E VRIJE PERS m STA D S- NI8UWS Een Goawenaar, waarop wij trots kunnen zijn. Uitgave vau Je Maintiendrai - Het Parool - Ons Volk - De Vrije Gedochte Vrij Nederland - De Waar heid en Nieuwsorganin. Weekabonnement 25 ct. Losse nummers 10 ct. Mb 181 MAANDAG 30 JUL! 1945 OFFICIEEL MEDEDEELINGENBLAD VOOR GOUDA EN OMGEVING Redactie L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J, Rijksen Adm. i M.J van Loon BureauMarkt 20,Gouda Tel 3093 Drukker Drukkerij Verzij!, Gouda Nederlandsche Volksbeweging. Ook in Gouda is er een afdeeling van de N.V.B. opgericht. Zulks werd besloten in de vergadering van 16 Juli j.l. in Café-Restaurant ..Ter Gouw Tevens werden toen bij stemming een 7-tal voorloopige bestuursleden gekozen, die de werkverdeeling later onderling aldus hebben geregeld: C. J. Sluiter, voorz., Ds. D. ter Steege, Vice-Voorz., Mr. H. H. Kirchheiner, Seer., Mr. J. Blankert, Districts-secr., L. J. A. van den Steenhoven, penningmeester, J. Schat en Dr. G. C J. H. Wilberts. leden. Op 16 Aug.' e.k te 19 30 u. zal er in den Schouwburg, alhier, een openbare vergadering worden ge houden, waarvoor Ds. W. Banning en Mr. J. P. Bachg als sprekers zijn gevraagd. Het is het bestuur echter nog niet bekend of genoemde heeren aan de uitnoodiging gevolg zullen geven. De adoptatie ▼an Venlo door Goada. De Militaire Commissaris voor N. Limburg heeft aan Burgem. James bericht, dat het hem ten zeerste verheugt, dat de Goudsche burgerij op zich heeft genomen om voor de zwaar geteisterde bevolking van de stad Venlo materiaal en huisraad bijeen te brengen. Al'en, die aan dit sympathieke werk hun medewerking hebben ver leend, betuigt hij van ganscher harte dank. Zniveringsmaatregelen tegen Gemeentepersoneel en Politie De Militaire Commissaris vo Gouda e.o. deelt mede, dat zijner zijds geen zuiveringsraaatregelen (ook geen intrekkingen daarvan) meer te verwachten zijn tegen leden vaD het Gemeentepersoneel en (gemeente lijke) Politie in het Militair District Gouda eo Alle stukken, welke op dit gedeelte der zuivering betrekking hebben, zullen door de Militairen Commis saris in handen worden gesteld van het Centraal Orgaan op de Zuive ring. Plein 2d, Den Haag. Zot als bekend zullen de genomen zuiveringsmaatregejen in tweede in stantie worden beoordeeld ooor de burgeroverheid, deze beslist due uit eindelijk of de betrokken ambtenaar zal worden ontslagen, of (zooals het gewijzigde Zuiveringsbesluit thans toelaat) voor een disciplinaire maat regel in aanmerking komt, dan wel of hij zonder meer kan worden ge handhaafd. Naar aanleiding van vragen waarom de motiveering van de ver schillende zuiveringsmaatregelen niet wordt gepubliceerd, dan wel nam de betrokkenen bekend gemaakt, zij opgemerkt, dat dit voor wat de zuiveringsmaatregelen van Militair Gezag betreft, niet gewenscht wordt geacht: de desbetreffende maatrege len zijn immers slechts voorloopige maatregelen, die in afwachting van de definitieve beslissing door de bu»gerlijke instanties mg steeds voor wijziging in aanmerking komen. Opening Vires-sportterrein Zaterdag vond de opening pltat» vm het Vires-sportterrein aan den Haastrechtschen Dijk. In zijn openingewoord memoreerde de voorzitter, de Heer B. W'!rt»,dr moeilijkheden, waaronder dit terrein tot etand moest komen Vooral het dichten van een greppel van 80 m. lengtr met een kruinbreedte van 8 m.. waarvor- 400 m.' grond verzet moest worden, was van de geuotste opgaven. Doch onder leiding van de terrelncommissie ts dit werk met eigen leden tot stand geko men. Voor het vele dat deze terrela-com- mlsste, bestaande uit de heeren J van Houten. A. A. de jong en M. Bus, hebben gedaan, ontvingen zij den beker van verdienste. Van de velt aanwezigen werd het woord gevoerd door de heeren j Sanders, J. Steijn, en D. van 't Hc,ff, resp. «oorzi'ir-s van de ver- eenlgingrn Achilles. Rrac itsport, en Excel sior. Zij lieten hun felicitaties gepaard gaan met bloemen en een verbandkist. Tenslotte sprak Burgemeester james en hij roemde het initiatief van Vlres et Celerltas om zelf aan te pakken