DE VRIJE PERS hRM BiNx s T A D s" Oogstproblemen 1945 KllJlOl NIEUWS De geldinzameling van Nederland's Volksherstel. De geestelijke achtergrond van ons verzet. Zij kwamen, zij gingen. Geldinzameling N.V.H. van 23-28 JULI a.s. Uitgave van Je Maintiendrai - Het Parool - Ons Volk-De Vrije Gedachte - Vrij Nederland - De Waar heid en Nieuwsorganen. Weekabonnement 25 ct. Losse nummers 10 ct. No. 174 ZATERDAG 21 JULI 1945 OFFICIEEL MEDEDEELINGENBLAD VOOR GOUDA EN OMGEVING Gisteravond sprak de minister van Land bouw Ir. S. L. Mansholr voor de radio over de pioblemen, die r ch ij den komenden oogst voordoen. In normale tijden was «r op het land in de maand Juli in verband met den oogst volop werk. Nu zijn er handen te kort. De oorzaken hiervan zijn talrijk, maar met geen mogelijkheid op korte termijn uit den weg te ruimen. Het koren echter verkleurt reeds. Er mag geen tijd verloren gaan. Een ieder en vooral zij die in den landbouw thuisbehooren diene zich ernstig te bezinnen. Wij hebben het gewas dat thans te velde staat dringend hard noodig. De regeering kent de klachten in den landbouw. De loonen zijn te laag, velen zijn vanuit den landbouw overgegaan tot opruimings- en herstelwerk zaamheden, vanwege den kerteren werktijd en het betere loon. Vooral de kleine zand- bedrijven hebben het zeer moeilijk. De regee ring overweegt dan ook een toelageregeling voor deze bedrijven. Prijsverhooging van het product-brengt hier geen uitkomst. Dit zou be .eekenen, dat de bedrijven op de klei gronden zouden mededeelen. De minister deed vooral een beroep op de menschen, die ge woon waren in den landbouw te werken. Tienduizenden in de steden hebben zich be reid verklaard op het land te helpen. Ge- heele jeugdgroepen stellen zich en bloc be schikbaar. De problemen van ongeschiktheid, onderdak en vervoer, nopen de regeering van dit aanbod af te zien. Voor de toekomst houdt deze bereidheid veel schoons in. Voorts deed de Minister een beroep op de boeren hun getroffen landgenooten in het Zuiden te helpen. Als een boer een koe voor zijn lot genoot in hetPl£uiden moet afstaan, laat hij dan een goedé'koe afstaan. Tevens deeldê de minister mede, dat geïnterneerden op kleine schaal tewerk zullen worden gesteld. De zwarte handel zal met alle kracht wor den bestreden De regeering zal een beroep doen op de oud-illegalt werkers, zich als controleur aan te melden. Overtreders zul len uifhun winkel, handelsonderneming of van hun boerderij worden gezet. Laat een ieder de handen uit de mouwen steken Afscheidswoord Majoor Hagedoorn. Aangezien het mij niet mogelijk is bij mijn vertrek van een ieder persoonlijk afscheid te nemen, wil ik langs dezen weg allen dank zeggen, die op eenigerlei wijze hebben medegewerkt aan het uitvoeren van de taak van het Militair Gezag. Moge het een ieder gegeven zijn, zijn krachten te wijden," aan den wederopbouw van ons vaderland en van het district Gouda in het bijzonder. De Commissaris Militair Gezag Gouda e.d. De Reserve Majoor, J. A. HAGEDOORN. Centraliseeriog van kampen. De Militaire Commissaris voor de Prov. Zuid-Holland heeft een programma opge steld voor dc centraliseering van Bewarings- en Verblijfskampen ln Zuid-Holland. Blijkens dit programma zullen zoo spoedig mogelijk, doch in ieder geval vóór 15 Aug. a.s., alle mannen in het bewaringskamp te Alphen a d. Rijn (Martha-stichting) naar Leiden en alle vrouwen in het kamp te Alphen a. d. Rijn naar Gouda worden afgevoerd. Zoo spoedig mogelijk, doch in ieder ge val vóór 15 September a.s., zal worden overgegaan tot opheffing van het Bewarings kamp te Gouda (Kaarsenfabriek), d'»or af voering van de mannen naar Leiden en naar Ridderkerk van de vrouwen. Dc vrouwen die dus van Alphen a. d. Rijn naar Gouda zullen worden gebracht, gaan met de vrouwelijke geïnterneerden In het Goudsche kamp, vóór 15 September naar Ridderkerk, waar een barakkenkamp in aanbouw is. De voor gemeenschap ongeschikte per sonen. zullen zoo spoedig mogelijk worden afgevoerd naar de cellenbarak of dc bijzon dcre strafgevangenis te Scheveningen. Elke verwonding, die aan een li chaam wordt toegebracht roept daarin ook onmiddellijk de genezende krachten op. Tenminste als het li chaam gezond en sterk is. Het Nederlandsche volk liep in de