DE VRIJE PERS No. 172 DONDERDAG 19 JULI 1945 OFFICIEEL IMEDEDEELINGENBLTfDlVÖOR GOUDA ENSlOMGEVING Afscheid Majoor Hagedoorn. STADS NIEUWS Nieuwe Wethouder Vacantie-ontspanning voor de Schooljeugd Uitgave van Je Maintiendrai - Het Parool - Ons Volk - De Vrije Gedachte - Vrij Nederland - De Waar heid en Nieuwsorgauen. Weekabonnement 25 ct. Losse nummers 10 ct. Redactie L. J. A. v. d, Steenhoven Mr. A. A. J, Rijksen Adm, t M. j. van Loon BureauMarkt20,Gouda Tel. 3098 Drukker; Drukkerij Verzijl, Gouda A.s. Zaterdag 21 Juli, 's morgens van 11 tot 12 uur, in het gebouw van het Commissariaat Oosthaven 53 te Gouda, zal Majoor A. Hage doorn, de Militaire Commissaris voor het Gezagsgebied Gouda, in verband met zijn vertrek, gelegen heid geven afscheid van hem te nemen. Ongetwijfeld zullen velen, die met Majoor Hagedoorn in contact zijn geweest, van deze gelegenheid ge bruik willen maken. Zooals is medegedeeld, wordt het Commissariaat Gouda per 1 Augus tus a.s. opgeheven. Majoor Hage doorn vertrekt een week vroeger. De vlag hing uit Gisteren was het voor vele groote en kleine Gouwenaars een dag vol spanning. Woensdagmiddag immers zouden een viertal autobussen met Deensche geleiders op het Goudsche marktplein arriveeren, die een hon derdtal kinderen uit Gouda en om geving naar Denemarken zouden vervoeren. Alles was voor de ont vangst gereed gemaakt. Eenieder, die rechtstreeks maar iets met deze kinderuitzending uitstaande had, wachtte vol spanning. Ontstellend was dan ook het bericht, dat gister middag werd ontvangenDe bussen zijn de grens nog niet gepasseerd, Treurig hing de Deensche vlag vanaf de achtergevel van het stadhuis. On :e persen moesten stoppen en de tek. t moest een wijziging ondergaan. Het comité voor kinderuitzending achtte het in afwachting van verdere be richten, wenschelijk de uitzending voorloopig met 24 uur op te schor ten. Wie weet zouden er nog meer teleurstellingen in het verschiet liggen. Herrijzend Nederland meldde gister avond om tien uur, dat de bussen de grens nog niet waren gepasseerd. Dit was het laatste nieuws dat wij gisteravond ontvingen. Vooral voor de kleinen, die uitgezonden zouden worden en ongetwijfeld tengevolge van de spanning, veroorzaakt door het vooruitzicht van hun buiten- landsche reis, een slapeloozen nacht tegemoet waren gegaan, was deze dag een groote teleurstelling. Laten wij hopen, dat deze teleurstelling er slechts een van enkele uren zal ge weest zijn. Burgerlijke Stand. GEBOREN17 Juli, Stephanus, zoon van S. Peck en G. Zijlcmau, Wachtelstraat 24 - Gerrit M., zoon van A. Heijmenberg en P. H. Aaldijk, Krugcrlaan 173 - Antonlus B., zoon van C, J. van der Maat en E. Vergoed, Vosslusstraat 7 - 18 JuliRobert P., zoon van P. Roggeveen en G. A. Nuvelstijn, Da Costakade 82. GEHUWD:-18 Juli, G. Lantrok en P. C N. Berkhout - B. Stolk en S. Flgiel - N. Leefsma en W. M. H. Nagtegaal - S. Bravenboer en A. K. Markerf. - G. C. Tlllemans en J. van Heeren - P. Knoop en C. de Joug - J. G. Lok en J. W. Pol - W. P. Overbeek en M. G. de Keizer. OVERLEDEN: 15 A. de Gruljl, 68 f - J. Vnlk, 76 j. - 16 Juli, A. Vergunst, 92 j., wed. van N. Oudijk. Ter attentie van gerepatrieerden. Repatrieerenden, die een ontvangstbewijs bezitten voor het geld, dat zij bij de grens overschrijding moesten afstaan, kunnen zich wenden tot den Inspecteur der belastingen van hun laatste plaast van inwoning, ten einde dit geld terug te ontvangen, indien zij kunnen aantoonen, dit geld destijds uitge voerd te hebben. Christelijke Harmonie opgericht Te dezer stede is opgericht de Christelijke Harmonie-vereeniging „Per Aspeira ad Astra". Het bestuur bestaat uit de heeren: W. de Bey, Corn. Ketelstraat 11, voorzitter, G. Geukes, Staringstraat 31, secretaris, A. de Groot, Pr. Hendrikstraat 64, penningmeester, B. v. d. Broek, Bockenbergstraat 29 en