DE VRIJE PERS No. 185 VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1945 OFFICIEEL MEDEDEELINGENBLAD VOOR GOUDA EN OMGEVING STADS NIEUWS De één-stuksactie van N.V.H. „De geallieerde legers hebben een tang gevormd Is het zuiver met de zuivering? Het Koninklijk gezin in Nederland bijeen. Da Verkenners weer ingeschakeld. Uitgave van Je Maintiendrai - Het Parool - Ons Volk - De Vrije Gedachte - Vrij Nederland - De Waar heid en Nicuwsorganen. Weekabonnement 25 ct. Losse nummers 10 ct. Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. Rijksen Adm, i M. J. van Loon BureauMarkt20,Gouda Tel. 3098 Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda Morgenmiddag zullen de Goudsche verkenners er weer op uit trekken en hun beste beentje voorzetten in de één-stukscampagne van N.V.H. Misschien zullen er sommige Gou wenaars zijn, die zeggen: „Alweer gebedel, komt daar nooit een einde aan? Eerst huisraad, toen geld, nu gereedschappen en spijkers. Wat zal het morgen nu weer zijn?" De menschen, die zoo praten, zijn waarschijnlijk nog nooit in de ge troffen gebieden geweest of hebben geen familie in deze ongelukkige streken, om hen van de omstandig heden op de hoogte te houden. Een ieder, die maar even de ge bieden heeft bezocht, waar de klap roos, de bloem van het slagveld weliger tiert dan het onkruid in een niet-onderhouden tuineen ieder, die slechts enkele ruïnes van een in puin geschoten dorp heeft gezien: een ieder, die bemerkt, dat 6 gezinnen in 6 verspreide kippenhokken het moeten stellen met één, zegge één wekker en verder geen andere tijds aanduiding hebben dan de zoneen ieder, die gezien heeft, dat pasge boren kinderen geen andere ligging hebben dan een kale bos stroo, een ieder, die slechts een klein deel van al deze ellende gezien heeft, hij geeft, wat hij geven kan, hij geeft, wat men hem vraagt, uit dankbaarheid, omdat hij voor dit zware leed is gespaard gebleven, uit plichtsbesef, omdat hij weet, dat er vaderlanders in nood verkeeren. Laat een ieder den moed hebben, een offer te durven brengen. Geeft uw hamer, al hebt gij er maar één. Voor die paar spij kers, die U per jaar ergens in moet slaan, kunt U wel zoolang iets anders gebruiken. Geeft in deze één-stuks actie niet van uw overvloed, want dat bezit gij niet, maar van het weinige dat gij aan het gevraagde materiaal bezit. Durft te geven! In het bijzonder doen wij een be roep op hen, die uit hoofde van hun beroep over meer materiaal beschik ken. Wij weten, dat timmerwinkels, aannemerszaken e.d. Zaterdagsmid dags zijn gesloten. Laten de eigenaars hiervan of een man van hun perso neel den komst van de verkenners afwachten. Indien dit in geen geval mogelijk is, dan verzoekt het N.V.H. dezen menschen, het te schenken materiaal in den loop van de vol gende week te bezorgen bij de fa. Rond aan de Zeugesti aat, die geheel belangeloos deze goederen in ont vangst zal nemen. Geeft dus! Spijkers, hamers, zagen, nijptangen Gondelvaart van de Roei- en Zeilvereeniging. Het bestuur der Roel- en Zellverccnlglng .Gouda'' verzoekt ons mede te deelen, dat ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Irene, op 4 Augustus a s. door de singels te Gouda een gondelvaart van roei en zcllvaartulgen zal worden gehouden. De route Is als volgt: Bleekersslngel, Kattenslnge), Bolwerk, Turfsingel en terug. Aanvanf circa 22.30 uur, einde 24 uur. Tahiti zal haar medewerking verleenen. Dat lazen wc telkens In de oorlogsberichten van het vorige jaar. Aan zoo iets danken wi) onze bevrijding. Maar met dat al is menigeen in ons land in het gebied waar deze oorlogstangen werden vervaardigd, zijn knijptang kwijt. Ook zulke kleinigheden zijn noodig voor Volks-Herstel. Wilt U eens nagaan of U, dankbaar voor de bevrijding, (bij de één-stuks-actie, misschien een knijptang kunt geven? 