DE VRIJE PERS m -<b No. 187 MAANDAG 6 AUGUSTUS 194S OFFICIEEL MEDEDEELINGENBLAD VOOR GOUDA EN OMGEVING Is bet zuiver met de zuivering? Sociaal Informatiebureau. Uitgave van Je Malntiendrai - Het Parool - Ons Volk - De Vrije Gedachte - Vrij Nederland - De Waar heid en Nieuwsorganen. Weekabonnement 25 ct. Losse nummers 10 ct. Redactie: L. J. A. v. d, Steenhoven Mr. A. A. J, Rijksen Adm, t M. J. van Loon BureauMarkt20, Gouda Tel. 3098 Drukker; Drukkerij Verzijl, Gouda 3. Geen eenheid van norm bij staking en schorsing. Met de staking en schorsing van amb tenaren heeft men geen eenheid van toepassing bereikt. Er zijn ambtenaren geschorst dte hoogstens een enkele fout hebben gemaakt of, bi) dreigende moei lijkheden, wat gauw zijn gezwicht voor den aandrang van den bezetter. Maar wat heeft ieder Nederlander gedaan? Hl) gaf indertijd bij navraag op. of hij Jood was of niet, bijv, voor de postgiro. Hij liet zich fotografeeren en gaf zijn vinger afdruk, waardoor de jacht ophetNedcr- landsche volk be- orderd werd. Naast gesch orste ambtenaren, die v/einig of niets h- Leu gedaan, bleven velen gehandhaafd die in hun samenwerking inc.- He Duttscher» ver waren gegaan. Deze ongelijkheid van behandeling is grievend. Recht elscht eenheid van norm. Begroetingsavond van de C.J.M.V. „Daniël.' Vrijdagavond hield de C.J.M.V. „Daniël" in haar gebouw aan de Naaler- straat een begroetingsavond, om al de gerepatrieerde leden officieel welkom te heeten. De feestelijk versierde zaal was bijna geheel gevuld en onder leiding van den voorzitter, J. Teekens, werd op vlotte wijze een keurig programma afgewerkt, waaraan velen hun medewerking verleen den. Hoewel het begin van den avond een ernstig karakter dtoeg, kwam de stemming er toch heel gauw in. Als hoogtepunten van het zeer om vangrijke programma kunnen genoemd worden: ecnlge goed uitgevoerde muziek stukjes, een bultengewoou geestige voor dracht van J. Potuijt, een half uurtje, ver zorgd door de gerepatriëerden en een komische hersengymnastiek. Wat de consumptie betreft, deze was ook prima in orde! Alle lof aan diegenen, die - gezien de tijdsomstandigheden - toch neg zooveel goeds bij elkaar hebben weten te krijgen. Alle aanwezigen kunnen terugzien op een zeer geslaagden avond De verjaardag van prinsesirene Zaterdag j.l. hebben de bewoners van Gouda, begunstigd door een prachtig Oranjezonnetje de verjaai dag van Prinses Irene gevierd. Van tal van huizen en gebouwen wapperde de driekleur, terwijl een aantal buurtvereenigingen een feest programma voor jong en oud ten uitvoer brachten. Het was een aardige gedachte van de buurtvereeniging „Irene" om een gevelwedstrijd te organiseeren. De gevels van de Joubertstraat en Hertogstraat zagen er dan ook keurig versierd uit, hetgeen de feeststemming ongetwijfeld beeft verhoogd. Ook de opvoering van een cabaietprogramma op een sleepers wagen viel zeer in de smaak. Ren collecte tijdens de feestelijkheden gehouden voor „Eereschuld en Dankbaarheid" bracht f 126.96' j op. Ook dc bewoners van de Bogen ,'en omgeving 'n brachten keurige versiering aan en offerde een bedrag van circa f 310,— aan Eereschuld en Dank baarheid. De bev oners van de buurtvereeniging Prinses ..Irene" (Zoutmanplein en omg.) en van de Gansstraat lieten zich in hun feestviering evenmin onbetuigd De buurtvereeniging bracht voor ,E. enD." een bedrag van f 112.67 bijeen, waarbij niet inbegrepen is, het bedrag, dat de Gebr. Tom met hun orgel bijeenbracht. Vanzelfsprekend ontbraken in de ver schillende buurtvereenigingen de gecos- tumeerde optochten niet. De bewoners van de Gravin jacobastraat brachten in een collecte f 130.