DE VRIJE PERS WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1945 OFFICIEEL MEDEDEELINGENBLAD VOOR GOUDA EN OMGEVING Eo nu Indië. Op zoek naar spijkers STADS NIEUWS Afscheid van het M.S. Waar hebben ze non dien hamer gelaten...? Uitgave van Je Maintiendrai - Het Parool - Ons Volk-De Vrije Gedachte - Vrij Nederland - De Waar heid en Nieuwsorgancn. Weekabonnement 25 ct. Losse nummers 10 ct. No. 183 Redactie: L. J. A. v. d, Steenhoven Mr. A. A. J, Rijksen Adm, t M. J. van Loon BureauMarkt20,Gouda Tel. 3098 Drukker Drukkerij Verzijl, Gouda „Commentaar", het voorlichtingsblad van M. G., bevat deze week een interessant artikel over de aanmelding bi) de N.I.C.A. en het Vrouwenkorps. De N I.C.A. is de Nederlandsch-Indische Civiele Administratie, de organisatie, die o.a. zorg draagt voor het herstel van de meest dringende behoeften en industrieën. Zoo kwamen b.v. bij de recente operaties op Tarakan en bij Balik Papan de Nederlandsche oliedeskundigen onmiddellijk achter de vechtende eenheden aan, om met den herstelarbeid te beginnen. Voor de N.I.C.A. en het Vrouwenkorps zijn niet minder dan 60.000 sollicitaties binnengekomen. Alleen om technische redenen is het reeds onmogelijk om een ieder dadelijk van een anfcwoordbriefje te voorzien. Velen zijn dan ook ongeduldig geworden en vragen zich af, waarom zij maar niets hooren. In plaats van een nietszeggend briefje per omgaande post, ontvangt iederen sollicitant over eenigen tijd een bericht, hetzij in negatieve, hetzij in positieve zin. In het laatste geval kan men er zeker van zijn, dat een spoedige oproeping en een vlotte af werking volgt. De eerste maanden zullen er in N.I.C.A.- verband nog betrekkelijk weinig menschen vertrekken. In Augustus vertrekt er een klein contingent. In September echter zal dit aantal reeds worden verdubbeld, terwijl het in de bedoeling ligt, dat men in October een tophoeveelheid bereikt zal hebben. Deze tophoeveelheid zal blijven gehandhaafd tot al het nóodige personeel voor N.I.C.A en Vrouwen korps zal zijn weggebracht. Eind Februari moet het geheele plan zijn afgewerkt. Allereerst gaan de verlofgangers en indologen. Eind Augustus wordt een aanvang gemaakt met de uitzending van andere groepen. Duizenden mannen en vrouwen zijn noodig voor den heropbouw van Neder- landsch-Indië. Een volledig nieuw bestuurs- en hulpapparaat moet worden opgebouwd. En zoolang van particulier initiatief geen sprake zal kunnen zijn, komen ook handel, industrie, cultures en bankwezen onder gouvernementszorp. De geneeskundige dienst, de zorg voor de kleeding en voeding van de bevolking, de opbouw van het productie apparaat, het herstel van den rijstbouw zullen onder de N.I.C.A. ressorteeren. Vanzelfsprekend heeft de Nederlandsch- Indische regeering in Australië met marine- en legerbestuur alle voorbereidingen getroffen om de aan te voeren strijdkrachten uit het moederland, evenals het N.I.C.A.-personeel te kunnen ontvangen op een dusdanige wijze, dat inzet van al deze krachten binnen den kortst mogelijken tijd zal kunnen plaats hebben Voor vele jonge Hollandsche mannen en vrouwen ligt in Indië ongetwijfeld een schoone toekomst open. Neen, niet op laag water, maar bij de inwoners van Gouda. De één-stuks-actie van N. V. H. zal weidra beginnen. Kijk vast in de spijker- en gereedschapskist. Wij hebben zelf de dank gezien van een inwoner uit de Betuwe voor een hamer en een paar spijkers die hij kreeg. Denkt