DE VRIJE PERS v No. 188 DINSDAG 7 AUGUSTUS 1945 OFFICIEEL MEDEDEELINGENBLAD VOOR GOUDA EN OMGEVING Is bet zuiver met de zuivering? Sociaal Informatiebureau. t G-3 Uitgave van Je Maintlendrai - Het Parool - Ons Volk - De Vrije Gedachte - Vrij Nederland - De Waar heid en Nleuvsorganen. Weekabonnement 25 ct. Losse nummers 10 ct. Redactie: L. A. v. d, Steenhoven Mr. A. A. j, Rijkeen Adm, i M. J. van Loon Bureau: Markt20,Gouda Tel. 3098 Drukker; Drukkerij Verzijl, Gouda 4. Schorsing «n staking tegen de bedoeling verworden tot straf. De schorsing is in het Zuiveringsbe sluit gedacht als een tijdelijke maatregel. In de practlik is het echter een gevoelige Reeds staking, waarbij men zijn salaris houdt, beteekent een sterke aantasting in ieminds eer. De grstaakte werd aanvan kelijk door het publiek gedisqualificeerd. Dit wordt intusschen minder naarmate het doordringt, hoe onbillijk het tegenover menigeen is, dat hij gestaakt werd. De voorzitter van een adviescommissie maakte eens de opmerking, dat een ge schorste zich niet gegriefd moest voelen: de schorsing was geen straf, de ambte- oaar was alleen maar tijdelijk ter zijde gesteld! Zoo moeten intusschen velen uit de eerst-bevrijde gebieden al niets doen en salaris missen vanaf October 1944, dus reeds 10 maanden. Daarnaast wordt aan kunstenaars, wier gedrag na onderzoek onjuist bevon den is. als eigenlijke straf, verboden om gedurende eenige maanden op te treden of ten toon te stellen. Ook hier zuivering! Tegenwoordig leest men in de kranten veel over het zuiveren van bedrijven en instellingen van N.S.B.-ers, collaborateurs en provocateurs, schrijft een van onze 'C Maar is het ook niet mogelijk en wen- schelijk, zoo vraagt hij, om onze taal te zuiveren. Ik heb hier op de eerste plaats geen zuivering van germanismen en wat dies meer zij op het oog, maar een zui vering van vloeken, onbeschaamdheden en andere uitingen van een laag zedelijk P£Laat vooral de rijpere jeugd hiervoor ZOrg dragen. Want men Is geen krachtig figuur, als men de vloeken laat „rollen", of een gerijpt mensch, wanneer men ev allerlel vuiligheid kan uitgooien. Boven dien is de jongere jeugd buitengewoon gevoelig voor dergelijke uttlatingen. Laten de ouderen de jeugd geen voor beeld vanonbeschaafdheid zijnGoed voor doen doet goed volgen. STADSNIEUWS. Eerste contingent vrijwilligers vertrokken. Het eerste contingent vrijwilligers, bestaande uit 13 man, voor offi ciersopleiding is naar Mill vertrok ken. Allen waren vol goede moed. Bij het afscheid wenschte Kapi tein Kruyff huu een^ goede reis en veel succes toe. Zij vertrok ken in een legerwagen, met op schriften, die minder vleiend wa ren voor de Jappen. Onder de ver trekken den bevond zich Mr. L. Nederlof, die juridisch adviseur was bij het M.G. Gcuda en ille gaal bekend stond onder de naam van „Leo". Mr. Nederlof ver tegenwoordigde het illegale blad „Ons Volk" in de commissie van „De Vrije Pers". Politie blijft actief De thans opgedokene B. d. R aan de Krugerlaan moet thans tegenover de Politie verantwoor ding afleggen voor de heling van plm. 150 kg. boter, die B. uit Alphen a.d, Rhijn verleden jaar December bij den boterhandelaar D. op de Raam had ontvreemd. De zoovcelste t Het is geen prettige gewaar wording, wanneer men iets leent en het geleende wordt onder- tusschen ontstolen. Dit ondervond P., die een fiets leende en deze op den Bleekerssingel even aan zijn lot overliet. Anderen wisten er raad mee. De „Waterhaan" heropend. Zonder veel officieele toespra ken en plechtigheden maar met een aardig zelf verzorgd progra- ma, dus helemaalin „trekkersgeest" is Zaterdagavond j.l. in tegen woordigheid van genoodigden. waaronder Burgemeester James, talrijke leden van de N.J.H.C. en van andere jeugdorganisaties, de