DE VRIJE PERS STADS NIEUWS Verkiezingen in Engeland. De geldinzameling gaat goed! Uitgave van Je Maintiendrai - Het Parool - Ons Volk - De Vrije Gedachte - Vrij Nederland - De Waar heid en Nieuwsorgancn. Weekabonnement 25 ct. Losse nummers 10 ct. No. 179 VRIJDAG 27 JULI 1945 OFFICIEEL MEDEDEELINGENBLAD VOOR GOUDA EN OMGEVING Redactie: L. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Adm, i M.J. van Loon Bureau: Markt20,Gouda Tel. 3098 Drukker Drukkerij Verzijl, Gouda Aangifteplicht Roerend bezit van Vijanden en Landverraders. Bureau Roerende Goederen van Vijanden en Landverraders, Gemeente Gouda, Karnemelksloot 55. De Burgemeester van Gouda, in opdracht van het Nederlaudsch Militair Gezag, maakt het publiek met den meesten nadruk er op attent, dat een ieder, die roerende goederen van vijandelijke onderdanen, N.S.B.-ers of andere landverraders onder zich heeft, hiervan onmiddellijk aangifte te doen aan boven genoemd bureau. Deze aangifteplicht geldt bovendien voor een ieder, die inlichtingen of aanwijzingen kan verschaffen omtrent deze goederen, indien zij uit gebouwen of woningen zijn ontvreemd of elders zijn opgeslagen, waar zij zich ook bevinden. Artikel 44E stelt het nalaten van de aan gifte als misdrijf strafbaar met een gevange nisstraf van ten hoogste 4 jaren of een geld boete van ten hoogste vijftigduizend gulden. Bijaldien iemand kennis draagt van hande lingen, welke tot strekking hebben of hadden goederen aan inbelagneming te onttrekken dient hij hiervan het bovengemelde bureau kennis te geven. De Burgemeester voornoemd James. Aangifteplicht Oorlogsbuit. In opdracht van het Militair Commissariaat Rechtsherstel, afdecling Oorlogsbuit, maakt de administrateur van bovengenoemd Bureau bekend, dat een ieder, die onder zich heeft goederen, vallende onder het begiip oorlogs buit en/of war material, verplicht is hiervan bij hem aangifte te doen. Deze aangifteplicht geldt bovendien voor iedereen die inlichtingen of aanwijzingen kan verschaffen omtrent deze goederen, indien deze uit gebouwen, opslagplaatsen of wo ningen zouden zijn ontvreemd of elders bij particulieren zouden zijn opgeslagen, voor zoover dit betreft die goederen, welke nog niet bij de ofiicieele instanties werden aan gemeld. Onder Oorlogsbuit moet worden verstaan wapentuig, alsmede militaire uitrustingen in den ruimsten zin. Onder war material zijn te rangschikken, behalve hetgeen onder oorlogsbuit kan worden gerangschiktalle voorraden, die behooren tot, gebruikt werden door, of bedoeld waren voor aanwending door eenigerlei vijandelijke mil.taire of para militaire organisatie of leden daarvan, in verband met hun optreden. Het aldus gefor muleerde begrip war material is zeer ruim, ook goederen voor verbruiksdoelelnden. levensmiddelen enz., kunnen eronder vallen. Alle aanvragen voor het verkrijgen van goederen uit den oorlogsbuit, hetzij deze goederen wel, hetzij deze niet het eigendom waren van den aanvrager, voordat de goederen in handen van een Dultsche instantie overgingen, kunnen aan onderstaand adres worden gericht. Het Bureau Roerende Goederen van vijan den en landverraders is gevestigd: Karne melksloot 55, Gouda. Gemachtigde van het Mil. Commissariaat voor het Rechtsherstel, Rotterdam, afd. Oorlogsbuit, district Gouda; A. AMEL1NG. Vacantic-outspanning voor de schooljeugd. Het aantal kinderen, dat zich voor de vacantie-ontïpanning heeft opgegeven, over treft verre de verwachtingen. Dit op zich zelf verheugend verschijnsel maakt evenwel de organisatie zeer ingewikkeld. Om geen teleurstellingen te veroorzaken moet de commissie dan ook een dringend beroep op de Gouwenaars doen om medewerking. Ie. Wie wil gedurende de maand Augus tus damborden en' damspelen ten gebruike geven? De commissie heeft er lOnoodig.die bewaard zullen worden ten huize van de secretaresse. 