het U eens in: het huis kapot, nog een enkel vertrek over, maar overal kieren en gaten. Meteen paar planken uit de ravage zou één kamer zoo goed als lucht- en rcgendicht te maken zijn. Maar geen zaag, geen hamer, geen nijriang, geen spijkers Nog eens: Kijk vast eens in Uw spijker- en gereed schapskist. Gisteravond vond in de Raadzaal van het stadhuis een korte plechtigheid plaats. Als hoofd en woordvoerder van de gemeente Gouda nam burgemeester Dr. K F. O. James afscheid van de heeren van het Militair Commissariaat Gouda, die allen, behalve Majoor Hagendoorn, in de raadzaal bijeen waren gekomen. Bij deze plechtigheid waren eveneens tegenwoordig Mevr. M.James-van der Hoop, Mr. J. A. v. Bronckhorst, Mr. J. S. van Doorninck, de wethouders, de vertegenwoordigers der illegaliteit in de diverse adviescommissies, de hoofden van de gemeentelijke instellingen, Mr. S. Smit en de heer Bijl de Vroe namens de P.O.D, en de loco-secretaris de heer J. van As. In zijn afscheidswoord dankte de burge meester de heeren van het M.G.enhetC.N. V. voor het werk, dat zij in Gouda hadden verricht. Het valt ons moeilijk, zoo zcidc de burgemeester, den 8sten Mei 1945 in herin nering te brengen, den dag waarop de offi cieren van het M.G. en Civil Affairs in Gouda aankwamen. Slechts weinigen hier in Gouda wisten iets van het M.G. af. Natuurlijk was hier wel de crltlck van het Zuiden op het M.G. doorgedrongen. Toch verwachtten wij veel van het M.G. en in deze verwachtingen zijn wij niet be schaamd geworden. Er is hier hard gewerkt. Ons werd geen dwang opgelegd en wij voe len daarom ook geen behoeften onder de bepalingen van het M.G. uit te komen. Het burgelijke gezag en het militaire gezag werkt hier niet langs elkaar heen, doch naar elkaar toe. De heeren van het M.G. die Gouda nu gaan verlaten, zullen niet veel critiek be hoeven weg te dragen. Indien er veel critiek geweest was, zou spr. hei zeker hebben ge merkt. De reden, dat het werk van M.G geslaagd is in. Gouda, vond zijn oorzaak in het feit, dat het M.G. een taak had, die wel doordacht was, hier vertegenwoordigd werd door een aantal menschen die voor hun taak waren berekend. „Wij hebben het getroffen", aldus de burgemeester, „in het bijzonder met Majoor Hagendoorn". Spr. noemde het een groot genoegen, dit in het openbaar te kun nen zeggen. De majoor paarde zijn hoffelijkheid aan een grooten ijver en een sterk doorzettings vermogen. Ook de samenwerking welke de burgemeester had genoten met kapitein Vriesendorp, noemde hij voortreffelijk. Het M.G. heeft hier zijn taak volbracht en het heeft het goed volbracht. Hierna richtte de burgemeester zich in het bijzonder tot de officieren van het Commissariaat Noodvoor ziening, die ons zoo snei met voedsel te hulp snelden en binnen zeer korten tijd de wangen van onze kinderen weer deden blozen, de zie ken op de been bracht en de kracht in de uitgeputte bevolking deden terugkeeren. Veel heilige huisjes zijn, dank zij het vooruitstre vende werk van kapitein P. L. Schuurman, opzij gezet en de tijd heeft geleerd, dat dit goed gezien was. Voor U was uw verblijf in Gouda een incident, zoo zeide spr., voor ons zullen het altijd belangrijke maanden blijven. Den officieren van het C.N.V. werd door spr. voor hun komend werk in het getroffen Limburg Gods zegen toegewenscht. Na dit afscheidswoord van burgemeester James sprak kapitein Vriesendorp namens de officieren van het M.G. Hij