DE VRIJE PERS STADS NIEUWS Waar geleden wordt. Uitgave van ]c Maintiendrai - Het Parool - Ons Volk - De Vrije Gedachte - Vrij Nederland - De Waar heid en Nicuwsorganen. Weekabonnement 25 ct. Losse nummers 10 ct. No. 178 DONDERDAG 26 JULI 194S OFFICIEEL MEDEDEELINGENBLAD VOOR GOUDA EN OMGEVING Ter navolging. De buurtbewoners van De Gene- stetstraat hebben een bedrag van f 100.geschonken aan het stadje Hedel, voor opbouw van een nood ziekenhuis „Eereschuld en Dankbaarheid" ontving een bedrag van f 7.50. De één-stuks-actie. Het is al wel bekend, wat dit be- teekent. Het is de bedoeling van N.V.H. om op bepaalde dagen één bepaald artikel aan de deur af te halen, b.v. een hamer, nijptang of spijkers. Een andere keer komt men om bord, vork en lepel of mes. Van elk van deze groepen heeft ieder gezin wel wat. In sommige steden in het Zuiden heeft men met deze opha lingen een reusachtig goed resultaat behaald. Ook in Gouda hangt dit plan. Men zal er wel spoedig meer van hooren. Goudschc Drankweer-cotnité. Het Goudsche Drankweer-comité, waarbij aangesloten zijn de Nederl. Veréen. tot Afschaffing van Alco holische dranken, de Nat. Christ. Geheelonfh.-vereen rle Spnnrwro- onth.-vereen, en de J.G.Ö.B. „De Schakel", heeft zich na reconstructie opnieuw georganiseerd. Het secre tariaat is thans gevestigd: Graaf Florisweg 34. Opheffing Blok 89. Hetluchtbeschermingsblok89, om vattende Kanaalstraat en omliggende, straten is op 19 dezer in liquidatie gegaan. Na een overzicht gegeven te hebben van de werkzaamheden van de afgeloopen 6 jaren, deelde de heer Jaring mede, dat van het kassaldo f 50.— geschonken zal wor den voor bijdrage aan een gedenk- teeken voor de oorlogsslachtoffers, f 50. voor de T.B C.-bestrijding en f70.— aan „Eereschuld en Dank baarheid". Van het materiaal werd aan de drie Goudsche ziekenhuizen twee verbanddoozen geschonken De planken en spalken gaan naar de E H.B.O., terwijl het gereedschap aan N.V.H. is afgestaan met de opdracht „Voor Limburg". Goudsche revue '40-'45 Door enkele stadgenooten wordt hard gewerkt aan de totstandkoming van een actueele revue. Voor een groot gedeelte is deze reeds in ma nuscript gebracht door c'e heeren A. C. Cosijn, Tonny Soeters e.a. Het is de bedoeling deze revue, waarvan de baten ten goede komen van de „Stichting 1940-1945", eind September, begin October a s. ten tooneele te brengen. Ieder, die wil en kan medewerken, hetzij aan de zang- en dansnummers, orkest, de schetsjes, kortom aan alles, wat er verder noodig zal zijn, ge lieve zich schriftelijk op te geven bij mevrouw Hagedorn-Beijderwellen, van Swietenstraat 16. Nog zij vermeld, dat de revue zal heeten „Revue '40-'45" en een beeld zal geven van den tijd, die wij allen zoo intens hebben beleefd. Mieke Steensma ongesteld. Na een vacantie in Groningen te hebben doorgebracht, heeft Mej. M. Steensma op haar terugreis naar Gouda kou gevat. Zij liep een long ontsteking en pleuritus op. Naar men ons mededeelt, is haar gezond heidstoestand niet onbevredigend. Een mooie gift voor een mooi doel. Bewoners van den Fluweelensingel hebben, uit dankbaarheid voor het vele gratis verstrekte voedsel door het Roode Kruis een bedrag van f 225.— bijeengebracht en dit bedrag aan het Roode Kruis afgedragen. Vacan ticontspanning. De belangstelling van de jeugd voor de vacantieontspanning, welke N.V.H. wenscht te bieden, is enorm groot. Reeds meer dan 1600 kinde ren meldden zich voor de diverse ontspanningsmogelijkheden. Bloemen en...... potten. Alhier passeerde de Heer G. de woning van zijn schoonzuster, die hem er van verdacht haar huisarrest bezorgd te hebben. Om haar ge moed te luchten gooide zij een bloempot naar den Heer G., welke hem aan het hoofd verwondde. Pro ces-verbaal is opgemaakt. Weer in haar bezit. Een mevrouw, die tijdens de be zetting had moeten onderduiken, vermiste bij haar terugkeer heel «1'aIUo. A nn. eis*. Duitschers waren gestolen. Wie schetst haar