DE VRIJE PERS No. 136 ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1945 OFFICIEEL MEDEDEELINGENBLAD VOOR GOUDA EN OMGEVING Is het zuiver met de zuivering Pmi&eó. Itme 6 Jaac OP DE BRUG. Uitgave van Jf Matntiendrai - Het Parool - Ons Volk - Dc Vrije Gedachte - Vrij Nederland - De Waar heid en Nieuwsorganen. Weekabonnement 25 ct. Losse nummers 10 ct. Redactie L. J. A. v. d, Steenhoven Mr. A. A. J, Rijksen Adm, i M. J. van Loon Bureau: Markt?0, Gouda Tel. 3098 Drukker: Drukkerij Verzijl, Gou'da 2. Onvoldoend onderzoek bij schorsing. Wanneer wij hier over zuivering schrijven, bedoelen wij de maatregelen zoowel tegen N.S.B.'ers en collaborateurs als tegen ambte naren, die geschorst of gestaakt zijn. Vandaag vertellen wij iets van de schorsing van ambtenaren. De schorsing is ernstig. Het Zuiverings besluit zegt dat deze wordt toegepast tegen ambtenaren, indien zij van ontrouw aan Rijk of Regeering „hebben doen blijken of van hen op grond van hun houding vóór of tijdens de bezetting, niet de Qetrouwe medewerking aan het herstel van het vaderland kan worden verwacht". Bij schorsing verliest men zijn salaris. Dan heelt toch zeker eerst een ernstig onderzoek plaats vóór een ambtenaar ge schorst wordt? Dat zou men denken. Hat volgende is echter gebeurd (niet in Gouda). Een Militair Commissaris benoemt een Adviescommissie en draagt deze op hem van raad te dienea, welke ambtenaren in een bepaalde plaats voor een maatregel in aan- me-king komen. De Adviescommissie vraagt in haar omgeving rond en krijgt een paar brieven over een ambtenaar. Men wist van den man niets kwaads, maar is van oo d>:el dat hij geschorst behoort te worden ais die klachten juist zijn. Men adviseert tot schorsing ronder klagers of aangeklaagde te hoo'en en de Militaire Commissaris volgt zonder meer het advies. Hoewel later bleek, dat er van de aan tijgingen practisch niets overbleef, is deze ambtenaar nog steeds geschorst. STADSNIEUWS. Vacantie-ontspanning voor de Jeugd. De commissie deelt medet Wegens het buitengewoon groote aantal inschrijvingen voor gymnastiek-, sport- en algemeene clubjes, is de commissie genood zaakt de kinderen te verdeden in drie groote groepen, ieder voor één week. In de we^k beginnende 6 Aug. zullen er aan mee doen de ingeschreven leerlingen van school 1, 2, 4, 7. 8, Kopschool, School B en Westerschool volgens het volgende rooster Jongens van 10 jaar en ouder. Maandag 9-12 en 2-5, Dinsdag en Woens dag 9-12. Donderdag wordt nog nader be kend gemaakt. Vertrek naar het speelterrein 's morgens om 9 uur en 's middags om 2 uur vanaf Achter de Waag. Meisjes van 10 jaai en ouder. Maandag 9-12 en 2-5: Donderdag 2-5. Vertrek als boven vanaf dc Markt (voor het Stadhuis). Jongens en Meisjes beneden de 10 jaar Maandag 9-12 en voor degenen die niet aan de zangclub mee doen 2-5 Dinsdagen Woensdag 2-5; Donderdag 9-12 en 2-5. Vertrektijden als boven vanaf het Vee- marktterrein. Voor Vrijdag staat er voor jongens en meisjes boven de 10 jaar. leer lingen van bovengenoemde scholen, die zich voor een of ander clubje hebben opgegeven (dus ook voor tuinieren, teckenen enz een boottocht naar Rotterdam op het programma, waarbij ook Blijdorp zal worden bezocht Vertrek 7 uur precies van de Oude Veersta! terug id Gouda half 5. Brood meenemen. De kosten hiervan zullen f 1 per persoon bedragen. Kaarten hiervoor moeten gehaald worden op Maandag 6 Aug. in de Huis houdschool Oosthaven 68, tusschen 2 en 5. Aan ouders, voor wie deze onkosten