DE VRIJE PERS De Brokstukken v. dezen tijd. Weer f 1.800.—afgedragen. Vertrek Majoor J A. Hagedooru. Geldinzameling N.V.H. van 23 JULI-3 AUG. a.s. V Uitgave van je Matniiendrai - Het Parool - Ons Volk - De Vrije Gedachte - Vri) Nederland - De Waar heid en Nicuwsorganen. Weekabonnement 25 ct. Losse nummers 10 ct. No. 175 MAANDAG 23 JULI 1945 OFFICIEEL MEDEDEELINGENBLA.' VOOR GOUDA EN OMGEVING Redactie L. A. v. d, Steenhoven Mr. A. A. Rijksen Adm, i M. J. van Loon Bureau: Markt 20,Gouda Tel. 3098 Drukker Drukkerij Versijl, Gouda De geldinzameling voor Volksherstel. Gaarne een woord van opwekking voor de geldinzameling ten behoeve van Neder lands Volkshersïel. Ik roep het U toe: Geeft royaal, want veel is er noodig voor onze getroffen land- genooten. Natuurlijk, deze menschea te helpen is een Staatszaak. Maar dat ontneemt ons niet dc verplichting zelf de behulpzame hand te bieden. Niet alleen kunnen wij vlugger helpen, doch ook warmer. Vooral dat laatste. Dus gaan wij onzen plicht vervullen. Velen van de lezers kennen*waarschi}nlijk wel mijn meening over de geldcirculatie en de radicale wijze, waarop deze weder ge zond moet worden gemaakt, maar oor dit bijzonder doel vraag ik II zich nog éénmaal in de zoo bekende sfeer, verbonden aan overmatige geldrulmte. Geld speelt geen rol. Geeft daarom met kwistige hand, zooals wij deden, toen het er op aan kwam al of niet onmisbare: artikelen te koopen. welke zoo schaarsch waren Werkelijke hulpvaardigheid is ook schaarsch. maar zeker onmisbaar. Als ik mijn taxatie van de opbrengst dezer inzameling daarnaar richt, maar ook naar wat toen thans over heeft voor zijn buurt vereniging, dan wrijf ik mij van voldoening de handen. Laat mij niet vruchteloos gewreven hebben. Over het orgaoiseeren en het meedoen aan openbare feesten is op velerlei wijze te discussieercn. Ik zou kunnen eggen, dat blijheid heusch niet tot zulke uitbundigheden, als wij reeds gewend zijn te zien, behoeft uit te laaien. Maar dat is een persoonlijk aanvoelen en ik laat gaarne ieder vrij. Zou het evenwel niet zoo moeten zijndat wij bij het organiseeren van en het meedoen aan feesten, in gedachten verbonden bleven met onze getroffen landgenooten? Dit zou grooten invloed hebben op het peil, waarop wij het feest stillen en de wijze, waarop wij er aan dee^emen. Eigenlijk gaat het niet aan, dat een deel van Nederland feest viert over een bevrij ding. waarvoor een ander deel de tol heeft betaald. Goed, laten wij het ons zoo voorstellen, dat niet allen behoeven te treuren, zelfs de getroffenen weten hun blijheid en humor te bewaren, hoewel dit nog iets anders is dan feest vieren Daartoe hebben zij de middelen niet eens. Wij kunnen nog van huis tot huis vlaggetjes bevestigen. Daar... zijn zelfs geen huizen meer. Ik geef het qroote aantal vereenigingen. dat tot doel heeft toe te geven aan den wensch feest te vieren, nu of later, daarom gaarne in overweging, van het opgehaalde geld een behoorlijk deel af te staan aan onze inzameling. De leden van die vereenigingen Hierdoor natuurlijk niet vrijwarende van persoonlijke giften. Ieder kent het prettige gevoel, dRt ontstaat wanneer men bij eigen vreugde aan anderen heeft gedacht en die gedachte in een goede daad heeft omgezet. Laten wij dit thans zoo ruim mogelijk toepassen. Wanneer wi) dit doen, is de scheidingslijn, welke bestaat tusschen getroffen en niet ge troffen gebied, voor een deel weggevaagd en zal het schrijnende, dat ontegenzeggelijk voor gedupeerden in onze feestvreugde schuilt, cenigszins teniet worden gedaan. Op grond van boven-jtaande gedachten, hebben wij gemeend de rammelende bussen- collecte te moeten vermijden. Wij hebben de