verbazing, toen zij op het postkantoor voor haar een dame zag staan, die haar japon droeg. Na een onderzoek bleek, dat deze danu de goederen van haar man had gekregen, die deze op zijn beurt van de moffen had gestolen. Het toeval wilde, dat de gestolen goederen practisch alle aan de gedupeerde dame toebehoorden. Op een vlotte manier zijn de goederen aan de rechtmatige eige nares teruggeven, terwijl voor dit geval natuurlijk geen proces-verbaal werd opgemaakt. Liften. Herhaaldelijk komt het voor, dat er minderjarigen worden aangehou den, die met auto's meerijden. Dins dag zijn er weer drie aangehouden, die resp. uit Bodegraven, den Haag en Hilversum kwamen. Blindganger. Bij de opruimingswerkzaamheden in de tuin van villa „Nelly" aan den Gr. ïfiorisweg is een blindganger gevonden. Het projectiel was hier tijdens typhoon-aanvallen in Novem ber vorig jaar terechtgekomen. De lezing over Rusland van Prof. Mr. C. W. de Vries. Geen lezing, geld terug, Gisteravond halfachtin de Reünie. De zaal niet vol, maar toch goed bezet. Tien over half acht. Proffessor is er nog niet. zeker een professo raal kwartiertje. Wat wachten. Acht uur, de eerste verlaat als hoog voorbeeld de zaal Kwart over acht. De helft van het auditorium is lang zamerhand verdwenen. Tegen half negen staan ook de laatste wachters °P enkrijgen aan den uit gang hun toegangsprijs eerlijk terug Diep stilzwijgen over Rusland! Er bleek geen 'comité of bestuur achter de zaak te staan. Er werden namen genoemd van menschen die den avond hadden opgezet. Iemand, die niet meer in Gouda was (men zei wegens ziekte) kreeg de schuld. geen enkel bericht. Toch zal proffessor het welmoeten regelen met de drukkosten en de zaalhuur. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 23 juli, Hendr'ka, d. v. H. Brem en J, Sanner, Dijkstsaat 9 - 24 Juli, Carolina M. M. en Margaretha M, C., dochters van C. Gosterwijk en W. E. W. van Hooff, Wijdstraat 10 - Cornelis M.. z. v. H. van der Ven en J. Netten, woon wagen - Pieter, zoon van C. J. van Dam en E. Hoeksel, Keizerstraat 23 - Willem H. J., z. v. H. W. Dijkman en J. Schriek, Westerkade 59 - 25 Juli, Atenasius Th., zoon van W. Lafeber en E. Bootsma, Zout manplein 3. I! (Slot). Limburg, het eens zoo mooie Limburg, keert U nu een geschonden gelaat toe en steekt een hulpbehoevende hand uit. Limburg heeft het recht geholpen te worden. Het was weerbaar, nu weerloos. Het gaat er om de armoede van Neder land rechtvaardig te verdcelen. Hier en in de andere geteisterde gebieden van ons land vindt ge dieptepunten van armoede, welke door een restant welvaart van minder beproefde streken dragelijk kan worden gemaakt. Helpt! Helpt! Helpt! Het totaal aantal woonhuizen in Noord- Limburg bedroeg voor den oorlog 21.900. Het aantal woonhuizen dat totaal ver woest werd cn het aantal dat wegens zware schade gesloopt moet worden, bedraagt 2140. Het aantal woonhuizen, waarvan het herstel wegens ernstige schade voorloopig niet verwacht mag worden, wegens gebrek aan materiaal, bedraagt 3390. Het aantal woon huizen, dat minder zware tot lichte schade heeft, bedraagt 14.700. Van de 270 kerken in het Bisdom Roermond, werden er 49 vernield en 84 beschadigd: hiervan 54 zwaar- en 30 licht beschadigd. Het aantal doodelijke slachtoffers onder de burgerbevolking in Noord-Limburg, ten gevolge van de landmijnen, bedroeg tot op 1 Juli 1945 108. Het aantal gewonden ruim 300. Het bruggehoofd over de Maas dat de Duitschers nog overhielden, toen de ge allieerde legers naar Nijmegen waren door- gestooten en zich boogvormig uitstrekte vanaf Neer over Meijel tot Overloon en het front Oostelijk van de rivier van Mook tot Swalmen, werd systematisch uitgeplunderd Zoo verdween aan: meubilair voor 10.000 gezinnen (50«000 personen)linnengoed voor 10.0C0 gezinnen (50 000 personen); bedde goed voor 12.000 gezinnen (60.000 personen) keukengerei en porcelein voor 12.C00 ge zinnen (60 000 personen)gereedschappen en