een bezwaar zijn, wordt verzocht zich tpch op dezen tijd aan de huishoudschool te ver voegen. Dan zal op kiesche wijze in deze moeilijkheid worden voorzien. Dan nog een raad aan de kinderen: kleeren aandoen die cr tegen kunnen en geen geld of sieraden meenemen. Op Zaterdag is er niets te doen. Wie er lust in heeft kan dan thuis een opstel maken over „Wat vond ik deze week het prettigst en waarom". Deze opstellen, die niet langer mogen zijn dan 4 schrlftbladzijden kunnen op een nader te bepalen datum worden ingezonden. Dc com missie zai vragen of het mooiste dan in de krant mag komen te stnon. Morgen is het ongetwijfeld voor het Prinselijk gezin de gelukkigste dag van de afgeloopen vijf jaren. Prinses Irene verjaart, op eigen vader- landschcn bodem temidden van haar zusjes, ouders en grootmoeder. In de jaren, die achter ons liggen moesten de verjaardagen van het konink lijk huis bijna altoos worden gevierd met af wezigheid van een of meer leden. Dit is nu voorbij. Thans verheugen wij ons allen, nu wij het geheele koninklijke huis weer in ons midden hebben en wij zonder eenig gevaar van onze gevoelens voor de Oranjes blijk kunnen geven. Wij bieden onze jonge prinses op dezen ver jaardag met zulk een bijzondere beteekenli, onze eerbiedige gelukwenschen aan. Ooc Ergerlijke diefstal. De 16-jarige A. P. v. d. E. vandenWeth. Venteweg werd Donderdagmorgen ioor de spoorwegrecherche betrapt op het stelen van een spoorbiels» die hij van onder de rails had verwijderd. Juist op deze plaats ontbra ken reeds twee bielzen. Indien het herstel van het spoorwegverkeer zoo moet geschie den, kan het nog wel eenigen tijd duren, voordat wij van een geregeld spoorwegver keer kunnen spreken. Biljarten» Uitslagen Nederlaagserie-wedstrijd R. K. B.V. „Anti-Poedel". B.V. „De Spil"-„Anti-Poedel" 8-4. G. /Anker (81) 67-C. deGraauw(82) 82 0-2 M. Mikkersf 81II-L. v. Leeuwen (92) 77 2-0 L .Mulder (68) 68-A. Voorbergen (68) 54 2-0 v. Leeuwen (58) 58-Zwanenburg (58) 42 2-0 P. Becker (46) 42-A. v. Oosten (45) 45 0-2 F. Boot (50) 50-A. v. Toren (53) 48 2-0 B.V. „Excelsior"-,,Anti-Poedel'' 5-7. v. Willigen (42) 30-J. v. Ewijk (37) 37 0-2 H. Jongeboer (75) 75-C. v. Loon (75) 74 2-0 J. Hooimeijer(43)23-T. Kranenburg (40) 40 0-2 D. Vis (78) 78-J. Stolwijk (79) 79 1-1 Mlchaëlis 140) 140-Zwauenburg (130) 78 2-0 C. Melkert (89) 54-Adr. Engelhard (98) 98 0-2 PREDIKBEURTEN. Zondag 5 Augustus 1945. Ne-d. Herv. Kerk (St. Janskerk) 10 uur v.m. Ds. M. C. Koale, namiddag 3 uur Ds. C. A. Korevaar. (Westerkerk) 10 uur v.m. Dr. M. H. A. v. d. Valk vau Hillegersberg, namiddag 5 uur Ds. G. Elzenga. Vereen van Vrijzinnig Herv. 10.30 uur Ds, J. v. Rossum, Amersfoort. Vereeniging Calvijn. N.m. 4 uur. Geen opgave ontvangen. Remonstr. Geref. Gemeente n.m. 7 uur Ds. D. G. van Vreumingen te Hengelo. Evangelisch Luthersche Kerk v.m. 10 uur Ds. A. J. Meijer, Lcroepen pred. te Rotter dam-Zuid, Liturgie, Donderdag 7.30 uur Avondgebed. Oud-Kath. Kerk 10 uur pastoor Giskes. Geref. Kerk 10 en 5 u. Ds A. van Egmond van lerseke. Geref. Zondagsschool „Jozef", Groen van Prinstererschoc! Groenendaal van kwart voor 3 tot kwart voor 4 uur. Vrijgem. Gereform. Kerk 8.30 en 4 uur in Remonstr kerk, cand./W. Vis ven Amsterdam. Geref. Gem. Stationsweg. 10 en 5 uur Ds. De Blois. Chr. Ger. Kerk, 10 en 5 uur Ds. A. Dubois. Ned. GerGemeente, Turfmarkt 54Zondag 10 en 5 uur, ds. Joh. v. Weizen. Woensdag 7.30 Vrije Evany. Gemeente 8.30 uur v.m. in de kleine kerk, 5.30 uur n.m. gebouw. Zeugestraat 38. Ds. P. van Vliet, v. A'dam. Opwekk Zangkoor. Leger des Hells, 10 uur v.m. Heiligings- dlenst. 