Haaren (N B.) bijeengeweest. Van de onge veer 750, die toen van hun vrijheid werden beroofd, waren er 450 op gekomen. Een prachtig resultaat voor de initiatiefnemers, vooral ge zien de transportmoeilijkheden. Op allerlei manieren waren ze gekomen, zelfs op de fiets metsuriogaatbanden! Maar ze waren erop de plek waar zooveel met elkander was doorge maakt, maar waar zooveel vriend schap was gesloten en banden waren gelegd voor het geheele leven Het was een even stralende dag als voor drie jaar, toen de vijftien Goudsche gijzelaars werden wegge voerd. Nu gingen ze weer, helaas was de club kleiner. We misten onzen Jan C. den Boer en Piet Fijn I Tegen elf uur was men op de plaats van samenkomst, waar de koffie werd geserveerd. De oud. gijzelaars begroetten elkaar,gezamen lijk zocht men de gemeenschappe lijke kamers op, herinneringen werden opgehaald. Blijde gezichten, als men elkander weervond, ernstige (rekken ais men hoorde, dat deze was ge- fusileerd, of die in het concentratie kamp was overleden. Maar boven alles domineerde de vreugde van de verlossing van ons vaderland en de geest van goede verstandhouding, die het leven in het gijzelaarskamp Haaren zoo had gekernmerkt. Om kwart voor 12 werd aange treden op het kleine voetbalveld. De gastheer van dezen dag, Mgr. F. N. J. Hendrikx, Vicaris-Generaal van den Bisschop van 's Heitogen- bosch, verwelkomde ons. De Kerk vorm' herinnerde aan de historische plaats, waarop men stond. Op dit terrein nl. werd op 15 Aug. 1942 door den kamp-commandant mede gedeeld, dat 5 gijzelaars, w.o. Willem Ruijs en Bennekes, die in Haaren waren ondergebracht, dien morgen waren gefusileerd. Spreker memo reerde de groote ontroering, die zich van allen meester maakte, toen dit bericht, het eerste van dien aard, ons werd gemeld. Later zijn er nog anderen, onschuldigen, op dezelfde wijze door onze overweldigers om het leven gebracht. Deze gebeurte nissen hebben de gijzelaars vaster aaneengesloten. Met groote waar deering herdacht Mgr. Hendrikx deze mannen, die het hoogste voor het vaderland hadden gegeven, hun leven. „Moge het eeuwige licht hen verlichten", aldus besloot spreker zijn toespraak, die gevolgd werd door eenige minuten van doodsche stilte, waarin alleen een vogel zich tusschen het dichte bladerdak van het mooie geboomte dat deze ver blijfplaats siert, deed hooren. Het was een indrukwekkend moment. Prof. Koningsberger hierna spre kende, wees op het groote werk, dat de doktoren Steijns en Tellegen hier hadden verricht, eerst voor de gijzelaars, later voor de gevangenen, hetgeen hen zelfs een verplaatsing naar het kamp te Vught bezorgde, waar zij echter onverpoosd hun ar beid voortzetten, totdat de eerstge noemde naar'n strafkamp in Duitsch- land werd doorgezonden. Zij waren beiden weer in ons midden en spre ker deelde mede, dat de gijzelaars hadden besloten, in het gebouw van het Seminarie te Haaren, een een voudige gedenkplaat te doen aan brengen, waarop hun namen zouden worden vermeld als herinnering aan hun goed werk voor de Neder landsche gevangenen. Spreker noem. de dit vaderlandsliefde van de beste soort, vaderlandsliefde, die niet ge- etaleerd werd met verschillende felle kleuren, die ons onaangenaam aan doen, zooals heden helaas zoo dik wijls het geval was, doch vader landsliefde, die kwam uit het hart, omdat men niet anders kon. Nadat dr. Steijns, mede namens zijn collega Teilegen had dank ge bracht, werd nog medegedeeld, dat binnenkort een gedenkteeken namens de gijzelaars zou worden onthuld op de heide bij Goirle, waar in den vroegen morgen van den 5en Aug 1942 de 5 eerste gijzelaars den dood vonden door het moordend lood van onzen vijand. Voorloopige Besprekingen te Potsdam. Churchill en Truman hebben gis teren hun eerste voorloopige bespre kingen gehad. Het bericht van de aankomst van Stalin in Berlijn was voorbarig. Truman en Churchill hebben afzonderlijk een rit door de stad gemaakt. Het was de Duitsche burgers verboden in de omgeving van het gezelschap te komen. Truman schijnt