vertelde van het verlangen, dat hen allen bezielde, toen zij in het Zuiden op de bevrijding van het Noorden moesten wachten en welk een ge voel van kleinheid hen overviel, toen zij in een eenzaam stadje in België hun groote taak moesten afwachten. In het Zuiden had men ervaringen opgedaan er men verwacht te, dat men in het Noorden dezelfde moeilijk heden, in het bijzonder van de zijde der illegaliteit zou ontmoeten. In zijn toespraak haalde kapitein Vriesendorp de roman var. Romain Rolland „Les Hommes de Bonne Volontéaan, waarin de schrijver zegt, dat de toekomst van den wereld afhangt van het feit of de menschen van goeden wil el kaar zullen ontmoeten. Zooie<s is hier in Gouda voorgekomen. Van het begin af hebben wij dagelijks gevoeld, hoe het iedereen hier ernst was. Ónder alle lagen van de be volking hebben wij hier menschen ontmoet, die het algemeen belang voor oogen hadden. Het valt ons daarom moeilijk afscheid te nemen. Wij hebben dit allen vandaag ge voeld. Het is een afscheid van de menschen hier en van de ondefinieerbare sfeer, die hier in Gouda hecrscht en die vooral de niet-Gouwenaars opvalt. Ieder oogenblik voelen wij, misschien doo- het historische stadhuis en de St. Janskcrk, de krachten van het verleden rondzweven, de krachten, die ons volk hebben geleid tot zijn beste daden. Het scheidende M.G. hoopt, dat deze krach ten zullen blijven voor de toekomst van ons volk. Hierna nam kapitein Schuurman ,als leider van het C.N.V. in Gouda afscheid. Hij bracht hulde aan burgemeester James, die als een juist magistraat en den waren „pri mus inter pares" voor de nooden van de bevolking opkwam. Nu het C.N.V. hier in het Westen wordt opgeheven, krijgen wij. aldus kapitein Schuurman, een nieuwe tank in de getroffen gebieden. Hij was juist van een reis uit het Zuinen teruggekeerd cn had daarna een onderhoud gehad met Minister Schermerhorn. De toestand in het Zuiden is erbarmelijk. Toen hij in Venlo aankwam en men vernam, dat hij in Gouda had gewerkt, had hij dadelijk alle sympathie gewonnen. Gouda neemt een eertplaats in in de harten van de bewoners van Venlo. Kapitein Schuurman deed op alle aanwezige Gouwenaars een dringend beroep, alles in het werk te stellen om de getroffen gebieden zooveel mogelijk te helpen. Wij zijn hier gekomen en konden goederen meebrengen. Thans vertrekken wij met leege handen naar het Zuiden. Stuurt ons wat gij cenigszins kunt missen. In het kort schilderde spr. den noodtoestand waarin de bevolking verkeert en verzocht dringend om hulp. Naar de heer Schuurman ons later mede deelde zal prof. Schermerhorn a s. Vrijdag in de wekelijksche causerie ,,Op de Brug" spreken over den toestand in de getroffen gebieden. Een ieder die kan luisteren, dat hij luistere. Na deze toespraken nam kapitein J. J. Vrie sendorp persoonlijk afscheid van alle aan wezigen. Opening Jeugdherberg „De Waterhaan'' Deze week zal de Jeugdherberg „De Waterhaan" aan de Reeuwijk- sche Plassen officieel wordengeopend. Op 4 en 5 Augustus is daarvoor een week-end georganiseerd door den J.H.