2e. Wie bewerkt zelf zijn (haar) eigen tuin en is genegen daarbij 2 of 3 kinderen onder zijn hoede tc nemen die liefhebberij voor tuinwerk hebben. Liefst 's morgens of Zaterdagsmiddags. Opgaven met mede- deeling welken tijd, en voorkeur leeftijden geslacht. 3e. Welke H.B.S.'er of Gyranasiast(e) of ander jongmensch van 17 jaar en ouder, geeft zich nog op als (hulp)lelder 's Morgens sport en spel. 's middags als „geleider", eenmaal per week den heelen dag. Opgaven met mededeeling beschikbaren tijd. 4e. Wie heeft nog materiaal voor handen arbeid te missen? Alle opgaven Oosthaven 69. Bij voorbaat hartelijke dank. Groote belangstelling voor de Goudsche revue '40-'45. Wij vernemen, dat de belangstel ling voor de Goudsche revue '40- '45 dermate groot is, dat geen num mers en medewerkers meer in het programma kunnen worden opge nomen. Met belangstelling zien wij de opvoering van de revue tegemoet. Schaakkampioen. Naar men verneemt is de Heer C. van Tongerloo, oud-lid van de Schaakclub „Messemaker", die op het oogenblik zijn dienstplicht in West-Indië vervult, kampioen van Curasao geworden. De heer Tongerloo speelde des tijds in het le team van „Messe maker". Binnenkort hoopt hij met verlof naar Gouda terug te keeren Geslaagd. Geslaagd voor het toelatings-exa- men R.H.B.S. te Gouda: J. Atema, J. v. d. Ban, M. Bus sing, A. Cabo.ut, C. Dijkman, E. Hoos, T. Lammertse, H. Loef (Lyceum Alphen), W. Lugthart, T. de Meer, A. Pols, J. Tak, W. Veenendaal, J. de Vries, S. Woldringh. Afgewezen geen. Genoemde leerlingen kregen hun opleiding aan school B. Damuitslagen. ..Damlust" „Gouda" C. Molenaar-A. A. de Jong 0-2 J. Blokland- P. v. Linden 1-1 G. Barbier-M. v. Vliet 1-1 M. Zljlstra-J Goudrlaan 1-1 M. Vermeuien-J.Hoogendooiu 2-0 H. v. Eik-H. Luldens 0-2 P. Tom-H. de jong 2-0 A. Kooi-]. Hazelboch 1-1 A. de Frankrijker-G. v. Ardcnne 2-0 A. Boer P. v.d. Pauw 2-0 W. Verhoeve-D. v.d. Linden 1-1 Backer-C. Bouter 2-0 A. v. Beuzekom-T. Bak 1-1 P. Versloot-Th. v.d. Veer 0-2 Bol-G. N. Potharst 2-0 S. J. Schrooder-P. M. Slrre 2-0 P. Schouten-] Wocrlec 2-0 P. Verboom-L. v d. Linden 0-2 N. v.d. Wouden-A. v. Setten 0-2 Hinderwet. Inrichtingen welke gevRar, schade of hinder kunnen veroo: zaken. Burgemeester en wethouders van Gouda, brengen ingevolge artikel 8 der hinderwet ter algemeeue kennis, dat zij vergunning hebben verleend aan ae Coöperatieve Producenten Handelsvereenlging, „De Producent"en hare rechtverkrijgenden tot het uitbreiden der zui velfabriek met 1 electromotor no. 7'/,, 1 van 2, 1 van en 1 van 15 p.k. voor het drij ven van eenige machines in het perceel Wachtelstraat no. 54, kadestraal bekend ge meente Gouda sectie E no. 4250/53, behou dens het recht van belanghebbende(n) tot het instellen van beroep binnen 14 dagenbijH.M de Koningin, Ingevolge artikel 15 der Hin derwet. Hij die het beroep instelt, geeft daarvan gelijktijdig