landbouwwerktuigenvoor de geëvacueerde gebieden 95 pet.: voor geheel Noord-Limburg 75 pet.; transport- en vervoermiddelen rijwiëlen 30.000 (daarbij niet inbegrepen de diefstal van ongeveer 8C00 rijwielen uit een rijwielfabriek te Venlo); karren 2900; van de 875 luxe auto's: 800: van de650 vracht auto's 600: van de 500 motor-rijwielen 425 autobussen, alle, zonder één uitzondering Van de veestapel is maar weinig over gebleven. Geroofd werdenpaarden 5200 stuks van de 8400: rundvee 16.300 stuks van de 26.500: varkens 32.000 van de 45.500; pluimvee 340.000 stuks van de 400.000. Op 1 Mei 1945 waren In de gemeente Bergen van oorspronkelijk 741 paarden nog 44 over; van oorspronkelijk 2853 koeien nog 94; van oorspronkelijk 3783 varkens nog 7*0van oorspronkelijk 12.000 kippen nog 50. Maatschappelijk Herstel Venlo heeft een schrijven gericht tot den Raad van Ministers In hetwelk hulp wordt gevraagd, spoedige hulp. Gouwenaar, die nog practisch alles bezii wat doet gij? Redactie L. J. A. v. d, Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Adm, i M. J. van Loon BureauMarkt20,Gouda Tel. 3098 Drukker Drukkerij Verzijl, Gouda Hulp in den nood. In het Regentesseplantsoen woont Mevr. Verkerk. Niets bijzonders zal men zeggen. Toch wel, als men verneemt wat genoemde dame in de hongerperiode heeft verricht. Zij stelde zichzelf en haar huis ter be schikking van hen, die aan den hon ger ten prooi vielen. Geheel be langeloos richtte zij haar huis in als noodziekenhuis en verpleegde zij, in samenwerking met Dr. Vegter haar patiënten. Het voedselvraag- stük vormde een geweldig probleem. Dank zij haar familie en de hulp van enkele organisaties kon ook deze moeilijkheid worden overwon nen. Voorwaar een prachtig staal tje van vaderlandsliefde. SPORTNIEUWS. Voetbal. Om den Bevrijdingabeker. Programma Zondag 29 Juli. Groep 1. Lekkerkerk-Bergambacht, Haas trecht-Stolwijk, Schoon hoven-Goudcrak. Groep 2. Oiympia-G S V., Waddinxveen- Gouda, Bodegraven-D.O.N.K. Olympia tegen de Politie. Vrijdagavond om 7.30 uur za! er op het Olympia-terrein een voetbalwedstrijd worden gespeeld tusschen een Olympia-combinatie en een elftal van de Goudsche Politie. Handbal. Hedenavond half 8 wordt er op het O.N.A.-terrein een handbalwedstrijd gespeeld tusschen Excelsior (heeren) en Krachtsport 1 (heeren). Om half negen wordt er een dames- wedstrijd o«SDeeld tusschen Excelsior 1- Zaterdagmiddag a.s. om 3 "üurVfófffHfcw** Vires-sportterrein aan den Haastrechtsche dijk officiéél geopend. Tevens zal er een demonstratief programma worden afgewerkt. Voor bijzonderheden zie men de adver tentie in dit nummer. DIS TRICTS- NIE U WS. Schorsing. De Militaire Commissaris voor het Gezagsgebied Gouda heeft in de uitoefening van hun functie ge schorst H. P. van der Leden, kluiswachter bij den Distributiedienst te Schoonhoven; M. Slingerland, brandweer te Hekendorp; F. J Kramer, machinist bij de brandweer te Hekendorp; H Couperus te Lekkerkerk, hulp-keurmeester te Krimpen a. d. Lek. REEUWIJK. Reeuwijksche Oranje vereeniging. Na een verplicht zwijgen van vijf jaren, is ook de R. O. V. weer verschenen. In een op het Raadhuis van Reeuwijk gehouden vergadering onder voorzitterschap van den heer J. van Roon, is de R. O. V. thans weer in eere hersteld. Een werkcomité van niet minder dan 18 leden is samengesteld, uit welks midden het dagelijksch bestuur is gekozen, bestaande uit de heeren J. van Rc_fl, voorzitter; H. Gijzenij, secretaris, Bodegraafschestraatweg 70 en J. C. Straver, penningmeester. Ook de bewoners van den Straat weg, die onder de gemeente Wad- dinxveen vallen, zullen worden aan gezocht in de R. O. V. te treden. Het bestuur en comité heeft groote plannen voor den feestdag, welke om tactische redenen op Woensdag 5September a.s. gehouden zal worden. Ieder,'die daarvoor in aanmerking komt, zal een dezer dagen een uit gebreide circulaire ontvangen.

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 1