DE VRIJE PERS No. 184 DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1945 OFFICIEEL MEDEDEELINGENBLAD VOOR GOUDA EN OMGEVING STADS NIEUWS De buurtvereenigingsfeesten. Den spijker op zijn kop geslagen Ellendig, zooals zo altijd liggen zagen Uitgave van Je Maintiendrai - Het Parool - Ons Volk - De Vrije Gedachte - Vrij Nederland - De Waar heid en Nieuwsorganen. Weekabonnement 25 ct. Losse nummers 10 ct. Redactie L. J. A.v.d, Steenhoven Mr. A. A. J, Rijksen Adm, i M. J. van Loon BureauMar kt 20,Gouda Tel. 3098 Drukker; Drukkerij Verzijl, Gouda 5 MEI—5 AUGUSTUS. Na 3 maanden is op 5 Aug. a.s. de taak der B.S. ten einde. Daarna zullen de gezagstroepen komen, die haar taak overnemen. Nu het werk der B.S. ophoudt, gevoel ik mij verplicht een dank woord te richten tot alle leden der B.S. voor het werk, dat door hen is verricht. Door het optre den op het juiste moment is voor komen kunnen worden, dat er ongeregeldheden hebben plaats gehad. Wie was het, die, toen er nog gevaar was, den burge meester het stadhuis opleidde na het eerst van N.S.B.-ers gezuiverd te hebben? Er zijn ook momenten van spanning geweest, b.v. op 3 Mei, toen een S.S.-officier dreigde 's avonds de gearresteerde N .S.B.- ers te zullen komen bevrijden. Het „Arti-Legi" was spoedig in staat van verdediging gebracht, maar het woord was grooter dan de daad. Zij kwamen niet. Gouda was een der eerste steden waar de N.S.B.-ers gearresteerd waren. Vele gebouwen en op slagplaatsen zijn door de B.S. be waakt geworden. Er zijn ook zeer zeker fouten gemaakt, maar men heeft moeten werken in tijd van bezetting. Laat men dit niet ver geten, ook niet, dat de critiek komt van hen, die zelf niet den moed gehad hebben aan het ver zetswerk deel te nemen. B.S.-ers, uw taak is ten einde. Vanaf deze plaats mijn dank voor hetgeen U in het belang van Gouda gedaan hebt. Districts-commandant, M. A. DE KORTE. Ecnige dagen geleden hadden wij een ge sprek met den heer W. Beekman, inspecteur van politie. In dit gesprek bracht de heer Beekman het onderwerp van de buurtver eenigingsfeesten ter sprake en hij verzocht de pers het eeu en ander over deze feesten aan haar lezers te willen mededeelen, Wij hebben dit verzoek van den heer Beekman Ingewilligd, daar wi] zijn argumenten redelijk achten. De opmerkingen, die wij hieronder maken zijn in hoofdzaak bestemd voor die buurtvercenigingen, die nog geen feesien hebben georganiseerd. Het is volkomen begriioelljk en gemotiveerd d.-;t de bevolking, nu zij na vijf jaren onder drukking de kans krijgt op ongedwongen wijze het feest te vieren, deze gelegenheid aangrijp Wij betreuren het echter, dat elke vtrecniging zijn eigen gang gaat en geen overleg pleegt met andere. Het zal Immers voor vele Gouwenaars pijnlijk aandoen wekelijks In het een of ander stadsdeel een laaiende feestvreugde te ontmoeten, terwijl zij zelf lil ongerustheid verkeeren omtrent het lot van hun echtgenooten of zonen. Naar men ons mededeelde lijn er naar schatting 500 Gouwenaars nog niet terug gekeerd. Over al dezen zitten hun familie leden In doodclllke spanning en de steeds weer opnieuw daverende feestvreugde stuit deze menschcn dan ook wel eens tegen de borst. En hoevelen hebben in de afgeloopcn weken niet de vreeselijke tijding ontvangen van het overlijden van een van hun familie leden In een of andere hel in het gehate Dultschland Laten wij, ook In oeze feejt- Dat kunuen heel velen uit de verwoeste streken niet. Ze hebben geen enkelen spijker meer. En vaak ook geen hamer om te slaan. Geef zo een van beide, of allebei, bij de komende écn-stuks-actie van N.V.H. vreugde met hen rekening houden. Ook in hun droefheid gunnen deze menschen ons een echte, diepe vreugde. Doch laten wij deze dan allen gezamenlijk uiten. De komende verjaardag van Prinses Irene en de komende feestelijkheden op het einde van de maand bieden ons