DE VRIJE PERS No. 182 DINSDAG 31 JULI 1945 OFFICIEEL MEDEDEELINGENBLAD VOOR GOUDA EN OMGEVING STADS NIEUWS Economisch Vademecum. Churchill weigert ds Orde van den Kousenband. Redactie L. J. A. v. d, Steenhoven Mr. A. A. Rijksen Adm, 1 M. J. van Loon Bureau: Markt20.Gouda Tel. 3098 Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda Uitgave van Je Mainticndrai - Het Parool - Ons Volk - De Vrije Gedachte - Vrij Nederland - De Waar heid en Nieuwsorgancn. Weekabonnement 25 ct. Losse nummers 10 ct. Schorsing uit het Onderwijs. De Militaire Commissaris voor het Ge- zagsgebied Gouda heeft in de uitoefening van hun functie geschorst H. A. Tempel man, ouderwijzer aan de R. K. „U.L.O.- schcol te Gouda, en A. A. J. Dokter, onder wijzer aan de Openbare School Btc Gouda. Straatnaam „Vogelenzang". Burgemeester en Wethouders van Gouda hebben reeds bij besluit van 15 Mei 1945, uit oefenende de bevoegdheden van den Ge meenteraad, besloten de namen van eenige tijdens de bezetting veranderde straten te herstellen. Zij handhaafden den naam „Voge lenzang" om de reeds in Gemeenteblad no. 20 van 19 Mei 1945 vermelde redenen, n.l. dat deze naam historische beteekenis heeft en de verandering in Wilhelminastraat verwarring stichtte» terwijl herhaaldelijk is verzocht de oude benaming „Vogelenzang" weer te herstellen De Buurtvereeniging van het stadsdeel, waarin deze straat gelegen is, heeft zich even wel daarna tot het College gewend met het verzoek den vooroorlogschen naam „Wilhel minastraat" te herstellen. Aangezien deze naamkwestie reeds vroeger een onderwerp van discussie in den Ge meenteraad had uitgemaakt laatstelijk kwam zij in de raadsvergadering van 25 September 1933 aan de orde achtten Burgemeester en Wethouders het gevvenscht hun zienswijze te toetsen aan die van „die Goude". Bi) schrijven van 1Juli j.l. heeft het bestuur van deze Oudheidkundige Vereeni- ging zijn standpunt kenbaar gemaakt, het geen overeenkomt met dat, hetwelk Burgem. en Weth. innamen bij hun besluit om den naam „Vogelenzang" te behouden. Om haar geschiedkundige beteekenis vinden de motieven van „die Goude" hier vermel ding. Het bestuur schrijft: „Het Bestuur van „die Goode" zou het ten zeerste betreuren, indien de straatnaam Vogelenzang wederom indien van Wilhelminastraat werd veranderd. De poëtische naam Vogelenzang, die in samenhang moet worden gezien met Rozen- daal, Paradijs, Tiend(c)weg en Groeneweg herinnert aan den tijd van de zoogenaamde „nieuwe'' stad uit de middeleeuwen, het deel van Gouda, dat wel binnen de wallen lag, maar nog niet was bebouwd. De Vogelenzang heeft later een slechten naam gekregen, omdat daar reeds volgens keuren van omstreeks 1500 de „lichte" vrouwen moesten wonen. Gedurende onge veer vier eeuwen heeft de Vogelenzang het karakter van een buurt vanjverdachte vrou wen en zeemanskroegen gehandhaafd. Toen omstreeks 1900 de naam Vogelenzang werd veranderd in Wilhelminastraat, was er echter van den ouden toestand al niet veel meer over. De toenmalige bewoners waren met de naamsverandering ten zeerste inge nomen, omdat voor de Gouwenaars in dien tijd de naam Vogelenzang nog een slechten klnnk had. Dit geldt echter nu niet meer; de slechte herinnering is verdwenen. En nu bestaat er ons inziens geen enkel bezwaar tegen den hlstorlschen cn poëtischen naam Voge lenzang te