DE VRIJE PERS -Ji'ü No. 171 WOENSDAG 18 JULI 1945 OFFICIEEL MEDEDEELINGENBLADfVOOR GOUDA EN- OMGEVING STADS NIEUWS Goudsche kinderen naar Denemarken. Danskere Velkommen Een Welkom aan de Denen distrIcts-nieuws Uitgave van Je Maintiendrai - Het. Parool - Ons Volk-De Vrije Gedachte - Vrij Nederland - De Waar heid en Nieuwsorganen. Weekabonnement 25 ct. Losse nummers 10 ct. Redactie: L. J. A. v. d, Steenhoven Mr. A. A. J, Rijksen Adm, t M J. van Loon Bureau: Markt20,Gouda Tel 3098 Drukker Drukkerij Verzijl, Gouda De tweede blikinzameling. In een tropische hitte, waarin het blik bijna smolt, hebben de Goudsche Verkenners Zaterdagmiddag voor de tweede maal ledige levensmidde- lenblikken ingezameld. De oogst was beduidend. Onge veer 8000 kg. blik werd met paard en wagen opgehaald en aangevoerd in de fabriek van de Fa. de Gruijl aan de Nieuwehaven, waar het ma teriaal tot nuttige voorwerpen wordt verwerkt. Met de eerste inzameling mede hebben de Verkenners nu in totaal ongeveer 13.000 kg. blik in ontvangst genomen bij de ingezetenen van Gouda. Deze hoeveelheid verschaft gedurende enkele maanden arbeid aan het personeel, doch bovendien zal met de oliekannen, handige drinkbekers, fluitketels en andere ar tikelen, welke in deze fabriek wor den vervaardigd, op talrijke plaatsen in een behoefte kunnen worden voorzien. Vooral j.l. Zaterdagmiddag hebben de Verkenners het niet gemakkelijk gehad; vier tot vijf uur aan één stuk zijn zij in de brandende zon bezig geweest, maar zij presteerden goeden arbeid, waarvoor een woord van dank en hulde zeker verdiend is. Er wordt bij het publiek op aan gedrongen de ledige levensmiddelen blikken thans weer op te sparen voor de derde ronde, welke binnenkort wordt gehouden. Over het algemeen waren de blikken dezen keer bij het openen weinig beschadigd en na het gebruik behoorlijk schoongemaakt. Nieuwe Buurtvereenigingeo. De bewoners van den Groeneweg en Tuinstraat hebben een buurtver. opgericht: „Trouw en Vriendschap" genaamd. Het bestuur bestaat uit J. v.d. Kist, voorz; H. v. Leeuwen, Groeneweg 28, Secr. en H. Goud kade, Penn. „Holland Vrij" heet de buurtver. opgericht door bewoners van Snoy- straat, Westerkade, Walvisstraat en le en 2e Schoolstraat. Het bestuur is samengesteld uit de heereri: J. v. d. Speld, voorz., A. Vuyk, secr en J. H. de Beij, penn. Mededeeling Militair Gezag. Bi) gelegenheid van den terugkeer van krijgsgevangenen en personen die in Duitsch- land hebben moeten arbeiden, organiseeren buurtvereeniglngen in onze stad des avond, feestelijkheden, waarvoor zij toestemming vragen aan het Militair Commissariaat, Oost haven 53. Vrijwel In alle gevallen is vergunning gegeven, ofschoon de wijze, waarop de feest avonden werden en worden gevuld, niet alti|d algeheele bewondering kan wegdragen. Alleen en uitsluitend met enkele uren dansen huldigt men niet bepaald de teruggekeerde straatbewoners. Met nadruk wil het M. G. er echter op wijzen, dat per straat voortaan niet meer dan éên vergunning wordt afgegeven. Ver schillende straten splitsen zich n.l. in ge deelten, waardoor de moge!i|kheld ontstaat, dat, hetzij al dan niet met eenige tusschen- ruimte, vier of vijfmaal „feest wordt ge vierd". Dit is minder wcnschelijk, In verband waarmede vorenbedoeld besluit genomen is. Een beetje eenheid in de straten Is ook In jlt opzicht wel gewenscht. Donderdagmorgen om 10 uur vertrekken er 100 kinderen uit Gouda en om geving naar Denemarken om er een flinke dosis gezondheid