-vader met medewerking van oud-trekkers, die nu hun werk eigenlijk gaan afsluiten, de C.J.B. uitGouda en eenpatrouillepadvinders. De opening van het week-end heeft plaats, Zaterdagavond om 8 uur. Dan zal er een bonten avond gehouden worden met declamatie, zang, Engelsche volksdansen, muziek (fluitspel en viool) met tot besluit een fakkeldans en kampvuur. Tevens zal Prof. van Poelje, Voorzitter der Nederlandsche Jeugdherbergcentrale een rede houden. Zondag zullen er een veldspel- tocht o.l.v. een padvinderspatrouille, gezamenlijke volksdansen, volkszang en 's middags een luchtig program ma gevuld door de Nederlandsche Padvinderij en de C.J.B. gehouden worden. Diverse jeugdvereenigingen uit Gouda en diverse andere plaatsen zijn voor dit week-end uitgenoodigd. Vergoeding voor gerepatrieerde Krijgsgevangenen. Door den Minister van Oorlog is bepaald: „Tenzij ter zake andere regelen worden gesteld en zij intusschen niet in werkelijken dienst zijn ge roepen, zullen de militairen, behoo- rende tot het verlofspersoneel der Kon. Landmacht, na afloop van het buitengewoon verlof van drie maan- door het Hoofd van het C.I.K.L. met onbepaald klein verlof worden gezonden". Ter vervanging van militaire in komsten (soldij, jaarwedde, tege moetkoming voor voeding, kleeding enz.) kan door de Burgemeesters aan alle uit krijgsgevangenschap teruggekeerde dienstplichtigen, met ingang van den datum van ont slag uit krijgsgevangenschap, gedu rende 13 weken twee gulden (f2.-) per dag worden uitgekeerd, met uitzondering echter van hen, in wier huisvesting en voeding als ge volg van evacuatie of anderszins reeds van overheidswege wordt voorzien. Als vergoeding voor in krijgsge vangenschap gedragen eigen klee ding, schoeisel enz. kan door den Burgemeester een bedrag van f 100.— (een honderd gulden) in eens uit betaald worden. „Vrijheid door Leven". Ook de bewoners van Tollensstraat hebben zich in een buurtvereeniging vereenigd. Zij kozen als naam voor hun vereeniging „Vrijheid door Leven". Het dagelijksch bestuur bestaat uit de heeren K. de Jong, voorz., J. Ai v. Willigen, Tollensstraat 55, seer, en A; L. Lomberde, penningm. Burgerlijke Stand. GEBOREN 27 Juli, Petronella L. J. Ei dochter van B. v. Leeuwen en N. van der Woensel, Groenend. 56a. 28 Juli Josephus J. A. zoon van J. J. A. Boer en W. Gt Wintershoven, Zoutmanstr. 18. Theodora H. M., dochter van P. A. Breek en S. J. H. Strijker, Kleiweg 61, Neeltje 'H., dochter v, B. F. v. Hensen van Uningen en M. Wiezer, Doelenstraat 16. 29 Juli, Hendrik P., zoon v. H Hilgers en W. Boom, IJssellaan 102, Hendrik, zoon van C. Vooijs en M. van Kempen, Bockenbergstraat 35. OVERLEDEN28 Juli, D. v. Dam, 18 jaren 29 Juli, A. Kranendonk, 67 jaren, geh. met J. K. Lankhorst. BINNENLAND. Oproeping van Reserve-Officieren In toenemende mate zullen tlans reserve officieren beneden 45 jaar worden opgeroepen voor de expeditionaire macht, welke deel zal nemen aan den strijd tegen Japan. De opleiding van de eerste groep officieren en onder-officieren, resp. 460 en 1500 man, begint op 8 Augustus in Engeland. In de le plaat3 komen voordeze opleiding beroeps officieren in aanmerking deze moeten wor Weet lt wel hot lastig het was, toen U even een karweitje zou opknappen cn ze den hamer waarachtig al weer niet op zijn plaats hadden geborgen? Zoeken, zoekenniet te vindenDie ellendige slordigheid U kon niets beginnen. En U had misschien nog naar een buurman kunnen gaan, om dien hamer te leenen. Dat kan de man in het geteisterde gebied niet, Daar zit haast ieder onthand en mist bovendien alle verdere materiaal en gereedschap. Geef dezen man den hamer die U (misschien met wat ongemak) toch nog kunt missen. Doe óók iets. Gééf, als de menschen van de één-stuks-actle straks komen.

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 1