handhaven. Niemand, die in den Vogelenzang woont, behoeft zich door dezen naam gekrenkt te gevoelen. En ten slotte de bewoners kunnen het niet helpen, maar de straat zelf ziet er nu eenmaal door zijn rommelig karakter heelemaai niet koninklijk uit. De Koningin wordt bevendien reeds geëerd door den Koningin Wilhe'minawep. Burgemeester en Wethouders hebben dus geen aanleiding gevonden op hun besluit van 15 Mei 1945 terug te komen, zoodat de naam .Vogelenzang" gehandhaafd blijft Voor één jaar verpacht. Burgemeester cn Wethouders, die thans de bevoegdheid van den Gemeenteraad uit oefenen, hebben met ingang van 1 September 1945 de exploitatie van het café-restaurant op het Veemarkiterrein voor den duur van écn jaar verpacht aan den heep C. J. A. Bredic. Tot procuratie-houders benoemd. De Directie der M. V. Z. deelt ons mede, dat do hccren N. v. d. Berg en B. Bclonjc. alhier, resp. 18 cn 19 jaar in dienst der Maatschappij, tot procuratiehouders der Vennootschap zijn benoemd. Goed aangekomen. Naar men ons gisteren mededeelde, zijn de 150 kinderen, uit Gouda en omgeving, die Zaterdag 21 Juli j.l. naar Denemarken zijn vertrokken, allen goed en wel op dc plaafi hunner bestemming aangekomen. Post, die de kinderen hebben verzonden is onderweg Weer Drukwerken. Met ingang van 1 Augustus a.s. nemende posterijen in Nederland weer'drukwerken tot 200 gram ter verzending aan. Euterpe gaat weer zingen. In Gouda is de gemengde zangvereeniging „Eutcrpe" heropgericht. Liefhebbers van zang kunnen zich bij de bestuursleden opgeven als lid. Het dagtlijkich bestuur hernat uit: Mevr. M. de Mink, Cronjéstraat .8, voorz. en de heeren J. van Mensen van Uningen. Lage Gouwe 98, seer, en A. Terlouw, Dr, Leydstraat 2, penningmeester. Geliquideerd. Ook het luehtbeschermingsblok no. 48 is tot liquidatie overgegaan. Het kassaldo ad. f 69.79 werd afgedragen aan de Ned. ver. tot bestrijding van tuberculose, Twee brand- bluschapparaten werden aan de Goudsche Brandweer afgestaan, 'terwijl de verband- trommels aan het Nederlandsche Roode Kruis werden geschonken. Een nieuwe erbij. Bewoners van de Verlengde IJssellaan hebben opgericht de buurtvereeniging „Her wonnen Vrijheid." voorzitier is de heer J. de Weger, secretaris de heer K. F. L. Noltc, IJssellaan' 177 en penningmeester de heer J. Monster. DE VOLKSUNIVERSITEIT. Uitbreiding werkterrein. Drie winters heeft de Goudsche Volksuni versiteit niets van zich laten hooren. Nu alle onderwerpen weer vrijuit In het open baar behandeld mogen worden heeft het Bestuur van de V.U. allerlei plannen, voor het a.s. winterseizoen in voorbereiding. Vóór alles is het de bedoeling om het werk op een veel breedere basis te hervatten, opdat alle groepen van de bevolking iets kannen hebben aan de verschillende lezingen en cursussen. Om deze uitbreiding van werk te doen slagen heeft het bestuur het voor nemen om met andere organisaties contact te zoeken en o.a. ook de medewerking van de buurtverenigingen In te roepen. Reeds nu kan er melding van worden ge maakt dat er niet alleen méér cursussen dan voerheen. maar ook andere cursussen geor ganiseerd zullen worden. Op het programma staat b.v. reeds een werkoursus Engelsch; een „Algemeene ontwikkelingscursus" wordt overwogen: van pro en contrazijde zal het onderworp „Annexatie" behandeld worden enz. Natuurlijk zullen ook als