kennis aan het gemeente bestuur cn (bi] deurwaardersexploit) aan de(n) gene(n), aan wie de vergunning is verleend: ann G. N. v.d. Post, en zijne rechtverkrij genden tot het uitbreiden der slagerij annex worstmakcrij met 2 rookkasten en 4 electro- motoren met een gezamenlijk vermogen van 10','s p.k„ in het perceel Groenendaal no. 10',-105 kadestraal bekend gemeente Gouda sectie B no. 2211 en 1164, behoudens het recht van belanghebbendc(n) tot het Instellen van beriep binnen 14 dagen bi) H. M. de Koningin, ingevolge artikel 15 der Hinder wet. Hij die het beroep instelt, geeft daar van gelijktijdig kennis aan het gemeente- bestuur en (bij deurwaarderexploit) aan de(n) gene(n), aan wie de vergunning Is verleend Deensch geschenk. De Deensche groep, welke hier de vorige week 150 kinderen ls komen halen om hen drie maanden in Denemarken te verzorgen, had tevens eenige vrachtauto's met levens middelen medegebracht. Deze ladingen, welke in Gouda zijn gelost, waren geadresseerd aan Nederlands Volks herstel te 's Gravenhage. Naar dc Burgemeester verneemt, heeft Volksherstel ds Deensche levensmiddelen In het algemeen aan het Roode Kruis ter distri butie gegeven. Het Roode Kruis vond op zijn beurt goed, dat, gelijk doe Gouda werd geopperd, de levensmiddelen werden verdeeld onder de schoolkinderen van den zelfden leeftijd als die welke naar Denemarken zijn gegaan. Dit zijn dus de kinderen der lagere scholen. In overleg met Nederlands Volksherstel te Gouda en met behulp van het Roode Kruis alhier, zal de verdceling Maandag a.s. door de hoofden van school en deonder wijzers plaats vinden. Het betreft kostelijke zaken als havermout, meel. erwten, boonen, vleeschwaren, en kaas Elk schoolkind zal gem. ontvangen 9 ons grutterswaren en 2 ons vleeschwaren of kaas. Een en ander ts thans opgeslagen bij de firma Schuttelaar, die met groote toe wijding en voortvarenheid de zending heeft gesorteerd, terwijl verschillende slagers en vleeschwarenbedrijven belangeloos hulp voor het vcrdeelen der levensmiddelen hebben toe gezegd. Roode Kruls-helpsters zullen bij het inpakken hulp verleenen. Zoo kan, dank zij veler hulpvaardigheid, het Deensche geschenk ln korten tijd gebracht worden bi) hen, die het het beste kunnen gebruiken. Van de ouders wordt uiteraard verwacht, dat aan de kinderen zelf de Deensche levensmiddelen ten goede komen, Deze moeten dus niet over het geheele gezin uitgestreken worden. Ook kan een groot aantal bussen en blikjes aan Goudsche instellingen worden toege zonden. Ten slotte krijgt Nederland s Volksherstel de beschikking over zeep voor de baby pakketten en zullen de toegezonden reini gingsmiddelen naar het zwaar getroffen Venlo worden doorgezonden. De Burgemeester heeft van deze verdeeling onder hartelijke dankzegging naar Denemar ken bericht gezonden. Spreekuur Wethouder van Financiën. De Wethouder van Financiën, de heer C. H. Hagendorn, zal wekelijks spreekuur houden ten Stadhuize des Maandags van 11.30 tot 12.30 uur. BUITENLAND. Arbeiderspartij wint met groote meerderheid. Churchill biedt ontslag aan. Gisteren zijn de uitslagen bekend gemaakt van de parlementsverkie zingen in Engeland. - Van de 640 zetels zullen er 390 worden bezet door afgevaardigden van de Arbei derspartij. Dit beteekent een winst van 222 zetels. De Conservatieven, de partij van Churchill en Eden ver loren 