jeugdherberg de „Waterhaan heropend. Het kernpunt van dezen avond werd gevormd door een korte toespraak van Prof. dr. G. A. v. Poelje, oud-Voorz. van N.J.H.C. Deze herinnerde aan het vele goede werk door de jongeren in de afgeloopen bezettingsjaren ver richt. Ontegenzeggelijk is er bij een gedeelte van de jeugd een ver voortgeschreden verwildering waar te nemen, maar er zijn veel symptonen, die er op wijzen dat dit lang niet met allen het geval is en dat ook het gemis aan schoolsche kennis bij de oorlogs generatie, ruimschoots goed ge maakt wordt door een grootere levenservaring. Spreker ging tenslotte nog even in op het tot stand komen van de Ned. Jeugdgemeenschap, die geen draagster wil zijn van een verkeerde éénheids-ideologie, made in Germany" maar die zich ten doel stelt in kwesties die geen betrekking hebben op de principiëele opvattingen van de verschillende groepen, de Ned. Jeugd tot eén geheel samen te bundelen. Het overgroote deel van dezen avond werd verder gevuld met een op zeer goed peil staand programma van zang, muziek, declamatie, volksdansen enz., ver zorgd door Trekkers, C.J.B. en Padvinders. De avond werd be sloten meteen stemmig kampvuur. Geen reclamewagens. In tegenstelling met wat is gepubliceerd, deelt de Commissie voor Oranje- en an dere Openbare feesten mede. dat het niet in de bedoeling ligt, dat er tijdens de groote demonstratie op Maandag 27 Aug a s., reclame-wagens worden meegevoerd Luchtbeschermingsblok 5 opge heven. Het luchtbeschermingsblok 5 is tot liquidatie overgegaan. Van de aanwezige kasmiddelen werd f 67.50 geschonken aan het comité voor Stille Armoede terwijl f 67.50 werd gereserveerd voor een blij vend aandenken. De verhandmiddelen werden aan het Roode Kruis gegeven, terwijl Volksherstel het overige aanwezige materiaal ontving. Vacantie-ontspanning. Voor leerlingen boven de 10 jaar van school 1, 2, 4, 7, 8, Kopschool en school B die zich op gaven voor de vacantie-ontspan ning, zijn nog eenige kaarten voor de boottocht naar Rotterdam op Vrijdag a.s. te verkrijgen a f 1.— op Woensdag 8 Aug. bij de firma Kamphuizen, Gouwe 19, van 9 tot 5 uur. Centrale van bmirtvereenigingen K.A, Aan alle in de Korte Akkeren geves tigde buurtverecnlglngen zijn eenige be langrijke mededeellngen te doen met het oog op de a.s. feestelijkheden. In verband hiermede noodigt de Centrale van Buurt verenigingen alle dagclijksche bestuurs leden van in de Korte Akkeren geves tigde buurlvereenigingen uit tot een be spreking, welke gehouden zal worden in de bovdnzaal van „Ter Gouw", op Vrij dag a.s., des avonds half acht. Aantal vertrouwensmannen uitgebreid. Naar wij vernemen is het aantal ver trouwensmannen, door den burgemeester gekozen voor de samenstelling van het komende kiescollege, uitgebreid met de heeren E. A. Polet en G. A. M. Weck, Gistermiddag om 4 uur zijn de voor bereidende werkzaamheden van de com missie van vertrouwensmannen ten stad- hulze begonnen. „Opa" verjaart. Morgen wordt de heer Tiemeijer, Gr, jacobastraat '12, beter bekend onder den naam „Opa", 73 jaar. Wl) wenschen den krassen oudr.n heer, die In de afgeloopen 10 dagen voor N.V.H. f 2832.50 bijeen bracht, nog vele jaren toe. II (Slot). Het U.V.V. heeft ook tot taak in zeer nauwe samenwerking met Commissie 2 van het N.V.H. en de verschillende jeugdorganisaties, mede te helpen aan de vacantie- ontspanning van de schooljeugd. Er hebben zich 1784 kinderen van 8-14 jaar, jongens en meisjes, zoo wel van de neutrale als de ^bij zondere scholen, opgegeven. Elke groep kinderen wordt gedurende een week bezig gehouden met sport en spel, tuinieren, kampeeren enz. De kroon op deze week is onge twijfeld een boottocht naar Rot terdam. U begrijpt, dat dit heel wat van de leiding vraagt. En nu doet zich het