op te doen. Hedenmiddag arriveerden hiervoor een viertal autobussen uit Denemarken met een 20-tal begeleiders. Wij bieden onze Deensche vrienden een hartelijke welkom aan. Den hollandske og isaer Ooudas Be- folkning byder Dera, Danskere, hjer- telig Velkommen til vor By. Vi haaber, at vi i den korte Tid, De opholder Dem her, tilnaermelsesvis kan udfolde den Gaestfrlhed, som er en af det danske Folks mest freratraedende Egenskaber og som nu igen viser sig ved at indbyde 500 hollandske Börn. - Men lad os forst og fremmest sige, at vi er Danskerne meget taknemmelige fordi en Dèl af vore underernaerede Börn faar Lov at spise tilstraekkelig i Danmark og der ved at komme sig, men dernaest ogsaa fordi de raell^m Dan mark og vort Land knyttede Baand derved overordentlig forstaerkes. Vi Hollaen^re har i de forlöbne fem Aar af d- ke Besaettelse, og De ved i hvo» o» üdstraekning derblev begaaet Uret, med Beundring set, hvor- dan Danskerne hele Tiden har forsvaret mennesbe hedens Rettigheder. Det glaeder os at se Dem i vort Land Der er et yndigt Land, det staar med brede Boge naer salten Osterstrand Det bugter sig i Bakke, Dal, det hedder gamle Dar «ark og det er Frejas Sal. De Nederlandsche, in het bijzonder de Goudsche bevolking heet U, Denen, van harte welkom in onze stad. Wij hopen, dat wij de Deensche gast vrijheid, één van de meest markante eigenschappen van het Deensche volk, die zich o®k nu weer manifesteert door 500 Nederlandsche kinderen uit tenoo- dlgcn, in de korte oogenblikken, dat gij hier zijt, kunnen benaderen. Maar laten wij allereerst zeggen, dat wij de Denen zeer erkentelijk en dankbaar zijn, «.enerzijds omdat een deel van onze ondervoede kinderen in Denemarken mogen gaan bijeten en daardoor weer op krachten zullen komen, maar ander zijds ook omdat de band tusschen Denemarken en ons land daardoor zoo zeer verstevigt. Wij, Nederlanders, hebben in deafge- loopen vijf jaren der Duitsche bezet ting, en gij weet in welke mate onrecht toen begaan werd, met bewondering gadegeslagen, hoe de Denen steeds de rechten van de menschheid hebben ver dedigd. Het doet ons genoegen U in ons land te zien! Er is een mooi land waarop breede beuken groeien nabij het zoute Oosterstrand. Het wendt zich in heuvels en in dalen, V?t heet het oude Denemarken ex ^et is de grond van Freia. BINNENLAND Het Militair Commissariaat in Gouda gaat heen. Het is thans definitief, dat het Militair Commissariaat Gouda per 1 Augustus a.s. wordt opgeheven. De Militaire Commissaris voor het Gezagsgebied Gouda, Majoor J. A. Hagedoorn, gaat Gouda reeds op 22 Juli veriaten. Na zijn vertrek blijft het Commis sariaat nog een week gevestigd voor het afwerken van verschillende aangelegenheden. Na 31 Juli zullen de zaken van het Mili tair Gezag Gouda worden behandeld te 's Gra- venhage door het Provinciaal Militair Com missariaat Zuid-Holland. Hierover volgen nog nadere mededeelingen. Het is zeker wenschelijk er op te wijzen, dat de Bijzoudere Staat van Beleg in het district Gouda ook na 31 Juli blijft voort duren. Deze wordt door opheffing van het Commissariaat niet ongedaan gemaakt, doch houdt eerst op wanneer hiertoe van hooger- hand wordt besloten. Particulieren, firma's en instellingen, die in verband met leveranties of om andere re denen (verrichte werkzaamheden enz.) vor deringen hebben op het Militair Ccmmissa- raat Gouda, moeten uiterlijk op 25 Juli a.s. hun rekeningen hebben ingediend. (Oostha ven 53). Rekeningen, welke na