— bijeen, welk bedrag door ,,Opa" aan het N.V.H. zal worden overgedragen. De feestviering in Gouda werd be sloten door een gondelvaart, georgani seerd door de Roel- en Zeilvereeslging „Gouda". Het was een fantastisch'gezicht de met oranje-lampions versierde vaar tuigen over het zwarte water te zien voortbewegen. Centrale v. Buurtvereenigingen Onlangs is in een bijeenkomst van alle toen bestaande Goudsche Buurtvereni gingen een Centrale van Buurtvereenigin gen gevormd, waarbij de vereenigingen werden ingedeeld in vijf districten, welke begrensd worden door de Fluweelen-, Bicekers-, Katten- en Turfsingei cn het binnen deze singels gelegen centrum der stad. Voor elk district werden twee be stuurders gekozen, die hetdist-ictsbestuur uitmaken. De gezamenlijke dis iric ibestuur- ders vormen het bestuur der Centrale, waarvan het dagelijksch bestuur als volgt werd, samengesteld t W. Hoonhout, voorzitter, J. Th. Im- holz. Coornhertstraat 7, secretaris en M, Both, penningmeester. In samenwerking met de commissie voor openbare feesten heeft de Centrale de organisatie op zich genomen van een op 31 Augustus a s. te houden kinderoptocht waaraan een groot aantal buurtvereeni gingen zullen deelnemen, Elke deelnemende vereeniging zal 20 cent per lid bijdragen in de kosten voor den'optocht, terwijl de voorloopige contri butie voor elke bij de centrale aangesloten j vereeniging 10 cent per lid en per jaar bedraagt. Teneinde een zekere ordening tot stand te brengen in de uitingen van feestvreugde alsmede om het administratieve werk der buurtvereenigen te vergemakkelijken, is met de betrokken autoriteiten overeen gekomen, dat in het vervolg alle aan vragen om vergunning voor het houden van feestelijkheden en het verkrijg n van extra toewijzing electriciteit, via de Cen trale moeten worden ingediend. Vanaf 11 Augustus zullen vcorloopig geen vergunningen voor het organiseeren van buurt of straatfeesten worden ver leend, met uitzondering van de laatste week in Augustus. Derhalve is het gewenscht, dat alle nog niet aangesloten buurtvereenigen zich ten spoedigste bij hun districtsbestuur als lie? der Centrale laten inschrijven en zich van een aanvraag-formulier om vergunning voorzien. Vereenigingen. waarvan tijdens de be zetting eigendommen zijn ontvreemd, die» nen hiervan omgaand schriftelijk opgave te doen aan den secretaris der Centrale; J. Th. Imholz, Coornhertstraat 7, alhier. Het spoorwegverkeer komt weer op gang* Mei ingang van heden wordt het trein verkeer over een aantal baanvakken uit gebreid, terwijl op een aantal nieuwe baanvakken treinen zijn ingelegd. Dc busdiensten, die vanuit Goudf- de ver binding met Rotterdam en Den Haag hebben onderhouden, komen nu te vei vallen. Voor het gemak van onze lezers plaatsen wij hieronder de vertrektijden van de treinen vanuit Gouda naar Den Haag, Utrecht en Rotterdam en omge keerd. Ook kan men in een betrekkelijk korten tijd vanuit Gouda, Nijmegen be reiken. Van Nijmegen loopen dan weer treinen naar Brabant. Het ij onmogelijk om de geheele dienstregeling van de Ned. Spoorwegen in onze kolommen op te nemen. Een volledige dienstregeling is opgehangen voor het raam van de Ned. Spoorwegen aan de Crabethstraat, waar men zich volledig op de hoogte kan stellen. Vertrektijden i Gouda-Utrecht, 8.40 - 13.10 - 16.10 - 18.10 - 22.40* Gouda-Den Haag, 8.38 - 9.38 - 13.55 - 19.21 - 20.55" Gouda-Rotterdam, 8.31 - 9.31 - 13.49 - 19.24 - 20.48* Utrecht-Gouda. 