achterliggende jaren verschillende wonden op. Het duidelijkst spreken de brandwonden, zooals in Limburg en Gelderland, die het vuur van den oorlog zelf met zijn roof en ver nieling veroorzaaktenwinkels, hui zen en inboedels vernield, boerde rijen platgebrandDaarnaast de inwendige bloedingen veroorzaakt door materiaalgebrek en honger. Langzame verpaupering van men schen die niet meer kunnen wonen en geen kleeren meer hebben. Als het Nederlandsche volk een eenheid is en kracht heeft, staan daarin vanzelf de tegenkrachten ter genezing op. Metterdaad lééft die saamhoorigheid. Overal waar de goede leiding aanwezig is vloeien de krachten toe. Nederland's Volksherstel is een van de banen, waarlangs de vitali teit van ons volk zich uit. Ook Gouda doet mee. Het sloeg bij de goederer.inzameling lang geen slecht figuur. Maar menigeen kon uit de linnen kast of van zijn huishoudgoed, na zooveel jaren van slijtage, moeilijk iets missen, terwijl hij wel in staat is, met een bijdrage in geld flink te helpen. Daarvoor komt nu de gelegen heid. Misschien kunnen ook de overige bankbiljetten binnenkort niet meer als betaalmiddel gebruikt wor den. Laat ze dan nu nog een goed werk voor U doen. Laat ze bijdragen tot genezing van de wonden, waar mee het Nederlandsche volk gesla gen werdook degenen in eigen stad die te kort komen. Want als N.V.H.-Gouda het noodig acht, mag daarvan zelfs tot 50 pCt. voor de inwoners van Gouda worden besteed. Daarnaast zal het een getuigenis zijn van den sterken wil tot gene zing van het heele volk. Zooals de voorzitter van de inzamelingscom missie het zeide tot besluit van een bespreking met hen (die voor een week of langer, vanaf Maandag 23 Juli, avond aan avond) in hun wijk zullen rondg,..c,n om iederen Gouwe naar in de gelegenheid te stellen het zijne tot Vofks-hcrstei te geven een heel volk steekt de armen uit om een l.eel volk te helpen! Uitgegeven Reisvergunningen. In het Militair Commissariaat Gouda wer- den tot cn met 16 Juli j 1. in totaal uitge schreven 1703 reisvergunningen, waarvan er 519 zijn afgekeurd. Het totaal aantal uitgeschreven vergun ningen was als volgt verdeeld: voor boven de rivieren 717, waarvan 232 afgekeurd: voor beneden de rivieren 853, waarvan 256 afgekeurd voor het geheele lend 133, waar van afgekeurd 21 Schorsing cn staking. Dc Chef Stat Militair Gezag, heeft in du uitoefening van hun functie geschorst: J. R, de Groot te Schoonhoven, ambte naar van den C. C. D.; J. F. A. Korver te Gouda, ambtenaar bij het Hoofdbedrijfschap voor Akkerbouwproducten. De Chef Staf Militair Gezag heeft in de uitoefening van zijn functie gestaakt: J. D. Zaal te Bodegraven, controleur der Tech nische Controle VII van dtn C. C. D. ii Hierna sprak de oprichter van de L. O. Ds. F. Slomp. Hij schetste, hoe de L. O. was ontstaan en ge groeid, van kleine plaatselijke groe pen tot een machtige landelijke or ganisatie, die in deze jaren van bezetting in totaal 400.000 onder duikers aan onderdak hielp. Hij vertelde,hoedeK.P.'s(Knockploegen) ontstonden, die honderdduizenden bonkaarten „gapten", maar er nooit een stalen". Doordat de L.O. hier door in bezit kwam van bonkaarten, was een nieuwe mogelijkheid ge schapen In den beginne was men tengevolge van het voedselprobleem gedwongen, de onderduikers bij de boeren onder te brengen. Nu men de beschikking kreeg over bonkaar ten- werden talrijke nieuwe mogelijk heden geschapen, want nu konden ook de burgers worden ingeschakeld. Doch de K.P.'s bepaalden zich niet alleen tot het kraken van distributie kantoren. Ook gemeentehuizen en secretarieën, waar de hoognoodige P.B.'s en contrölezegels werden be waard, stonden op hun programma, terwijl de huizen van bewaring en gevangenissen ni-t werden vergeten. Spreker bracht hulde aan allen, die hun vaderland met dit alles hebben gediend, aan de K.P.-ers, de koe riersters en vele andere naamloozen. Met name noemde bij de Amster- damsche K.P.