en niet te wachten op overheids hulp, welke woorden hi| vergezeld deed gaan van zijn hartelijke gelnkwenschen. Hierna werd met het programma begonnen. Van het athletiek gedeelte vormde de dut! weet de hoofdschotel. Hierbij werden uitstekende prestaties geleverd. De nlislag was Vlres 101 punten en Achilles 81 punten. De hier op volgende Dames-handbalwtdstrijd Vires- Stolwijk bood weinig aantrekkelijks en ein digde in een 1-0 overwinning voor de Vlres Dames, De heenwedstrijd Vlres-F.xcelsier was een vtnnlgen strijd met veel spannende momenten met als resultaat een gelijk spel 2-2. Het terrein was met vlaggen versierd en bood een flenrigen aanblik. De winnaars van de verschillende wedstriidonderdeelen waren 100yards Dames: S. v.d.Meee, Vlres 12.3 sec. 100 yards Herren: Mikkers. Vlres 11.5 sec. Hooosprinpen H.H, Vervoort Ach. 1 60 m. Verspr. P: N v. d. Berg, Veres 4.56. m. lOOyardsjongensiZwaneveld. Vlres! 8sec. 60 meter longens 1- v. Huffrlen, Vires 10 sec 60 meter meisies:0.v. Adrichem. Vlres 9.3sec Soeerw. H C. v. flraam, Vires 35.60 m. Verspr H H. R. v. Leest, Vlres 6.30 m. Kogelstoten H.B Boot, Ach. 19.12 m. Discusw n p v. Hofweaen. Ach. 20.23 m 800 rn. 'e serie: H vd.Kroef. Vlres 2,71.3 800 m- Oe serie: F- Oideonse. Vires 2.19.8 4x100 meter estafette Heeren: t. Vires et Celeritas 49.3 gedisqual, 2. Achilles 57 5 4x100 meter estafette Dames: 1. Vires et Celerltas 59.2 2. Achilles 61.7 Mededeelingen „Etreschuld en Dankbaarheid". Donderdag 2 Augustus a.s. zal des avonds om half acht in de zaal van Thalia Theater optreden het Haagsche Onderduikers-gezelschap 1943. Voor verdere bijzonderheden zie meu de advertentie in dit nummer De buurtvereeniging „Oranje Ge trouw" organiseerde tijdens de fees telijkheden op Zaterdag 21 Juli j.l. een collecte ten bate van „Eerescbuld en Dankbaarheid", die het prachtige resultaat van f 375.45 opbracht. Uit Gouderak werd een bedrag van f 148.62 ontvangen, n.a.v. een lezing gehouden door Mej. Mieke Steensma en den Heer P. v. d. Hout. Ernstig ongeluk met doodelijken afloop. Vrijdagnacht is op den Bodegraaf- schen Straatweg bij den 2en tol een ernstig aato-ongeluk gebeurd. Een Canadeesche truck reed in volle vaart tegen den aldaar bevindende brug, met als gevolg, dat de wagen over den kop sloeg. Van de inzittenden werd er een doodelijk gewond, twee ervan werden met zware verwon dingen in het St. Jozef Paviljoen op genomen. Vier militairen, die lichte verwondingen opliepen, werden naar de Wijkverpleging vervoerd. Zaterdagavond heetten de bewo ners van de Krugerlaan yan harte welkom den heer F. E. Kruimink, die na een buitengewoon ver dienstelijk en avontuurlijk leven voor eenige dagen verlof, Vrijdag j.l. in zijn woonplaats aankwam. In 1940 weigerde de heer Kruimink de loyali teitsverklaring te teekenen. Hij was toen marine-officier en werd als krijgs gevangene aaar Duitschland ver voerd, waar hij tenslotte in Stanislau belandde. Na 14 mislukte ontsnap pingspogingen, gelukte het hem in 1943 met een vriend te ontsnappen. Dit ging niet zonder moeilijkheden gepaard, wat wel blijkt uit het feit, dat er 4 meter onder den grond een gang onder een twee meter dikke muur gegraven moest worden. Deze gang stortte herhaaldelijk in. De ontvluchting geschiedde in een Duitsch uniform. Na omzwervingen in de Karpaten kwam hij in contact met Russische partisanen. De afdee ling, waarbij de heer Kruimink be landde was geen kleine groep, doch een volledig uitgeruste legermacht. Deze legergroep slaagde erin door te breken naar Warschau, waar de heer Kruimink 4'maand met de Poolsche ondergrondsche strijders samenwerkte. Terloops zij hier nog medegedeeld, dat de Polen o a. over tanks beschikten en vele kilometers gebied, in handen van de Poolsche vrijheidsstrijders waren. Na dit ver blijf stak de heer Kruimink zich in het uniform van Duitsch officier en ging hij dienstreizen maken o.a. naar Berlijn en Brussel. Dat deze reizen niet zonder gevaar waren, blijkt wel uit het feit, dat hij viermaal door de Gestapo werd gearresteerd, o.a. eenmaal op