156 zetels, de Nationaal Libe ralen 7 en de Onafhankelijken 6. Vijf partijen zijn uit het parlement verdwenen. De Communisten won nen een zetel. Churchill en Eden zijn in hun districten met een over weldigende meerderheid gekozen. De uitslag voorde 12 universiteits zetels is nog niet bekend. Churchill en Eden zijn waarschijn lijk de eenige conservatieven van het oude parlement, die in het nieuwe zullen terugkeeren. Gisteren heeft Churchill aan den koning zijn ontslag aangeboden. Te vens heeft hij afscheid genomen van het Britsche volk. Hij zei, dat het besluit van het volk was neergelegd in den uitslag van de verkiezingen. Hij betreurde het, dat hij de plan nen, die voor den oorlog tegen fapan waren opgemaakt, niet ten uitvoer kon brengen. Hij dankte het Britsche volk voor het groote vertrouwen en den on- wankelbaren steun, die het hem in de afgeloopen vijf jaren had gege ven. Prof. Lasky, de voorzitter van de Labourpartij heeft Churchill na mens het Britsche volk bedankt voor alles, wat hij in de afgeloopen jaren voor het Britsche volk heeft gedaan. Attlee heeft var den koning op dracht ontvangen een nieuwe re- Ontvang de medewerkers van N.V.H. royaal 1 kan men ook makkelijker geven. Aan den anderen kant schept het toch mogelijkheden tot hulp. Hoezeer die hulp wordt gewaardeerd, spreekt uit de volgende regels van een brief kaart, die we van een geholpene uit het geteisterde gebied van Gelder land ontvingen „Met alles ben ik heel erg in mijn schik. Met het ontbijtlaken eten wij voorloopig. Ik heb Hermian (een dame van 70 jaar, wonende in hetzelfde huis, Red.) meteen een laken geleend, want ze heeft er maar éénals onderlaken gebruikt ze een oud gordijn, dat ik van Annie I. gekregen heb. Ik kan nu ook onze lakens wasschen na 9 weken en fijn die onderspreien, dan ben je tenminste van die vieze matrassen af (in het huis hadden Duitsche fronttroepen gelegen, Red.) - En het strijkijzer. Van wie is dat? Daar kom je voorloopig niet aan. - Je moet ook eens ver tellen van wie dat suikerkommetje en schaaltje is". Alles was hier wegvanaf dure boeken over kunstgeschiedenis tot het laatste theelepeltje toe. Kom aan dezen nood tegemoet, ook door wat U kunt geven bij de geldinzameling. De medewerkers van N.V.H. zijn dezer dagen bezig met de geldinza meling. Wie ze nog niet thuis ge had heeft, kanze spoedig verwachten. Het blijkt, dat ze bij velen direct als goede bekenden worden ont vangen. Men heeft onderling al be sproken, wat men wil bijdragen ter verzachting van de rampen die zoo menig landgenoot heeft getroffen. Het wordt even gehaald en binnen enkele minuten hebben de inzame laars een goed, soms een héél goed, bedrag ontvangen. Intusschen komen de N.V.H.- helpers nog enkele menschen tegen die niet weten, dat er dezer dagen in Gouda een collecte is. Wij hopen, dat deze regels deze onbekendheid voor den een of ander opheffen. Het raambiljet in rood-wit-blauw, de bekende hand met geldstukken, kondigt aan verschillende kanten aan, dat de collecte plaats heeft van 23 JULI-3 AUGUSTUS. Wie het minder schikt een be drag in eens te geven, die geve het over eenige weken of maanden ver deeld. N.V.H. komt het dan wel ophalen. Ieder geve wat hij kan. Het is bitter noodig. Het is waar, dat „geld niet alles is". Als men daarvan overtuigd is,

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 1