methode gekozen vi.n huisbezoek. Ieder huis zal worden uc-'-cht. Een groot aantal stadgenooten, die ver dienstelijk werk hebben verricht op dit ge bied tijdens de bezetting, hebben wij bcr. d gevonden ons thans te helpen. Maakt het onzen medewerkeis In hun om vangrijke taak gemakkelijk, door bi) het eerste woord hunnerzijds uw gift reeds klaar te hebben. Tegelijkertijd zuilen zij gaarne no;| toezeggingen noteeren voor giften Innatura. Denkt U daarbij ook eens aan gereedschappen spijkers, schroeven etc., maar ook aan speel goed? Voor zoover U de artikelen niet kunt be zorgen bi) ons magaijzn firma Tcrrneulen, Kleiweg, zullen wl) die bij II laten afhalen Ik hoop, dat Gouda een goed figuur mag slaan Met cijfers uit andere gemeenten zal ik U niet vermoeien, zi) doen ook niets ter zake en vergelijkingen gaan bovendien meestal mank. „Victorie" bijeen. De wijkvereeniging „Victorie" hield op 18 Juli j 1. haar eerste leden vergadering in het Veemarktres taurant. Voor een tot in de uiterste hoe ken gevulde zaal sprak de voor zitter, dhr. C. Revet, zijn openings rede uit, waarin hij de oprichting van de vereeniging memoreerde en de doelstelling daarvan uiteenzette. Hij wees op den plicht tot weder opbouw van ons vaderland, waaraan wij ook in wijkvereenigingverband kunnen medewerken. Een minuut stilte werd betracht voor hen die in uen strijd om de vrijheid vielen ter wijl een hartelijk woord van welkom werd gericht tot onderduikers en gerepatrieerden. De verdere agenda werd met spoed afgewerkt. Het voorloopig bestuur werd zonder eenige dis cussieals officieel gekozen beschouwd. De rest van den avond werd doorgebracht in een gezellig samen zijn onder leiding van den Heer van Nes, die zich bij deze gelegen heid als een volleerd humorist ont popte. Bij e n dansje en een stukje muziek weraen eenige zeer begee- renswaard'je artikelen verioot. De opbrengst kwam ten goede aan de vereenigingskas, die in verband met de a s. bevrijdingsfeesten wel eenige versterking gebruiken kon. Waar naar toe Het M.G. in Gouda staat op het punt te vc *dwijnen. Voor velen heeft dit misschien geen beteekenis. Voor velen echter ook v/ei, want op het M. G. kwam men ten slotte altijd wel bij een of andere instantie terecht, waar men werd geholpen. Waar moet ik dan naar toe, zullen dezen zich afvragen Op enke'e ragen kunnen wij een antwoord geven. Heeft uien een huis noodig, dan kan men zich vervoegen bij het plaatselijke Evacuatie- bureau. Roerende goederen van landverraders etc. kunnen ter beschikking van gedupeerden worden gesteld. Hiervoor "ervoege men zich in Gouda bij het Bureau Roerende Goederen van vijanden cn landverraders, hoofd Mr. J. L. van Doorninck. De taak van Rechtsher stel en Beheer is het voordragen van bewind voerders, die op hun beurt een bedrijfsleider kunnen aanstellen. Bewindvoerders worden aangesteld voor bedrijven van geinteineerden en van afwezigen. Deze instanties blijven voorloopig nog in Gouda werkzaam. Bovenstaande adviezen zijn niet bestemd voor iedereen. Alleen 2i) zullen bij vermelde instanties worden geholpen, die dringend geholpen moeten worden. Registratie van krijgsgevangenen. (Herplaatsing op verzoek) Ingevolge schrijven van den Chef van de Staf van het Militair Ge2ag van 2 Juni 1945, gericht aan de Burgemeesters, moeten alle krijgsgevangenen die niet ln de ontvangst centra Weert of Austerlitz zijn geregistreerd geworden, door de burgemeesters worden geregistreerd. Op alle krijgsgevangenen, die niet in Weert of Austerlitz zijn geregistreerd, rust de ver plichting zich onmiddellijk ter reQistra.ie te melden bij den burgemeester hunner verblijf plaats, die aan hen den een bewtjs kan verstrekken, dat 