voorheen de algemeene cursussen over literatuur, kunst, politiek enz. op het programma komen. Vanzelfsprekend zal uft deze uitbreiding van werk ook een andere flnarciëele regeling volgen. Het bestuur zal aan hen die lid wa ren en aan andere belangstellenden binnen kort hierover bericht zenden. Zoodra de plannen vast staan hopen we in ons blad nader op het winterprogramma terug te komen. Liquidatie Luchtbeschermings- blokken. De luchtheschermingsblokken 30-31-32- 34 - 35 en 36 omvattende de straten Ridder v. Catsweg, Gr. Florisweg (tot Paviljoen), P. C. Bothstraat, Gr. v. Bloisstraat, Jan van Henegouwenstraat en Vossenburchkade zijn tot liquidatie overgegaan. Van de kasgelden werd 50 pet. aan de buurtverenigingen, 25 pet. aan „Eereschuld en Dankbaarheid" en 25 pet. voor het monument ter berinne ring aan de gevallen stadgenootcn geschonken. Het E.H.B.O.-matcriaaren de brandblusch- apparaten blijven ter beschikking van dc buurtbewoners. Ergerlijke vernielzucht. Door het strooien van zand in dc pomp- installatle van de Gemeentelijke Zwem-- inrichting door de jeugd, zijn installatie cn elcctromotorcn volkomen vernield. De schade is, naar men ons mededeelde, onherstelbaar. Let op uw fiets. Het komt nog steeds voor. dat er enn- qlftc wordt gedaan van het vermissen van rijwielen. Zaterdag j.l. werden er weer drie fietsen gestolen, o.a. een bi] het Van Iterson- ziekenhuls en een uit dc fietsenstalling van „De Beutsklok''. Var, Kapitein J. J. Vriesendorp mochten wij, i.v.m. het feit, dat het Militair Commissariaat alhier met ingang van 1 Augustus 1945 wordt opgeheven, onderstaand Economisch Vademecum ontvangen voor de verschillende onderwerpen, welke tot dusver door de Sectie Econo mische Zaken van het M.G. werden behandeld. Het verdient ons in ziens voor belanghebbenden aanbe veling onderstaand lijstje uit te knippen. In het algemeen kan wor den gezegd, dat men zich voor alle problemen - en dit geldt met name voor de economische zijde van het maatschappelijke leven - dient te wenden tot die instanties, welke voor Mei ,1945 deze zaken en regelingen behandelden. Dit geldt o.m. in het bijzonder voor de toewijzingen voor grond en hulpstoffen, ten behoeve van be drijven. ArbeidszakenIn alle arbeidszaken kan het Gewestelijke Arbeidsbureau alle gewenschte inlichtingen ver schaffen. Auto's: Voor-alle zaken hierop betrekking hebbende, dient men zich te wenden tot de Rijksverkeersin spectie: voor personenvervoer: Sophialaan 11, 'sGravenhage. voor goederenvervoer Westplein 2, Rotterdam. BrandstoffenDe betreffende Brandstoffencommissie, voor Gouda e.o. Jerusalemstraat 11. BouwmaterialenZich te wenden tot den Algemeen Gemachtigde voor voor den wederopbouw, Kruisbes- senstraat te s' Gravenhage. Voor Gouda e.o. tot zijn verte genwoordiger voor dit district: den Heer J. Groenendijk van Gemeente werken. ElectriciteitAanvragen in te dienen bij den Directeur van de Gem. Lichtfabrieken, waaronder men res sorteert. GlastoewijzingenAanvragen bij gemeentewerken. Goederen in Duitschland: Com missariaat Generaal vcor de Neder landsche E onomische Belangen ic Duitschland onder leiding van den Kolonel Posthumus Meyjes, Emma- laan 4, Amsterdam (Z). Grondstoffen (gevorderde): Zich te wenden tot de desbetreffende Bedrijfsgroep. Zie „De Economische Voorlichting" nr. 3 d.d. l-6-'45. Huizen Alle zaken