gelegenheid te over om van onze v»eugde blijk te gaven. Laten de buurtvtr- eenigingen, die nog geen feest hebben gevierd, met het bovenstaande rekening houden. En niet alleen de bedroefden en de iu spanning verkeerenden zullen ons dan dankbaar zijn, doch ook de ouders van de groeiende jeugd, die nu bijna wekelijks het late uur van thuis komst van hun kinderen moeten afwachten. Bovendien is er een groep mtnschen, die tengevolge van de openbaarheid van de feesten in hun nachtrust worden gestoord. Wij leven nu eenmaal in een democratische staat, lyaar wij rekening met elkaar dienen te houden. Laten wij dit voor oogen houden Vacantieontspanning voor de schooljeugd. De commissie maakt het volgende bekend: Dammen: Zi), die zich hiervoor hebben opgegeven, worden verwacht op Woensdag avond 8 Aug. ona 7 uur in de Huishoud school Oosthaven 68; volgende lessen op 15 en 22 Augustus. Schaken: Zij. die zich hiervoor opgaven, worden verwacht op Maandag 6 Aug. om 7 uur in de huishoudschool Oosthaven 68. Volgende lessen op 13 en 20 Augustus. Zingen: Jongens en meisjes beneden de 10 jear, die zich voor zingen hebben opge geven moeten Maandag 6 Aug. om half 3 in Amlcitla, Singelstraat komen, Volgende middagen op 13 en 20 Aug. Jengens en meisjes van 10 jaar en ouder, die zich voor zingen hebben opgegeven moeten Dinsdag 7 Aug., om half 3 in Amlcitia Singelstraat komen. Volgende middagen op 14 «n 21 Aug Plant- en dierkunde; Allen, die zich hier voor hebben opgegeven, moeten op Woens dag 8 Aug. om half 3 in Amicitia Singel- straat komen, waar lichtbeelden enz. ver toond zullen worden. Volgende middagen 15 en 22 Aug. Verder gaan er eenige groep jes onder leiding naar buiten; ieder krijgt hierover bericht thuis. Mochten enkelen geen bericht ontvangen, doordat er voor hen (de jongsten) geen gelegenheid is, dan mogen zij zich aansluiten bij de algemeene club, waarover binnenkort meer in de krant zal komen. Teekenen: Ieder krijgt hierover bericht thuis. Tuinieren: Ieder, voor wie in een clubje plaats is, krijgt thuis bericht. Wie niets hoort mag zich bij de algemeene club aansluiten. Binnenkort daarover in de krant meer. Handenarbeid: Helaas kunnen wegens ge brek aan materiaal de clubjes handenarbeid niet doorgaan, behalve voor de jongens. Deze krijgen bericht thuis. KampeerboerderijVoor 14 Jongens of 14 meisjes bestaat gelegenheid op een boerderij 3 dagen te kampceren. De commissie zal biervoor uitkiezen de oudsten van degenen, die zich voor tuinieren of plant-en dierkunde opqaven. Binnen enkele dagen zal het programma van gymnastiek, sport en «pelen bekend worden gemaakt. Knip dit uit en bewaar het goed 111 Vacantie bouwvakken. De vacantie voor alle bouw- vakken zal dit jaar worden gehou den van 6 tot en met 11 Augustus. Geslaagd toelatingsexamen H.B.S. Na gehouden examen zijn toegelaten tot de te klas van de Rijks Hoogere Burger School te Gouda* M. Abbema, W. Amesz. J.Atema, R.Baak, J. v. d. Ban, Th. v. Berkel, S. v. d. Bom, A. Bouwmeester, M. Bussing, A.Cabout, G. Dijkman. P. v. Elk, J. de Gast, W. v. Gee- len, C. v. Greuningen. H. Grevensbeck, C. de Gruil, M. Idsinga, W. Ibens, C. Kaptein, P. v. d. Kleijn, J. Keller, A. Kraan, C. Krim- penfort, A. Lafeber, W. Langen berg, T. Lam- mertse, L. v. Leeuwen, W. Lugthart, T. da Meer, A. de Moree, J. Nljkamp, A, v. d. Pol, A. Pols, E. Schmied, F. Speksnijder, F. Spijkerman, Th. v. d. Star, J. v. Straaten, A.Tak, W. Veenendaal, J. Verschut, J. Ver- Stoep, J. de Vries, J. C. de Vries, W. de Vries, J. Waiboer, W. v. d. Heijden, C. de Wilde, A. Winkel, allen te Gouda, G. Bak ker, J. Bakker en M. Koater te Moerkapelle, J, v. Dam te Ouderkerk a. d. IJssel, J. Doe- land, G. Gabry, A. Scholten te Haastrecht, E. Hoos, M. Warmenhoven, S. Woldringh te Reeuwijk, M. Huisman en W. Verstoep te Goudcrak, I. Jongerius te Zoetermeer, A. Kamermans te Oudewater, C. Mooten, A. Renes