T, Prins, Turfsingel 9, bij wien men zich als lid voor bovengenoemde vereeniging kan opgeven. Aan het bestuur is een commissie van advies toegevoegd, bestaande uit de heeren A. R. v. d Putte, J. Bol, G, J. Bos, M. Both en D. Hoogendoorn. Giften aan „Eereschuld en Dankbaarheid". Het comité „Eereschuld en Dank baarheid" en het Roode Kruis be tuigen hiermede hun hartelijkendank, resp. voor f 229.15, zijnde het kas saldo, opbrengst materiaal en de 11 verbanddoozen aan bovengenoemde instellingen geschonken door de blokvereenigingen 70, 71 en 72, Onder de Boompjes, alhier. Het personeel van het bewakings kamp „Gouda" heeft f 170.82 ge schonken aan het comité „Eereschuld en Dankbaarheid". De buurtvereeniging „Door een dracht Sterk" heeft Zaterdag tijdens -ie feestelijkheden in de Heerenstraat e n collecte georganiseerd. In totaal werd f 193.94 ontvangen. De eene helft kwam aan de buurtvereeniging ten goede, de andere helft werd op initiatief van den voorzitter aan het comité „Eereochuld en Dankbaar heid" geschonken. Het bestuur van bovengenoemd comité betuigt allen zijn haitelijken dank. Het aantal blijft groeien. biet aantal buurtvereenigingen blijft groeien en de bewoners van sommige straten beginnen zich te schamen, niet bij een buurtvereeni ging aangesloten te zijn. Opgericht werden: „De Goudsbloem", „De Vlaamsche Vesting" en „Vrijheid-Blijheid". „De Goudsbloem" is opgericht door de bewoners van Achter de Vischmarkt en het^bestuur is als volgt samengesteld: Th. Binnendijk, voorz. A. Verheul, pnm. en J. Bekkers, secr „De Vlaamsche Vesting" omvat de buurtbewoners van Vlamingstr, en Vest. Het bestuur bestaat uit de heeren G. S. P. de Jong, voorz., C. C. Voorspuy, Vlamingstraat 52, secr. en Mevr. Koster penningrnees- teresse. De buurtver. „Vrijheid-Blijheid omvat de bewoners van Veerstal, Bogen en Zwaansgat. De voorzitter van het bestuur van deze vereeni ging is de heer M. Sonnevans. De heer C. Lexmond, Bogen 39, neemt het secretariaat waar, terwij! Mej. G. M. Lexmond de kas beheert. In overeenstemming met de voor dracht van Burgemeester en Wet houders heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Hol land in de vacature van Mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen benoemd tot tijdelijk lid van het College van Burgemeester en Wethouders der gemeente Gouda den heer C. Hage- dorn, secretaris van het kantoor Gouda van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zuid- Holland en wel met ingang van 13 Juli 1.1. De heer Hagendorn zal dezer dagen zijn functie aanvaarden. in de vergadering van Burge meester en Wethouders van Dins dag 17 dezer heeft het College af scheid genomen van Wethouder De Witt Wijnen. De Burgemees ter heeft hem namens het Gemeente bestuur gedankt voor hetgeen hij in zijn lang wethouderschap en als waarnemend burgemeester voor de gemeente heeft gedaan. Nederlanders in Zweden,* Eenige dagen geleden heeft „Her rijzend Nederland" een lijst met na men van Nederlanders omgeroepen die zich eertijds in Duitsche concen tratiekampen bevonden en zich thans in Zweden bevinden. Deze lijst ligt op ons bureau ter inzage. Op deze lijst staan de volgende in Gouda en Waddinxveen wonende personen vermeld: Martha Duissen - Waddinxveen, geb. l-4-'22. A. M. v.d. Goes - Gouda, geb. 29-12-'29. Fr. Houmann-Erichs - Gouda, geb. 10-3-'08. C. Verhoog - Gouda, geb. 5-4-'22 H. Walthie - Gouda, geb.2-4-'21 J. van Weelden - Gouda, geb. 8-2-'25. Augustus nadert en daarmede de groote vacantie voor de scholen. Groote vacantie, na een jaar van ongeregeld schoolgaan, van veel aan zichzelf overgelaten zijn V7at zal de schooljeugd in deze vacantie doen? Het klinkt zoo heerlijk: „vrij zijn", maar geen bussen, geen fietsen, geen schoenen 1 Er is zoo weinig mogelijkheid om eens iets leuks te doen, iets anders dan op gewone dagen. Sommigen gaan