huizen be treffende, worden behandeld door het evacuatiebureau, voor Gouda Gouwe 168. KolenAlle aanvragen voor brand stoffen voor bedrijven bij de des betreffende Brandstoffencommissie. Voor Gouda, Jerusalemstraat 11. Reuter meldt uit Londen dat de Engelsche Koning den thans aftre denden Premier Winston Churchill alsbclooning voor zijn buitengewone verdiensten gedurende den oorlog, de Orde van den Kouseband heeft aangeboden. Dit is de allerhoogste onderscheiding welke in Groot Brittannië kan worden verleend. Machines (gevorderde): Zich te wenden tot de desbetreffende Vak groep. Zie de „E.V." (boven aan gehaald). Materiaal (gevorderd)Idem. Motoren (gevorderde): Idem. MotorrijtuigenVoor alles moet men zich wenden tot de Rijksver keersinspectie. Oorlogsbuit: Goederen tot den oorlogsbuit behoorende, kunnen door den Burgemeester worden aan gevraagd, ten behoeve van politiek betrouwbare ingezetenen, bij Militair Commissariaat voor het Rechtsherstel, afd. Oorlogsbuit, t.a.v. Ie Lt. A. Keiler, Mathenesserlaan 208 te Rotterdam, Tel. 35071. Ver dere opgaven betrekking hebbende op den oorlogsbuit' dienen eveneens aan deze instantie te geschieden. Paarden: Voor toewijzingen zich te wenden tot den Plaatselijken Bureauhouder. Registratie MotorrijtuigenFor mulieren verkrijgbaar bij den Bur gemeester van de plaats van inwo ning, terwijl deze dan moeten wor den opgezonden naar de Rijksver keersinspectie. Voor Gouda e.o. bij den Autobevrachtingsdienst, Var kenmarkt 23 te Gouda. Reisvergunningen: Aanvragen in te dienen bij den Burgemeester. RijvergunningenAanvragen bij de Rijksverkeersinspectie, voor Gou da e.o. bij den Autobevrachtings- diens, Varken imarkt 23. RijwielenEr zijn momenteel nog geen rijwielen beschikbaar; t.z.t. zal er echter een publicatie over ver schijnen in de pers. Waarschijnlijk zal de verdeeling geschieden door den Distributiedienst, zooals dit vroeger ook het geval was. Telefoon: Alle aanvragen te richten tot den Directeur van het 'Postkantoor. VaartuigenDe teruggave van in eigendom of in huur gevorderde vaartuigen geschied door de „Ma rine Commissie voor de Teruggave van Vaartuigen", Beursgebouw 161 te Rotterdam. Voor alle andere zaken vaartui gen betreffende, kan men zich wen den tot de Bevrachtingscommissie. Voor Gouda e.o. Crabethstraat 12 te Gouda. Wagens (landbouw)Aanvragen in te dienen bij den Plaatselijke® Bureauhouder. Verraderlijke kuil. Zondag j.l. kwam degeïoterneerde P. C. M. Ier hoogte van de kaarsenfabriek met zijn "motor te vallen, doordat hij. tengevolge van een kuil in de bocht van den weg, de macht over het stuur kwijtraakte. De duo-rl)der, sergeant-majoor-instructeur P.. liep kneuzin gen in het onderbeen op. terwijl M.in het ziekenhuis van het A polio-kamp moest worden opgenomen, daar hij'ovcrpijn In den rug klaagde. Churchill heeft echter verzocht of het onder de tegenwoordige omstan digheden geoorloofd mocht worden dit aanbod af te slaan. Men ver onderstelt, dat dit den nllereersten keer is, dat ten lid van het Lager huis geweigerd heeft deze orde aan te nemen. Het laatste lid van het Lagerhuis, dat tot Ridder van den Ridder van den Kousenband werd verheven, was Chamberlain. Slechts drie andereleden hebbe.i deze Orde, die in 1348 door Eduard III werd ingesteld, ontvangen.

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 1