1. Losse feiten. Velen, die de zuiveringsmaatrege len van nabij meemaken of aan de uitvoering daarvan deelnemen, voe len telkens den twijfel opkomen of wij hiermee wel op den goeden weg zijn. Sterker: herhaaldelijk komt ons rechtsgevoel heftig in verzet. Wij meenen dat het goed is, dat men zich in breederen kring reken schap aflegt van wat er in de zui veringswereld gebeurt. Daarom wil len wij hier telkens met een paar regels enkele feiten vertellen of punten toelichten. Wij zullen geen breede beschouwingen geven, en den lezer het oordeel laten. Voorloopig programma Bevrijdingsfeesten. De Commissie voor Oranje- en andere Openbare Feesten heeft voor de a.s. feest dagen het volgende voorloopige programma vastgesteld. Vrijdag 31 Augustus: 7.30 uur hengelconcours, 8.00 uur muzikale rondgang en carrillonbespellng, 9 uur kerk diensten (in de R.K. Kerken om half acht). 10 uur kinderoptocht, 2 uur zeilwedstrijden (Nieuwe Vaart) en gymnastiekuitvoeringen op de Markt, 3—3,30 uur Uitvoering van het mannenkoor „Gouda's Liedertafel.". Deze uitvoering zal worden gegeven in de hal van het raadhuis en zal door luid sprekers worden uitgezonden. Zaterdag 1 September 10 uur Vliegerwedstrijd (op nader te bepalen plaats) en roei- of (en) kanowedstrijden (Bleekersslngel) N.m. 8.30 uur concert op de Markt. 11 uur groot schitterend vuur werk. Op verzoek van talrijke buurtvereenlgingen heeft de commissie op Zaterdagmiddag geen feestelijkheden georganiseerd teneinde de buurtvereenlgingen de gelegenheid te geven hun feestprogramma's af te werkea. Huwelijksfeest. Dinsdag j.l. herdachten de heer en mevr. Huisman-van Aalst den dag, waarop zi) voor tien jaar in het huwelijk traden. Gezien het werk dat mevrouw Hulsman ln de afge- loopen jaren heeft verricht, zooals huipaan krijgsgevangenen, onderduikers, het opgang houden van het natura-apparaat, haar werk la het noodziekenhuis, kortom hulp aan alles, wat maar lichtelijk naar „Illegaal" rook, vergaten velen dezen dag niet en is het paar ln de bloemetjes gezet. Het is zoo moeilijk 1 De groentehandelaar C., de melk boer van G. en de slager T. zijn bekeurd wegens het gebruiken van ongeijkte maten of gewichten. De politie alhier heeft negen min derjarigen, die al „liftende" in Gouda waren aangekomen, naar hun ouder lijk huis teruggezonden. Wegens baldadigheid kwamen een tiental jongens op het politiebureau terecht. Verkeersovertredingen blijven een dagelijksch verschijnsel. Woensdag werden hiervoor weer vijf bon netjes gegeven. De Bumblebees Gisteravond gaf het onderduikers cabaret „De Bumblebee^" in Thalia een opvoering ten bate van „Eere> schuld en Dankbaarheid". Van de huiskamer naar het too. neel is een groote stap, verklaarde de heer Ir. S. J. Meijn, de leider van het gezelschap. De medewerkers waren tijdens de bezetting gewoon in huiselijken kring op te treden. De opbrengsten van hun optreden wa ren bestemd voor het onderhoud van hier in ons land vertoevende Indonesiërs terwijl bovendien een deel van de opbrengst in de L.O.- kas vloeide. Grappig is de voor het het Cabaret gekozen naam. „Bumblebee" beteekent in het Ne- derlandsch „Hommel". Het nest van een hommel is niet makkelijk te vinden en mocht het gevonden worden, dan is het practisch een onmogelijkheid er de honing uit te halen. De S.D. is er dan ook nooit in geslaagd de hand op de gelden van de „De Bumblebees" te leggen. Het zou ons te ver voeren elk on.