dien datum binnenkomen, zullen vermoedelijk met niet geringe vertraging kunnen worden voldaan. Staking en schorsing. De Militaire Commissaris voor het Gezags gebied Gouda heeft in de uitoefening van hun functie geschorst: Mej. H. Kramer, ambtenaressc bij den Distributiedienst te Gouda G. P. de Poter, ambtenaar ter gemeente secretarie te Moordrecht G. Uittenbogaart, gemeentebode van Vlist. In de uitoefening van zijn functie is ge staakt 1. J. van Daalen te Waarder, gemeente ontvanger van Waarder, Bafrewoutswaar- der en Rietveld. Dc Militaire Commissaris voc r het Gezags gebied Gouda heeft in de uitoefening van zijn functie geschorst Th. C. van d«*r Maat te Lekkcrkerk, leider van den Dist.-ibutie- kring Krimpen a. d. IJssel. In de uitoefening van hun functie zfn ge staakt A. M. Wassing, plaatwerker bij de Ge meente-Lichtfabrieken te Gouda H. de Jong, schakelbordwaehtcr bi) de Ge meente-Lichtfabrieken te Gouda J. A. Spruijt, boekhouder 1ste klasse bij den dienst van Gemeentewerken te Gouda. Onder nieuwe vlag» De bewoners van Kattensingel, Regentesseplantsoen, van Swieten straat en Crabethstraat, hebben be sloten in het vervolg onder bena ming :„Buurt vereeniging Kattensingel en omgeving", haar werkzaamheden voort te zetten. Dansen zonder vergunning De Politie heeft Proces-verbaal opgemaakt tegen de verlofhoudster G. B., Onder de Boompjes, voor in het openbaar laten dansen zonder vergunning. Geinterneerden aan het werk Het is 't streven van het Militair Gezag om de geinterneerden in de kampen zooveel mogelijk nuttigen arbeid te doen verrichten, opPat zij hun tijd niet in ledigheid behoeven door te brengen. Ook de mannelijke en vrouwelijke personen in de bewaringskampen te Gouda en Alphen aan den Rijn worden aau het werk gezet, waarbij vanzelfsprekend getrakht, wordt voor hee steeds zoodanige objecten te vinden, dai de normale arbeid, welke in loondienst kan worden uitgevoerd, er geen nadeel of schade van ondervindt. Onder Lange Ruige Weide zijn in de wei landen en ook op de wegen talrijke mitrail leurnesten.sohuillocpgraven en bunkers, mili taire verdedigingswerken, die destijds door de Duitschers of op last van de Duitschers zijn aangelegd, zeer ten ongerieve van de veehouders en landbouwers, wier landerijen hiervan ernstig hebben geleden. Met ingang van Maandag werken dagelijks 150 personen uit het Goudsche bewarings- kamp in genoemde gemeente, ten einde de obstakels op te ruimen en de landerijen w<»cr het normale aanzien te geven. Na beëindiging van hun dagtaak keeren de geïnterneerden des avonds naar bet[kamp in Gouda terug. Haastrecht. Promotie. De heer N. Meulman, le ambtenaar ter secretarie alhier, is benoemd tot adjunct-com mies le klasse, ter Provinciale Griffie van Utrecht. De tragiek van Vierlingsbeek in cijfers. Vierliagsbeek, een gemeente van vijf duizend zielen, gelegen tusschen Peel en Maas in het uiterste hoekje van Noord-Oost Brabant, was vroeger weinig bekend en heeft thans de treurige vermaardheid van eender zwaarst getroffen plaatsen van ons land. Meer dan een uitvoerige beschrijving van hetgeen er is vernield, van het lijden van de bevolking tijdens de evacuatie, spreken de nuchtere cijfers. Van de 970 woningen zijn er 316 totaal verwoest, 255 woningen zijn zwaar beschadigd, maar kunnen worden hersteld en 399 woningen liepen geringe schade op. De inboedels zijn nagenoeg ver dwenen. De vijf kerken zijn tot puin. De scholen zijn vernietigd of zwaar beschadigd. Van 3100 koeien en