opmerkelijke verschijnsel voor, dat de Commissie wel over vol doend Heeren, doch lang nog njet over voldoende Dames kan beschikken. Ook wordt er n dringend beroep gedaan op men- schen met een tuin om een paar kinderen, die zich hiervoor inte- rasseeren, onder hun hoede te nemen. Zouden er in Gouda of omstreken niet eenige kweekers te vinden zijn, die wel wat hulp gebruiken kunnen? Dezen gelieven zich zoo spoedig mogelijk op te geven. Dan nog ietsU zult allen wel begrijpen, dat dit allemaal geld kost en veel geld ook. Daarom, indien het voor u beslist onmo gelijk is daadwerkelijk mede te werken, wordt dan toch minstens contribueerend lid, minimum-con tributie f 2.50 per jaar. Contri butie en giften kunt u storten op postgiro nr. 52434, ten name van Mevr. Huisman-van Aalst. Nog even wordt uw aandacht gevraagd voor onze brei-actie. Er zijn ni. eenige leden, die zich belasten met het vervaardigen en breien van baby-kleeding. Doch de groote moeilijkheid is materiaal. Misschien heeft de een of andere huisvrouw nog een echt degelijke ouderwetsch gehaakte sprei, dat eigenlijk toch wel gemist zou kun nen worden? Even een telefoontje (3317) of boodschap en de U.V.V. laat het gaarne afhalen. Strafzitting van het Kanton gerecht. Op 1 Augustus j.l. verschenen er voor' den kantonrechter een groot aantal bakkers, die werden veroordeeld wegens het ten ver koop voorhanden hebben van brood met een te laag gewicht aan droge stof. De argumenten, die zij voor hun verdediging aanwendden, klonken alle gelijkluidend, zooals: personeel dat onder moest duiken, trekkers die om brood kwamen bedelé'n, de slechte samenstelling van het meel, etc. De kantonrechter was echter van meening, dat de overtredingen n ernstigen aard waren en deelde aan bijna alle bakkers, die in overtreding waren ge weest, voorwaardelijke hechtenis uit. P. S. te Zevenhuizen werd veroordeeld tot één week voorw. hechtenis met een proeftijd van 1 jaar en f 50.— boete subs. 10 dagen hechtenis. W. van D. te Stolwijk f 60.— sub. 10 dagen hecht. J. v. d. H. te Gouda, 14 dagen voorw. hechtenis met een proeftijd van 1 jaar en f 100.— subs. 20 dagen hecht. W. H. te Gouda, f 40.subs. 10 dagen hechtenis; B. M. te Zevenhuizen 1 mnd. voorw. hechtenis meteen proeftijd van 1 jaar en f 150.— subs. 30 dagen hecht.W. v. d. A. te Zevenhuizen, 1 week voorw. hecht met een proeftijd van 1 jaar en f30.— subs. 10 dagen hecht.; A. R. te Bleiswijk f 150.— subs. 30 dagen hecht.: J. J. H. te Heken dorp, 14 dagen voorw. hecht, met een proeftijd van 1 jaar en f 75.. subs. 15 dagen hecht.; C.J. O. te Reeuwijk f 60.—" subs. 10 dagen hecht.; J. W. S. te Reewijk, f 60. subs. 10 dagen hecht.; W. A. G. te Reeuwijk, 2 x f75.— subs. 25 dagen hechtenis. Wegens het ten verkoop voor handen hébben van melk met een te laag vetgehalte verscheen voor den kantonrechter mevrouw C. v. d S.Sch. te Zevenhuizen, die werd veroordeeld tot 14 dagen voorw. hechtenis met een proeft, van 1 jaar en 1100.—boete subs. 20 dagen hechtenis. Ze ging hier mede niet accoord en ging in hooger beroep. Voor overtreding van bet ves- tigingsbesluit werd H.W., ver blijvende in het Interneeringskamp te Gouda veroordeeld tot f 5. subs. 1 dag hechtenis. Voor rijden zonder rijbewijs werd J. W. t. H. te Ammerstol veroordeeld tot f 15.subs. 5 dagen hechtenis. SPORTNIEUWS. O.N.A.-sncce». Op d: openingswedstrijden van Zuid-F.olland der K.N.A.U. zijn de vo'gende prestaties geleverd: 100 o-C.A. C. de Wildt 4e, 200 rn E.C. van Dijk 1 e, 23.4 sec., J. Zoet 5e. 800 m E.H. Prevo 2e, D. d« Jong 5e. 1500 m B.H. v. d. Broek 5e. Junioren: 80 m, B. Kersbergen 3e, P. de Grull 4e. 800 m P. de Gruil 2e. kogelstooten: B. Kersbergen le 13.72 m, P. de Gruil 2e 12.70 m.

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 1