- derdeel van het uitgebreide pro gramma onder oogen te zien. Wij moeten met enkele algemeenheden volstaan. Allereerst dient gezegd te te worden, dat het Holland-Indië programma vlot werd afgewerkt en zeker niet nagelaten zal hebben onze gevoelens en sympathie voor Indië te verstevigen. Wel stonden enkele medespelers in den beginne wat onwennig op het tooneel, doch in het tweede gedeelte was dit ge heel verdwenen. Vooral de Indische krijgsdans, de Pentjah en de kront jong muziek werden door het pu bliek zichtbaar geapprecieerd. Ook de declamaties en de zang, die ten beste werden gegeven, waren niet onverdienstelijk. De heer Meijn verbond op vlotte wijze de pro- gramma-onderdeelen aaneen. Al met al heeft de tot de nok toe gevulde zaal ongetwijfeld van het gebodene genoten. In zijn sluitingswoord waarin de heer H. v. d. Heuvel de spelers be dankte, deelde hij nog mede. dat deze avond een batig saldo van ruim duizend gulden had opgebracht, welk bedrag weer aan „Eereschuld en Dankbaarheid ten goede komt. Schaken. Gletefavond speelde de heer Donk uit Amsterdam In „Ons Hujs" te Gouda, simul taan voor de Arb. Schaakclub (A.S.Caan De prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet zijn gisteren per vlieg tuig uit Londen op het vliegveld Teuge aangekomen. H.K.H. Prin ses Juliana begeleidde de prinses jes op haar thuisreis. Op het vliegveld was ter begroeting aan wezig Z.K.H. Prins Bernard, die kort tevoren met zijn sportvlieg- tuig op Teuge was gedaald. De prinsesjes arriveerden met twee toestellen van de R.A.F., waar van in het eerste waren gezeten Prinses Juliana met de jongste prinses Margriet en in de tweede, de beide andere prinsesjes. Bij aankomst op het vliegveld werden aan de prinsesjes, door meisjes, oranje bloemen aangeboden. Prins Bernhard legde een en ander op de film vast. 19 borden. De uitslag was voor A. S. C. lO'/a—8V2. De heeren P. Lafeber, K. de jong, G. Vos, J. v. Engelen, P. Spieringshoek, A. de Vries, A. v. d. Zaan, P. Eerland en A. M. Nie- veld wonnen hun partij, terwijl J. de Bruin, A. Broekhuizen en A. v. Eijk reraise speelden. In vier uur tijd waren alle partijen beslist, A slip of the pen. In het verslag over het afscheid van het M.G. op Dinsdagavond jstond de roman Les Hommes de bonne Volonté" vermeld. Deze roman werd abusievelijk toegeschreven aan Romain Rollend. Dit moest natuurlijk J. Romains zijn. De kindertsitzending. Woensdagmorgen zou er een groep van ongeveer 60 kinderen naar België vertrekken. Dinsdagavond om 9 uur. toen alle voor bereidende maatregelen genomen waren, ont ving men het ontstellende bericht, dat de uitzending niet kon doorgaan, aangezien in België de voorbereidende werkzaamheden niet gereed waren gekomen. De uitzending is daarom voorloopig uitgesteld tot 20 Aug a.s. Mocht er tussentijds een transport uit een andere omgeving uitvallen, dan zal het vertrek ee-der plaatsvinden. De uitzending naar België van Woensdag 8 Augustus a.s. gaat gewoon door. Hedenmorgen vertrokken vanaf het vee marktterrein een 3 tal bussen met 80 Kin deren naar Tilburg om daar een dosis ge zondheid op te doen. BINNENLAND. Bon R 15 tabakskaart inleveren. Het Ministerie van Handel en Nijverheid maakt bekend, dat zij die in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht in het be zit zijn van een tabakskaart, uiter lijk 8 Augustus a.s. bon R 15 van deze kaart moeten inleveren bij den winkelier, van wien zij tabaks producten wenschen te betrekken. Detaillisten verwijzen wij naar de offlciëele publicatie in dit nummer. Reizen door geheel Nederland vrij 1111 Het M.G. heeft ingaande heden, voor het geheele land, het reisver bod opgeheven. Dit beteekent dat voor reizen in het binnenland geen permit" of vergunning meer be hoefd te worden aangevraagd. BI) het Inzamelen van gereedschappen en dergelijke, zullen dc ]onge menschen dlc het blik hebben opgehaald ook weer hun diensten bewl|zen. Deze zullen op 4 Augustus aan Uw deur verschijnen. Leg Uw spijkers, hamer, zaag of knijptang vast klaar.

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 1