met een uit zending naar buiten, en ook voor hen, die lid zijn van een jeugdver- eeniging is er wel eenige afleiding maar voor de anderen Welnu, er wordt aan gewerkt. Een commissie, ingesteld door Ne derland's Volksherstel is bezig va cantie-ontspanning te organiseeren voor de schooljeugd. Hierdoor kun nen kinderen van alle richtingen en alle leeftijden dicht bij huis eens wat anders zien, hooren en doen dan anders. Ze zullen athletiek en gym nastiek kunnen beoefenen, kunnen spelen en zingen, voetballen en naar men hoopt ook zwemmen. Er zullen kleine wandelingen worden gemaakt voor hen die planten en vogels in het wild willen leeren kennen. Ook de kunst van dammen en schaken zal aan liefhebbers, door ervaren krachten worden onderwezen. Reeds boden zich verscheidene personen, vooral ook uit de bestaande jeugd organisaties (die een groot aandeel hebben in het organiseeren van de vacantie-ontspanningspontaan aan om als leiders en leidsters hun tijd en krachten te geven om de kinderen een prettige vacantie te bezorgen. Zoo stelt een zich voor oefeningen te houden in het opslaan van tenten, terwijl liefhebbers van tuinieren gelegenheid krijgen in een kweekerij wat te leeren van boomen en struiken en mogen helpen bij de verzorging daarvan. Kortom iederen leeftijd en ieder karakter zal wel iets van zijn gading vinden. Gebrek aan schoeisel hoeft geen bezwaar te zijn. Wanneer kinderen schoenloos op straat kunnen spelen, mogen ze ge rust ook op blooten voeten op hun vacantieclub komen. Eenige sportterreinen en lokalen werden reeds ter beschikking ge- besteld en dankbaar aanvaard. De commissie doet echter een dringend beroep op de ingezetenen van Gouda eerst ook verder te helpen. In de eerste plaatsWie stelt zich nog beschikbaar als leid(st)er respectiev. hulpleid(st)er Zij denkt hierbij vooral ook aan de onderwijzers. En zou het ook geen aardig werk zijn voor leerlingen der hoogste klassen van de middelbare scholen Laten zij zich, nog deze week, opgeven aan Vacantie-ontspanning, Oost haven 69, met de mededeeling wel ken tijd zij beschikbaar hebben en aan welk soort werk zij voorkeur geven. Aan hetzelfde adres worden aanbiedingen ingewacht van mate riaal om de regendagen mee te vul len kamerspelen, papier, triplex, (afgedankte verduister.-requisieten) krijt, mesjes, potloden, enz. Een en ander zal gaarne worden afgehaald. Wat de kinderen betreft, zij krij gen op school gelegenheid zich voor deelneming op te geven (tot 14 jaar) en kunnen daarbij aanduiden welke onderdeelen hun het meest aan trekkelijk lijken. Wie toevallig deze week niet op school is, kan het formulier op de advertentiepagina in dit nummer invullen en op Oost haven 59 (bureau Volksherstel) in de bus doen (niet bellen). Dat moet echter nog deze week dus uiterlijk Zaterdag gebeuren. Zoo spoedig mogelijk zullen de definitieve plannen worden bekend gemaakt. De commissie hoopt van harte, dat haar plan de Goudsche school jeugd een prettige en afwissselende vacantie te verschaffen, dat dit ook de instemming der ouders zal hebben en dat zij ook, dank zij de mede werking van vele ingezetenen, in haar voornemen zal slagen. DE COMMISSIE VOOR VACANTIE-ONTSPANNING. DusKinderen geven zich op Op school of per formulier, Oost haven 59, in de brievenbus. Alle andere aanbiedingen Oosthaven 69. Voetbal. Programma Zondag 22 Juli. Groep 1. Schoonhoven-Haastrecht, Berg ambacht-Moordrecht Lc kkerkerk-Stol wijk, Goudcrak vrij. Groep 2. Bodegraven-Waddinxveen,G.SV. -O.N.A Olympia-Gouda. D.O.N.K. vrij. Morgenavond wordt er op het O.N.A- terrein een voetbalwedstrijd wordengespeeld tusschen de Goudsche Brood- en Banket bakkers en een elftal van de Genietroepen. De collecte, die gehouden zal worden, komt ten goede aan het comité „Eereschuld en Dankbaarheid".

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 1