-ers Johannes Pest en Hilbers van Dijk, die met zoovele anderen den dood vonden door het Duitsche lood. Alle terreur en ver drukking ten spijt kon ons verzet niet worden gebroken. In plaats van geringer te worden, groeiden onze rijen bij elke veroordeeling. Dank zij onze onverzettelijke houding moest een Duitscher eens verklaren„Wij hebben Nederland iu 5 dagen be zet, doch wij hebben het nooit overwonnen". In zijn toespraak hekelde spr. de menschen van de schuilkelder-praktijken, die nu weer op het groene kussen waren gezeten. Hij hield een vurig pleidooi voor den juisten man op de juiste plaats. Ds. Slomp eindigde zijn toespraak met een korte uiteenzetting over „De Stichting 19401945." Deze stichting zal in de toekomst de na gelaten betrekkingen van de gevallen strijders verzorgen. Zij, die in den strijd voor ons vaderland gevallen zijn, hebben hun leven voor onze vrijheid geofferd. Wij hebben dan den plicht te zorgen voor de weezen en weduwen, die achter bleven. Wij komen hier niet vanaf door een fooi te geven. Hier moet een offer worden gebracht. Hier ligt een geweldige eereschuld. Aan dezen oproep werd voldaan. Een gehouden collecte bracht een bedrag van f 3692.36 op. Deze buitengewoon interessante bijeenkomst in de „St. Jan" werd met het zingen van het Wilhelmus besloten. Naar aanleiding van deze bijeen komst willen wij nog een vraag van algemeenen aard stellen, welke niet alleen tot bovengenoemde sprekers is getichtWaarom worden zij, die in den loop van deze jaren, dikwijls met gevaar voor hun eigen leven, onderduikers hertergden, voortdu rend vergeten Redactie L. J. A.v.d, Steenhoven Mr. A. A. J, Rijksen Adm, t M. J. van Loon BureauMarkt 20,Gouda Tel. 3098 Drukker Drukkerij Vcrzijl, Gouda Na twee dagen vergeefs wachten, trok gisteren het Comité voor Kin- deruitzending welgemoed naar Elf hoeven om de Denen te ontvangen, die onze kinderen uit Gouda en om geving voor eenige maanden naar Denemarken zouden brengen. In gezellig bijeenzijn werd er gewacht. De klok liep onverstoord verder en passief werden de ding«n afgewacht, die komen zouden. Maar er kwam niets en om halfzeven werd er be sloten naar „Centraal" te gaan, waar zij opnieuw zouden worden opge wacht. Ook hier was het wachten vergeefs en toen men bericht ont ving dat de gasten om half acht. Zwolle waren gepasseerd, werd be sloten een wachtrooster op te stel len om de Denen in den nacht te ontvangen. Op het politiebureau werd dit wachtje geklopt. Tegen 11 uur werd er besloten met een paar auto's op uit te trekken. Om ongeveer 1 uur keerden zij terug met.... de Deensche wagens. Zes groote trucks en een ambulance wagen stonden op den Kattensingel. Leiders en leidsters werden ten huize van den burgemeester ontvangen. Snel werden de gasten op diverse adressen ondergebracht en ongetwij feld waren alien spoedig in diepen slaa;.-. want er was een groot ver langen naar rust. Op een vraag, waarom hun aankomst was verlaat, deelde ons een leidster nog mede, dat zij bij het passeeren van de Deen sche grens bijna twee dagen doo* de Shaef waren opgehouden. De reis door Nederland was niet erg fortuinlijk geweest, vandaar hun aan komst in den nacht. Zuster Marie weer thuis. Na een verblijf van ongeveer ren jaar in Brecla, is Zuster Marie, in Gouda welbe kend, weer in onze stad teruggekeerd. Vrouwelijke personen met huisarrest. Gedurende den laatster, tijd komen bij het Militair Commissariaat Gouda veel ver zoeken binnen van vrouwelijke personen, die op grond van omgang met Duitschers huis arrest hebber, om zich voor medische be handeling naar een arts te mogen begeven. Voortaan ka.i toestemming daarvoor door dc plaatselijke politie worden gegeven, onder voorwaarde, dat de betrokken persoon zich persoonlijk bij de politie aanmeldt, alvorens de gewenschte doktersvisite te maken. Zij behoeft hiervoor derhalve geen afzon derlijke toestemming van den Militairen Commissaris. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 18 Jul, Leo H., zoon van J. Aret en C. A. E. Kraan, Fluweelenaingel 82 - Cornells A. M. J. J., zoon van J. van den Hondel en M. J. van Velzen, Nieuwe Haven 149 - Johannes Th. zoon van H. J. Polet en E. van der Pool, Krugerl. 22. ONDERTROUWD: 19 Juli, A. Ooms cn C. J. Hamerslag - H C Heijnemanen H. A. Vervoort - S. G. Kielliger en G. Boegheim. OVERLEDEN: 18 Juli, E. Kroeze, 84 j„ wed. van A. van Ewljk - 19 Juli, A. B. J. Leeflang, 70 j. - E. Chr. Hecrkens, 70 wed. van T, Boere - W. A. Vervloed, 2 weken. Geeft en helpt hen, die niets meer bezitten.

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 1