7.1) militair zijn, ln het genot van drie maanden buitengewoon verlof. Uit het bovenstaande volgt dus, dat zij, die wel te Weer' of Austerlitz zijn ge registreerd niet nogmaals door den burge meester geregistreerd moeten worden. De Gouwenaars behoeven geen voorbeel den. Zi) weten zelf te handelen. Geeft met milde hand, zooals Uw hart U ingeeft. Ik twijfel niet aan de uitkomst. HARMS Voorz. Ncderl. Volksherstel Afd. Gouda De administratie van „De Vrije Pers" heeft weer f1800,-—aan N.V.H. afgedragen als batig saldo van den zegelverkoop. In totaal hebben wij tot nu toe een bedrag van f 8.300, in de kas van N.V.fi. kunnen stor ten. Bijna de helft van dit bedrag, de somma van f 3.510,is door „Opa" bijeengebracht. Op deze plaats brengen wij een eeresaluut aan dezen krassen grijsaard, die, naar hij zegt „met zijn oude ribbenkast" zijn bijdrage wil leveren aan den cpbouw van het vaderland. Voor drie maanden van huis. Zaterdagmiddag tien voor half een ver lieten de zes Dcensche trucks met 90 kinderen uit Gouda en t)0 kleuters uit de omgeving het Marktplein om de lange tocht naat het schoonc Denemarken te aauvaarden. Voor een was het afscheid te moelijk en hij bleef achter. Het ineerenaetl der kinderen hield zich ferm en voelde zich veilig onder de hoede van de Deensche leiders en leidsters. Het taalverschil leverde geen onoverkomelijke moeilijkheden op. Voordat de kinderen hun plaats in de auto's kregen, werden zij eerst nog, volgens voorschrift, medisch onderzocht. Vele van de ouders der vertrekkende kinderen maakten zich bezoigd, omdat zij geen geld konden meegeven. Een van de leiders ver klaarde, dat men hierover geen zorgen be hoefde te hebben. Wanneer wij de ktnderen drie maanden kunnen voeden en onderdak verschaffen, kunnen er ook nog wel wat geldstukken overschieten om hen een ansicht kaart en een postzegel te laten koopen. Op een vraag, waarom de Denen zoovcei belangstelling voor Nederland hadden en er zulke offers voor over hadden zeide hij. dat de Denen tijdens de bezetting groote bewon dering voor oc.< volk hadden en het huidige Nederlaudsche geslacht gaarne vergeleken met dat ten tijde van Adrniraai de Ruiter. In een groote optocht, welke onlangs lu Kopenhagen voor hulp aan Nederland werd gehouden, reed een wagen mede. waarop het schip /an Admiraal de Ruiter was gebouwd. Hierop stond met groote letters te lezen „Drie honderd jaren geleden snelden de Hollanders Ons te hulp Laten wij hen nu helpen." Ook in het buitenland is men dus den roem van onze voorouders nog niet vergeten. Bij het vertrek van de auto's van dc Markt waren vele Gouwenaars aanwezig en ondanks het feit, dat de kinderen een onbezorgden tijd regemoi t gaan. werden dt oogen van vele afscheidnemende moeder* vochtig. Een moeder blijft nu eenmaal moeder. Lezing Ds. Herin. Knoop. Rectificatie. In ons no. 167 van Vrijdag 13 Juli '45 werd een verslag opgeno men van bovenstaande lezing, welke uitging van de Jeugdcentrale der Vrijgem. Geref. Kerk. Van die zijde verzoekt men ons met nadruk te willen vermelden, dat de schrijver van dit verslag, die dit zonder opdracht en dus geheel voer eigen rekening schreef, door een hem onjuiste verstrekte informatie ten onrechte schreef, „dat o.a. ook de deuren van de Ger. f. Kerk ge sloten bleven". Dit is onjuist, de Geref. Kerk werd voor dit doel niet gevraagd. Post voor geïnterneerden in het kamp kaarsenfabriek. In het vervolg kan alleen met ge detineerden gecorrespondeerd wor den op daarvoor speciaal vervaar digt kaarten. Deze kaarten bestaan uit twee gedeelten. Een ervan be schrijft de gevangene, het ander de geadresseerde. Beide gedeelten wor den \an adressant verzonden. Alle