7.38 - 8.38 - 12.56 - 18.21 - 19 55* Den Haag-Gouda, 7.37 - 12.07 - 15.07 - 17.07 - 21.56* Rotterdam-Gouda, 7.52 - 12.22 - 15.22 - 17.22 - 22.11* Gouda-Nijmcgen, (via Geldermalsen) Vertrekt 8.40 Aankomst: 11.41 13.10 16.10 16.10 19.35 In Utrecht overstappen. De treinen rijden alléén op werkdagen, behalve de met gemerkte, welke ook des Zondags rijden. i Dc „Unie van VrouwelijkeVrij- willigers" zal met ingang van Maandag 6 Augustus haar dien sten uitbreiden met 'n Sociaal Informatie-bureau in het gebouw Oosthaven 59, Gouda. Dit bureau is eiken werkdag van 3 tot 4 uur geopend en bovendien Woensdagavonds van 7 tc>t 8 uur, des Zaterdags gesloten. Doel: Het geven van inlich tingen en bet beantwoorden van vragen op elk gebied. In dezen tijd, nu de huisvrou wen met zooveel problemen en moeilijkheden te worstelen hebben, zal het ongetwijfeld voor velen 'n lichtpuntje zijn, dat zij voor al deze moeilijkheden 'n gewillig oor kunnen vinden en ook werkelijk net practische raad ter zijde v, orden gestaan. Of bet nu gaat over de opvoe ding der kinderen, of iets op huis houdelijk terrein, U wordt met raad en daad geholpen. Ook op medisch, juridisch of sociaal gebied, 'n Aantal U.V.V.-ledenstaan daar geheel te Uwen dienste, zij wij zen U den weg in den doolhof van instanties en ook geven zij U advies op het gebied der dis tributie. Daar kunnen b.v. huis. vrouwen, die door oorlogsomstan digheden niet meer in staat zijn zelf het huishouden te verzorgen, haar aanvraag indienen voor gezinshulp. Ook gezinnen, waar 'n baby verwacht wordt, worden zooveel mogelijk geholpen. Jammer is het echter, dat we gens gebrek aan voldoende perso neel, niet altijd onmiddellijk aan alle aanvragen kan worden vol daan. Er kunnen zich bij dit bureau nieuwe leden opgeven, zoowel actieve als enkel conlri- bueerende leden. De U.V.V. doet hiermede 'n dringend beroep op alle /rouwen en meisjes, die den leeftijd van 18 jaar bereikt hebben, zich bij haar aan te sluiten. De nood is zeer hoog en er iijn vele handen te kort. 'n Groot aantal meisjes heeft zich opgegeven voor de kinderuit zending naar Engeland. Natuur lijk moeten er or dit werk ook menschen zijr, a uit degenen, die zich opgaven, zullen de geschikt- sten voor deze, heusch niet ge- makkelijken taak, uitgezocht wor den. Maar de Nederlandsche vrouwen en meisjes moeten ook inzien, hoe ontzettend veel werk ook juist in Holland nog te doen is. Het gaat hier om 'n grootsche taakDe opbouw van ons eigen vaderland, het land, waarin straks onze kinderen zullen wonen. En wie is hiertoe beter geschikt dan de vrouw of het meisje met haar warme harl en haar vaar dige handen? Speciaal in Gouda is er 'n groot gebrek aan flinke, wilskrachtige jonge vrouwen. {wordt vervolgd) Benoeming Commies 2e klasse. Mei ingang van 1 September a.s. is benoemd Cat Commies 2e klasse InAlge- tncenen Dienst ter Secretarie de Hser J. N. v. d. Schoot, adjunct-commies ter sscretarle te Rotterdam Tijdelijke voorziening Gemeentere «d Naar men ons van officieuze zijde mededeelt zijn de heeren C. H. Hage- dorn, J. Kwlnkclenberg en Mevr. J. van Dantzig-Mcljes, door