te Stolwijk, C. v. Mullem, A. Verwei) te Zevenhuizen, G. Okkerse te Waddinx- veen, A. Pels te Stolwijkersluis, D. Verhoe ven te Bergambacht. H. de Vos te Amer- stol. Afgewezen: 13 Inlevering Jerry-cans. De Burgemeester van Gouda maakt op verzoek v.d. Staf van het Militair Geza' bekend, dat onbe voegd gebruik en/of bezit van leger- benzinc-bussen (jerry-cans) strafbaar is gesteld, als zijnde in strijd met de reglementen van den 21e Army Groop. Deze jerry-cans dienen onmiddel lijk te worden ingeleverd aan het Bureau van Politie aan de Markt, alhier. Burgerlijke Stand. Geborent 31 Juli, Marinus Wouter, zn. v. M. de Jong en G. Liezenga. Vlamingstr. 7, Herberdina Frida Adrians, dr. v. A. C. Lakerveld, Pr. Hendrlkstr. 26, Hendrik, zn. v. C. Bosloper en H. Lugthart, Tollensstr. Ill, Cornelis Johannes, zn. en Petronella Everdine, dr. v. L. Hoogeveen en G. C. Boere, Goejanveiwellcdijk 83, Roel, zn. v. C. H. G. Goudriaan en A. J. H. Rikkers, Krugerlaan 52, Johannes Petrus Martinus, zn. v. J. W. Kuster en E. M.Fischer, Erasmusstr. 9, Bernardina Josina, dr. v. G. Vreeswijk en B. J, v» Vliet, Tollensstr. 127, Nicolaas, zn. N. Prinsenberg en G. M. Verbij, R. v. Cats weg 210. Gehuwd: 31 Juli, A. Ooms en C. J. Ha merslag, 1 Aug. A. v. d. Heuvel en C. W. Kulk, H. Lambregtfe en A. den Breejen. Overleden: J. J. A. Boer, 2 dagen. De verjaardag van prinses Irene. Op Zaterdag 4 Augustus a.s. zal de buurtvereeniging „Prinses Irene" op het Zoutmanplein de verjaardag van onze prinses vieren. Des middags half drie zal er een gecostumeerde kinderoptocht worden gehouden en kinderspelen worden georganiseerd. De gebrs. Tom, nauwelijks in het bezit van hun nieuwe orgel, boden het comité „Eereschuld en Dank baarheid" aan, op Zaterdag, geheel belangeloos, hun met 8 nieuwe num mers verrijkte programma ten ge- hoore te brengen en te collecteeren ten bate van alle militaire oorlogs slachtoffers, weduwen en weezen. Ook des avonds van 8 tot 10 uur, tijdens de gecostumeerde optocht, zullen de gebrs. Tom hun nummers ten beste geven. Wij zijn er van overtuigd, dat de Gouwenaars deze sympathieke geste op prijs Sullen weten te stellen. Voetbalprogramma voor den Bevrijdingsbeker. Zondag 5 Augustus zullen de vol gende wedstrijden om den bevrij dingsbeker worden gespeeld: D.O.N.K.—O.N.A. G.S.V.—Gouda; Haastrecht—Lekkerkerk Gouderak-Moordrecht Bergambacht—Stolwijk de wedstrijd Waddinxveen-Olympia zal a.s. Zaterdagmiddag worden ge speeld. Zilveren jubileum van O.N.A. Op 15 Augustus a s. zal de Goud- sche Voetbal en athletiek vereeni- ging O.N.A. den dag herdenken, waarop zi) voor 25 jaren werd opgericht. Ter gelegenheid hiervan zullen op 19 Augustus a s. op het O.N.A.-terrein herdenkingswedstrij den plaatsvinden. Het bestuur stelt een fraaie collectie prijzen beschik baar, waaronder een groot plateelen wandbord als vereenigingswissel- prijs. Het programma voor dien dag bestaat o.a. uit hardloopen voor dames, heeren en jongens, discus werpen, hoogspringen, kogelstooten en estafette. Aan' alle athlethiek- vereenigingen in Zuid-Holland is een uitnoodiging voor deelname ge zonden. De inschrijving voor de wedstrijden sluit op 9 Augustus a.s. Vergadering „Mercurius" De afdeeling Gouda van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden en Handelsreizigers „Mercuaius" houd a.s. Wornsdag. 8 Aug 's avonds half acht, in het Blauwe Kruis, haar oprichtingsvergadering. Hiervoor zijn uitgenoodigd zij die bereids als lid toetraden, oud leden en zij die lid wenschen te worden. De agenda vermeld o.m, een in leiding door den heer W. v.d. Vlerk Jr., uit Rotterdam en bestuursver kiezing. Wit bedoelt U daarmee? Soms over die één-stuks-act'c van de N. V. H.? Jawel, maar dat Is ook noodlg, want In Venlo enomstreken heelt menigeen geen enkele laag meer. S >1

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 1