jong vee, zijn er 2394 verdwenen, van de 5000 varkens zijn er nog 400 over, de kippenstapel is totaal opge ruimd. De bevolking, die in hoofdzaak uit landbouwers bestaat, beschikt niet meer over landbouwgereedschappenbovendien treft men overal mijnenvelden aan, daaidoo* kan ongeveer 200 H.A. niet worden bebouwd. Voorts zijn er gern middelen van vervoer: wat kleeding, schoeisel, beddegoed en meu bilair betreft, bezit ongeveer 25 procent van de bevolking iets (dit „iets" beteekent heel weinig) en 75 procent nagenoeg niets. De eerste noodwoningen zijn thans gereed ge komen, maar de bouw er van geschiedt in een zeer langzaam tempo, omdat er geen materiaal is en de aanvoer door gebrek aam vervoermiddelen zeer gebrekkig geschiedt. In de noodwoningen ontbreekt overigens meubilair en de bewoners slapen op wat los stroo. Bredasche ambtenaren hebben een buitenkansje. Door het feit, dat de politie bij de Firma Meijer en Josephy een belangrijke partij achtergehouden textielgoederen in beslag heeft genomen van voor-oorlog: cfce kwaliteit, hebben gehuwde gemeente- en rijksambte naren van Breda een buitenkansje. De in beslag genomen partij textiel was voldoende voor 127 costuums en had een waarde van enkele tienduizenden guldens, gerekend naar prijzen van voor den oorlog. Elke gehuwde gemeente- of rijksambtenaar te Breda is nu in de gelegenheid gesteld, eenige meters stof te koopen tegen een prijs, vastgesteld door het Rijksbureau voor tex tiel. Natuurlijk is een normale prijs vastge steld. De waarnemend burgemeester, aan wien de partij ter beschikking was, motiveerde zijn besluit met te verklaren, dat de ambte- naien zich niets extra's hebben kunnen ver oorloven in de oorlogsjaren. „Testen van de publieke opinie". Nederland is weer vrij. Vijfjaar lang was ons volk als een onmondig kind. Wij wer den, zonder dat wij daartegen onze stem kon den verheffen, langzamerhand naar de onder gang geregeerd". De publieke opinie, die in elk beschaafd land een zoo groote rol speelt, werd niet gehoord. Nederland was één groot slavenkamp geworden. Nu zijn wij vrij. De terreur is geweken, het Nederland sche volk mag weer een meeoing uiten en wil ook een meening uiten over de huidige problemen. Die uiting van de openbare meening is echter nog niet zoo eenvoudig. Verkiezingen zijn voorloopig onmogelijk, de pers kan ten gevolge van papiergebrek nog niet als spreek trompet van de publieke opinie optreden. En toch is het gewenscht, dat het publiek nu reeds in de gelegenheid wordt gesteld wenschen en meeningen kenbaar te maken. Het Centraal Bureau voor Documentatie heeft daarom het initiatief genomen tot het orga- niseeren van enquêtes over de publieke opinie. Voor dit doel zoekt het C.B.D. in alle ge meenten van ons land contact met personen, die bereid zijn daaraan mede te werken. Willen de te houden enquêtes een zuiver beeld geven van de stemming onder het Nederlandsche volk. dan dient een groot aantal personen bevraagd te v/orden. De op bouw van een landelijk net van ruim 100.000 medewerkers is in voorbereiding. Uit den aard der zaak is de opbouw VBn een der gelijk uitgebreid net alleen mogelijk met een vergaande medewerking van het publiek. Het is de bedoeling, dat mannen en vrouwen uit alle lagen van de bevolking zich opgeven als medewerker. De gevraagde medewerking is heel eenvoudig. Personen, die zich opge ven, ontvangen bi) te houden enquêtes een 'tT wttiftMnïffirr

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 1