burgemeester Mr: Dr. K. F. O. James als vertrouwensman nen voor de gemeente Gouda aangewe zen, zulks overeenkomstig het K.B. van 12 April 1945. Het ligt In de bedoeling dat deze commissie de noodige voorbe reidende maatregelen treft en haar ge dachten laat gaan over de samenstelling van een aanbeveeling voor de benoeming van de leden van het Kiescollege, Het aantal leden van het kiescollege, dat door den commissaris van de Koningin wordt benoemd, bedraagd het drievoud van het aantal leden van den te benoemen tijde- lijken gemeenteraad. Ook aan de wijze van verkiezing van de leden van den tijdelljken gemeenteraad ligt het beginsel van de evenredige verkiezing ten grond slag. De leden van het kiescollege dienen bij den burgemeester lijsten met candi- daten in. Iedere lijst moet door ten miti- ste drie leden zijn onderteekend. Het zelfde lid mag niet op meer dan eén lijst voorkomen. Dezelfde candldaat mag ook niet voorkomen op meer dan één lijst. Een maximum voor het aantal op één lijst voorkomende jrandidaten is niet aan gegeven. Elke lfist moet worden ingele verd met schriftelijke verklaringen van de daarop voorkomende candtdaten. De burgemeester beslist over de geldigheid der lijsten. Tegen de beslissing van den burgemeester kan elk lid van het kies college binnen Iwee dagen in beroep komen bij den Commissaris van de Ko ningin. De burgemeester voorziet de gel dige ll)sten van nummers en brengt ze ter kennis van het kiescollege, dat tot schriftelijke stemming overgaat. Ieder lid brengt slechts één stem uit op de lijs» zijner keuze. Er wordt dus niet op een bepaald persoon gestemd. Van voor keurstemmen ia geen sprake. Indien vol gens het laatste cijfer van het Centraal Bureau voor Statistiek Gouda meer dan 35 000 inwoners heeft zal het aantal leden van den tockornstigen gemeente raad 25 bedragen. es Vervanging burgemeester. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ont stentenis van den burgemeester zal dez worden vervangen door den Wethouder, E. A. Polet en als diens vervanger op treden de Wethouder C. H. Koemans, Mevr. I. N. van Dantzig-Melles of C. H. Hagedorn in de volgorde als hierboven genoemd. Vacantie-ontspanning. Vrijdag 10 Augustus, wanneer de grootere kinderen naar Rotterdam gaan, zal voor de jongens en meisjes beneden 10 jaar, leerlingen van schooi 1, 2,4, 7 8, school B en Westerschool, die zich voor een of ander clubje hebben opge geven, om half 3. Singelstraat, de poppe- kast vertoond worden. Eerste contingent vrijwilligers vertrokken Hedenmorgen vertrok var. af het Aan- meldfngsbureau voor Oorlogsvrijwilligers aan den Bleekerssingel het eerste contin gent voor opleiding voor den oorlog tegen japan. Over een en ander komen wij morgen nader terug. SPORTNIEUWS Uitslagen wedstrijden bevrijdingsbeker Waddinxveen-Olympia 2—3 0.O.N.K.-O.N.A. 0-3 G.S.V.-Gouda 1-2 Haastrecht-Lekkcrkerk 0—4 Gouderak-Moordreeht 3—2 Bergambacht-Stolwijk 0—2 De stand ven groep 1 is als volgt i gesp gew. gel. verl.d.punt. p. Olympia 4 4 0 0 8—2 8 G.S.V. 5 3 0 2 13-6 6 ON.A. 4 2 11 5-4 5 D.O.N.K. 4 2 0 2 7-6 4 Gouda 4 J 12 3 5 3 Bodegraven 4 1 0 3 5—9 2 Waddinxveen 5 1 0 4 5 16 2 Uitslag Damlust C. Molenaar-A. v. d. Berg afgebr. G. Barbier-J. Blokland 0-2 A. de Frankrl|ker-P. Schouten 2-0 H. v. Eljk-J. L. Bol 0-2 P. „'om-A. Boer 1-1 C. de Pater-A. v. Beuzekom 1-1 P. Zwart-S. J. Schrooder afgebr.

DE VRIJE PERS | 1945 | | pagina 1