bereid te zijn om aan Europa de diensten van de Vereen. Staten aan te bieden, om Europa weer op dreef te helpen. Hij vraagt daarvoor de vreedzame samenwerking van de Europeesche volkere Zoodra Tru man in Amerika is teruggekeerd, zal hij een volledig verslag over de con ferentie uitbrengen. Nel Gosthout komt in Goud». „Utile Dulce" schrijft ons Nederland is vrijHet Goudsche Gymnasium is vrij en wenscht uiting te geven aan zijn blijdschap. Maar hoe kan men meFnaderende overgang en (tot voor kort) dreigend eind examen op eigen kracht een feest in elkaar te zetten Daarom noodig- den wij Nel Oosthout uit om voor ons en alle belangstellenden uit de Gezamenlijk werd het Wilhelmus I Goudsche burgerij, Zaterdag 21 Juli n i Tn/»/\hn not Ir inn van Hixllnnn tra»* gezongen, waarna men ter Brabant- sche koffietafel toog. De bovenvermelde uitzonderingen op de blokkeering der f 100 biljetten gelden uitsluitend voor die gevallen waarin de betrokkenen niet over andere geldmiddelen of over bank- of' spaarbank tegoeden beschikken- Tegen degenen, die in hun verzoek oujuiste opgave verstrekken, zullen door het Militair Gezagïmaatregelen worden genomen op grond van het beshit op den bijzonderen staat van beleg. Na den middag ging men Daar St. Michelsgestel, waar de Gijzelaars de tweede episode van hun verblijf binnen het prikkeldraad hadden be leefd. In het dorp hingen de vlag gen uit en de bewoners stonden al len aan de deur om het gezelschap toe te juichen. Ook hier werd, on der leiding van het hoofd der Ge meente den bezoekers een buiten gewoon gul en gastvrij onthaal be reid. Thee, Bossche Koek, belegde broodjes, perziken en cigaieiten werden met kwistige hand uitgedeeld. Allerwegen heerschte de prettigste kout. Men zag er Prof. Goudriaan, Prof. van Holk, oud-minister van Buuren, de gebroeders Willem en Hendrik Andriessen, de vele Bra- bantsche geestelijken, die getoond hadden zulke uitstekende kameraden te zijn, verheugd over het weerzien en daaraan onomwonden uitdruk king gevend. Spontaan werd beslo ten tot een groote reünie van allen, die gedurende den oorlog gegijzeld zijn geweest. Inderdaad bleek, hoe goed de geest gedurende de afgeloopen jaeen was geweest en van harte werden de woorden van Prof. Koningsberger ondersteund, dat die geest ook zou doorwerken in het geheele Neder landsche volk om tot eer spcedigen wederopbouw^an ons volk te komen. De Initiatiefnemers, de Utrecht- sche Gijzelaars, verdienen een woord van warm" hulde voor hun plan en d.- uitstekende wijze, waarop het ten uitvoer was gebracht. Wij, Goudsche gijzelaars, zullen den 13en Juli 1945 nietliebt vergeten' Jacoba, bet kind van Holland" van Paul van Brederode te spelen. Me vrouw Oosthout behoort tot de kun stenaars, die bij het insiellen van de Kultuurkamer, principieel gebleven zijn en is daarom dc laatste jaren alleen clandestien opgetreden, ook in Gouda - nu mogen wij in haar voor 't eerst het vrije tooneel be groeten. Na afloop van de voorstelling, die gegeven wordt in de bioscoop zaal van de Reünie, zal het feest worden voortgezet op eigen terrein met een bal in het Gymnasium. Moge het oude gebouw weergalmen van onze vreugde en ens in dit onge woon aspect dierbaarder worden dan ooit tevoren. Shag en Fantasie Zaterdag heeft een controleur van de C.C.D., twee „heeren" aange houden, die een groot aantal pakjes Belgische shag vervoerden. H. v.d. L. uit Alphen a.d. Rhijn had 80 half onsjes in zi|n tietstasch zitten, terwijl P. G. V. uit de zelfde plaats een jute zak vervoerde met het respectable aantal van 614 pakjes. "Zij hadden f 4 per half ons betaald, die zij in opdracht van „een groe ten onbekende" uit Nootdorp had den gekocht en bestemd waren, vol gens hun beweringen voor de N .B.S. De inbeslaggenomen shag was uit Rotterdam afkomstig. Loopend naar huis Zondag j.l. zijn twee personen aangehouden, die wel een rijbewijs en vergunning hadden, maar niet voor dezen dag. Auto en vergunning zijn in beslag genomen.

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 1