7.30 Openbare Kerkelijke Samenkomst. Dinsdag 7.30 uur n.m. ledenvergadering, Dondcrdnq 7.30 uur n.m. Openbare snmenk. Leiders: Majoor en Mevr Wels. Jong Nederland voor Christus. Woensdag 8 uur n.m. Spieringstraat 49. Leiderde Heer W. F. Kloos. Dokters- en Apothekersdlenst. De Zondagsdienst wordt waargenomen door de doktoren J. G. W. F. Bik, Bleckera- slngel 55 en Dr. A Beek, Lange Tlendeweg. De apothekersdlenst wordt waargenomen door Apotheek Grendel, Lange Tiendew. 9. Inwisseling gaspennicgen. In den loop van de volgende week worden de in omloop zijnde gaspenningen a 10 ct. per stuk ingenomen. Wij verwijzen hiervoor naar de in dit nummer betreffende advertentie. Tonnen beschikbaar. De Heer C. van Leeuwen, Groeneweg 79 alhier, is genegen gedurende de komende feestdagen aan buurtvereenigingen tonnen gratis in bruikleen beschikbaar te stellen. Verzoeken hiertoe worden het liefst vóór 15 Augustus a.s. ingewacht. Radio-amateursvereen. opgericht. Op 1 Augi stus j.l. is in Gouda opgericht de Nederlandsche Vereeniging van Radio amateurs afdeeling Gouda. Het dagelijksch bestuur bestaat uit de heeren J. Schoonder- woerd, voorz., W. F. Hoekstra, Gouwe 51 seer, en P. C. v. d. Post, penningm. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij het secretariaat. Aanmelding voor Gezags troepen Voor oud-B.S. leden bestaat d» gelegen heid zich op te geven voor de Indeeling bi) de gezagitroeptn InNederland. Zij, die hier voor In aanmerking wenschen te komen, kunnen zich melden op Maandag a.s. van 9—12 en van 2 4 uur aan de Westerschool. Bioscoopprogramma. Dc bioscopen in Gouda vertoonen deze week een journaal, waarin o.a. zijn opge nomen het bezoek van Prinses Juliana aan Nijmegen, een kijkje bij den hulpvliegdlenst In Engeland, een Japansehe aanval op het Amerlkaansche vliegkampschip Franklin en twee teekenfilmpjes. Nutsapaarbank, Gedurende de maand Juli zijn ingelegd en terugbetaald de navolgende bedragen Inleg in 21.845 posten f 1.283.253.37 Bijgeschreven rente,, 384.52 Terugt in 2.716 posten 31 1.385.99 Meer ingel. dan terugbet. 972.251.90 Aan het einde der maand Juni was ten name der inleggers ingeschreven f 9.627 342.75 zoodat hun tegoed ultimo Juni bedroeg: f 10.399.394.65 Burgerlijke Stand. GEBOREN: 1 Aug,, Ehellna A. M., dochter van G. Palsgrasf en M. Dijkstra Geuzenstraat 41 - 31 Juli, Pieter, zoöb van P. Loendersloot en C. S. Overduin, Groe nendaal 77 - 3 Augustus, Cecilia M., dochter van A. I. Kraan tn D. Vlaar, Willens 14 - Jacoba Y., dochter van H. J. Heijmansen N. G. van Grieken, Gr. Jacobastra^.t 51 - 2 Aug., Lammertiaa G.f dochter van J. v. d. Heuvel en W. J. Stolk, Pretoriaplein 13. ONDERTROUWD. 2 Aug., B. M. Steeman en M. A. Schouten - A. C. van Klaveren en P. F. Kwinkelenberg - J» J. Broer en J. Snel - G. Tollenaar en S. Smitskamp. - P. J. Bazen met C. Geldcrblom. J. T. Slingerland met M. Berlijn. - J. v. d. Horst met H. Hoornen. - A. Hoefnagel met C. F. Pagle. - J. Hoegen met E. van Es. - A. van Hooff en C. P. M. dc Leu. - J.v. d. Kooij met P. Looi jen. OVERLEDEN: 31 Juli. Willem Pie tr Herimnus Janiscn, gehuwd m. Helena Ver- wcij, 5 - 1 Aug. Adriana Gerdina van den Assen geh. met Gljsbert de Vries, 38 J. - Maria Magdalena Zwanenburg, gehuwd m. Johannes IJsselsteln, 71 - Johannes Griffioen, gtfh. m. Margje van Blanken, 55- Martina Wilhelmina van Vleuten, wed. v. Pieter van Dam, 78 j. - Pierre Lorse. I3mnd. - 2 Aug. Gerritje Verwei) geh. n; Teun is Bontenbal, 46 Jaar. Gisterenavond heeft de Minister ven Oor log, Mr. Meynen, een radiorede gehouden, N o.a. mededeelde, dat ongeveer 200.000 mannen onder dc wapenen zullen komen. Hiervan zijn 100.000 man voor de expeditionaire macht, 27.0C0 voor de gezags- bateljons include iN.I.C.A.