andere manier van correspoadeeren is verboden. Wij vestigen er rog even den nadruk op, dat deze regeling alleen geldt voor het kamp te Gouda. Dt Militaire Commissaris voor het Gezags- gebied Gouda, Majoor J A. Hagedoorn, is Zondagmiddag 2 uur per vliegtuig naar En geland vertrokken, waar hij, na een korte vacantie, zijn werkkring bij tie B P.M. zal gaan hervatten. Het vliegtuig steeg op van het vliegveld Valkenburg bij Leiden. Een deputatie van de militaire en civiele mede werkers van den majoor was hij het vertrek aanwezig, welke attentie door hem bijzonder werd gewaardeerd. Als een groet uit Gouda werden majoor Hagedoorn voor zijn echt genoote bloemen aangeboden. Nadat foto's waren gemaakt, stapte dc Commissaris in het vliegtuig, dat een paar minuten later startte en zich weldra in de lucht verhief. Omstreeks half 4 kon de Majoor in Londen arriveeren, vanwaar hij yer auto nog een korte reis moest maken. Vrijdag hfft majoor Hagedoorn aan zijn medewerkers een afscheidsavond aangeboden. Zoowel van de zijde der militairen ats van de „burgers" ontving hij geschenken, o.a. een zilveren sigarettendoos, een tweetal wand borden, een plateelen aschfcak eneenfraaien plateelen kan. Ook.de overige militairen van het Commissariaat kregen van dc civiele medewerkers herinneringen in den vorm van plateelwerk. Vanzelfsprekend werden bij het aanbieden der cadcaux toespraken gehouden. De „civielcn'' hebben mc t liedjes en schets jes verschillende voorvallen op het Commis sariaat gememoreerd. In zijn werk' ntner heeft de Militaire Com missaris Zaferdagr iddag zijn medewerkers rog eens bedankt voor de wijze, waarop zij hun taak hebben vervuld. Op het Commis sariaat heeft steeds een geest van vriend schap geheerscht. welkt er in niet geringe mate heeft toe bijgedragen, dat het Commis sariaat Gouda zoo vlot functionneerde. Na tuurlijk waren er gebreken, doch men dient te bedenken, dat onder rrorili'ke om?tpndig- heden moest worden gewerkt. De Majoor dankte allen welgemeend voor hun ijver en toewijding. Van de gelegenheid, welke de Majoor voor anderen geboden heeft om a 'scheid van Hem te uemen, hebh°n Zaterdagmorgen velen gebruik gemaakt. O.m. kwamen op de af scheidsreceptie mr. dr. K F O. jamrs, bur gemeester van Gouda; de heer M. A. de Korte, commandant van de B.S. te Gouda; de heer W. Beekman, waarnemend Com missaris ven Politie te Gouda; mr. A. v. Bronkhorst, ka;itcnrr chter te Gouda en voorzitter van eenige door het M.G. inge stelde cummissiei; de heer C. H. Hagedorn, secretaris der Kamer van Koophendel te Gouda; mr. de )ocg, waarnemend hoofd der P.O.D. te Alphen a d. Rhijn; en voorts ver tegenwoordigers van de Gentedienst Gouda, Hulpcorps Roode Krui.*» P.O.D. Goud'*. Marechaussee, L.O. afd Gouda, Rechtsher stel en Beheer, Adviescommissie, Illegaliteit enz. Bij de verschillende afscheids-gelegenheden is den Majoor duidelijk gebleken hoe zeer zijn sympatihiek optreden en onvermoeid werken allerwege waardccrirg had. Aanvraag om inlichtingzn. Ter secretarie cp de aideeling Bevolking cn op het bureau van N.V.H., Oosthaven 59, zijn formu lieren verkrijgbaar voor inlichtingen over hen, die op het oogenblik nog in het bu'tenland vertoeven. Zij, die deze formulieren invullen, ontvangen zoo spoedig mogelijk bericht over den persoon, wien de inlichtingen betreffen. Gratis bloem van het Zweedsche Roode Kruis voor kinderen. Kinderen van 0-1 jaar kunnen op ver toon van de distributiestamkaart 1 K.G. patentbloem gratis in ontvangst nemen bij de fa Wientjes, Lange Tiendeweg 44, op Woensdag 25 en Donderdag 26 Juli. Geeft en helpt hen, die have en goed verloren I

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 1