een reis naar Brussel op Nederlandschen bodem, nl. te Venlo. Ongeveer een maand werkte de heer Kruimink bij de Belgische verzets beweging in Brussel. Door verkeer de elementen vielen belangrijke per sonen in handen van de Gestapo. De organisatie werd daarom ont bonden. Hij moest toen naar Parijs waar hij commandant werd van een belangrijke verzetsgroep van de Forces Frangaises de 1' Inférieure Toen Parijs op het punt stond be vrijd te worden, bevond hij zich op een vijftiental kilometers van Parijs. Hij simuleerde zwaar gewond te zijn en werd in een Roode Kruis wagen naar de Fransche hoofdstad gevoerd waar de strijd in vollen gang was. De Franschen beschikten over veel zwaar materiaal, dat zij van de Duitschers hadden gestolen. Op het laatst was het hoofdkwartier van de Fransche verzetsbeweging dat in het Hotel „de ViWe" was, aan de Ge stapo bekend. De kracht van de Fransche verzetsbeweging, was ech ter zoo groot, dat de Gestapo haar niet meer durfde aan te pakken. Na de bevrijding van Parijs, vloog de heer Kruimink met een Amerikaansch generaal naar Enge'and, waar H.M. de Koningin hem in een audiëntie, die 2 uur duurde, ontving. Hij werd door Haar onderscheiden met het Bronzen Kruis. Hij ging weer near cie marine cn maakte enkele convooi- rtizen naar Canada. Thans is zijn plaats cp de Jacob van Heems- kerek", de Nederlandsche oorlogs bodem, die Donderdag j.l. in Am- De geldinzameling van N.V.H. Naar de leider van de geldin- zamelingscomissie van N.V.H. ons Zaterdagavond in een telefoonge sprek mededeelde, beginnen de eerste gelden bij hem binnen te komen. Er kan nog geen totaalbeeld van den stand van zaken worden gegeven, maar er hebben zich wel eenige typische verschi .selen voorgedaan. Over het algemeen kan er worden gezegd, dat de kleine middenstand en de arbeiders verhoudingsgewijs het best voor den dag komen. In één straat b.v. waar in hoofdzaak bovenvermelde groepen woonden, werd er gemiddeld 25 gulden per woning gegeven. Een groote bankiers firma daarentegen maakte zich er met tien gulden van af, een groot industrieel idem. Mag zooiets voor komen? Is dit een offer brengen? Laten wij hopen, dat deze groepen in onze maatschappij zich ookvan hun beste kant kunnen laten zien. N.V.H. staat altijd open Om den bevrijdingsbeker. De gisteren gespeelde wedstrijden om den bevrijdingsbeker hebben de volgende resultaten opgeleverd: Olympia-G.S V. 2-0 Waddinxveen-Gouda 1-0 Bodegraven-D.O.N.K. 0-2 Esperanto-vereeniging „Konkorde Antauen". In een gehouden ledenvergadering voor Esperantisten te Gouda werd besloten de taak om Esperanto te verbreiden wederom aan te vangafe door het instellen van een begin-, vervolg- en een diploma A-cursus, eventueel ook een kindercursus> waarvan de aanvang gesteld werd op begin October. Sterk was de aandrang tot zoo nafctw mogelijke samenwerking te komen met allen, die zich op dit terrein dienstbaar maken. De ge kozen propaganda-commissie zal in de maand September op diverse wijzen beki ;dheid geven aan het bestaan, nut, doel en streven van de neutrale wereldtaal Esperanto. Velen hebben zich reeds als cur sist opgegeven bij het bestuur, dat als volgt is samengesteld: J. Hordijk, voorzitter, Boschweg 90, W.v.d. IJssel, Secr .Gr v. Bloisstr. 30, P. v. d. Star, penn.,Gr v. Bloisstr. 80. sterdam aankwam. Na een week verlof zal de heer Kruimink Gouda weer verlaten. In den loop van den volgende maand zal hij met de ,,Jacob van Heemskerck" naar het verre Oosten vertrekken, waar hij deel zal nemen aan den strijd tegen Japan. Een broer van den heer Kruimink stak in 1940 als marine officier over naar Engeland en ope reert thans op een onderzeeër in de Japansche wateren. Het zal voor de beide broers een hartelijk weerzien zijn, wanneer zij elkaar in het verre Oosten mochten ontmoeten. Nog grooter zal de blijdschap in den familiekring zijn, als beide zoons, na de bevrijding van Indonesië in het ouderlijk huis zullen terugkeeren. Wij wenschen beiden het beste toe voor de toekomst.

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 1