-personeel, 50.0CÜ voor bezettingstroepen in Duitschland, als mede personeel der luchtstrijdkrachten. Aangenomen wordt, dat de eerste divisie der expeditionaire macht in de eerste helft van 1946 gevechtsklnar zal zijn en dc tweede ongeveer 4 maanden later. Offeren alle Bankiers en Indu- strieelen slecht? Geenszins 1 Eén bankiersfirma schonk vorige week aan N. V. H. f 2500.—. De mcdedeellng, die wij plaatsten betrof slecht één instelling en geeft geenszins het rechs tot generallseeren. DISTRICTS-NIEUWs. Oudewater. Geslaagd t Voor het examen machine-schrij ven slaagden alhier onze stadge noten de dames M. Blom, C. van Mechelen, A. van Vliet en de heeren J. Hocfs, J. Meesters, Th. Prinsen, H. Sluis en G. de Wit. O.Z.V. Kampioen 1 Gisteravond behaalde O.Z.V. 1 het kam pioenschap van haar afdeeling. De laatste thuiswedstrijd tegen Bodegraven 1 eindigde In puntloos gelijkspel. O.Z.V, had hieraan voldoende voor het behalen van hrt kam pioenschap. Alle spelers van O.Z.V. ont vingen bloemen. O.Z.V. 2 verloor van Bodegraven 2 met 1-0 BINNENLAND. Installatie van het Bijzonder Gerechtshof. Gisterenmiddag heeft de installatie plaats gehad van het Haagsche Bijzonder Gerechts hof ter berechting van landverrader? D* President van het Hof Mr. A, L. N. van Berckel voerde allereerst het woord. Hij bracht dank aan hare Majesteit de Koningin voor het vertrouwen in de personen gesteld, die in het Hof benoemd zijn. De strafrechte lijke beveiliging van de meest essentiecie rechtsgoederen van Staat, regeeringsinstel- lingen en volk tegen aanslagen en verraad zijn in handen van het Hof gelegd. De taak van het Hof zal zijn, ons vaderland zoo spoedig mogelijk van de grievende blaam van landverraad te zuiveren. De Procureur Fiscaal bij het Hof Mr. J, Zaayerzeide.dat het optreden streng zal zijn. Zij. die 5 jaren lang met alle middelen ons vo' hebben ge kweld en beleedigd, mishandeld en bestolen, gehoond en gesard, zij zulien ondervinden, dat niets is vergeten en ook niets is verge ven. Spreker deed etn beroep op allen, die met deze misdadigers te maken hebben gehad. Men brenge feiten ter kennis van den P. O. D Ten slotte voerde, namens de balie, J.C. U. van Doorn het woord. Opinie-onderzoek in Nederland. Ho* oordeelt ons volk Dr. Ph. J. Idenburg, Dir. van het Centr. Bur. v. Statistiek en Prof M. H. R. Hoetink te Amsterdam, hebben het initiatief genomen tot oprichting van een Vereeniging voor Opinie-onderzoek. Allen, die hiervoor belang stelling hebben, kunnen als lid toetreden. De minimum-contributie bedraagt f6 's jaars. Een groot aantal op maatschappelijk en wetenschappelijk gebied vooraanstaande per sonen heeft zich reeds bereid verklaard hun steun aan de vereeniging te verleenen Het middel voor het meten van de stroo- minqcn en meeningen in een volk, heeft In dc praktijk van vele democratische landen zijn bruikbaarheid reeds bewezen. Zoo kon men in de V. S. geregeld volgen hoe de mecnlng van het Amerikaansche volk was over het overheidsbeleid, dc neutraliteits- haudhaving, de hulp aan Engeland, de oorlog tegcu Duitschland, de houding

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 1